آیا لمینت به دندان ها آسیب می رساند؟ تاثیر ونیر بر دندان

روکش‌های پرسلن

مهم نیست که شما چقدر با دندانپزشکی زیبایی آشنا هستید، چون همیشه در مورد روشی که به آن علاقمند هستید سوالاتی دارید. یکی از سوالاتی که معمولا از دندانپزشکان می‌شود راجع به روکش‌های پرسلن است: آیا روکش دندان‌های ما را خراب می‌کند؟ به زبان ساده، پاسخ منفی است. روکش‌های پرسلن دندان‌های شما را خراب نمی‌کند. دندانپزشکان زیبایی به شما کمک می‌کنند روش کار روکش‌های پرسلن را بهتر درک کنید تا کاملاً موقع استفاده از آن اطمینان داشته باشید.

روکش‌های پرسلن چیستند؟


قبل از اینکه به جزئیات چگونگی تأثیر روکش‌های پرسلن بر روی دندان‌های شما بپردازیم، فکر می‌کنیم کمک به بیماران در درک دقیق روکش‌های پرسلن مفید است. روکش‌های پرسلن ورقه‌های نازک پرسلنی هستند که دندانپزشکان شبیه به شکل جلوی دندان‌های شما می‌سازند.

دندانپزشکان می‌توانند روکش‌ها را شکل دهند یا رنگ کنند، اما لازم است نتیجه مورد نظر شما را فراهم کنند. به طورمعمول این ورق‌های ظریف پرسلن تا 10 سال دوام می‌آورند. پس از آن شما نیاز به جایگزینی آن‌ها با یک روکش جدید دارید. در سال‌هایی که این روکش‌ها را دارید، لبخند شما روز به روز شگفت انگیزتر به نظر می‌رسد.

روکش‌های پرسلن چیستند؟

می‌توان از این روکش‌ها برای درمان برخی از نگرانی‌های مختلف زیبایی دندان از جمله موارد زیر استفاده کرد:

  • دندان‌های شکسته یا لب پر شده: این روش گزینه مناسبی برای بازیابی دندان‌های شکسته یا دندان‌های لب پر شده به شکل قبلی است، خصوصاً در موارد اورژانسی دندانپزشکی با صدمات ناشی از ورزش یا سایر حوادث این روش مناسب است.
  • دندان‌های ناهموار و غیرمعمول: با اتصال لبه‌های دندان با کامپوزیت یا تکمیل پوشش جلوی آن با روکش‌های پرسلن، اندازه و شکل دندان را می‌توان تغییر داد.
    دندان‌های پوسیده: دندان‌هایی که لبه‌های آن‌ها ساییده شده است را می‌توان با استفاده از اتصال کامپوزیت حمایت کرد یا با روکش پرسلن پوشاند تا اندازه و شکل دندان اصلی را بازیابی کنند. همچنین ممکن است مینای دندان در اثر مسواک زدن دندان‌ها، غذاهای اسیدی و نوشیدنی یا ریفلاکس اسید معده ساییده شود، بنابراین روکش‌ها می‌توانند یک راه‌حل موثر برای محافظت از باقیمانده دندان در برابر فرسایش بیشتر باشند.
  • رنگ ناهماهنگ یا زردی دندان: کیت‌های سفید کننده دندان در منزل یا سفید کردن دندان‌ها به صورت سرپایی از روش‌های محبوب برای سفیدتر شدن دندان‌ها و از بین بردن لکه‌ها است، اما نتایج آن همیشگی نیست. برای جلوگیری از ایجاد لکه به طور دائمی، روکش‌ها گزینه‌ای طولانی مدت هستند زیرا در برابر لک مقاوم هستند.
  • دندان‌های کج یا جمع شده: شکاف‌های بین دندان‌ها یا دندان‌های کج معمولاً با درمان یا سایر روش‌های ارتودنسی مانند بریس‌های سنتی درمان می‌شوند، اما ممکن است از روکش‌ها برای موارد جزئی‌تر ترازبندی استفاده ‌شود. آن‌ها موقعیت دندان‌ها را تغییر نخواهند داد، اما از آنجا که روکش‌ها به سطح دندان متصل هستند، می‌توانند از نظر زیبایی این نواقص را بپوشانند.

برخی از افراد فقط یک روکش تهیه می‌کنند تا مشکل یک دندان را برطرف کنند بعضی افراد دیگر شش یا هشت روکش تهیه می‌کنند تا لبخندی بزرگتر، شفاف‌تر و متقارن ایجاد کنند.

بسیاری از مردم از لبخند خود ناراضی هستند روکش‌ها را می‌توان در طی چند ملاقات با پزشک، طی یک دوره دو هفته‌ای تکمیل کرد. بنابراین اگر می‌بینید که در عکس‌ها لبخند نمی‌زنید یا برخی از تصاویر را از رسانه‌های اجتماعی پنهان می‌کنید زیرا از شکل ظاهری دندان‌هایتان خوشتان نمی‌آید، ممکن است روکش بهترین راه‌حل برای شما باشد.

آیا روکش‌ها دندان‌های سالم شما را خراب می‌کنند؟


تاثیر روکش ها بر دندان های سالم

اگر درمان توسط دندانپزشک زیبایی با تجربه و آموزش‌های لازم انجام شود، روکش‌های پرسلن دندان‌های طبیعی شما را خراب نمی‌کند. آن‌ها در واقع زیبایی طبیعی دندان‌های شما را افزایش می‌دهند و گزینه محافظه کارتری نسبت به ترمیم‌هایی مانند تاج دندان هنگام ترمیم دندان‌های خرد شده یا شکسته هستند.

بسیار مهم است که به خاطر داشته باشید که این روکش‌های دندان دائمی هستند زیرا یک لایه ظریف از مینای دندان برای انجام ترمیم‌های شما باید برداشته شود.

اولین قدم برای تهیه روکش برای بیماران شامل عکسبرداری با اشعه ایکس برای اطمینان از سلامت و فاقد پوسیدگی دندان‌ها است. بعضی اوقات ممکن است دندانپزشکان قبل از شروع درمان، نیاز به درمان دندان‌های شما داشته باشند.

هنگامی که دندان‌های شما سالم و آماده به کار شدند، دندانپزشکان باید روکش‌های شما را نصب کنند. برای آماده سازی دندان‌های خود از روکش‌های پرسلن، ابتدا باید یک لایه نازک از مینای دندان شما برداشته شود تا فضای لازم برای روکش‌ها فراهم شود. ممکن است اینکار برای دندان‌های شما مضر باشد، اما این به دلیل گذاشتن روکش روی دندان‌های شما نیست. دندان‌های شما حتی بیشتر از قبل محافظت می‌شوند و مانند دندان‌های طبیعی لک نمی‌شوند. سپس دندانپزشکان از چسب مخصوص برای چسباندن روکش به دندان‌های شما استفاده می‌کنند. مواد اتصال کاملا ایمن است و به دندان‌های شما آسیب نمی‌رساند. این روش ساده نتایج خوبی از لحاظ زیبایی را در اختیار شما قرار می‌دهد که از دندان‌های شما محافظت می‌کند و از ایجاد لکه نیز جلوگیری می‌کند.

در طول ده سال آینده از روکش‌های زیبای پرسلن لذت خواهید برد. در نهایت، باید پس از ده سال آن‌ها را با یک مجموعه جدید جایگزین کنید تا به نظر شگفت آور برسند، اما صرف نظر از اینکه چند روکش دارید در طول سال‌ها، دندان‌های شما خراب نمی‌شوند. دندان‌های شما هنوز در زیر روکش‌ها ایمن هستند و محافظت می‌شوند.

روکش‌ها چگونه متصل می‌شوند؟


نحوه اتصال روکش به دندان

هنگام آماده سازی دندان‌ها برای چسباندن روکش، از هر دندان که با روکش پوشانده می‌شود، نیم میلی متر مینا برداشته می‌شود. این کمی فضای مناسب روکش را فراهم می‌کند و باعث می‌شود که روکش بزرگتر از دندانی که روی آن قرار دارد به نظر نرسد.

قبل از اینکه مینا برداشته شود، برای کمک به راحتی بیمار بیهوشی استفاده می‌شود. سپس دندانپزشک اطمینان حاصل می‌کند که آزمایشگاه دندانپزشکی روکش‌هایی با اندازه‌گیری‌های دلخواه و ابعاد دقیق مورد نیاز برای تناسب مطلوب ساخته است. روکش‌های موقت تا رسیدن روکش‌های سفارشی جدید از آزمایشگاه دندانپزشکی روی دندان‌ها قرار می‌گیرند. این فرآیند معمولاً بین دو تا سه هفته طول می‌کشد.

روکش چقدر دوام دارد؟


اگر به طور روزمره و با رعایت بهداشت دهان و دندان به طور صحیح از آن‌ها مراقبت شود، استفاده آگاهانه (دندان‌ها فقط برای خوردن و لبخند زدن است!) و دو بار در سال بررسی و تمیز کردن دندان‌ها انجام شود، روکش‌های پرسلن می‌تواند چندین دهه دوام داشته باشند البته روکش‌های کامپوزیت نیز تا سال‌ها می‌توانند دوام داشته باشند.

شیوه مراقبت از روکش‌ها


مهم است که معاینات و تمیزکاری‌های معمول دندانپزشکی خود را همیشه انجام دهید و عادات دقیق بهداشت دهان و دندان را در خانه حفظ کنید. علاوه بر این، از گاز گرفتن اجسام سخت خودداری کنید تا به روکش‌های خود آسیب نرسانید. اگر در خواب دندان‌های خود رامی‌سایید، دندانپزشکان ممکن است محافظ‌های دهانی سفارشی را برای محافظت از ترمیم‌های شما در برابر سایش یا شکستگی توصیه کنند. مراقبت از روکش‌های شما باعث می‌شود برای سال‌های سال از لبخند زیبا و سالم خود لذت ببرید.

هزینه روکش‌های پرسلن چقدر است؟


آیا فکر می‌کنید به روکش‌های پرسلن علاقه دارید؟ فوق العاده است! به طور طبیعی، سوال بعدی بسیاری از بیماران این است که هزینه روکش‌های پرسلن چقدر است؟ خوب، هزینه روکش‌های پرسلن واقعاً به شرایط خاص شما بستگی دارد. برای تعیین هزینه از نظر روکش پرسلن لازم است یکی از دندانپزشکان زیبایی ارزیابی مورد نیاز را برای شما انجام دهد. هزینه بسته به وضعیت دندان‌ها فک و تعداد روکش‌های شما متفاوت است.

برخی از بیماران ترجیح می‌دهند روکش‌ها را روی تمام دندان‌های خود قرار دهند بعضی دیگر ترجیح می‌دهند فقط روکش‌ها را روی دندان‌های بالا قرار دهند. بعضی فقط روکش‌های پرسلن را روی دندان‌های 6 یا 8 می‌گذارند که وقتی لبخند می‌زنند زیبایی آنها واقعاً نشان داده شود. دندانپزشکان برای تعیین صلاحیت دریافت روکش شما را ارزیابی می‌کنند و در مورد هزینه عمل آن موقع با شما بحث خواهند کرد.

فهرست مطالب
اسکرول به بالا
تماس با کلینیک