انتخاب روش ارتودنسی برای زیبا کردن لبخند شما یک قدم بزرگ است زیرا ممکن است تغییراتی در روتین زندگی و شکل ظاهری شما ایجاد کند. شاید تغییرات اندک باشد اما نتایج آن بسیار ارزشمند خواهد بود. داشتن دندان‌های صاف‌تر و همچنین بالا رفتن اعتماد به نفس می‌تواند برای سلامت کلی دهان شما مفید باشد. زیرا تمیز کردن دندان‌ها و لثه‌ها را آسان می‌کند.  با وجود گزینه‌های درمانی بسیار زیاد، تصمیم‌گیری در مورد بهترین گزینه برای شما و دندان‌های شما می‌تواند زمان‌بر باشد. از آنجا که هر دو بریس‌های ثابت و متحرک فواید خاص خود را دارند، ما نکات کلیدی مهمی را برای کمک به تصمیم‌گیری شما بیان کرده‌ایم.

ارتودنسی ثابت 


بریس‌ها

بریس‌های ارتودنسی ثابت

بریس‌ها متداول‌ترین لوازم ارتودنسی ثابت هستند که از نوارها، سیم‌ها یا براکت‌ها تشکیل شده‌اند. نوارها در اطراف دندان ثابت می‌شوند و از آن‌ها به عنوان لنگر دستگاه استفاده می‌شود. در حالی که براکت‌ها اغلب به جلوی دندان متصل می‌شوند. سیم‌های قوس‌داری از داخل براکت‌ها عبور داده شده و به نوارها متصل می‌شوند. سفت شدن سیم قوس‌دار باعث ایجاد فشار بر روی دندان‌ها شده و آن‌ها را به تدریج به موقعیت مناسب خود منتقل می‌کند. بریس‌ها معمولاً هر 6-8 هفته یک بار تنظیم می‌شوند تا نتایج مطلوبی بدست آید. البته این نتایج ممکن است طی چند ماه تا چند سال حاصل شود. براکت‌های امروزی کوچکتر و سبک‌تر هستند و نسبت به گذشته فلز کمتری نشان داده می‌شود. این براکت‌ها رنگ‌های روشنی دارند که برای کودکان استفاده می‌شود و همچنین انواع شفاف آن نیز توسط بسیاری از بزرگسالان ترجیح داده می‌شود.

پالاتال اکسپندر  

پالاتال اکسپندر ارتودنسی ثابت

پالاتال اکسپندر دستگاهی است که برای بیشتر شدن قوس فک بالا استفاده می‌شود. فشار خارجی که توسط پیچ به اکسپندر وارد می‌شود، مفاصل استخوان‌های کام را مجبور می‌کند تا از طول باز شوند و ناحیه کام را پهن کنند.

دستگاه برطرف کننده عادت 

دستگاه برطرف کننده عادت ارتودنسی ثابت

دستگاه برطرف کننده عادت که برای کنترل مکیدن انگشت شست یا فشار زبانی استفاده می‌شود، توسط نوارهایی به دندان‌های مولر اول بالا متصل می‌شود و برای از بین بردن عادت، روی کام تخته یا قفس دارند.

فضانگهدارنده ثابت – اگر دندان شیری از قبل از بین رفته باشد، از فضا نگهدارنده برای باز نگه داشتن فضا تا رویش دندان دائمی استفاده می‌شود. یک نوار در کنار فضای خالی به دندان متصل می‌شود و یک سیم به دندان در سمت دیگر فضا کشیده می‌شود.

 قوس نگهدارنده زبانی پایین 

قوس نگهدارنده زبانی پایین ارتودنسی ثابت

(LLHA) اغلب به عنوان فضا نگهدارنده دندان‌های پایین استفاده می‌شود. در چنین حالتی LLHA موقعیت مولار را حفظ می‌کند. LLHA و TPA همچنین می‌توانند برای تثبیت موقعیت مولار در تلاش برای جلوگیری از عوارض جانبی که می‌توانند در طی درمان ارتودنسی ایجاد شوند، استفاده شوند. LLHA به عنوان یک فضا نگهدارنده، به طور مکرر در مواردی استفاده می‌شود که مولر برایبار دوم از میفتد. در چنین شرایطی LLHA از مهاجرت مزیالی (به جلو) مولرهای دائمی که فضای رویش دندان های پرمولار را مسدود می‌کند، جلوگیری می‌کند. LLHA همچنین به منظور حفظ فضای به اصطلاح “Leeway space” استفاده می‌شود. این فضا درواقع فضای اضافی است که از حرکت دندان‌های مولر بزرگ به سمت مولرهای کوچک ایجاد می‌شود.

بریس‌های متحرک چیست؟  


بریس‌های متحرک چیست؟

امروزه انواع مختلفی از دستگاه‌های ارتودنسی برای صاف و مرتب سازی دندان‌ها وجود دارد. بریس‌های متحرک یکی از این گزینه‌ها هستند. آن‌ها شامل تری‌های پلاستیکی شفاف و مخصوصی هستند که روی دندان‌های شما قرار می‌گیرند. بریس‌های متحرک با بریس‌های ثابت سنتی که از براکت و سیم استفاده می‌کنند متفاوت هستند. آن‌ها برای بسیاری از افراد جذاب هستند زیرا شما می‌توانید چند ساعت در روز آن‌ها را بیرون بیاورید. بریس‌های متحرک تری‌های پلاستیکی شفافی هستند که شما برای اصلاح مشکلات ارتودنسی به دهان خود می‌بندید و از دهان خارج می‌کنید. در  یک دوره درمانی از چندین تری استفاده می‌شود که شما هر چند هفته یکبار به مدت تقریبی 12 تا 18 ماه آن‌ها را تعویض می‌کنید. تری‌های چند هفته اول با آنچه در پایان درمان استفاده می‌کنید متفاوت هستند که حرکت دندان‌های شما را در طول درمان نشان می‌دهد. این تری‌ها به دندان‌های شما فشار کمی وارد می‌کنند تا آن‌ها را به آرامی به جای ایده‌آل خود منتقل کنید.

 انواع 

الاینرهای نامرئی 

الاینرهای نامرئی در ارتودنسی متحرک

یک جایگزین برای بریسهای سنتی برای بزرگسالان. تعداد بسیاری از ارتودنتیست‌ها برای جابجایی دندان‌ها به همان روشی که دستگاه‌های ارتودنسی ثابت کار می‌کنند، فقط بدون سیم و براکت‌های فلزی، از الاینرهای نامرئی استفاده می‌کنند. این الاینرها عملاً قابل مشاهده نیستند و برای خوردن، مسواک زدن و نخ دندان کشیدن از دهان خارج می‌شوند.

 نگهدارنده‌های متحرک 

 

این دستگاه‌ها هر دو قسمت فوقانی و تحتتانی را می‌پوشانند و از انتقال دندان به موقعیت قبلی خود جلوگیری می‌کنند.

 بریس شب 

بریس شب در ارتودنسی متحرک

دستگاه هدگیر از یک فیس بو و یک بند تشکیل شده است که به پشت گردن می‌رود. این دستگاه یک نیروی مداوم را فراهم می‌کند که برای کمک به اصلاح رشد اسکلتی بیمار و رشد دندان لازم است. از آنجا که بیشتر رشد بدن در شب رخ می‌دهد، بنابراین بیشترین میزان تاثیر آن در ساعات شب است.

ماسک محافظ صورت  

ماسک محافظ صورت در ارتودنسی متحرک

این یک دستگاه ارتودپدی برای افزایش رشد رو به جلوی فک بالا در صورت وجود کمبود فک بالا است (فک فوقانی توسعه نیافته)

بریس‌های متحرک چگونه ساخته می‌شوند؟ 

یک متخصص ارتودنسی یا یک شرکت مستقیم، بر اساس تصاویر اشعه ایکس، برداشت دندان و سایر اسکن‌های دندان شما، بریس‌های متحرک سفارشی را برای دهان شما می‌سازند.  متخصصان ارتودنسی محلی می‌توانند این کار را از مطب خود انجام دهند، در حالی که شرکت‌هایی که به طور مستقیم با مصرف کنندگان در تماس هستند، به حرفای شما و مشاوره با ارتودنتیست شما اعتماد می‌کنند. شایان ذکر است که این شرکت‌ها به جای یک تکنسین دندانپزشکی که برای انجام این کار آموزش دیده است، می‌توانند مشکلات مربوط به دندان و یا بایت شما را از بین ببرند زیرا ایمپرشن‌ها را به طور مستقیم از خود شما دریافت می‌کنند.

بریس‌های متحرک چند بار در روز باید پوشیده شوند؟ 

در بیشتر ساعات روز باید از بریس‌های متحرک استفاده کنید. متخصص ارتودنسی شما پیشرفت بهبود شما را به طور منظم بررسی می‌کند تا مطمئن شود که بریس‌های متحرک مطابق برنامه درمانی شما کار می‌کنند.

بریس‌های متحرک به طور ایده‌آل برای چه استفاده می‌شوند؟ 

اگر به تنظیمات جزئی برای ترازبندی دندان و دهان خود نیاز دارید، ممکن است شما کاندیدای بریس‌های متحرک باشید. بریس‌های متحرک می‌توانند دندان‌ها را صاف کنند، شکاف بین دندان‌ها را ببندند و به تراز شدن بایت شما کمک کنند. با این حال، اگر به درمان ارتودنسی قابل توجهی نیاز دارید، ممکن است بهترین گزینه ممکن نباشد.  نوجوانان و بزرگسالان می‌توانند از بریس‌های متحرک استفاده کنند. بزرگسالان ممکن است آن‌ها را ترجیح دهند زیرا واضح و مشخص نیستند. والدین ممکن است ترجیح دهند که فرزندان و نوجوانان آن‌ها از بریس‌ها متحرک استفاده کنند زیرا اجازه می‌دهد تمیز کردن و نخ دندان کشیدن به طور مناسبی انجام شود. در صورت استفاده از بریس‌های متحرک، مسئولیت پذیری و هوشیاری مهم است. اطمینان حاصل کنید که بیشتر ساعات روز آن‌ها را می‌پوشید. این اغلب بزرگترین چالش برای نوجوانان است.  به خاطر داشته باشید که اگر می‌خواهید از بریس‌های متحرک یا حتی سنتی در بزرگسالی استفاده کنید، زمان درمان ممکن است بیشتر طول بکشد. به این دلیل که تغییرات اسکلتی در بزرگسالان دشوارتر است. حرکت دندان‌ها کند است، اما در نهایت اثر می‌کند.

آیا بریس‌های متحرک به اندازه بریس‌های ثابت موثر هستند؟ 


 بریس ‌های متحرک نیاز به هوشیاری دارند. شما باید آن‌ها را به مدت 20 ساعت یا بیشتر در روز بپوشید. ممکن است در طی 12 تا 18 ماه بتوانید درمان را کامل کنید. پس از اتمام درمان، باید مطمئن شوید که دندان‌های اصلاح شده را در محل خود نگه می‌دارید که برای این منظور باید از نگهدارنده استفاده کنید. یک مطالعه نشان داده است که الاینرهای نامرئی در اصلاح شرایط خفیف تا متوسط ​​مربوط به شلوغی دندان و مشکلات بایت در کسانی که دیگر رشد نمی‌کنند موثر است. این مطالعه همچنین نشان داد که ارتودنسی نامرئی می‌تواند دندان‌های جلویی و دندان‌های نیش را حرکت دهد، اما در اصلاح نیازهای ارتودنسی قابل توجه خیلی موثر نیست. مطالعه دیگری به دلیل عدم تحقیق در مورد اثربخشی این محصولات، نگرانی‌های موجود در پشت مهارکننده‌های مستقیم با مصرف کننده را زیر سال برد. در مطالعه ذکر شده است که این گزینه‌های درمانی ممکن است محدود باشد و باعث واکنش‌های بد شوند.

بریس‌های متحرک در مقابل بریس‌های ثابت


ممکن است از خود بپرسید که آیا بریس‌های متحرک برای شما بهتر هستند یا بریس‌های ثابت. نگاهی به جوانب مثبت و منفی هر یک ممکن است به شما در تصمیم گیری کمک کند.

مزایا  

 مزایای استفاده از بریس‌های متحرک  

 • درمان مشخص نیست زیرا تری‌ها شفاف هستند.
 •  می‌توانید آن‌ها را هنگام غذا خوردن، آشامیدن، مسواک زدن و نخ دندان کشیدن بیرون بیاورید.
 •  ممکن است هزینه آن‌ها از بریس‌های ثابت سنتی کمتر باشد.
 •  ممکن است به ویزیت یا مشاوره کمتری با متخصص ارتودنسی نیاز داشته باشید.

مزایای استفاده از بریس‌های ثابت  

 • اثربخشی بریس‌های ثابت در طول دهه‌ها اثبات شده است.
 •  بریس‌های ثابت می‌توانند مشکلات قابل توجه ارتودنسی را درمان کنند که بریس‌های متحرک نمی‌توانند.
 •  شما توسط یک متخصص ارتودنسی محلی کنترل می‌شوید که می تواند درمان‌های تخصصی و فوری را انجام دهد.
 •  نمی‌توانید آن‌ها را بیرون آورده و گم کنید یا پوشیدن آن‌ها را فراموش کنید.
 •  گزینه‌های قابل تنظیم وجود دارد، از جمله فولاد ضد زنگ، طلا و گزینه‌های شفاف.
 •  نسخه نامرئی بریس‌های ثابت به نام بریس لینگوال وجود دارد که به کناره‌های داخلی دندان شما متصل می‌شوند.

معایب

معایب بریس‌های ثابت 

 •  بریس‌های ثابت ممکن است گرانتر از بریس‌های متحرک باشند.
 •  براکت‌ها و سیم‌ها قابل مشاهده هستند و ممکن است از نظر زیبایی‌شناسی، زیبایی کمتری داشته باشند (به جز در مورد بریس‌های ثابت لینگوال).
 •  برای تنظیم بریس‌های ثابت باید مرتباً به متخصص ارتودنسی مراجعه کنید.
 •  هنگام سفت شدن بریس‌ها ممکن است احساس ناراحتی کنید.
 •  شما باید در مورد تمیز کردن بریس‌های خود کوشا باشید تا از گیر نکردن غذا در آن‌ها جلوگیری کنید.
 •  باید از خوردن غذاهای چسبناک، ترد یا جویدنی خودداری کنید.

معایب بریس‌های متحرک 

 •  ممکن است نیازهای گسترده ارتودنسی را اصلاح نکنند.
 •  هنگام بیرون آوردن تری‌ها ممکن است آن‌ها را گم کرده یا به طور تصادفی بشکنید.
 •  باید از نوشیدنی‌های شیرین و اسیدی که ممکن است در تری‌ها گیر بیفتند خودداری کنید.
 •  بریس‌های متحرک مستقیم با مصرف کننده ممکن است مانند زمانی که با یک متخصص در ارتباط هستید، مراقبت و خدمات فردی را ارائه ندهند.

هزینه بریس‌های متحرک و ثابت چقدر است؟ 


هزینه بریس های متحرک و ثابت بسته به نیاز و برنامه درمانی شما در افراد مختلف متفاوت خواهد بود. هزینه درمان ارتودنسی با بریس‌های متحرک و ثابت واقعاً به نیاز درمانی شما بستگی دارد.
مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonمشاوره