لمینت بدون تراش دندان برای چه کسانی مناسب است؟

لمینت بدون تراش دندان

برای بیمارانی که می‌خواهند لبخند زیباتری داشته باشند و همچنین از روش ایمن و بی‌خطری استفاده کنند، لمینت بدون تراش می‌تواند روش مناسبی باشد. لمینت‌های مینیمال یا بدون تراش جایگزین‌های خوبی برای روکش‌های باندینگ یا سنتی هستند. با این حال، روکش‌های مینیمال یا بدون تراش برای همه افراد مناسب نیستند.

مقایسه لمینت‌های سنتی و بدون تراش


مقایسه لمینت‌های سنتی و بدون تراش

روکش‌ها برای افرادی که می‌خواهند دندان‌های زشت یا ناقص خود را اصلاح کنند یا بپوشانند روش بسیار پرطرفداری است. روکش‌ها یک راه حل ساده، برای رفع فاصله بین دندان‌ها، تغییر رنگ و عدم انطباق جزئی دندان‌ها و زیباترشدن آن‌ها است. این پوسته‌های نازک می‌توانند در امتداد سطح دندان قرار بگیرند و نقایص را بپوشانند تا یک لبخند زیبا و چشم نواز ایجاد کنند. آن‌ها معمولاً به هشت دندان جلویی متصل می‌شوند.

بسته به نوع روکش انتخابی، حدود پنج تا هفت سال کار می‌کنند و می‌توان از چندین گزینه به عنوان جایگزین استفاده کرد. در اینجا، ما انواع جایگزین‌های روکش و چگونگی کمک آن‌ها برای رسیدن به یک لبخند زیبا و سالم را مورد بحث قرار خواهیم داد.

روکش‌های سنتی

روکش‌های سنتی

روکش‌های سنتی معمولاً از چینی ساخته می‌شوند. آن‌ها به طور دائمی به دندان‌ها متصل می‌شوند و تحت یک آماده سازی دقیق قرار می‌گیرند تا به طور مناسب متصل شوند. هنگام نصب آن‌ها، باید مقداری از مینای دندان را تقریباً 0.5 تا 0.7 میلی متر یا دو برابر ضخامت پوسته تخم مرغ بتراشند.

برای این روش، بیمار باید مینای دندان سالمی داشته باشد، اگر مینای دندان کمتر از حد متعارف باشد احتمال افتادن روکش‌ها افزایش می‌یابد. تراشیدن مینای دندان برای این روش لازم است زیرا روکش‌ها دائمی هستند. با این حال، روکش‌های سنتی می‌توانند هر دندان خرد شده، ترک خورده یا تغییر رنگ یافته را به یک دندان متقارن و شفاف تبدیل کنند که از نظر زیبایی تناسب لازم را داشته باشد.

لمینت‌های بدون تراش

لمینت‌های بدون تراش بدون عوارض جانبی دائمی کار می‌کنند. لمینت بدون تراش مانند روکش‌های سنتی، نیازی به تراشیدن مینای سالم دندان و نصب آن بر روی دندان ندارد تا ظاهر زیبایی از نظر بصری ایجاد کند. لمینت بدون تراش برای بیمارانی که نمی‌توانند روکش کامپوزیت را انتخاب کنند و همینطور نمی‌خواهند مینای دندان خود را بتراشند، مناسب است.

آن‌ها گزینه خوبی برای سالمندان و بزرگسالان با دندان‌های کوچک هستند، که دندان‌های آن‌ها کمی تغییر رنگ داده یا ساییده شده است. هر لحظه که بخواهید این روکش‌ها توسط دندانپزشک شما برداشته می‌شوند و برای نصب آن‌ها نیازی به بی‌حسی موضعی نیست. با این حال، اگر دندان‌های حساسی دارید، مقدار کمی بی‌حسی موضعی برای مینای دندان شما استفاده می‌شود.

کدام روکش برای من مناسب است؟

یافتن روکش مناسب دندان ها

کسانی که برای روکش کردن دندان‌های خود به دندانپزشک مراجعه می‌کنند متوجه خواهند شد که هر دو گزینه لبخندی زیبا و جذاب ایجاد می‌کنند. روکش‌های سنتی راه حل دائمی‌ و طولانی مدت برای دندان‌هایشان ارائه می‌دهند، در حالی که لمینت بدون تراش در صورت لزوم فورا برداشته ‌می‌شود.

با این حال، روکش‌های سنتی نسبت به لمینت بدون تراش، قیمت کمتری دارد و می‌توان از طریق مراقبت و نگهداری مداوم، نتایج ماندگارتری را به همراه داشت. بسته به صلاحدید دندانپزشک، که کدامیک از این گزینه‌ها برای رفع نقص‌های دندان بهتر جواب می‌دهند، انتخاب صورت می‌گیرد.

برای چه افرادی لمینت‌های بدون تراش مناسب هستند؟


اگرچه روکش‌های پرسلن یک راه حل ایده‌آل برای بسیاری از اصلاح مشکلات لبخند است، اما دندانپزشکان پیشرفته زیبایی موافقند که هر بیماری نمی‌تواند از لمینت بدون تراش استفاده کند. اگر افراد بدون آمادگی لازم از روکش‌های پرسلن استفاده کنند تقریبا غیر ممکن است که به لبخند مورد نظر خود دست پیدا کنند.

 • روکش‌ها به ساختار دندان اضافه می‌شوند – روکش‌هایی با ضخامت 0.3 میلی متر و طول کمی به دندان‌های شما اضافه می‌کنند. مگر اینکه دندان‌های کوچکی داشته باشید، لمینت بدون تراش لبخند شما را کمی برجسته‌تر یا کمی حجیم‌تر نشان می‌دهد.
 • شکل دندان – اگر دندان کج باشد، بخشی از آن بیرون می‌زند. یک دندانپزشک زیبایی باید دندان را مرتب کند تا پس از اتصال روکش به دندان، نتیجه زیبایی حاصل شود. بدون آماده سازی دندان، روکش باعث می‌شود که دندان حتی بیشتر بیرون بزند.
 • حاشیه بین روکش و دندان – در بسیاری از موارد، اگر دندان آماده نشده باشد، بعد از اینکه دندانپزشک یک روکش روی آن متصل می‌کند، جایی که روکش شروع می‌شود، برجستگی وجود دارد. بدون وجود حاشیه صاف بین روکش و دندان، برآمدگی جزئی در بالای همه روکش‌ها دیده می‌شود.

لمینت‌های بدون تراش و مینیمال ممکن است برای بزرگسالان و نوجوانان برای رفع برخی از مشکلات زیبایی دندان، از جمله موارد زیر موثر باشد:

 • دندان‌های لب‌پر یا ترک خورده
 • دندان‌های رنگ و رو رفته یا لک شده
 • شکاف یا فاصله بین دندان‌ها
 • دندان‌های کمی نامرتب یا ناهمتراز
 • دندان‌های شلوغ و درهم رفته
 • دندان‌های پوسیده
 • دندان‌های کوچک

اگرچه هر مورد به صورت جداگانه می‌تواند متفاوت باشد، اما برخی از مواردی که لمینت بدون تراش برای آن‌ها توصیه نمی‌شود عبارتند از:

 • اگر دندان‌های شما از نظر ساختاری سالم نیستند.
 • اگر دندان‌های شما به شدت نامرتب هستند.
 • اگر دندان‌های شما تیره رنگ هستند.
 • اگر دچار پوسیدگی دندان یا بیماری لثه هستید.

مزایای استفاده از لمینت بدون تراش


 • ورق نازک (ضخامت 0.3 میلی متر یا کمتر)
 • کمتر حجیم هستند.
 • فوق العاده محکم هستند.
 • اتصال آن به مینای دندان آسان است.
 • نیازی به سوراخکاری روی دندان شما نیست.
 • در بیشتر موارد نیازی به بی‌حسی نیست.
 • زمان قرار ملاقات با دندانپزشک کوتاه‌تراست.

انواع لمینت بدون تراش


انواع لمینت بدون تراش

امروزه انواع لمینت بدون تراش یا مینیمال در بازار وجود دارد. لومینیرز یکی از نام‌های تجاری با بازاریابی بیشتر است.

علاوه بر لومینیرزها بسیاری از مارک‌های دیگر از محصولات کم تهاجمی نیز با توجه به هر فرد برای اصلاح لبخند در دسترس هستند. برخی از نام‌های تجاری مختلف شامل ویوانیر، دوراتین و روکش‌های دیسیلیکات لیتیوم و … هستند.

شما می‌توانید قبل و بعد از تصمیم‌گیری برای بازگرداندن زیبایی لبخند خود، به عکس‌های واقعی قبل از روکش کردن نگاه کنید. فقط به دلیل اینکه مارک خاصی به شدت در بازار عرضه می‌شود به این معنی نیست که بهترین محصول برای شماست.

برای تعیین اینکه آیا لمینت بدون تراش و یا مینیمال برای شما مناسب هستند، لطفا یک جلسه مشاوره رایگان برای ترمیم لبخند خود با دندانپزشک خود تنظیم کنید. با مشاوره، دندانپزشکان گزینه‌های مختلف دندانپزشکی زیبایی را برای پاسخگویی به نیازهای خاص شما توضیح می‌دهند. قبل از شروع درمان، یک معاینه جامع برای تعیین سلامت دندان‌ها و روش‌های خاص و لازم برای ارائه لبخند شاد و سالم برای شما انجام می‌شود.

روش انجام


قرار دادن لمینت بدون تراش

برای قرار دادن لمینت بدون تراش، لازم است که یک عکس دیجیتالی دندانپزشکی از دندان‌های شما گرفته شود. از آنجا که هیچ روکش آماده‌ای متناسب با لبخند شما نیست، اسکن اطلاعات مهمی را برای آزمایشگاه دندانپزشکی در مورد اندازه و شکل لازم روکش‌های نهایی فراهم می‌کند. در بیشتر موارد، در هنگام مشاوره عکس دندان یا اسکن دیجیتال گرفته می‌شود.

حدوداً ۱ تا ۲هفته طول می‌کشد که لمینت بدون تراش برای اصلاح لبخند شما ساخته شود. پس از تکمیل آن‌ها، قرار ملاقات شما تعیین می‌شود. همانطور که قبلاً ذکر شد، قرار دادن لمینت بدون تراش بسیار ساده است. ابتدا روکش‌ها از نظر اندازه بررسی می‌شوند، سپس دندانپزشکان به صورت جداگانه هر روکش را به سطح جلوی دندان‌های شما می‌چسبانند. پس از اتمام کار، با لبخندی کاملاً جدید و زیبا مطب را ترک خواهید کرد.

مراقبت‌های بعدی


پس از قرار دادن لمینت‌های بدون تراش، محدودیتی در رژیم غذایی و ملاحظه خاصی نخواهید داشت و می‌توانید بلافاصله به فعالیت‌های معمول خود برگردید. دلیل این امر این است که روکش‌ها به محض قرارگیری، برای همیشه به دندان‌های شما چسبیده و نیاز به درمان خاصی ندارند. به بیان دیگر لمینت‌های بدون تراش جادویی هستند.

با این حال، فقط به این دلیل که لمینت بدون تراش از دوام بالایی برخوردار است، به این معنی نیست که اصلاً خراب نمی‌شوند. در حقیقت، آن‌ها مانند دندان‌های طبیعی شما در معرض آسیب هستند. این بدان معناست که برای جلوگیری از آسیب دیدن آن‌ها، شما باید از هرگونه فعالیتی که ممکن است به دندان‌های طبیعی شما آسیب برساند اجتناب کنید. نمونه‌هایی از رفتارهایی که باید از آن‌ها اجتناب کرد شامل: جویدن قلم یا ناخن، جویدن یخ، استعمال دخانیات، استفاده از دندان‌ها برای بازکردن بسته‌ها و دندان قروچه یا فشردن دندان‌هاست.

علاوه بر این، شما همچنین باید لمینت‌های خود را به همان روشی که دندان‌های طبیعی خود را حفظ می‌کنید، نگهداری کنید. اگرچه آن‌ها به مراقبت خاصی نیاز ندارند، اما لازم است که شما مراقبت خوبی از دهان خود داشته باشید که شامل مسواک زدن دو بار در روز با خمیر دندان‌های حاوی فلوراید و نخ دندان روزانه است. همچنین برای معاینه دندان و تمیز کردن لمینت دندان‌های خود باید حداقل هر شش ماه یک بار به دندانپزشک مراجعه کنید.

لمینت‌های بدون تراش چقدر دوام دارند؟


ویزیت‌های منظم دندانپزشکی و بهداشت روزانه دهان و دندان، شما را برای مدت طولانی در بهترین حالت نگه می‌دارد و لمینت‌های بدون تراش شما را حفظ می‌کند. در اکثر موارد، لمینت بدون تراش حدود ۵ تا ۷ سال دوام می‌آورد و روکش سنتی ۱۰ تا ۱۵ سال دوام دارد. تفاوت در طول عمر بیشتر به این دلیل است که لمینت بدون تراش نازک‌تر است و در نهایت سریع‌تر از روکش‌های ضخیم سنتی از بین می‌رود.

فهرست مطالب
اسکرول به بالا
تماس با کلینیک