علت درد دندان بعد از ایمپلنت: راه های تسکین درد بعد ایمپلنت دندان

علت درد دندان بعد از ایمپلنت راه های تسکین درد بعد ایمپلنت دندان

بسیاری از بیماران می‌دانند که ایمپلنت دندان بهترین گزینه برای جایگزینی دندان‌های از دست رفته و جوان سازی لبخند شما است. بسیاری از افرادی که به کاشت دندان نیاز دارند ، نگران درد ناشی از آن هستند ، و می‌خواهند بدانند چه مدت درد پس از عمل جراحی ایمپلنت دندان طول می‌کشد. به احتمال زیاد ، درد وجود خواهد داشت ، اما این که این درد چه مدت طول می‌کشد و چه میزان خفیف یا شدید خواهد بود، متفاوت است. به علاوه ، روش‌های زیادی برای مقابله و به حداقل رساندن این درد وجود دارد.

آیا ایمپلنت‌های دندانی دردناک هستند؟


بله ، شما بعد از انجام ایمپلنت دندان، احساس درد خواهید کرد ولی در طول عمل کاشت دندان ، هیچ گونه دردی احساس نخواهد شد زیرا به شما داروی بی حسی داده می‌شود. با این حال، با از بین رفتن اثر بی حسی ، به احتمال زیاد احساس ناراحتی خواهید کرد.

میزان درد پس از ایمپلنت بستگی به این دارد که کاشت با چه روشی انجام شده است و چه تعداد ایمپلنت گذاشته شده است. هرچه روش طولانی تر و کاشت بیشتر باشد ، ممکن است درد بعد از آن هم بیشتر شود.

درد ناشی از ایمپلنت چه مدت طول می‌کشد؟


دشوار است بگوییم که چه مدت درد تداوم خواهد داشت، زیرا هر بیمار با فرد دیگر متفاوت است. به طور معمول ، شما می‌توانید تا 10 روز پس از عمل برخی علائم درد و ناراحتی را تجربه کنید. امیدوارم که دندانپزشک برای کمک به شما از داروهای ضد درد استفاده کند و برای شما تجویز کند. تورم نیز وجود خواهد داشت و پس از حدود 3-5 روز فروکش می‌کند.

ایمپلنت دندان ممکن است درد داشته باشد، اما این درد فقط حدود یک هفته خواهد بود و بیشتر از 10 روز ادامه نمی‌یابد.

 

جدول زمانی درد ایمپلنت دندان


جدول زمانی درد ایمپلنت دندان

در اینجا یک جدول زمانی کلی وجود دارد که از نظر درد و دوره بهبودی همه اطلاعات لازم را به شما ارائه می‌دهد:

درد ایمپلنت دندان بعد از یک هفته

طبیعی است که در این مرحله هنوز درد داشته باشید. با دستورالعمل‌های بهبودی دندانپزشک خود ادامه دهید. این دوره می‌تواند تا 10 روز ادامه داشته باشد.

درد ایمپلنت دندان بعد از دو هفته

در این مرحله ، درد باید فروکش کند. بلافاصله با دندانپزشک خود تماس بگیرید – ممکن است دچار عفونت شوید.

درد ایمپلنت دندان بعد از 3-4 ماه

درد در این مرحله به احتمال زیاد به دلیل یکی از این موارد می‌باشد:

 • بیماری‌های خود ایمنی
 • خون رسانی ضعیف
 • تداخل با سایر داروها
 • سلامت کلی ضعیف
 • عفونت
 • عارضه ای به نام اضافه بار
 • رد شدن و پس زدن ایمپلت توسط بدن شما
 • واکنش آلرژیک
 • آسیب عصبی یا آسیب بافتی

در هر یک از این موارد، شما باید فوراً با دندانپزشک خود تماس بگیرید.

درد ایمپلنت دندان بعد از یک سال یا بیشتر

اگر یک سال یا چند سال بعد از عمل شروع به تجربه درد کردید، این امر می‌تواند ناشی از یک یا چند مسئله زیر باشد:

 • سیگار کشیدن مداوم
 • به هم خوردن یا سفت شدن دندان‌ها (برویکسیسم)
 • بهداشت ضعیف دهان و دندان
 • عدم وجود لثه در ناحیه مورد نظر
 • انتشار درد به سر یا گردن
 • کمبود استخوان در فک
 • عفونت

در صورت احساس درد در اواخر پروسه، دوباره با دندانپزشک خود تماس بگیرید. درد پس از انجام ایمپلنت دندان اجتناب ناپذیر است و باید فقط حدود یک هفته ادامه یابد. هرچه از این زمان گذشته باشد، مشکل به طور بالقوه جدی تر خواهد بود.

 

عواملی که می‌توانند باعث درد اضافی شوند


عواملی که می‌توانند باعث درد اضافی شوند

گذشته از درد معمولی که ممکن است در همه پروسه‌های پزشکی دیده شود، ممکن است موارد دیگری نیز به وجود آورنده این درد باشد که منجر به ناراحتی و درد بیشتری شود.

درپوش بهبودی شل

بعضی اوقات پیچ‌های کوچک در قسمت بالای ایمپلنت در طی فرایند بهبودی شل می‌شوند. در این حالت ، دندانپزشک باید درپوش را برداشته، آن را تمیز کرده و مجدداً آن را اصلاح کند. تا آن زمان ناراحتی شما می‌تواند ادامه داشته باشد.

ایمپلنت شل

اگر فک به اندازه کافی استخوان نداشته باشد ، ایمپلنت دندان می‌تواند شل شود. این موضوع می‌تواند باعث ناراحتی و گاهی درد شود. در بیشتر موارد ، دندانپزشک نیاز به برداشتن و تعویض ایمپلنت داشته باشد.

عفونت

هر نوع عفونت لثه نیز می‌تواند باعث ایجاد درد شود. اگر این عفونت زود تشخیص داده شده باشد، قابل درمان است.

پس زدن ایمپلنت

گاهی اوقات ، ایمپلنت دندان با استخوان بیمار ادغام نمی‌شود و بدن آن را پس می‌زند، همچنین به این حالت پس زدن ایمپلنت توسط بدن گفته می‌شود. اگر این اتفاق برای شما رخ دهد ، می‌تواند باعث شل شدن ایمپلنت شود، بنابراین باعث ایجاد درد می‌شود.

سوختن استخوان

سوختن استخوان یک عارضه شایع نیست ، اما ممکن است اتفاق بیافتد. بعضی اوقات گرمای مته دندانپزشک می‌تواند به استخوان اطراف محل جراحی آسیب برساند. بدیهی است ، این امر باعث درد و ناراحتی زیادی خواهد شد. اگر این اتفاق بیفتد ، دندانپزشک نیاز به برداشتن ایمپلنت و استخوان آسیب دیده دارد.

پری ایمپلنتیتیس

این بیماری نوعی عفونت است که ناشی از وجود باکتری‌های مضر در حین عمل جراحی شما یا در هر زمان بروز به دلیل عدم بهداشت دهانی مناسب است. به ندرت ، می‌تواند ناشی از سیمان دندانی باشد که برای اطمینان از ترمیم مجدد ایمپلنت استفاده می‌شود. در برخی موارد ، ماده اتصال دهنده به بافت لثه جا به جا شده و باعث ایجاد عفونت می‌شود.

آسیب عصبی و بافتی

اگر یک ایمپلنت دندان خیلی نزدیک به عصب قرار گرفته باشد، می‌تواند منجر به درد مزمن یا بی حسی شود که فقط با برداشتن پیچ تیتانیوم قابل اصلاح است. بافت لثه اطراف نیز می‌تواند در طی عمل جراحی نیز دچار فشردگی شود.

اضافه بار کاشت ایمپلنت

ایمپلنت‌های دندانی با بار فوری یا همان روز فقط برای برخی افراد مناسب است ، اما برخی از دندانپزشکان سعی می‌کنند آن‌ها را برای همه افرادی که می‌خواهند، قرار دهد. از آنجا که ایمپلنت وقت کافی برای ادغام با استخوان نداشته است ، فشار ناشی از خوردن و جویدن می‌تواند روند بهبودی را مختل کند.

پس زدن اجسام خارجی

مشابه سایر جراحی هایی که دارای نوعی کاشت ایمپلنت هستند ، ممکن است بدن بیمار از قبول  پیچ تیتانیوم امتناع ورزد و مجبور شود آن را از محل قرارگیری خود خارج کند.

شکستگی

اگرچه این حالت بسیار نادر است، ایمپلنت‌های دندانی که از تیتانیوم ساخته شده اند ، در صورتی که تحت فشار بیش از حد قرار بگیرند ، امکان خم شدن یا شکستن پایه آن‌ها وجود دارد.

به علاوه، شیوه زندگی مانند سیگار کشیدن یا به هم زدن دندان‌ها می‌تواند موفقیت ایمپلنت شما را تهدید کند.

نکاتی درباره مدیریت درد در مورد ایمپلنت دندان


موارد زیادی وجود دارد که می‌توانید برای مدیریت و به حداقل رساندن درد شما از عمل جراحی ایمپلنت دندان انجام دهید. اگر در مورد درد با دندان پزشک خود تماس بگیرید ، آن‌ها احتمالاً یکی از این گزینه‌ها را پیشنهاد می‌کنند.

دندانپزشک مناسب را انتخاب کنید

اگرچه انتخاب دندانپزشک با کمترین قیمت جذاب به نظر می‌رسد ، ایده خوبی نیست. این موضوع به طور معمول به این معنی است که کیفیت کار آن‌ها مطابق با قیمت آن‌ها است. یعنی کار و تجربه آن‌ها شاید به گونه ای است که برای جذب مراجعه کننده بیشتر، قیمت خدمات خود را کاهش داده اند.

دستورالعمل‌های پس از انجام کاشت را دنبال کنید

هر آنچه دندانپزشک به شما بعد از عمل گفته است، باید انجام دهید. حتماً آن دستورالعمل‌ها را رعایت کنید. این که برای سلامتی دهان و بدن شما بسیار مهم است این است که مراحل ذکر شده در این دستورالعمل‌ها را دنبال کنید.

حفظ بهداشت دهان و دندان

حفظ بهداشت دهان و دندان

مسواک زدن و استفاده از نخ دندان 2-3 بار در روز توصیه می‌شود. این نکته بسیار مهم است و شما همیشه باید از آن پیروی کنید ، اما ممکن است دندانپزشک شما توصیه کند از مسواک زدن ناحیه جراحی خودداری کند.

استراحت

حتما به بدن و فک خود استراحت دهید. هیچ فعالیت سختی انجام ندهید و اشیاء سنگین را بلند نکنید. بگذارید بدن شما به هر اندازه انرژی که برای بهبودی دهان شما نیاز دارد، استفاده کند.

دارو

دارو

دندانپزشک شما ممکن است برای کمک به رفع ناراحتی، به شما توصیه کند که از مسکن‌ها، معمولاً ایبوپروفن، استفاده کنید. اگر دوز توصیه شده تسکین دهنده درد نیست، با پزشک خود تماس بگیرید تا در مورد افزایش دوز یا در نظر گرفتن داروهای جایگزین صحبت کنید.

استفاده از یخ

در طی دو روز اول – و به خصوص روز اول – می‌توانید از یخ درمانی استفاده کنید تا درد را بی حس کرده و تورم را کاهش دهید. استفاده از یخ در صورت خود و در مناطق حساس ، چه به صورت بسته‌های یخی یا سبزیجات یخ زده پیچیده شده در پارچه ، کمک خواهد کرد.

آب نمک

شستشو دهان به صورت آرام با آب نمک گرم می‌تواند به کاهش درد آن و مبارزه با باکتری‌های عفونی ایجاد کننده آن کمک کند. ممکن است هنگام شستشو احساس سوزش داشته باشید، اما در کل در دوره بهبودی به شما کمک می‌کند.

غذاهای سرد و نرم

غذاهای سرد و نرم

در طی بهبودی از خوردن غذاهای سخت و شیرین خودداری کنید و غذاهای عمدتاً سرد و نرم  بخورید. این غذاها شامل اسموتی ، ماست و هر چیز دیگری است که تهیه شده است.

اگر عمل کاشت ایمپلنت شکست بخورد، چه می‌شود؟


اگر عمل کاشت ایمپلنت شکست بخورد، چه می‌شود؟

در صورت جابجایی ، خارج شدن از محل یا در نتیجه از دست دادن استخوان برای بیش از یک میلی متر بعد از سال اول ، ایمپلنت دندان شکست خورده در نظر گرفته می‌شود. همه این شرایط نتیجه عدم موفقیت در پیوند با استخوان است، اما می‌تواند توسط عوامل مختلفی ایجاد شود.

پزشکان در حین جراحی قرار دادن ایمپلنت دندان بسیار دقت می‌کنند تا در برابر عدم موفقیت محافظت کنند. در این مورد که به دلیل عدم وجود بافت کافی یک کاشت شکست خورده است ، پزشکان می‌توانند پیوند استخوان را برای بازسازی بافت کافی برای پشتیبانی از کاشت انجام دهند. دندانپزشک شما برای نظارت بر روند بهبودی و انجام عمل جراحی جایگزین، زمان کافی برای بهبودی در هنگام انجام عمل دوم را در نظر می‌گیرد.

فهرست مطالب
اسکرول به بالا
تماس با کلینیک