لمینت دندان برای چه کسانی مناسب است؟

لمینت دندان

بسیاری از افراد قصد لمینت کردن دندان‌های خود را دارند ولی ممکن است این روش برای آن‌ها مناسب نباشد. مهم است که قبل از انجام این کار از مناسب بودن آن برای خود مطمئن شوید. به طور ایده‌آل برای انجام این روش باید دندان‌هایی سالم و بدون پوسیدگی داشته باشید. همچنین نباید به بیماری‌های لثه مبتلا بوده و یا دچار دندان قروچه باشید. دندانی که لمینت بر روی آن نصب می‌شود باید برای آماده سازی مینای سالمی داشته باشد. علاوه بر این مرتب بودن دندان‌ها می‌تواند نتیجه‌ی این کار را بهبود دهد.

لمینت دندان چیست؟


لمینت دندان چیست؟

لمینت دندان به افراد این امکان را می‌دهد تا در عین حفظ دندان‌های طبیعی، لبخند خود را بازسازی کرده و آن را زیباتر کنند. لمینت در ابتدا برای بازیگران سینمایی و با هدف ایجاد لبخند بی‌نقص مورد استفاده قرار می‌گرفت. با این حال لمینت به عنوان روشی موقتی مورد استفاده قرار می‌گرفت و از آن برای درمان دائمی استفاده نمی‌کردند. ولی امروزه به لطف فناوری‌های جدید هزاران دندانپزشک زیبایی لمینت را به عنوان روشی دائمی برای افرادی که می‌خواهند لبخند زیباتری داشته باشند مورد استفاده قرار می‌دهند.

ونیرها یا لمینت دندان از جنس چینی بوده و به طور سفارشی مطابق با دندان‌های شما ساخته می‌شوند. سپس دندانپزشک با دقت زیاد این ونیرها را بر روی دندان شما می‌چسباند تا شکستگی، ترک و لکه‌های روی دندان پوشیده شوند. با استفاده از لمینت می‌توان شکل دندان را نیز تغییر داد و دندانپزشک می‌تواند از این روش برای بلندتر کردن دندان‌های ساییده شده نیز استفاده کند. همچنین می‌توان از این روش برای بستن شکاف بین دندان‌ها و تغییر شکل دندان‌های کج و نامرتب استفاده کرد. به منظور نصب لمینت دندانپزشک لایه‌ی نازکی از مینای جلوی دندان شما را می‌تراشد. البته انواعی از لمینت وجود دارند که برای نصب آن‌ها نیازی به برداشتن مینای دندان نخواهید داشت.

مزایا


مزایای لمینت دندان

به دلیل ظاهر زیبا، افراد جوان برای رفع بسیاری از مشکلات مربوط به دندان به استفاده از لمینت تمایل دارند. در زیر به برخی از مزایای استفاده از ونیر اشاره خواهیم کرد:

افزایش اعتماد به نفس

برای افراد جوان در سنین 16 تا 21 سال ظاهر زیبای لمینت یکی از جذاب‌ترین ویژگی‌هاست. بسیاری از افراد به دلیل ظاهر نامناسب دندان‌های خود دچار کمبود اعتماد به نفس می‌شوند. لمینت دندان راه‌حلی ساده و سریع برای این مشکل بوده و می‌تواند اعتماد به نفس فرد را دوباره افزایش دهد. برای افرادی که به دلیل ظاهر نامناسب دندان‌ها مورد آزار و تمسخر قرار گرفته‌اند این خوشحالی و آسودگی بسیار ارزشمند خواهند بود.

بهبود عملکرد

لمینت برای بهبود عملکرد دندان‌ها طراحی شده است و می‌تواند جویدن غذا و حتی حرف زدن را برای شما آسان‌تر کند. این مزیت بیشتر برای افراد مسن کاربرد داشته ولی بسیاری از افراد جوان نیز به دلیل مشکلات دندان دچار لکنت زبان می‌شوند که می‌توانند از این روش درمانی استفاده کنند. با اصلاح مشکلات دندان‌ها با استفاده از ونیر، افراد جوان نیز می‌توانند به شکل بهتری صحبت کرده و غذای خود را بجوند.

کاهش درد

دندان شکسته یا ترک خورده به خصوص در صورت وجود عفونت یا باز بودن ریشه‌ها می‌تواند باعث درد شدید شود. این درد ممکن است در هنگام جویدن غذا، حرف زدن و حتی نفس کشیدن تشدید شود. می‌توان از لمینت برای پوشاندن دندان، بازیابی ظاهری و محافظت از قسمت باقیمانده‌ی دندان استفاده کرد. بدین طریق لمینت می‌تواند تا حد قابل توجهی درد فرد را کاهش دهد.

آیا شما متقاضی مناسبی هستید؟


متقاضی مناسب لمینت دندان

لمینت برای اکثر بیمارانی که دچار مشکلات دندان هستند روشی مناسب است. در موارد زیر شما متقاضی مناسبی برای این روش خواهید بود:

وجود لکه‌های پررنگ بر روی دندان

در حالی که روش‌های سفید کننده دندان تا حد زیادی در از بین بردن لکه‌های خارجی مؤثر هستند، لکه‌های بسیار پر رنگ پاسخ مناسبی به این روش‌ها نخواهند داد. لمینت دندانی می‌تواند این لکه‌ها و همچنین لکه‌های داخلی در اثر پرکردگی و پوسیدگی را بپوشاند.

وجود مشکلات ظاهری خفیف در دندان‌ها

لمینت دندان روشی بسیار مؤثر برای پوشاندن شکستگی، ترک خوردگی و بدشکلی دندان خواهد بود. در حالی که روش باندینگ نیز می‌تواند این مشکلات را رفع کند، استفاده از ونیر یا لمینت روش پایدارتری خواهد بود.

وجود مشکلات ظاهری متعدد که قصد اصلاح آن‌ها را دارید

لمینت دندان یک روش چند منظوره بوده و می‌توان برای مقاصد مختلفی از آن استفاده کرد. برای مثال در صورتی که دندان‌های شما مقداری نامرتب بوده و یک دندان شکسته و چند دندان لکه‌دار داشته باشید می‌توانید همه‌ی این مشکلات را با استفاده از لمینت برطرف کنید. بدون این روش برای رسیدن به اهداف خود باید چندین روش درمانی را به کار بگیرید.

سلامت مناسب دهان و دندان

قبل از انجام هرگونه عمل زیبایی دندان، مهم است که سلامت دندان‌ها و لثه‌های شما بررسی شود. در صورت وجود مشکل، پس از انجام روش‌های ترمیمی لازم می‌توانید از لمینت استفاده کنید.

وجود مینای کافی بر روی دندان

لمینت به مینای دندان شما می‌چسبد. با وجود اینکه دندانپزشک برای نصب لمینت مقداری از مینای دندان شما را می‌تراشد ولی لایه‌های زیرین آن باقی مانده و در صورت کافی نبودن مینا، لمینت سطح مناسبی برای چسبیدن در اختیار نخواهد داشت.

داشتن دندان‌های نسبتاً مرتب

با وجود اینکه لمینت می‌تواند برای پوشاندن دندان‌های نامرتب کاربرد داشته باشد، افرادی با نامرتبی شدید دندان احتمالاً متقاضی مناسبی برای این روش نخواهند بود. نامرتبی شدید دندان باعث وارد شدن فشار بر روی دندان و شکستن لمینت خواهد شد.

عدم وجود دندان قروچه

بروکسیسم یا دندان قروچه می‌تواند به ونیرها آسیب رسانده و باعث ترک خوردگی و شکستن آن‌ها شود. همچنین اگر عادت جویدن ناخن، جویدن یخ و یا استفاده از دندان‌ها به عنوان ابزار را دارید احتمالاً متقاضی مناسبی برای انجام لمینت نخواهید بود چراکه این عادت‌ها باعث آسیب به دندان‌های شما خواهند شد.

مراقبت مناسب از دندان‌ها

از آن جایی که لمینت بر روی سطح دندان شما نصب می‌شود مهم است که با مسواک زدن، استفاده از نخ دندان و مراجعه منظم به دندان پزشک از سلامت دندان‌های خود مطمئن شوید. با مراقبت مناسب لمینت تا سال‌ها باقی خواهد ماند.

نداشتن دندان‌های حساس

شایع‌ترین علت حساس بودن دندان‌ها ساییدگی مینای دندان است. به منظور نصب لمینت لازم است تا مقداری از مینای دندان شما تراشیده شود. در غیر این صورت لمینت بیش از حد برجسته شده و ظاهری غیر طبیعی می‌گیرد. در صورتی که مینای دندان شما از قبل ساییده شده باشد، برداشتن مقدار بیشتری از آن می‌تواند باعث حساسیت بیش از حد دندان و آسیب به آن شود. در صورتی که مینای دندان شما کافی نباشد دندانپزشک روش‌های جایگزین مثل باندینگ را به شما پیشنهاد خواهد کرد.

چه سنی برای لمینت دندان مناسب است؟


خوشبختانه محدودیت سنی برای افرادی که می‌خواهند با استفاده از لمینت مشکلات دندان‌های خود را برطرف کنند وجود ندارد. اکثر دندانپزشک‌ها حداقل سن 16 سال برای خانم‌ها و 18 سال برای آقایان را توصیه می‌کنند. بسیاری از افراد از این روش به عنوان راه‌حلی ساده و تا حد زیادی دائمی برای مشکلات ظاهری دندان‌های خود استفاده می‌کنند. چندین دستورالعمل متفاوت برای نصب لمینت بر روی دندان‌ها وجود داشته که مناسب بودن افراد برای انجام این روش نیز با استفاده از این دستورالعمل‌ها تشخیص داده می‌شود. در زیر به برخی از الزامات اشاره خواهیم کرد:

بررسی سلامت دهان

قبل از تأیید برای انجام لمینت دندان باید سلامت دهان و دندان شما توسط دندانپزشک مورد بررسی قرار گیرد. بدین ترتیب می‌توان مطمئن شد که لمینت بهترین روش برای اصلاح مشکلات دندان‌های شماست. همچنین با این کار می‌توان مطمئن شد که نصب ونیرها با موفقیت انجام خواهد شد. دندانپزشک شما را از نظر پوسیدگی، مشکلات لثه، بیماری‌های لثه و دیگر بیماری‌های دهان و دندان بررسی خواهد کرد. این مشکلات در صورت عدم درمان قبل از نصب لمینت می‌توانند سلامت لمینت را به خطر انداخته و حتی باعث عفونت‌های شدید شوند. همچنین توصیه می‌شود که از لمینت برای دندان‌هایی که لکه‌های بسیار پررنگ دارند استفاده نشود چراکه دندان‌های ناسالم پس از نصب لمینت در خطر بیشتری برای عوارض بعدی قرار می‌گیرند.

عدم وجود سابقه آسیب به دندان

علاوه بر وضعیت سلامت دندان‌ها، دندانپزشک سابقه‌ی آسیب شدید به دندان‌ها را نیز بررسی می‌کند. لمینت می‌تواند دندان‌های شکسته و ترک خورده را بپوشاند. با این حال در صورتی که دندان بیش از حد آسیب دیده و ریشه آن باز باشد ممکن است لمینت نیز نتواند آن را بپوشاند. نصب لمینت بر روی این دندان‌ها می‌تواند باعث درد شدید، عفونت و نیاز به عمل جراحی برای تعویض دندان شود. در صورتی که دندان شما بیش از حد آسیب دیده باشد از روش‌های جایگزین برای شما استفاده خواهد شد.

تکمیل دوره رشد

دندانپزشک قبل از نصب لمینت مطمئن خواهد شد که دوره رشد شما تکمیل شده و به بلوغ جسمی رسیده‌اید. استفاده از لمینت در افرادی که دندان‌های در حال رشد دارند می‌تواند مشکلات مختلفی ایجاد کند. با حرکت کردن دندان‌ها درد شدیدی ایجاد شده و نصب ونیر بر روی آن‌ها این درد را چند برابر خواهد کرد. این مشکل باعث آسیب به لمینت نیز شده و شما را متحمل هزینه‌های زیادی خواهد کرد. همچنین انجام این کار می‌تواند باعث اختلال در رشد طبیعی دندان‌ها شود. به همین دلیل لمینت برای افراد جوانی که دوره رشد را پشت سر گذاشته‌اند مناسب خواهد بود.

روش انجام


روش نصب لمینت دندان

قبل از انجام درمان جلسه مشاوره برگزار خواهد شد. در طی این جلسه اهداف شما از انجام این روش درمانی بررسی خواهد شد. حال زمان طراحی لبخند رؤیایی شما فرا رسیده است. لبخند شما بر روی نرم افزارهای کامپیوتری طراحی شده و به لابراتوار دندانسازی ارسال می‌شود. در لابراتوار ونیرهای شما از روی طرح ارسالی ساخته می‌شوند. تخمین هزینه، روش‌های پرداخت و برنامه درمانی نیز در این جلسه بررسی خواهند شد.

در جلسه اول روند آماده سازی انجام خواهد شد. در این جا درمان شما شروع شده و دندانپزشک قالب دقیقی از دندان‌های شما گرفته و آن را به لابراتوار ارسال می‌کند. قالب گیری دقیق بسیار مهم است. در این مرحله مقداری از مینای دندان شما برداشته می‌شود تا فضای کافی برای لمینت وجود داشته باشد. انجام این کار از برجستگی و غیرطبیعی شدن ظاهر لمینت پیشگیری خواهد کرد. پس از برداشتن مینای دندان و قالب گیری، لمینت‌های موقتی برای محافظت از دندان تا زمان آماده شدن لمینت دائمی بر روی دندان‌های شما نصب خواهند شد.

زمانی که لمینت دائمی شما آماده شد نصب آن‌ها انجام می‌شود. پس از برداشتن لمینت‌های موقتی دندانپزشک لمینت‌های دائمی را بر روی دندان شما امتحان خواهد کرد تا از راحتی و ظاهر مناسب آن مطمئن شود. در مرحله‌ی بعدی لمینت‌های دائمی بر روی دندان شما چسبانده می‌شوند و درمان شما کامل می‌شود. دستورالعمل‌هایی برای مراقبت به شما داده می‌شوند و پس از یک تا دو روز می‌توانید به روند قبلی بهداشت دهان و دندان خود بازگردید. شما می‌توانید دندان‌های لمینت شده را مثل دندان‌های عادی مسواک بزنید و از نخ دندان استفاده کنید. این ونیرها معمولاً چندین سال ماندگاری خواهند داشت.

هزینه


به منظور درک هزینه‌ی بالای لمینت باید نقش آن‌ها در محافظت از دندان را درک کنید. یکی دیگر از مسائل قابل توجه، چگونگی ساخت ونیرهاست. از نظر هزینه، میزان هزینه‌ای که باید برای آسیب‌های بیشتر به دندان خود پرداخت کنید بیشتر از هزینه‌ی لمینت دندان خواهد بود. به همین دلیل لمینت دندان روشی مقرون به صرفه خواهد بود.

لمینت دندان نسبت به روش‌های دندانپزشکی معمول قیمت بالاتری خواهد داشت. تفاوت زیاد قیمت لمینت به دلیل مشتری‌های خاص برخی از دندانپزشکان زیبایی است. نیازهای هر بیمار نیز بر روی هزینه‌ی لمینت تاثیرگذار خواهد بود. با این حال برخی از دندانپزشکان در صورت نیاز به چندین لمینت به شما تخفیف خواهند داد. به منظور تعیین نیازها و هزینه‌ی نصب آن‌ها به یک جلسه مشاوره نیاز خواهید داشت.

فهرست مطالب
اسکرول به بالا
تماس با کلینیک