قیمت کد کم دندانسازی: هزینه دستگاه دیجیتال cadcam چقدر است؟

قیمت کد کم دندانسازی هزینه دستگاه دیجیتال cadcam چفدر است؟

توسعه و نوآوری در تکنولوژی، در حال تغییر دنیای دندانپزشکی است و این حرفه را به بالاترین سطح می‌برد. از آنجا که فناوری در صنعت دندانپزشکی در حال تحول است، لازم است هر دندان‌پزشک، با اتخاذ روش‌های دیجیتالی جدید دندانپزشکی، شیوه‌های و تکنیک‌های کاربردی خود را به روز کند. متخصصان دندانپزشکی باید مطابق با روند مدرن، کیفیت درمان خود را بهبود بخشند و این کار با غنی‌سازی لابراتوار دندانپزشکی خود با ابزار و تجهیزات پیشرفته آغاز می‌شود.

سیستم طراحي به کمک کامپيوتر (CAD يا Computer aided design) و ساخت با کمک کامپيوتر (CAM يا Computer aided manufacturing) (CAD / CAM) به دندانپزشکان کمک می‌کند تا خدمات دندانپزشکی باکیفیتی را به بیماران خود ارائه دهند. این فناوری طی چندین دهه در بخش‌های مختلف مهندسی و ساخت استفاده شده است و ورود آن به دندانپزشکی دیجیتال، روش‌ها و ساخت ترمیم‌های دندانی را ساده‌تر می‌کند.

استفاده از تکنولوژی CAD/CAM در لابراتوار دندانپزشکی به مزایای زیادی منجر می‌شود. این اقدام نه تنها به بهبود روند درمان دندانپزشکی کمک می‌کند بلکه برای بیماران نیز تجربه راحت‌تری ایجاد می‌کند. این سیستم علاوه بر اینکه فرآیند ساخت ترمیم‌های دندان را ساده‌تر می‌کند، از مزایای زیادی نسبت به روش سنتی ساخت پروتز دندان بهره‌مند است.

CAD / CAM چیست؟


کد کم چیست

استفاده از سیستم طراحی به کمک کامپیوتر و ساخت با کمک کامپیوتر (CAD/CAM) در صنعت دندانپزشکی به منظور ساده‌تر شدن فرآیند طراحی و ساخت ترمیم‌های دندان به طور بسیار گسترده ایجاد تغییرات کرده است. این فناوری CAD/CAM به عنوان یک ابزار بسیار موثر در لابراتوارهای دندان‌سازی شناخته می‌شود و در صنعت دندانپزشکی به مدت بیش از 20 سال به کار رفته است. این سیستم به دلیل دقت بالا در ابزارهای تولید شناخته شده است، که در ساخت پروتزهای دندانی نیز دقت بالایی ارائه می‌دهد. با استفاده از یک سیستم چاپ تصویر سه‌بعدی و مواد غیرفلزی، این فناوری CAD/CAM می‌تواند برای تولید روکش‌های سرامیکی، پل‌ها، روکش‌ها، یا اباتمنت برای ایمپلنت‌های کاشته شده، بهره‌وری بالا داشته باشد.

CAD / CAM چگونه کار می‌کند؟


کد کم چگونه کار می_کند-

فناوری کد کم، ایده‌ای خلاقانه است که متخصصان می‌توانند طراحی پروتزهای دندانی را برای بیماران خود بر روی یک صفحه کامپیوتر طراحی کنند. این تکنیک با گرفتن عکس از دندان یا دندان‌های بیمار از طریق یک اسکنر نوری و نمایش آن با یک تصویر سه‌بعدی عمل می‌کند. سپس می‌توان از یک تصویر سه‌بعدی مخصوص بیمار برای برنامه‌ریزی و طراحی یک پروتز دندان استفاده کرد که به‌خوبی مطابقت داشته و ظاهری کاملاً طبیعی داشته باشد. پس از طراحی پروتز موردنظر با کمک نرم‌افزار CAD، روکش، پل یا روکش ونیر قالب زده شده و قبل از قرار گرفتن در دمای بالا (ترجیحاً در کوره)، روی آن کار می‌شود تا متناسب با قالب دندان بیمار گردد تا طبیعی به نظر برسد و بیمار خود را متناسب با قبل از عبور از دمای بالا (ترجیحاً در فر) و سپس دست‌کاری نهایی مانند پولیش کردن روی آن انجام میگیرد.

مزایای CAD / CAM در لابراتوار دندانپزشکی


لابراتوارهای دندانپزشکی دیجیتال در طی سالیان متمادی یک سیستم متداولی را در دندانپزشکی به دست گرفته اند و امروزه دندان‌پزشکان بیشتر به سمت مزایا و فرصت‌هایی روی می‌آورند که فناوری کد کم فراهم کرده است که با این تکنولوژی می‌توانند لابراتوار خود را به جدیدترین متریال هایی مجهز کنند که کار را آسان‌تر و بسیار کارآمدتر می‌کند. متخصصان دندانپزشکی و دندان‌سازی اکنون با استفاده از این روش تولید پروتز دندان می‌توانند نیاز بیماران خود را به پروتزی قوی‌تر و بادوام‌تر برآورده کرده و در یک محیط راحت‌تری کار کنند. در زیر به برخی از مزایای فناوری CAD / CAM دندانپزشکی اشاره شده است.

صرفه‌جویی در وقت


از آنجا که فناوری CAD / CAM، تصویری از دندان یا دندان‌ها و لثه بیمار را در یک سیستم تصویر سه‌بعدی روی صفحه نمایش رایانه‌ای ضبط و نمایش می‌دهد که سپس به لابراتوار فرستاده می‌شود، این امکان را فراهم می‌کند تا کار سریع‌تر پیش رود و متخصص می‌تواند یک طراحی کامل و عالی از پروتز دیجیتالی دندانی انجام دهد. این تکنولوژی این امکان را به پزشک می‌دهد که به جای 2 تا 3 هفته مورد نیاز در روش مرسوم، ساخت پروتزها را به 2 تا 5 روز سریع‌تر کند. در بعضی موارد، بیماران می‌توانند پروتز و ترمیم خود را در همان روز و در اولین جلسه انجام دهند.

ترمیم نهایی را می‌توان پیش‌بینی کرد


ترمیم نهایی را می_توان پیش_بینی کرد

با استفاده از فناوری CAD / CAM در دندانپزشکی، دندان‌پزشک می‌تواند نتیجه ترمیم و نحوه عملکرد آن را بر روی بیمار خود پیش‌بینی کند. سیستم کد کم این امکان را به بیماران می‌دهد تا تجربه‌ای عالی و قابل توجه داشته باشند از اینکه می‌توانند در مورد نوع ترمیم متناسب با ظاهر مورد نظرشان تصمیم بگیرند. از آنجا که با این روش دیگر به قالب گیری سنتی که به چندین فرآیند نیاز دارد احتیاجی نیست، بیماران یک جلسه‌ی درمانی راحت‌تری را تنها با یک مراجعه به مطب جهت ترمیم دندان تجربه می‌کنند.

کیفیت ترمیم را بهبود می‌بخشد


با این روش پزشک می‌تواند کنترل کاملی بر روند طراحی مناسبی از ترمیم را برای بیماران خود داشته باشد. سیستم کد کم این امکان را می‌دهد تا یک پروتز دقیق و ظریف دندانی را طراحی و ساخته شود و اعتماد به نفس متخصص و یا دندانساز را در ساخت پروتزی که به خوبی متناسب باشد و دوام و ماندگار بیشتری داشته باشد، تقویت می‌کند.

ظاهری طبیعی ایجاد می‌کند


ترمیم‌های CAD/CAM اغلب به دلیل ایجاد یک ظاهر طبیعی ترجیح داده می‌شوند. این ظاهر طبیعی به علت بلوک سرامیکی که شفاف نیست بلکه به اندازه کافی واضح است که نور از آن عبور کند، جلب توجه کرده است. این ویژگی به‌طور نزدیکی به مینای دندان شباهت دارد و به‌خوبی در دهان جای می‌گیرد، که می‌تواند به عنوان ترمیم دندان خلفی استفاده شود. تکنولوژی CAD/CAM می‌تواند پروتزهای دندانی را با درجات مختلف سایه رنگ، اندازه‌ها و رنگ‌های متنوع تولید کند.

فناوری CAD/CAM به سرعت در صنعت دندانپزشکی گسترش یافته است، زیرا این امکان را به دندان‌پزشکان می‌دهد تا خدمات خود را بهبود بخشند و تجربه راحت‌تری را برای بیماران فراهم کنند. این فناوری یک فرآیند پیشرفته است که می‌توان از آن در مراحل دندانپزشکی آرایشی مانند اونله، اینله، روکش، پروتز، ونیر و ایمپلنت دندان بهره برد.

CEREC چیست؟


CEREC یک سیستم پیشرفته برای ساخت ترمیم‌های تمام سرامیکی در یک جلسه‌ی درمانی است. با CEREC، شما می‌توانید با یک مراجعه و بدون نیاز به ویزیت‌های مکرر، روکش دائمی، ونیر (لمینت)، اینله، اونله و یا سایر ترمیم‌ها را دریافت کنید.

CEREC چه کاری را برای شما انجام می‌دهد؟


  • CEREC این امکان را فراهم می‌کند که تقریباً تمام مراحل ترمیم، از جمله اینله، اونله و روکش، در یک روز برای شما انجام شود.
  • این نوع ترمیم‌ها بسیار برجسته به نظر می‌رسند و همچنین ماندگار، زیست سازگار و عاری از فلز هستند
  • در این روش دیگر نیازی به روکش‌های موقت و صفحات قالب‌گیری پردردسر نیست
  • مواد سازگار با زیست را می‌توان به صورتی تنظیم کرد تا با درجه رنگ طبیعی دندان‌های سالم مجاور در دهان بیمار مطابقت داشته باشد.

ترمیم شما ظاهر و احساسی طبیعی خواهد داشت، زیرا این فناوری قالب‌گیری و تعبیه دقیق آن را تضمین می‌کند.

کاندیدای مناسب برای این روش


در صورت داشتن شرایط زیر، می‌توانید کاندیدای مناسبی برای روش CEREC باشید:

  • نیاز به روکش، اینله یا اونله (پوشش پرکننده) جدید دارید
  • یک دندان ترک خورده، ترمیم‌های قدیمی و معیوب یا هرگونه آسیب عمده‌ای در دندان‌های خود دارید.
  • تمایل دارید که ترمیم‌های فلزی قدیمی را با مواد زیست سازگار جایگزین کنید
  • به یک ترمیم بزرگ دندانی نیاز دارید.

معایب کد کم


منحنی هزینه‌ها و یادگیری، موانع اصلی در جهت استفاده گسترده‌تری از فناوری CAD / CAM است. رایانه‌ها، نرم‌افزارها و ماشین‌آلات میلینگ مورد نیاز برای ساخت پروتز CAD / CAM همگی تخصصی و گران هستند و حتی بیشتر از سایر فناوری‌های لابراتوار دندانپزشکی. بخشی از این هزینه، شامل آموزش تخصصی به تکنسین‌های لابراتوار دندانپزشکی است که باید از آن استفاده کنند. مطمئناً مهارت‌های قابل‌انتقال در مورد ساخت پروتز از روش دستی به روش دیجیتالی وجود دارد، البته آن‌ها مهارت‌های بسیار متفاوت هستند. یک تکنسین لابراتوار دندان‌سازی که بتواند هر دوی این روش‌ها را انجام دهد، یک عضو باارزشی برای بسیاری از لابراتوارهای دندانپزشکی است.

هزینه و قیمت CAD / CAM دندانپزشکی چقدر است؟


چند پیشنهاد در مورد چگونگی تنظیم و بهینه‌سازی هزینه‌های افزودن تکنولوژی CAD/CAM به درمان دندانپزشکی شما وجود دارد. یک توصیه کلی این است که به تعداد ترمیم‌هایی که در هر ماه در مطب انجام می‌گیرد و همچنین میزان هزینه‌ای که در لابراتوار برای تولید آن ترمیم‌ها هزینه می‌شود، توجه داشته باشید.

ساخت این ترمیم‌ها در مطب موجب می‌شود تا هزینه‌های مربوط به لابراتوار حذف شود. همچنین در استفاده از مواد قالب‌گیری و هر هزینه‌ای که برای مراجعه دوم بیمار به مطب در نظر گرفته‌شده است، صرفه‌جویی خواهید داشت.

اگر مبلغی که برای تجهیزات و مواد CAD/CAM صرف می‌شود، کمتر از هزینه ایست که در حال حاضر برای این موارد دیگر صرف می‌کنید و مراحل درمان را می‌توان در مدت زمانی معقول انجام داد، بنابراین سرمایه‌گذاری در این فناوری و تجهیزات کاری منطقی است.

فهرست مطالب
اسکرول به بالا
تماس با کلینیک