هزینه‌ و‌ تعرفه قیمت درمان‌ ارتودنسی و سیم کشی دندان

هزینه‌ و‌ تعرفه قیمت درمان‌ ارتودنسی و سیم کشی دندان

وقتی دندانپزشک تشخیص می‌دهد که شما یا کودکتان به سیم‌کشی دندان نیاز دارید، اغلب این به منزله شروع چندین جلسه ویزیت دندانپزشکی و تقبل هزینه‌های مربوط به آن است. با در نظر گرفتن طول دوره درمان ارتودنسی که به طور متوسط حدود 20 ماه طول می‌کشد، طبیعی است که آگاهی از هزینه‌های سیم‌کشی دندان برای شما اهمیت زیادی پیدا کند. سیم‌کشی دندان‌ها فقط یک راه برای زیباتر کردن طرح لبخند شما یا کودکتان نیست، بلکه در اغلب موارد این کار برای سلامتی دندان‌های شما یک ضرورت است. کجی و نامرتبی و یا هر گونه ناهنجاری در رشد دندان‌ها اغلب باعث می‌شود که شما در مراقبت از دندان‌ها و حفظ بهداشت دهان و دندان با مشکل مواجه شوید. وقتی که مسواک زدن و کشیدن نخ دندان به راحتی امکان‌پذیر نباشد، به مرور زمان موجب خراب شدن دندان‌ها خواهد شد. موقعیت نادرست دندان‌ها نیز باعث می‌شود که سایش و فرسودگی آنها تشدید شود و آسیب‌های زیادی به آنها برسد.

اگر درصدد درمان ارتودنسی برای خود یا فرزندتان هستید اطلاع از هزینه‌های درمانی آن حق شماست و لازم است قبل از اقدام به آن درباره هزینه‌های آن تحقیق کنید تا بتوانید برای برنامه دراز مدت درمان ارتودنسی‌تان برنامه‌ریزی صحیحی را با توجه به بودجه‌ی خود انجام دهید. متخصصین ما در کلینیک تخصصی ارتودنسی دکتر یگانه عوامل متعددی را در هنگام تخمین زدن هزینه ارتودنسی در نظر می‌گیرند، عواملی همچون:

 • شدت و فوریت مشکل دندان‌های شما
 • مدت زمان برآورد شده برای دوره درمان شما
 • شما در نظر دارید که مشکل دندان‌هایتان در کجا و توسط چه کسی درمان شود.

جهت آگاهی از هزینه‌های دقیق ارتودنسی خود و یا رزرو نوبت مشاوره با متخصصین ما و یا معاینه اولیه مشکلات دندان‌هایتان توسط متخصصین ما می‌توانید با شماره‌های 0214415509002122392365 تماس حاصل فرمایید.

عوامل تعیین کننده هزینه ارتودنسی


به طور کلی هزینه سیم‌کشی دندان دامنه تغییرات بسیار وسیعی دارد. مسلماً این هزینه در بین دندانپزشکان مختلف و حتی برای بیماران مختلف تا حد زیادی متفاوت است. مهم‌ترین عواملی که در تعیین هزینه های ارتودنسی نقش دارند، عبارتند از:

سن بیمار

اگر دندانپزشک به شما توصیه کرده است که دندان‌هایتان را سیم‌کشی کنید، قاعدتاً بهتر است که هر چه زودتر این کار را انجام دهید، زیرا مرتب کردن دندان‌های کودکان با استفاده از درمان‌های ارتودنسی دندان خیلی راحت‌تر از دندان‌های بزرگسالان است. اصولاً ارائه برآوردی از قیمت سیم کشی دندان در بزرگسالان به سادگی ممکن نیست. زیرا این هزینه می‌تواند بسته به عوامل متعددی که بر آن تأثیر دارند، از فردی به فرد دیگر بسیار متفاوت باشد. علاوه بر آن هزینه ارتودنسی برای مناطق جغرافیایی و کشورهای مختلف و نیز بسته به پیچیدگی کار و شدت مشکلات دندان‌ها می‌تواند تا حد زیادی متغیر باشد. ضمن آنکه قیمت خود بریس‌های مورد استفاده برای سیم‌کشی دندان بزرگسالان بسیار بالاتر از بریس‌های مخصوص کودکان است. همچنین بزرگسالان برای تطبیق پیدا کردن با تغییراتی که در نتیجه ارتودنسی دندان در آنها به وجود آمده است به زمان بیشتری نیاز دارند و طول دوره درمان نیز برای آنها طولانی‌تر از کودکان است.

شدت مشکلات دندان‌ها

بعضی از افرادی که برای سیم‌کشی دندان‌هایشان اقدام می‌کنند، بخصوص افراد بزرگسال، ممکن است برای بزرگتر کردن اندازه فک‌ها و منطبق کردن آن با اندازه دندان‌ها به جراحی ارتودنسی نیاز داشته باشند. گاهی اوقات لازم است بعض از دندان‌ها کشیده شود. همه این موارد می‌تواند باعث افزایش هزینه‌های نهایی سیم‌کشی دندان شود. به طور کلی هر چقدر دندان‌ها مشکلات کمتر و خفیف‌تری داشته باشند، هزینه نهایی ارتودنسی دندان کمتر خواهد بود.

محل انجام درمان ارتودنسی

عامل مهم دیگری که تأثیر زیادی بر هزینه و قیمت ارتودنسی دندان‌‌ها دارد، آن است که این درمان را در کجا انجام می‌دهید. هزینه‌های دندانپزشکی در نواحی اطراف شهرها و مناطق حاشیه‌ای به طور متوسط کمتر از مناطق مرکزی شهرهاست. همچنین این هزینه‌ها در کشورهای مختلف تا حد زیادی متفاوت است. در یک کشور خاص هم ممکن است تعرفه ارتودنسی از استانی به استان دیگر متفاوت باشد.

متخصص دندانپزشکی که ارتودنسی را انجام می‌دهد

هزینه ارتودنسی دندان‌ها به متخصصی که این کار را انجام می‌دهد نیز بستگی دارد. برای مثال شاید ارزان‌ترین محل برای سیم‌کشی دندان‌ها در کلینیک‌‌های دانشکده‌های دندانپزشکی باشد که در آنجا این کار توسط دستیارانی که تحت نظارت یک دکتر ارتودنسی فعالیت می‌کنند، انجام می‌شود. قیمت ارتودنسی دندان‌ها در بین متخصصین مختلف نیز تفاوت زیادی دارد. یک متخصص ممکن است برای مراحل ارتودنسی دندان معین، هزینه بیشتری را نسبت به متخصصین دیگر مطالبه کند. در اینجا میزان تجربه و اعتبار جراح بر میزان دستمزد او تأثیر می‌گذارد. هزینه سیم‌کشی دندان‌ها توسط متخصصین سرشناس و بسیار ماهر ممکن است خیلی بیشتر از یک جراح تازه‌کار و نه چندان معروف باشد.

انواع بریس‌های ارتودنسی

عامل دیگری که بر هزینه ارتودنسی دندان‌ها تأثیر می‌گذارد، نوع بریس‌های مورد استفاده برای سیم‌کشی است.

بریس‌های فلزی

بریس‌های فلزی ارزان‌ترین نوع بریس‌ها هستند و پرداخت هزینه آن برای افراد بیشتری مقدور است. قیمت بریس‌های فلزی از بریس‌های سرامیکی کمتر است. البته این هزینه‌ها می‌تواند به شدت مشکلات دندان‌ها و طول دوره درمان ارتودنسی هم بستگی داشته باشد.

بریس‌های فلزی ارتودنسی

بریس‌های سرامیکی یا پلاستیکی

این بریس‌ها همرنگ دندان هستند و در ظاهر، طبیعی‌تر به نظر می‌رسند. قیمت بریس‌های سرامیکی از انواع فلزی بیشتر است. علاوه بر آن، در بین بریس‌های سرامیکی هزینه انواع رنگی و شفاف آنها بیشتر از انواع دیگر است.

بریس‌های سرامیکی یا پلاستیکی ارتودنسی

بریس‌های لینگوال

این نوع از بریس باید حتماً به صورت سفارشی برای هر فرد ساخته شود و در پشت دندان‌های او مخفی می‌شود. هزینه این بریس‌ها به خاطر کار بیشتری که برای ساخت و اتصال آنها نیاز است، معمولاً بیشتر از انواع دیگر بریس است.

بریس‌های لینگوال ارتودنسی

بریس‌های نامرئی

ساختار بریس‌های نامرئی از پلاستیک‌های نازک و شفاف ظاهر کاملاً طبیعی و به صورت کامپیوتری ساخته می‌شود. برداشتن و تمیز کردن این بریس‌ها با سهولت بیشتری انجام می‌شود و از نظر ظاهری هم کمتر به چشم می‌آیند. هزینه این بریس‌ها از همه انواع دیگر بریس بیشتر است. جنس بریس‌های نامرئی از یاقوت تک کریستال است که باعث می‌شود ظاهر آنها تقریباً بی‌رنگ و نامرئی باشد.

بریس‌های نامرئی ارتودنسی

سایر تجهیزات ارتودنسی

علاوه بر بریس‌های ارتودنسی، ممکن است متخصص به شما استفاده از تجهیزات دیگری مانند وسیع کننده (expander) کام، ماسک صورت و برای کودکان فضا نگهدارنده دندان (ریتینر) کودکان را نیز توصیه نماید. همچنین ممکن است همزمان با سیم‌کشی دندان‌ها از وسایلی به نام Forsus یا هربست نیز برای اصطلاح مشکلات و ناهنجاری‌های فک شما استفاده شود. در این صورت هزینه‌های شما هم بالاتر خواهد رفت.

سایر تجهیزات ارتودنسی

طول دوره درمان ارتودنسی

ارتودنسی دندان بزرگسالان در اغلب موارد باید به مدتی طولانی در دهان آنان باقی بماند. زیرا از آنجا که مرحله رشد فعال دندان‌ها در بزرگسالان به پایان رسیده است، بنابراین این دندان‌ها برای صاف و مرتب شدن به زمان طولانی‌تری نسبت به دندان‌های کودکان نیاز دارد. مسلماً در طی این مدت باید چند نوبت بیشتر برای معاینه و انجام تنظیمات لازم به متخصص مراجعه کنید. بنابراین هزینه‌های ویزیت متخصص ارتودنسی و نیز هزینه مراقبت و نگهداری از بریس‌ها برای شما بیشتر خواهد بود.

آیا برای هزینه‌های ارتودنسی تخفیفی در نظر گرفته می‌شود؟


بعضی از متخصصین این امکان را به شما می‌دهند تا هزینه‌های ارتودنسی را به صورت اقساط بدون بهره در طول دوره درمان خود پرداخت کنید. در این صورت پرداخت این هزینه‌ها برای شما بهتر مقدور خواهد بود. توصیه می‌شود که قبل از شروع برنامه درمان ارتودنسی خود حتماً در مورد همه هزینه‌های آن آگاهی پیدا کنید تا بعداً مجبور به پرداخت هزینه‌های سنگین و غیر منتظره نشوید. بعضی از متخصصین هم در صورتی که هزینه سیم‌کشی دندان را قبل از شروع درمان خود پرداخت کنید، تخفیف‌هایی را برایتان در نظر می‌گیرند. شاید این نوع تخفیف را بتوان بهترین تسهیلاتی دانست که توسط متخصصین ارتودنسی ارائه می‌شود، بنابراین توصیه می‌شود که در صورتی که قادر به پرداخت هزینه‌ها به این صورت هستید، حتماً این گزینه را انتخاب کنید.

در مجموع می‌توان گفت که هزینه سیم‌کشی دندان‌ها می‌تواند بسته به عوامل متعددی که بر آن تأثیر می‌گذارند تا حدود زیادی متغیر باشد. اما در این میان یک نکته مسلم است و آن اینکه در پایان کار، لبخند رضایت بر لبان شما دیده خواهد شد.

نکاتی در مورد هزینه ارتودنسی


نکاتی در مورد هزینه ارتودنسی

چند نکته دیگر هم در مورد هزینه‌های ارتودنسی وجود دارد که بهتر است قبل از شروع درمان خود از آن اطلاع داشته باشید:

 • به خاطر داشته باشید که هزینه سیم‌کشی دندان‌های هر فرد به وضعیت دندان‌های او و شدت مشکلات فک و دندان‌ها بستگی دارد.
 • قبل از اقدام به سیم‌کشی دندان‌ها، بهتر است شرایط خود را با 2 یا 3 متخصص ارتودنسی مطرح کنید و از آنها قیمت بگیرید تا مطمئن شوید که هزینه بیهوده پرداخت نمی‌کنید.
 • این نکته را حتماً به ذهن بسپارید که حتی اگر بریس‌های شما از همان جنس و یا توسط همان سازنده ساخته شده باشد، هزینه آن نزد متخصصین مختلف یکسان نخواهد بود، زیرا هزینه نصب و تنظیمات بریس‌ها توسط متخصصین مختلف، با هم تفاوت دارد.
 • شما می‌توانید متخصصینی را پیدا کنید که برای هزینه‌های ارتودنسی تخفیف‌هایی در نظر می‌گیرند. در مورد این دسته از متخصصین معمولاً فقط هزینه‌های اضافی بالاسری مانند دستمزد دستیاران حرفه‌ای، کمتر است، ولی کیفیت کار آنها می‌تواند دقیقاً به خوبی متخصصین گران قیمت باشد.

به خاطر داشته باشید که دندان‌های شما جزء بسیار مهم و ضروری از بدنتان هستند. بنابراین هر مشکل که دندان‌ها دارند را قبل از آنکه شدیدتر و بدتر شود، درمان کنید.

دندانپزشک درمان ارتودنسی را ارائه می‌کند؟ چه نیازی به متخصص ارتودنسی است؟


دندانپزشک درمان ارتودنسی را ارائه می‌کند؟ چه نیازی به متخصص ارتودنسی است

این سوال گه‌گاهی به ذهن بیماران می‌رسد. بیماران می‌گویند که دندانپزشکان بریس‌ها را به قیمت کمتری ارائه می‌کنند. آیا یک متخصص ارتودنسی ارزش پرداخت هزینه‌ی اضافه را دارد؟

اگر می‌خواهید مطمئن شوید که بهترین و بادوام‌ترین درمان برای نیازهایتان را دریافت می‌کنید، پاسخ “بله” است. درمان ارتودنسی چیزی بیش از حرکت دندان‌ها به سمت یک موقعیت صاف نیست. در حالی که یکی از مزایای بریس‌ها قطعا ایجاد دندان‌ها با ظاهری زیباتر است، ارتودنتیست‌ها برای تشخیص و اصلاح مشکلات پیچیده‌ی فک و بایت که معمولا فراتر از سطح مهارت دندانپزشکان عمومی است آموزش دیده‌اند.

آموزش نکته‌ی بسیار مهمی است

متخصصین ارتودنسی آموزش خود را به مدت دو یا سه سال پس از دانشکده دندانپزشکی ادامه می‌دهند، هزاران ساعت آموزش هدفمند در مورد مال اکلوژن، مشکلات رشد استخوان، مشکلات مربوط به فک، آناتومی کرانیو فاشیال، بیومکانیک و غیره دارند. تحصیلات آنها همچنین شامل گذراندن یک دوره تخصصی می‌باشد. تنها متخصصین ارتودنسی با پس زمینه‌های گسترده‌ی خود به منظور ارائه‌ی درمانی مناسب و جامع برای رفع نیازهای سلامت دهان و دندان شما قابل اعتماد هستند. اما بسیاری از بیماران می‌پرسند که اگر دندان‌های ما خوب به نظر می‌رسند، آیا این نکته مهم است؟ ارزش مراقبت ارتودنسی بسیار بیشتر از داشتن دندان‌هایی زیبا است.

این نکات را در نظر بگیرید:

 • بایت کج یا اختلال مفصل فک، در صورت اصلاح نشدن، برای مثال می‌توانند باعث ایجاد مشکلاتی شوند که منجر به درد یا مشکلات لثه یا از دست دادن دندان در آینده می‌شود.
 • گاهی اوقات اختلال بایت مانع از جویدن درست می‌شود، و تمیز کردن ممکن است دشوارتر باشد، و باعث ایجاد حفره‌ها و بیماری‌های لثه یا پریودنتیت می‌شود.
 • در حالی که دندان‌های سالم ممکن است اکنون خوب به نظر برسند، اما انجام درمان ارتودنسی غیر حرفه‌ای تضمینی برای حفظ سلامت و زیبایی دندان‌ها در طولانی مدت نخواهد بود.
 • دندانپزشکان درمان ارتودنسی را به صورت یک روش فرعی در کنار روش‌های دندانپزشکی معمول خود ارائه می‌کنند، که بدین معنی است که هیچگاه نمی‌توانند مانند متخصصین ارتودنسی که روزانه این درمان را انجام می‌دهند، تسلط و صلاحیت لازم را بدست بیاورند.

آیا ارتودنسی با قیمت کمتر، نتیجه‌ی مطلوبی دارد؟


آیا ارتودنسی با قیمت کمتر، نتیجه‌ی مطلوبی دارد؟

هیچ تضمینی برای اینکه هزینه‌ها کمتر باشند وجود ندارد. یکی از بزرگترین ارزش‌های مراقبت ارتودنسی این است که متخصصان می‌دانند چگونه دهان سالم و لبخند زیبایی ایجاد کنند که مادام العمر باشد. در صورتی که کار ارتودنسی به صورت غلط یا ناقص انجام شود، اغلب باعث می‌شود فرد در آینده نیاز به درمان بیشتری داشته باشد. در طولانی مدت، این امر می‌تواند هزینه‌های شما را چندین برابر کند. صرف زمان و پول کمتر در حال می‌تواند تصمیم نسنجیده و غیر عاقلانه‌ای برای آینده باشد.

یکی از موارد معمول که پزشکان در مطب خود تجربه می‌کنند این است که دندانپزشک روش ارتودنسی نامرئی یا اینویزیلان را برای صاف کردن دندان‌ها ارائه می‌کند، ‌اما اوربایت اصلاح نمی‌شود! بسیاری از بزرگسالان به دنبال نظراتی در مورد این نوع درمان هستند، اما از این امر مطلع نیستند که دندانپزشک یک برنامه‌ی جامع را برای مرتب کردن دندان‌ها و نیز اصلاح اوربایت آنها ارائه نکرده است. از آنجایی که بزرگسالان دیگر رشد نمی‌کنند، چالش‌هایی وجود دارند که باید قبل از تصمیم گیری در مورد درمان تنها بر اساس هزینه، در نظر گرفته شوند.

فهرست مطالب
اسکرول به بالا
تماس با کلینیک