سیاهی دندان اطفال: بهترین راه های پیشگیری و درمان

حتی اگر کودکان شما در مراقبت از دندان‌های خود بسیار خوب عمل کنند، باز هم ممکن است لکه‌های سیاه در اثر مصرف برخی غذاها و نوشیدنی‌ها به وجود بیایند. دلسرد نشوید! روش‌هایی وجود دارند که می‌توانید از این لکه‌ها جلوگیری کرده و دندان‌هایی که از قبل لکه‌دار شده‌اند را درمان کنید.

عوارض لکه‌های سیاه بیشتر از خراب کردن لبخند سفید و زیبای کودک شما هستند. برخی از لکه‌های سیاه ممکن است نشانه پوسیدگی دندان باشند. دانستن دلایل مختلف ایجاد لک‌های سیاه بر روی دندان‌ها می‌تواند از کودک شما در برابر درد دندان خراب محافظت کند. خوشبختانه شما می‌توانید با اقدامات ساده برای جلوگیری و از بین بردن لکه‌های سیاه روی دندان، دندان کودک خود را درخشان نگه دارید. یک دندانپزشک قابل اعتماد می‌تواند به شما کمک کند تا علت سیاهی دندان کودک خود را تشخیص دهید.

چرا دندان‌ها سفید هستند؟


اگرچه ما معمولاً فکر می‌کنیم دندان‌ها سفید هستند، اما رنگ دندان‌ها به طور طبیعی در هر فردی با دیگری متفاوت است. دندان‌ها از چند لایه تشکیل شده‌اند. لایه زیرین در واقع زرد رنگ است و لایه فوقانی که مینا نامیده می‌شود سایه‌ای سفید مایل به آبی است. لایه مینای دندان کمی نفوذ پذیر است، بنابراین رنگ زرد در زیر آن باعث می‌شود دندان‌ها تیره به نظر برسند.

دندان‌های کودکان نسبت به بزرگسالان بیشتر سفید به نظر می‌رسند زیرا دندان‌های شیری کلسیم بیشتری دارند. دندان‌های هر کودک با دیگری متفاوت است و دندان‌های یک کودک ممکن است به طور طبیعی زردتر از دندان‌های کودک دیگر باشد. با این حال، لکه‌های سیاه دندان بسیار تیره‌تر از این سایه‌های طبیعی است.

چرا دندان‌ها سیاه می‌شوند؟


علت سیاه شدن دندان ها

دندان‌های شیری در کودکان به دلایل مختلفی می‌توانند قهوه‌ای تیره یا سیاه شوند. لکه‌های سیاهی که ممکن است در قسمت خارجی دندان وجود داشته باشند، به دلیل مصرف برخی غذاها و نوشیدنی‌ها و همچنین برخی از داروها ایجاد می‌شوند. دندان‌ها همچنین ممکن است به دلیل پوسیدگی داخلی حفره‌ها یا سایر مشکلات جدی بهداشت دندان، سیاه شوند.

هر فرد مقدار متفاوتی از رنگ سفید تا زرد را در دندان‌های خود دارد. حتی ژنتیک نیز می‌تواند باعث تغییر رنگ دندان شود.

به چند دلیل ممکن است دندان‌ها سیاه شوند. تغییر رنگ دندان‌ها می‌تواند نشانه آن باشد که کودک بهداشت دهان و دندان، از جمله مسواک زدن و نخ دندان کشیدن، را رعایت نمی‌کند. عوامل دیگر نیز از جمله برخی بیماری‌های دهان و دندان می‌توانند باعث ایجاد لکه‌های سیاه شوند.

دو دلیل برای ایجاد لکه‌های سیاه روی دندان وجود دارد. یا عوامل خارجی باعث تغییر رنگ خارج دندان می‌شوند یا لکه‌های داخلی از داخل بر بیرون دندان تأثیر می‌گذارند. تغییر رنگ دندان‌ها در کودکان ممکن است به معنای خراب شدن دندان‌ها باشند. دندانی که در اثر پوسیدگی سیاه شده است می‌تواند به سرعت دردناک شود.

علل خارجی تغییر رنگ دندان‌ها

لکه‌های سیاه روی دندان اغلب به دلایل خارجی ایجاد می‌شوند. این لکه‌های سیاه روی دندان‌ها که به عنوان لکه‌های خارجی شناخته می‌شوند، بر لایه خارجی دندان که مینا نام دارد تأثیر می‌گذارند. با تغییر در سبک زندگی، به راحتی‌ می‌توان از ایجاد لکه‌های سیاه جلوگیری کرد.

ممکن است با خوردن چندین منبع غذایی یا نوشیدنی، لکه‌های سیاهی بر روی دندان کودکان ایجاد شوند. غذاهایی مانند شکلات، توت و ترشی باعث ایجاد لکه‌های سیاه می‌شوند. خوردن و نوشیدن غذاهای اسیدی مانند میوه‌ها یا نوشیدنی‌های انرژی‌زا می‌توانند مینای دندان را از بین ببرند. با ضعیف شدن مینای دندان، احتمال سیاه شدن آن نیز بیشتر می‌شود.

سایر دلایل خارجی ایجاد لکه‌های سیاه روی دندان، سس‌های تیره مانند سس سویا یا کاری است. ممکن است سس گوجه فرنگی خیلی تیره به نظر نرسد اما با گذشت زمان می‌تواند دلیل ایجاد لکه‌های سیاه روی دندان‌ها باشد. لکه‌های سیاه ناشی از منابع خارجی با کمک دندانپزشک قابل اعتماد اطفال قابل اصلاح است.

دلایل داخلی لکه‌های سیاه روی دندان

لکه‌های سیاه روی دندان‌ها نیز ممکن است از داخل به بیرون ظاهر شوند. از بین بردن این لکه‌های داخلی و تغییر رنگ دندان‌ها بسیار دشوار است. به این دلیل که لکه‌های ذاتی در لایه‌های دندان بسیار عمیق‌ترند. به طور کلی این لکه‌های عمیق در دندان اغلب در دوران رشد و کودکی فرزند شما ایجاد می‌شوند.

لکه‌های ذاتی ممکن است در اوایل تشکیل دندان ایجاد شوند. دلایل اولیه ایجاد لکه‌های سیاه بر روی دندان‌ها شامل داروهایی هستند که برای کودک تجویز می‌شوند و حاوی آنتی بیوتیک خاصی است. فلوراید زیاد نیز در هنگام تشکیل مینای دندان کودک می‌تواند باعث ایجاد لکه داخلی شود.

همچنین، آسیب به دندان می‌تواند باعث ایجاد لکه‌های داخلی سیاه شود. از آسیب دیدگی دندان‌ها می‌توان به زمین خوردن دندان و یا آسیب دیدگی اعصاب دهان اشاره کرد. وقتی دندان آسیب می‌بیند، بدن خون بیشتری را به منطقه می‌فرستد تا به روند بهبود کمک کند. جریان خون اضافی می‌تواند لکه‌های قرمز تیره یا سیاه روی دندان ایجاد کند.

تارتار سیاه بر روی دندان

تارتار روی دندان‌ها می‌تواند به صورت لکه‌های سیاه ظاهر شود. تارتار سیاه در اثر تجمع پلاکی ایجاد می‌شود که به درستی تمیز نشده است. اگرچه این پلاک‌ها می‌توانند در بالای لثه ظاهر شوند، اما لکه‌های سیاه تارتار معمولاً در سطح دندان ظاهر می‌شوند.

با گذشت زمان، پلاک که یک ماده چسبنده روی دندان و حاوی باکتری است، روی دندان سفت می‌شود و به اسیدهای موجود در غذاها واکنش نشان داده و تبدیل به تارتار می‌شود. در صورت عدم درمان، تارتار سیاه روی دندان‌ها به مرور رشد خواهد کرد. با اینکه با مسواک زدن می‌توان پلاک را از بین برد، اما پاک کردن تارتار بسیار دشوارتر است.

پوسیدگی دندان سیاه

یکی از رایج‌ترین علل لکه‌های دندان، پوسیدگی دندان است. با گذشت زمان، عادت‌های نامناسب دندان مانند مسواک نزدن و نکشیدن نخ دندان می‌تواند منجر به پوسیدگی دندان شود. ایجاد حفره نوع متداول پوسیدگی است که می‌تواند در اثر خوردن و نوشیدن مقدار زیادی غذای شیرین یا اسیدی ایجاد شود.

سیاهی دندان پوسیده معمولاً به دلیل عوامل خارجی ایجاد می‌شود اما در قسمت داخلی دندان به سمت خارج تأثیر می‌گذارد. مسواک نزدن و نخ دندان نکشیدن حداقل دو بار در روز یکی از دلایل عمده پوسیدگی دندان است. از آن‌جا که پلاک و تارتار بر روی دندان باقی می‌مانند، لایه خارجی را از بین می‌برند.

هنگامی که لایه مینای دندان آسیب ببیند، باکتری‌ها می‌توانند به داخل دندان راه پیدا کنند. این امر منجر به پوسیدگی دندان سیاه شده و در نتیجه ایجاد حفره و عفونت می‌شود. در صورت عدم درمان پوسیدگی می‌تواند بسیار دردناک باشد.

چگونه از لکه‌های سیاه روی دندان جلوگیری کنیم؟


جلوگیری از لکه‌های سیاه روی دندان

خبر خوب این است که روش‌هایی برای جلوگیری و از بین بردن لکه‌های سیاه روی دندان کودکان شما وجود دارند. در حقیقت، جلوگیری از لکه‌های سیاه می‌تواند به راحتی با آموزش مسواک زدن و استفاده از نخ دندان به کودکتان باشد. اقدامات پیشگیری دیگر می‌تواند به جلوگیری از تشکیل لکه‌های سیاه کمک کند.

شما می‌توانید با روش‌های زیر به بچه‌های خود کمک کنید تا از لکه‌های سیاه جلوگیری کنند:

  • محدود کردن میزان مصرف نوشیدنی‌های گازدار و نوشیدنی‌های انرژی‌زا.
  • به آن‌ها یک نی برای نوشیدن بدهید تا از تماس مایعات با دندان‌هایشان جلوگیری کنند.
  • پس از خوردن یا نوشیدن، به آن‌ها آب یا آدامس‌های بدون شکر برای جويدن بدهيد.
  • تشویق به مسواک زدن و نخ دندان کشیدن حداقل دو بار در روز.

تدوین یک برنامه برای مسواک زدن ممکن است به کودک شما کمک کند عادت‌های صحیح بهداشت دهان و دندان را بیاموزد و از آن‌ها استفاده کند. در صورت امکان، مسواک زدن دندان‌های آن‌ها بلافاصله بعد از خوردن غذایی که ممکن است باعث ایجاد لکه شود، می‌تواند یکی از بهترین راه‌ها برای جلوگیری از لکه‌های سیاه باشد. علاوه بر این، به کودک خود اجازه ندهید غذا یا نوشیدنی‌هایی را که باعث سیاه شدن دندان‌ها می‌شوند به میزان زیاد مصرف کند.

اگر مسواک در دسترس نباشد، جویدن آدامس بدون قند بعد از خوردن یا نوشیدن می‌تواند به جلوگیری از تشکیل تارتار سیاه روی دندان کمک کند. آدامس در ترشح بزاق و خنثی‌سازی اسیدها از غذا و نوشیدنی تاثیر می‌گذارد. بزاق به پاک کردن پلاک دندان قبل از سفت شدن کمک می‌کند.

درمان دندان‌های سیاه کودکان


درمان دندان‌های سیاه کودکان

لکه‌های سیاه موجود معمولاً قابل درمان هستند. درمان دندان‌های سیاه ممکن است شامل داروهای خانگی یا محصولات سفید کننده بدون نسخه باشد. با این حال، امن‌ترین راه برای درمان لکه‌های سیاه دندان، مراجعه به پزشکی است که متخصص دندانپزشکی اطفال است.

چندین گزینه درمانی برای لکه‌های سیاه روی دندان وجود دارد. دریافت درمان تخصصی لکه‌های سیاه از یک دندانپزشک معتمد موثرترین روش برای از بین بردن لکه‌ها است. اگر لکه‌های دندان کودک شما به دلیل وجود تارتار یا حفره است، مراجعه به دندانپزشک ضروری است.

یک دندانپزشک از ابزارهای حرفه‌ای برای تراشیدن تارتار و پلاک استفاده خواهد کرد. استفاده از برخی از درمان‌های خانگی یا داروها بر روی دندان‌ها، خصوصاً دندان‌های در حال رشد کودکان خردسال، ممکن است سخت باشد. دندانپزشکان می‌توانند به کودک شما کمک کنند تا احساس امنیت کند و با او صحبت کنند تا اهمیت عادت‌های خوب مسواک زدن و نخ دندان کشیدن را درک کند.

اگر دندان کودک شما دارای لکه سیاه و سفید داخلی مانند حفره است، مهم است که فوراً وقت یک ملاقات با دندانپزشک تعیین کنید. پوسیدگی دندان سیاه می‌تواند با گذشت زمان بدتر شود. کمک گرفتن از دندانپزشک حرفه‌ای می‌تواند با از بین بردن پوسیدگی، دندان کودک شما را نجات دهد.

گزینه‌های درمانی خود را به طور مفصل با دندانپزشک خود در میان بگذارید. چند روش درمانی توصیه شده عبارتند از:

  • تاج‌های سفید دندان مرده را می‌پوشاند، نه برای محافظت بلکه برای زیبایی.
  • حذف و جایگزینی. کشیدن دندان کودک و جایگزینی آن با بریج یا ایمپلنت گزینه دیگری است.
  • عصب کشی. در این روش کل عصب و ریشه آلوده دندان استخراج می‌شود که اغلب به تاج نیاز دارد.
  • خالی گذاشتن جای دندان گزینه ديگر است، به شرطی که کودک شما را آزار ندهد. شما و دندانپزشک باید مراقب تغییرات دندان کودک خود باشید.مقالات مرتبط