رفع لکه‌های سفید روی دندان در حین ارتودنسی و یا پس از برداشت براکت

رفع لکه های سفید روی دندان در حین ارتودنسی و یا پس از برداشت براکت

زرد شدن و لکه‌دار شدن دندان‌ها از مشکلات مربوط به زیبایی هستند که خیلی افراد با آن مواجه می‌شوند. گزینه‌های زیادی برای سفید‌کردن دندان‌ها وجود دارند، حتی اگر بریس داشته باشید. بعضی افراد از اینکه بیشتر روش‌های سفیدکردن دندان روی دندان‌های ارتودنسی شده کارایی نداشته باشند نگران هستند، در حالیکه در مورد بعضی روش‌ها، این نگرانی بی‌مورد است. دندان‌پزشکان سه روش عمده را برای سفید کردن دندان‌های افردی که بریس دندان دارند پیشنهاد می‌کنند: خمیردندان‌های سفیدکننده، روش‌های خانگی سفیدکردن دندان‌ها، سفیدکردن دندان‌ها در مطب دندان‌پزشکی.

لکه های سفید پس از ارتودنسی ناراحت کننده است اما درمان دارد

خیلی از افرادی که برای برداشتن ارتودنسی دندان‌هایشان هیجان دارند، وقتی دندان‌ها را پر از لک سفید می‌بینند شوکه می‌شوند. درواقع، این لک‌های سفید بدلیل نرسیدن آب به مینای دندان و تشکیل پلاک روی دندان‌ها ایجاد می‌شوند، و از علائم اولیه پوسیدگی دندان هستند. برای پیشگیری از ایجاد این لک‌های بدشکل روی دندان، زمانیکه ارتودنسی هستند یا بعداز آن، علاوه بر رعایت بهداشت دندان و اصلاح نوشیدنی‌ها و غذاهای مصرفی، درنظر گرفتن روشی برای سفید کردن دندان هم اهمیت دارد. در کلینیک دکتر یگانه می‌توانید با بهترین و کم‌خطرترین روش‌ها دندان‌هایتان را سفید کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت با شماره تلفن‌های 02144155090 – 02122392365 تماس حاصل فرمایید.

رفع لک‌های سفید روی دندان در حین درمان ارتودنسی و یا پس از برداشتن بریس


بر اساس تجربیات دندانپزشکان در زمینه های مختلف ارتودنسی از جمله پیدا شدن لکه های سفید رنگ روی دندان در حین درمان و یا پس از حذف بریس ها، می توان نتیجه گرفت که روش های زیر در رفع نگرانی این مشکل در بسیاری از بیماران موثر است:

مسواک زدن بعد از هر وعده غذایی

مسواک زدن بعد از هر وعده غذایی برای رفع لک‌های سفید روی دندان

به این معنا که حتی بعد از یک وعده غذایی مختصر آخر شب یا یک میان‌وعده حاضری از ماشین فروش خودکار هم مسواک بزنید. ذرات غذا می‌توانند بین بریس دندان‌ها گیر کنند، و هرچقدر این ذرات مدت زمان بیشتری در دهان باقی بمانند، خطر بروز مشکلات دندانی مثل تشکیل پلاک روی دندان، بالاتر می‌رود. اگر بریس دارید، رعایت بهداشت دندان بطور مداوم برای پیشگیری از بوجود آمدن لک روی دندان، عفونت و پوسیدگی دندان‌ها اهمیت زیادی دارد.

استفاده از خمیردندان‌های سفیدکننده

استفاده از خمیردندان‌های سفیدکننده برای رفع لک‌های سفید روی دندان

از مارک‌هایی که مورد تایید انجمن دندان‌پزشکی آمریکا (ADA) هستند استفاده کنید، زیرا آن‌ها حاوی فلوراید (یک ماده معدنی ضروری برای سلامت دندان) هستند.

 • خمیردندان‌های سفیدکننده حاوی مواد صیقل‌دهنده خاص مثل جوش‌شیرین و پراکسید هستند که لک‌های سطحی دندان‌ها را برطرف می‌کنند.
 • به‌هرحال، این محصولات فقط لک‌های سطحی را برطرف می‌کنند. آن‌ها رنگ مینای دندان را بطورکلی تغییر نمی‌دهند.
 • خمیردندان‌های سفیدکننده مشکلی برای افرادی که ارتودنسی دارند بوجود نمی‌آورند. مواد صیقل‌دهنده موجود درخمیردندان آسیبی به سیمان و پوشش روی سیم‌های ارتودنسی نمی‌رسانند.

از مسواک برقی و خمیردندان حاوی فلوراید استفاده کنید

استفاده از مسواک برقی و خمیردندان حاوی فلوراید برای رفع لک‌های سفید روی دندان

مسواک برقی در برطرف کردن پلاک از دندان‌ها و تمیز نگهداشتن آن‌ها بسیار موثر است. اگر نمی‌خواهید برای مسواک برقی هزینه کنید، باید یک مسواک نرم سرگرد استفاده کنید.

 • اطمینان حاصل کنید که طرز استفاده صحیح از مسواک را کاملا می‌دانید و حرکات صحیح آن را تمرین کنید تا از هر مشکلی در آینده پیشگیری کنید. از دندان‌پزشک خود بخواهید که مسواک زدن صحیح به هنگام اورتودنسی را به شما آموزش دهد.
 • همینطور از اینکه خمیردندانتان حاوی فلوراید است مطمئن شوید. در مطالعات اخیر، ثابت شده خمیردندان‌های حاوی فلوراید تا 70% لک‌های سفید روی دندان را برطرف می‌کنند. دندان‌پزشک به شما توصیه می‌کند که از دهان‌شویه حاوی فلوراید یکبار در روز و بطور منظم استفاده کنید.

از ژل سفیدکننده دندان استفاده کنید

استفاده از ژل سفیدکننده برای رفع لک‌های سفید روی دندان

این محصول در اکثر داروخانه‌ها بدون نیاز به نسخه پزشک موجود است. ژل سفیدکننده را با قلم‌موی مخصوص آن روی دندان‌ها بمالید، حدودا بعد از 30 دقیقه سفت می‌شود.

 • برای پاک کردن ژل، به راحتی دندان‌ها را مسواک بزنید.
 • اگر دندان‌های شما ارتودنسی شده، احتمالا استفاده از ژل اطراف براکت‌ها و سیم‌های آن سخت‌تر است.
 • این ژل حاوی مقدار هیدروژن پراکسید کمتری نسبت به مواد مورد استفاده در مطب دندان‌پزشکی است.
 • ژل‌های سفیدکننده دندان در مقایسه با روش استفاده از تری تاثیر یکسانی ندارند. نتایج از فردی تا فرد دیگر متفاوت‌ هستند.

حتما حداقل دو دقیقه مسواک بزنید

حتما حداقل دو دقیقه مسواک بزنید برای رفع لک‌های سفید روی دندان

قبل از مسواک زدن دهانتان را با آب شستشو دهید تا ذرات غذا که بین سیم‌های ارتودنسی گیر کرده‌اند، راحت‌تر جدا شوند. شما می‌توانید از مسواک اینترپروکسیمال، که طوری طراحی شده تا زیر سیم‌های ارتودنسی هم نفوذ کند، برای برطرف کردن پلاک و ذرات غذا از دندان‌ها استفاده کنید.

 • حداقل دو دقیقه مسواک بزنید، دقت کنید که دندان‌ها و پایین و بالای براکت‌ها را کامل مسواک بزنید. مسواک زدن را از مرز بین دندان و لثه آغاز کنید، مسواک را با زاویه 45 درجه نگه دارید و حرکات دایره‌ای کوچک در طول حاشیه بین لثه و دندان‌ها انجام دهید. سپس مسواک را با زاویه رو به پایین روی قسمت بالایی براکت‌ها حرکت دهید و آن‌ها را تمیز کنید.
 • مسواک را روی قسمت بالایی براکت‌ها با زاویه‌ای به سمت بالا نگه دارید و آن را بصورت چرخشی با دامنه کم حرکت دهید. با آب، دهانتان را شستشو دهید تا خمیردندان از روی دندان‌ها به خوبی تمیز شود. سپس دهان را با دهانشویه‌ای که حاوی مواد سفیدکننده نباشد بشویید (گرچه می‌تواند حاوی فلوراید یا کلرهگزیدین باشد).
 • با بررسی ظاهر بریس، از تمیز شدن دهان و سیم‌کشی دندان اطمینان حاصل کنید (در صورتی که ظاهرشان درخشان باشد)، کدر بودن قسمت فلزی بریس به معنای وجود غذا و/یا باکتری روی دندان و بریس است.

دندان‌ها را حداقل یک‌بار در روز با نخ دندان تمیز کنید

استفاده حداقل یک بار در روز از نخ دندان برای رفع لک‌های سفید روی دندان

نکته کلیدی دیگر در رعایت بهداشت دندان استفاده از نخ‌دندان حداقل یک‌بار در روز است. احتمالا با وجود ارتودنسی استفاده از نخ‌دندان مشکل است، زیرا باید بین براکت‌ها و زیر سیم‌های ارتودنسی را هم نخ‌دندان بکشید. استفاده از نخ‌دندان را به کمک فلاس تریدر یا نخ‌دندان مخصوص ارتودنسی راحت‌تر کنید. این محصولات را می‌توانید از داروخانه تهیه کنید یا از دندان‌پزشکتان بخواهید یک نمونه به شما بدهد.

 • از نخ‌دندان موم‌دار استفاده کنید تا نوع بدون موم آن، زیرا حرکت آن بین دندان‌ها آسان‌تر و احتمال اینکه به بریس شما گیر کند کمتر است. فلاس تریدر با اتصال به نخ‌دندان به شما کمک می‌کند راحت‌تر نخ را زیر بریس ببرید و به دندان دسترسی پیدا کنید. کنترل شما روی نخ را هم راحت‌تر می‌کند.
 • همیشه حاشیه خط لثه و دندان را بخوبی نخ بکشید. احتمالا با وجود ارتودنسی نخ کردن دندان نیاز به تمرین دارد، اما صبور باشید و از زمان بخوبی استفاده کنید.
 • اگر فضای بین دندان‌هایتان زیاد است، از مسواک اینترپروکسیمال استفاده کنید. چنانچه هنوز فضای بین دندانی تمیز نشده از نخ‌دندان کمک بگیرید.

مقدار زیادی آب بنوشید

نوشیدن آب زیاد برای رفع لک‌های سفید روی دندان

با این کار دهانتان مرطوب می‌ماند و به مقدار کافی بزاق برای ازبین‌بردن پلاک و تمیز کردن دهان حفظ می‌کنید. بزاق یک خنثی کننده اسید طبیعی است که به ازبین‌بردن اسید دهان که در نتیجه باکتری‌های دهان ایجاد می‌شود، کمک می‌کند. با نوشیدن آب فراوان در طول روز به تولید مداوم بزاق دهان کمک کنید. سعی کنید آب بدون گاز بنوشید زیرا آب گازدار باعث افزایش رسوب جرم روی دندان و کاهش pH دهان می‌شود.

مصرف قهوه، چای و نوشابه را کاهش دهید

کاهش مصرف قهوه، چای و نوشابه برای رفع لک‌های سفید روی دندان

قهوه و چای روی دندان‌ها لک ایجاد می‌کنند و رفع کامل این لک‌ها از دندان‌های ارتودنسی شده مشکل است. همینطور نوشابه‌ها و سایر نوشیدنی‌های حاوی قند مثل نوشیدنی‌های ورزشی که معمولا حاوی فسفوریک اسید هستند، که می‌تواند مینای دندان را از بین ببرد و باعث ایجاد پلاک روی دندان، پوسیدگی و حساسیت دندان شود.

از مصرف خوراکی‌های حاوی قند و طعم‌دهنده‌ها یا رنگ‌های مصنوعی اجتناب کنید

اجتناب از مصرف خوراکی‌های حاوی قند و طعم‌دهنده‌ها یا رنگ‌های مصنوعی برای رفع لک‌های سفید روی دندان

گرچه حفظ رژیم غذایی خوراکی‌های لذت‌بخش مثل بستنی، پودینگ، ژله و شکلات داغ مشکل است، از افراط در مصرف شیرینی‌جات خودداری کنید. مصرف بیش از حد قند باعث ایجاد مشکلات دندان مثل پلاک و پوسیدگی می‌شود، که می‌تواند باعث ایجاد لک‌های سفید بعد از برداشتن ارتودنسی شود.

 • عوامل شناخته شده پوسیدگی دندان را از رژیم غذایی خود حذف کنید و سعی کنید شیرینی‌جات را فقط در مواقع خاص مصرف کنید. همیشه پس از مصرف غذاهای شیرین و حاوی طعم‌دهنده‌ها و رنگ‌های مصنوعی خوب مسواک بزنید تا از باقی ماندن این مواد روی دندان‌ها به مدت طولانی پیشگیری کنید.
 • با دهان‌شویه یا مخلوط نصف قاشق جوش‌شیرین در یک لیوان آب دهان را به خوبی بشویید تا باکتری‌ها را از بین برده و از مینای دندان محافظت کنید.

درنظرگرفتن روش‌های سفید کردن دندان در مطب دندان‌پزشکی

 روش‌های سفید کردن دندان در مطب دندان‌پزشکی

در اینجا چند روش سریع و موثر برای سفیدکردن دندان آمده است:

 • در این روش، دندان‌پزشک مقداری ژل محافظ روی لثه‌ها می‌گذارد و یک محافظ دهانی در دهانتان قرار می‌دهد تا از لثه‌ها و گونه‌ها محافظت کند.
 • سپس یک عامل سفیدکننده اطراف بریس دندان‌ها بکار می‌برد. معمولا، این مواد از غلظت‌های مختلف هیدروژن پراکسید ساخته شده‌اند.
 • اکثر روش‌های بلیچینگ در مطب از یک نور خاص برای فعال کردن محلول سفیدکننده استفاده می‌کنند، گرچه روش‌های دیگری با استفاده از تری‌های بلیچینگ مطب هم وجود دارند.
 • در اکثر موارد محلول سفیدکننده باید حداقل یک ساعت تحت تابش یک نور خاص قرار گیرد. گاهی‌اوقات بعضی روش‌ها در کوتاه مدت آزاردهنده می‌شوند.
 • ژل‌های بلیچینگ می‌توانند باعث آسیب به لثه‌ها و حساس شدن دندان‌ها شوند.
 • برای رسیدن به نتیجه دلخواه احتمالا بیشتر از یک روش نیاز است، بسته به عادات غذایی و میزان سفیدی دلخواه شما.

بدانید که با این روش احتمالا نواحی زیر براکت‌ها تیره‌تر می‌شوند

از آنجا که این روش‌ها فقط یک‌بار یا دوبار انجام می‌شوند، احتمالا محلول بلیچینگ به مینای دندان زیر براکت‌ها نفوذ نمی‌کند. برای رسیدن به نتیجه دلخواه بعد از برداشتن بریس اقدام به انجام آن‌ها کنید.

 • بااین‌وجود، اگر براکت‌ها پشت دندان‌ها قرار دارند این روش ایده‌آل است زیرا ژل سفیدکننده فقط در قسمت جلویی دندان به کار می‌رود.
 • اگر دندان‌های شما بدلیل داشتن بریس تیره شده‌اند، این روش احتمالا گزینه خوبی برای شماست.

آیا روش‌های سفیدکردن دندان در خانه عوارض جانبی دارند؟


آیا روش‌های سفیدکردن دندان در خانه عوارض جانبی دارند؟

روش‌های بلیچینگ در خانه احتمالا عوارض جانبی کمی دارند. از ناراحتی لثه تا افزایش حساسیت دندان. عوامل سفیدکننده مواد شیمیایی هستند که موجب آزردگی بافت‌های نرم دهانی می‌شوند. اگر درصد غلظت کاربامید یا هیدروژن پراکسید پایین‌تر از 15% است، احتمال هرگونه عوارضی کمتر می‌شود. اگر شما از تری‌های سفیدکننده استفاده می‌کنید، فقط درصورتی‌که تری به خوبی روی دندان‌ها قالب نشود یا ژل درون آن سرریز شود، احتمال بروز عوارض هست.

 • بعضی از این روش‌ها احتمالا موجب درد و تورم در لثه‌ها می‌شوند.
 • از دیگر عوارض جانبی روش‌های بلیچینگ، حساس شدن دندان‌ها است. اگر در روش مورد استفاده برای سفید کردن دندان‌هایتان از کاربامید و هیدروژن پراکسید زیر 10% استفاده می‌شود و دندان‌های شما حساس شده‌اند، نباید دیگر آن روش را ادامه دهید.
 • حساس شدن دندان‌ها می‌تواند باعث دردسر برای افرادی که بریس دارند شود، بخصوص زمانیکه بریس فشرده‌تر می‌شود.
 • از این مواد قبل و بعد از اینکه بریس فشرده می‌شود استفاده نکنید.
 • اگر تحمل عوارض جانبی سفیدکردن دندان برایتان سخت شد، با دندان‌پزشک خود در میان بگذارید تا راه‌حلی ارائه کند. او احتمالا یک روش یا تری جدید پیشنهاد می‌کند تا از لثه‌های شما محافظت شود.
فهرست مطالب
اسکرول به بالا
تماس با کلینیک