روکش های زیرکونیوم: مزایا و معایب روکش دندان زیرکونیا

تاج‌های زیرکونیا در چند سال گذشته محبوب‌تر شده‌اند. آن‌ها بسیار بادوام هستند و به خوبی با ظاهر دندان‌های طبیعی مطابقت دارند. با وجود محبوبیت زیاد این روکش‌ها، اکثر بیماران اطلاعات زیادی در مورد این نوع تاج دندان ندارند. و بعضی از دندانپزشکان به دلیل اعتماد نداشتن به زیرکونیا از آن استفاده نمی‌کنند و ترجیح می‌دهند از موادی استفاده کنند بکه به مدت طولانی‌تری آزمایش شده و مزایا و معایب آن را به خوبی می‌شناسند مانند پرسلن و طلا. به لطف دوام زیاد و ظاهر طبیعی، روکش زیرکونیا روز به روز محبوب‌تر می‌شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد مزایا، مضرات، هزینه‌ها و تاج‌های مشابه تاج زیرکونیوم این مطلب را از دست ندهید.

روکش دندان زیرکونیا چیست؟


روکش دندان زیرکونیا از دی اکسید زیرکونیوم (ZrO2) تشکیل شده که نوعی پودر زیرکونیوم است. از دهه 1990، زیرکونیا برای پست‌های اندودنتیک و ایمپلنت‌ها استفاده می‌شود. (پست اندودنتیک به شما کمک می‌کند تا ترمیم‌ها و پر کردن و همچنین تاج دندان‌های خود را حفظ کنید.)

تاج زیرکونیا قویترین تاج دندان است. زیرکونیا دارای کاربردهای مختلف پزشکی است. بسیار با دوام و 100٪ زیست سازگار است. زیرکونیا برای پروتزهای مختلف در جراحی‌های لگن ، انگشت و گوش استفاده می‌شود.

انواع زیرکونیا


انواع زیرکونیا

دو نوع زیرکونیا وجود دارد: جامد و خیلی شفاف. هر دوی آن‌ها را می‌توان با استفاده از فناوری CAD CAM ساخت. CAD مخفف Computer Aided Designing (طراحی به کمک رایانه) و CAM مخففManufacturing  Computer Aided (ساخت به کمک رایانه) است. این فناوری‌ها ظاهری مناسب و بی‌نظیر به شما می‌دهند.

زیرکونیای جامد

 • همانطور که از نام آن پیداست زیرکونیای جامد در مقایسه با زیرکونیا با شفاف بالا سخت‌تر است. این مقاومت می‌تواند در مقابل نیروی جویدن و همچنین نیروهای قوی‌تر بهتر مقاومت کند.
 • زیرکونیای جامد همچنین با ارائه پشتیبانی بیشتر به دندان‌های ضعیف، برای دندان‌های تحت درمان با کانال ریشه مناسب است.
 • از آنجا که زیرکونیای جامد مات است، برای دندان‌های خلفی و پشتی مناسب‌تر است.

زیرکونیا با شفاف بالا

 • این نوعی زیرکونیا است که زیبایی بیشتری دارد و دقیقاً شبیه دندان طبیعی شماست. بیشتر برای دندان‌های قدامی / جلویی مناسب است.
 • اگرچه از نظر ظاهری از برتری بیشتری برخوردار است اما با این حال استحکام آن از PFM  بیشتر است.
 • اگر برای اصلاح تراز دندان‌ها به درمان ارتودنسی نیاز دارید، ممکن است دندانپزشک شما زیرکونیای شفاف را ترجیح ندهد.

مزایای داشتن تاج زیرکونیوم


مزایای داشتن تاج زیرکونیوم-

زیرکونیوم در حال تبدیل شدن به یکی از مواد انتخاب شده برای تاج دندان است. مزایای بسیار آن شامل موارد زیر است:

 • ظاهر عالی: از آنجا که زیرکونیا به طور طبیعی سفید است، می‌تواند با توجه به سایر دندان‌های شما تغییرشکل دهد و با آن‌ها مطابقت کند. زیرکونیا شفاف است، بنابراین از شفافیت دندان‌های طبیعی شما تقلید می‌کند.
 • لبخند زیباتر: زیرکونیا هیچ لایه فلزی در لثه ندارد. پرسلن که قبلا محبوبیت زیادی داشت، در قسمت بالای تاج یک لایه فلزی دارد. این روکش فلزی معمولاً در خط لثه قابل مشاهده است و وقتی لبخند می‌زنید بیشتر مشخص می‌شود. تاج‌های زیرکونیا به شما کمک می‌کند تا این مشکل رانداشته باشید و اعتماد به نفس خود را تقویت کنید. شما همچنین می‌توانید به زیرکونیا هر شکل و اندازه‌ای بدهید تا با بقیه دندان‌های شما مطابقت داشته باشد.
 • 100% زیست سازگار: تاکنون هیچگونه حساسیتی به تاج زیرکونیا گزارش نشده است.
 • فوق‌العاده سخت: زیرکونیا قوی‌ترین تاج است و می‌تواند در برابر سایش و شکستگی مقاومت کند. این روکش بر خلاف پرسلن، تراش نمی‌خورد. اگر آن را به خوبی حفظ کنید می‌تواند برای همیشه در دهان شما بماند. زیرکونیا حداقل پنج برابر قوی‌تر از پرسلن یا پرسلنی است که به فلز آغشته شده است (PFM). همچنین نیروی ناشی جویدن یا گاز گرفتن را به خوبی تحمل می‌کند. استحکام خمشی بسیار بالایی دارد: زیرکونیا دارای مقاومت خمشی 1200 مگاپاسکال است. (استحکام خمشی نیرویی است که تاج دندان شما تحمل می‌کند.)
 • به خوبی با دندان شما پیوند می‌خورد: روکش زیرکونیا به خوبی به دندان شما می‌چسبد. یکی از دلایلی که روکش PFM برای شما انتخاب شده این است که سطح فلز به خوبی با دندان پیوند می‌خورد و تاج را در جای خود نگه می‌دارد. زیرکونیا نیز این خاصیت را دارد. این تاج‌ها نسبت به بسیاری از انواع دیگر تاج‌های دندانی نیاز به برش دندان کمتری دارند.
 • عاری از فلز: بسیاری از افراد به دلیل داشتن خواص بدنی عالی، روکش طلا را ترجیح می‌دهند. با این حال، اکنون از آنجا که ظاهر برای مردم از اهمیت بیشتری برخوردار است می‌خواهند طبیعی و جوان به نظر برسند. برخی از افراد دوست ندارند فلز در بدن خود داشته باشند. زیرکونیا برای آن‌ها مناسب‌ترین گزینه است.
 • زیست سازگار: بافت‌های موجود در دهان به خوبی روکش زیرکونیوم را می‌پذیرند. روکش زیرکونیوم در طی روزها پس از اتمام درمان عملکرد بسیار خوبی را شروع می‌کنند.
 • عمر طولانی: عمر روکش زیرکونیوم برابر با روکش‌های معمولی است. روکش زیرکونیوم بهترین خدمات را ارائه می‌دهد و در صورت ماندگاری طولانی مدت بسیار مناسب است.
 • مقاوم در برابر خوردگی: بسیاری از روکش‌های دندانی با سال‌ها استفاده منظم توسط بیماران دچار خوردگی می‌شوند. مایعات و غذاهای مختلفی که طی سال‌ها مصرف می‌شوند منجر به خوردگی تاج‌های دندان می‌شوند. روکش زیرکونیوم مانند بسیاری از انواع دیگر روکش‌های دندان دچار خوردگی نمی‌شوند که این ویژگی بیشتر در داشتن عمر طولانی آن نقش دارند.
 • شدت کار کمتر: آخرین فناوری‌های دندانپزشکی را می‌توان با موفقیت در تولید روکش‌های زیرکونیوم استفاده کرد. بهترین قسمت این است که دندان‌های طبیعی بیشتر حفظ می‌شوند که باعث صرفه جویی در وقت می‌شود. فقط دندانپزشک برای قرار دادن روکش زیرکونیوم روی دندان‌های مربوطه ، باید حداقل آماده‌سازی را انجام دهد.

جلوه‌های زیبایی شناختی یک روکش زیرکونیا به تنهایی باید بزرگترین مزیتی باشد که می‌تواند داشته باشد. نکته مهم این است که شما دارای تاج‌های دندانی هستید که طبیعی به نظر می‌رسد، مخصوصاً اگر در دندان‌های جلو  استفاده شود و در کنار دندان‌های طبیعی قابل مشاهده باشد.

ظرفیت زیرکونیوم با توجه به مجموعه دندان‌هایی که در کنار آن قرار می‌گیرد قابل اصلاح است. تاج زیرکونیوم نه تنها جایگزین یک دندان می‌شود بلکه می‌تواند به گونه‌ای باشد که به نظر می‌رسد بهتر از دندانی است که قرار است به طور کامل جایگزین شود. به همین دلیل است که شما می‌توانید لبخند زیبا و طبیعی داشته باشید.

تولیدكنندگان زیركونیا هم اكنون در حال تولید و طراحی تاج‌های دندانی هستند كه به طور سفارشی از بلوك جامد مواد ساخته شده و در دمای فوق‌العاده بالا پخته می‌شوند تا اطمینان حاصل كنند كه روکش‌های ساخته شده تقریبا غیر قابل تخریب هستند.

ایمنی روکش زیرکونیوم


این واقعیت که زیرکونیوم زیست  سازگار است به معنای ایمن ماندن به مدت طولانی در دهان شما است. نیازی به نگرانی در مورد هرگونه عارضه جانبی و آلرژیک از بدن شما نیست زیرا با بدن انسان سازگار است.

مزایای استفاده از روکش‌های زیرکونیوم نسبت به روکش‌های طلا و پرسلن


مزایای استفاده از روکش_های زیرکونیوم نسبت به روکش_های طلا و پرسلن

این یک واقعیت است که روکش‌های طلا سال‌هاست که توسط بسیاری از افراد مورد استفاده قرار می‌گیرد و به خوبی توسط بدن تحمل می‌شود. اما هنوز هم بهتر است وقتی لبخند می‌زنید، لبخند شما طبیعی باشد. این واقعیت را اضافه کنید که طلا از فلز است و بعضی از مردم دوست ندارند فلزات را در قسمت‌های داخلی بدن خود داشته باشند.

روکش‌های زیرکونیا قطعاً از استیل‌های پرسلن استحکام بیشتری دارند. دوام آن‌ها در مقایسه با پرسلن‌ها که به سادگی می‌شکنند بیشتر است.

روکش‌های پرسلن نیز باید به پایه فلزی چسبانده شوند و این فلز همان خط ناخوشایند سیاه بالای لثه‌های افرادی است که از این روکش‌ها استفاده کرده‌اند.

از آنجا که روکش‌های زیرکونیوم از یک قطعه کریستال آسیاب شده تولید می‌شوند، تضمین می‌شود که حداقل 5 برابر از پرسلن و قسمت فلزی آن قوی‌تر است. همچنین روکش‌های زیرکونیوم بدون داشتن ظاهری قوی که از ویژگی‌های مشهور پرسلن است، استحکام زیادی ایجاد می‌کند.

مضرات استفاده از روکش زیرکونیوم


 • ممکن است دندانهای مقابل را از بین ببرد: چون روکش زیرکونیا خیلی سخت است، ممکن است در مقابل دندان‌های طبیعی شما قوی‌تر ظاهر شود.
 • پوسیدگی ثانویه / پوسیدگی دندان: پوسیدگی دندان نقطه ضعف دیگر این روکش‌ها است، اگرچه خود تاج تقریباً غیر قابل تخریب خواهد بود. البته پوسیدگی زیر آن نسبت به سایش مواد سخت در مقابل دندان‌های دیگر قابل توجه نیست. شما فقط متوجه خواهید شد که پس از درآوردن روکش، کمی پوسیدگی روی دندانتان وجود دارد.
 • قیمت بالا: روکش زیرکونیا ممکن است هزینه بیشتری نسبت به روکش‌های دیگر داشته باشد. با این حال، اگر از آن‌ها به خوبی نگهداری کنید، تقریباً مانند یک سرمایه‌گذاری بلند مدت است. اگر به دنبال روکش ارزان قیمت هستید، ممکن است به راحتی تراشیده شود و در دراز مدت مجبور شوید که آن را ترمیم یا جایگزین کنید که در این صورت هزینه آن بالاتر خواهد رفت.

روکش زیرکونیوم چگونه تهیه می‌شود؟


از یک بلوک واحد زیرکونیا تهیه شده و به عنوان زیرکونیای یکپارچه شناخته می‌شود. بنابراین در برابر شکستگی و ساییدگی مقاوم هستند. می‌توانید روکش زیرکونیا را در یک یا چند جلسه روی دندان‌های خود قرار دهید

روکش‌های زیرکونیا در گذشته دارای یک لایه پرسلن بود که از آن برای جدا کردن استفاده می‌شد. حالا با استفاده از زیرکونیای یکپارچه، روکش شما از تراشه جدا نمی‌شود.

قیمت روکش زیرکونیا چقدر است؟


قیمت روکش زیرکونیوم بسته به کشوری که در آن زندگی می‌کنید، تجربه دندانپزشک و تکنسین دندانپزشکی، اندازه تاج / دندان بسیار متفاوت است. اما به طور کلی درست است که زیرکونیوم گران‌ترین نوع روکش دندان است اما دوام بالا، ظاهر طبیعی و سازگاری زیستی آن ارزش آن را دارد که یک بار برای همیشه برای آن هزینه کنید.

روکش‌های مشابه


شاید بخواهید درباره روکش‌های لاوا و ایماکس بیشتر بدانید. هر دو روکش تمام سرامیکی و بسیار با دوام هستند. دقیقاً مانند روکش زیرکونیوم، تقریباً با ظاهر طبیعی دندان‌های شما مطابقت دارند و می‌توان بسیاری از ساختار دندان‌ها را در هنگام قرار دادن این نوع روکش‌ها حفظ کرد.
مقالات مرتبط