ارتودنسی مجدد: علت‌های برگشت ارتودنسی دندان چیست؟

ارتودنسی مجدد

درمان ارتودنسی چیزی است که بسیاری از ما در دوران نوجوانی داشته‌ایم و سپس انتظار داریم دندان‌هایمان تا همیشه صاف باشند. با این حال، در بعضی موارد، ممکن است لازم باشد بعداً در طول زندگی این روش درمانی را دوباره انجام دهیم. دلایل زیادی وجود دارد که ممکن است دندان شما به مرور جابجا شده باشند و در صورتی که دندان‌هایتان کج شده است، ممکن است لازم باشد برای بار دوم تحت درمان ارتودنسی قرار بگیرید.

آیا انجام دو بار درمان ارتودنسی ایمن و بی‌خطر است؟ 


قبل از اینکه بریس‌های‌تان گذاشته شوند، دندان‌ها و لثه‌های شما را کاملاً بررسی می‌کنیم تا مطمئن شویم برای درمان آماده هستید. داشتن دهان سالم ضروری است، بنابراین اگر هر گونه پوسیدگی دندان یا بیماری لثه را مشاهده کنیم، قبل از شروع به کار باید این مشکل را رفع کنیم.

خیلی وقت‌ها درمان ارتودنسی می‌تواند ریشه دندان‌های شما را کوتاه کند، بنابراین دندانپزشکان برای اطمینان از عدم وجود هر گونه مشکلی اساسی، از اشعه ایکس استفاده می‌کنند.

اگر همه چیز در وضعیت خوبی قرار داشته باشد، هیچ مانعی برای گذاشتن بریس دو یا حتی سه بار وجود ندارد. اگرچه، در صورتی که به درستی انجام شود، همان یکبار کافی است.

دلایل ارتودنسی برای بار دوم 


دندان‌ها به طور طبیعی با افزایش سن تغییر کرده و موقعیت‌شان تغییر می‌کند، که تأثیرات متفاوتی بر لبخند شما خواهد داشت، اما در اینجا برخی از شایع‌ترین دلایل تغییر زودرس دندان‌ها آورده شده است که با هم می‌بینیم.

استفاده نکردن از ریتینر همانطور که توصیه شده 

استفاده نکردن از ریتینر از دلایل ارتودنسی برای بار دوم 

این شایعترین علت تغییر وضعیت دندان‌ها است. هنگامی که برای اولین بار بریس‌های خود را برداشته یا درمان ارتودنسی را تمام کردید، متخصص ارتودنسی قوانین سختی را در مورد نحوه استفاده و مراقبت از نگهدارنده‌های پلاستیکی متحرک به شما ارائه می‌داد تا دندان‌های صاف خود را حفظ کنید. احتمال این که شما توصیه‌های آنها را فراموش کرده‌اید یا کاملاً آنها را نادیده گرفته‌اید، وجود دارد. در این صورت، پیشرفت طبیعی دندان‌ها باعث می‌شود که به موقعیت‌ اصلی خود باز‌گردند و باعث می‌شود که دندان‌هایتان با گذشت زمان به آرامی کج شوند.

بهترین راه برای جلوگیری از این مسئله، استفاده درست و به موقع از ریتنیرها است. به طور کلی، پس از سال اول، شما می‌توانید استفاده از ریتینر را فقط به چند شب در هفته کاهش دهید، و این باعث می‌شود در برنامه روزانه شما تأثیر کمتری داشته باشد.

قرار دادن نگهدارنده‌های سیمی دائمی کوچک (چسبنده) در داخل دندان‌های جلو یکی از راه‌های خوبی است که با استفاده از آنها دیگر مجبور نیستید سال‌ها از نگهدارنده‌های پلاستیکی متحرک خود در شب استفاده کنید. نگهدارنده‌های چسبنده به طور کلی تضمین می‌کنند که دندان‌ها در طولانی مدت صاف می‌مانند اما نیاز به نگهداری منظم دارند و نباید به عنوان 100٪ تضمین برای صاف نگه داشتن کامل دندان در نظر گرفته شوند.

دندان عقل

هنگامی که احساس می‌کنید دندان عقل شما شروع به بیرون آمدن می‌کند و دردش را حس می‌کنید، بهتر است برای گرفتن عکس رادیوگرافی به دندانپزشک عمومی یا متخصص ارتودنسی مراجعه کنید تا آنها ارزیابی کنند که این دندان‌های دردسرساز چگونه بر لبخند شما تأثیر می‌گذارند. اگر دهان فضای کافی برای رویش دندان‌های عقل نداشته باشد، ممکن است در یک مسیر کوچک، در طولانی مدت روی صاف شدن دندان‌های دیگر تأثیر بگذارد.

اگرچه لازم نیست هر بیمار دندان عقل خود بکشد یا تغییر محسوسی در وضعیت دندان خود تجربه کند، اما بهتر است زودتر با متخصص ارتودنسی خود مشورت کنید تا در هنگام رشد از بروز هرگونه عارضه‌ای جلوگیری کند.

ایجاد عادت‌های بد 

اگر عادت‌هایی انجام دهید که از جمله آنها می‌توان به دندان قروچه (ساییدن مزمن دندان‌ها) یا فشردن دندان‌ها به یکدیگر به دلیل استرس اشاره کرد، این امر می‌تواند به دندان‌ها و لثه‌های شما فشار وارد کند و باعث شود دندان‌ها سریعتر موقعیت خود را تغییر دهند.

برای کمک به از بین بردن این عادت‌ها، یک متخصص ارتودنسی ممکن است بتواند به شما مشاوره یا وسیله ارتودنسی بدهد که از عملکردی که تأثیر منفی دارد جلوگیری کند.

حوادث، ضربه و از دست دادن دندان 

از دست دادن دندان در اثر تصادف یا در اثر پوسیدگی دندان، عفونت، شکستگی یا بیماری لثه ممکن است چیز بزرگی به نظر نرسد، اما داشتن یک شکاف منجر به حرکت دندان‌های اطراف به سمت فضای خالی خواهد شد. همچنین، هرگونه ضربه به دندان‌های جلویی شما می‌تواند تأثیر قابل توجهی در ظاهر دندان و لبخند داشته باشد.

متخصص ارتودنسی می‌تواند بهترین کار را برای شرایط خاص شما انجام دهد، که ممکن است نیاز به جایگزینی دندان کاذب، یک روکش یا یک نگهدارنده فضای دائمی داشته باشد.

بهداشت دهان و دندان ضعیف / بیماری لثه 

اگر بعد از برداشتن بریس از دندان خود مراقبت کافی نکردید، احتمالاً صدمات زیادی به دندان و لثه وارد می‌کنید. چه دائماً به پر کردن حفره‌های دهان احتیاج داشته باشید، مجبور باشید دندان‌هایتان را بکشید یا سلامت لثه‌هایتان در خطر باشد، سلامت دهان و دندان ضعیف می‌تواند به سرعت تغییر مکان دندان‌ها کمک کند.

مهم است که بدون توجه به مرحله درمانی که در حال حاضر هستید، به خوبی از دندان‌های خود مراقبت کنید. مسواک زدن، نخ دندان کشیدن و شستشو با دهان شویه همه به بهبود سلامت دندان و لثه کمک می‌کند. محدود کردن استفاده از قند و شکر، به ویژه در نوشیدنی‌ها و میان وعده‌ها، خطر پوسیدگی دندان را کاهش می‌دهد.

شما همچنین باید هر 6 تا 12 ماه یکبار برای معاینه، تمیز کردن حرفه‌ای دندان‌ها (جرم‌گیری) و هرگونه نگهداری معمول دندان، به دندانپزشک عمومی خود مراجعه کنید.

چگونه می‌فهمید که دوباره به بریس نیاز دارید؟ 


چگونه می‌فهمید که دوباره به بریس نیاز دارید

ما فقط در مورد آنچه باعث برگشت ارتودنسی می‌شود صحبت کردیم. اما قبل از اینکه یک مشاوره دیگر با متخصص ارتودنسی خود بگذرانید پس از گذشت این همه سال باید به دنبال چه چیزی باشید؟ برخی از نشانه‌ها مبنی بر اینکه ممکن است نیاز به دریافت مجدد بریس داشته باشید شامل  موارد زیر است:

  • روی هم افتادن دندان‌ها، با برگشت دندان‌ها به حالت اولیه
  • شکافهای جدیدی در دندان‌های شما ایجاد می‌شود که پس از اتمام درمان اولیه وجود نداشته است.
  • درد یا ناراحتی شدید فک
  • افزایش پوسیدگی دندان و بیماری لثه ناشی از تغییر مکان دندان‌ها

آیا واقعاً برای بار دوم لازم است که تحت درمان ارتودنسی قرار بگیرم؟ 


این واقعاً به خود شما بستگی دارد و تصمیم‌گیری بیشتر بر اساس احساس شما در مورد فرم دندان‌هایتان هنگام لبخند زدن خواهد بود. با این حال، اگر مشکلات شما کمتر به زیبایی دندانتان مربوط می‌شود و بیشتر به درد، ناراحتی یا ساییدگی ناهموار دندان مربوط می‌شود، درمان دیگر ممکن است بهترین گزینه باشد.

انجام یک بار دیگر ارتودنسی ممکن است به این معنی باشد که شما برای اصلاح مشکلات جزئی فقط به یک دوره کوتاه درمان با بریس‌های شفاف یا بریس‌های جزئی احتیاج دارید.

چه مدت طول می‌کشد تا براکت‌ها برای بار دوم گذاشته شوند؟ 


مدت زمان گذاشته شدن دوباره براکت ارتودنسی

هنگامی که یک بار دیگر بریس می‌گذارید، احتمالاً نیاز است حرکات دندان کمتری انجام شود. این بدان معنی است که زمان درمان ممکن است کمتر از دور اول درمان ارتودنسی باشد. اما مورد به مورد متفاوت خواهد بود و ممکن است بین 3 تا 18 ماه طول بکشد، بنابراین مهم است که به یک مشاوره با یک متخصص ارتودنسی مراجعه کنید که بهترین روش ارتودنسی ثانویه را برای شما ارائه دهد.

آیا بار دوم هزینه بریس‌ها کمتر است؟ 


برای درمان ارتودنسی هیچ قیمت مشخصی وجود ندارد بنابراین تقریباً غیرممکن است که بدانید برای بار دوم هزینه درمان شما بیشتر یا کمتر می‌شود. شما همچنین باید در نظر بگیرید که به دلیل گزینه‌های جدید و با ملاحظه‌‌ای که اکنون برای اصلاحات جزئی‌تر در دسترس است، ممکن است قیمت‌ها از زمانی که برای اولین بار درمان خود را انجام داده‌اید، اندکی تغییر کرده و ممکن است از روش دیگری از درمان ارتودنسی استفاده شود. اگر قصد انجام درمان محدودی را دارید، هزینه این روش درمانی به میزان قابل توجهی کاهش می‌یابد. مشاوره با متخصص ارتودنسی که مبلغی جامع و کامل برای صاف کردن دندان‌ها و تراز کردن فک‌ها ارائه می‌دهد، ضرری ندارد.

با یک متخصص ارتودنسی قرار ملاقات بگذارید تا مطمئن شوید گزینه‌های درمان مناسب و بهترین روش درمانی برای سلامت لبخند شما چیست.

فهرست مطالب
اسکرول به بالا
تماس با کلینیک