ونیر کامپوزیت یا لمینت: مقایسه هزینه، ماندگاری، مزایا و معایب

ونیر کامپوزیت یا لمینت مقایسه هزینه، ماندگاری، مزایا و معایب

روکش‌های ونیر پوسته‌های صدفی نازک و بادوام و ساخته‌شده از مواد رنگ دندان هستند که برای بهبود ظاهر دندان به سطح آن متصل می‌شوند. ونیرهای دندان یک راه‌حل عالی برای افرادی است که دندان‌های جلویی‌شان تغییر رنگ یافته، فرسوده، لب پر شده، به هم ریخته، فاصله‌دار، ناهموار یا نامنظم هستند.

لمینت دندان (روکش Porcelain) و کامپوزیت متداول‌ترین مواد روکش ونیر دندان هستند. ونیرهای کامپوزیتی از رزین ساخته شده‌اند که شکل داده شد و به دندان متصل می‌شوند تا طاهر دندان‌ها بهبود دهند. لمینت های معمولاً در لابراتوار ساخته می‌شوند و نسبت به سایر مواد نسبت به لکه زدن مقاومت بیشتری دارند.

روکش‌های لمینت و کامپوزیت دندان: کدام‌یک برای شما مناسب است؟ 


روکش_های لمینت و کامپوزیت دندان کدام_یک برای شما مناسب است

اگر می‌خواهید لکه‌ها، لب پریدگی‌ها و فاصله‌های دندانی یا کجی دندان‌ها را بپوشانید، روکش‌های ونیر می‌توانند یک گزینه مؤثر برای زیبایی دندان باشند.

ونیرها یا از پرسلن یا از رزین کامپوزیت ساخته می‌شوند. هر دو نوع بسته به آنچه که به دنبال آن هستید مزایا و معایب خاص خود را دارند.

در اینجا به برخی از متداول‌ترین سؤالاتی که افراد در مورد این روش‌ها دارند اشاره کرده‌ایم، می‌تواند به شما در تصمیم‌گیری آگاهانه کمک کند.

کدام روکش طبیعی‌تر به نظر می‌رسد؟ 

ونیرهای کامپوزیت یا لمینت به طور سفارشی تولید می‌شوند تا بتوانند با اصلاح موارد مورد نظر، به حد امکان به ظاهر دندان‌های طبیعی نزدیک شوند. روکش‌های لمینت به دلیل توانایی در بازتاب نور به شکلی شبیه به مینای دندان طبیعی، نتیجه‌ای طبیعی‌تر از خود نشان می‌دهند. همچنین، پس از پولیش کردن، روکش‌های کامپوزیت نیز به نظر طبیعی می‌آیند.

کدام یک برای موارد شدیدتر مناسب است؟ 

اگر دندان‌های شما به‌شدت لکه دار شده، آسیب دیده، نامرتب هستند و یا فاصله‌های بیشتری از هم دارند، ممکن است دندان‌پزشک روکش لمینت را به شما توصیه کند.

روکش‌های کامپوزیت برای مشکلات خفیف تا متوسط ​​مناسب‌تر هستند. اگر مشکل شما به‌قدری شدید است که با این ونیرهای زیبایی دندان قابل رفع نیست، دندان‌پزشک ممکن است به‌جای آن گزینه‌هایی مانند تاج و روکش دندان یا درمان ارتودنسی را توصیه کند.

کدام روکش‌ها دوام بیشتری دارند؟ 

روکش‌های لیمنت به طور متوسط ​​10 تا 15 سال دوام دارند، اگرچه اگر بهداشت دهان و دندانتان را به‌خوبی انجام دهید و دستورالعمل‌های دندان‌پزشک خود را رعایت کنید، این روکش‌ها می‌توانند حتی به مدت طولانی‌تری دوام داشته باشند.

طول عمر ونیرهای کامپوزیتی معمولاً تقریباً نصف طول عمر لمینت است، معمولاً 5 تا 7 سال.

کدام روکش قوی‌تر است؟ 

روکش‌های لمینت بسیار قوی‌تر از روکش‌های کامپوزیت هستند، به این معنی که آن‌ها آسیب‌پذیری کمتری نسبت به ترک و لب پر شدن دارند.

اگرچه نمی‌توان آن‌ها را مانند روکش کامپوزیت ترمیم کرد. اگر لمینت دندان آسیب ببیند، نیاز به تعویض دارد. این کار می‌تواند نسبتاً پرهزینه باشد.

کدام یک نسبت به لکه زدن مقاوم‌تر هستند؟ 

روکش لمینت آسیب‌پذیری کمتری نسبت به لکه‌ها دارد، اگرچه همچنان باید سعی شود که میزان مصرف غذاها و نوشیدنی‌های بسیار رنگی مانند قهوه را محدود کنید.

رزین کامپوزیت متخلخل (دارای حفره) است و به راحتی لکه‌دار می‌شود. دندان‌پزشک به شما توصیه می‌کند که رژیم غذایی خود را تنظیم کنید تا از عواملی که معمولاً منجر به لکه‌دار شدن دندان‌ها می‌شوند خودداری کنید.

کدام روش سریع‌تر است؟ 

روکش‌های کامپوزیتی معمولاً در یک جلسه انجام می‌شوند. در این فرآیند، دندان‌پزشک دندان‌های شما را برای استفاده از مواد رزین آماده کرده و سپس مواد را به طور مستقیم در جلوی دندان‌ها شما قرار می‌دهد. سپس با استفاده از یک نور شدید، رزین سخت می‌شود و در نهایت روکش‌ها پس از پولیش کردن نهایی آماده می‌شوند.

مقابله با روش لمینت دندان، روکش کامپوزیتی به مدت کوتاه‌تری انجام می‌شود، زیرا نیازی به انتقال به لابراتوار دندانپزشکی برای آماده‌سازی روکش‌ها ندارد. این روش به دلیل سادگی و سرعت اجرا، برخی افراد را جذب می‌کند.

کدام یک از این روکش‌ها ارزان‌تر است؟ 

هزینه‌ی روکش‌های کامپوزیت معمولاً نصف هزینه‌ی روکش‌های لمینت است. اگرچه مدت دوام آن‌ها نیز نصف لمینت دندان است و ممکن است زودتر نیاز به تعویض داشته باشند.

از سوی دیگر، روکش‌های کامپوزیتی در صورت آسیب دیدن، آسان‌تر قابل ترمیم هستند، در حالی که روکش‌های لمینت در این شرایط باید کلاً تعویض شوند.

آیا باید باندینگ کامپوزیتی را انتخاب کنم یا روکش‌های لمینت را؟ 


آیا باید باندینگ کامپوزیتی را انتخاب کنم یا روکش_های لمینت را

از دندان‌پزشک پروتز دندانی خود سوال کنید تا گزینه‌ای که برای شما مناسب است را مشخص کند. اگر تغییرات مورد نیاز جزئی باشد و دندان‌ها به‌درستی کارشان را انجام دهند، باندینگ زیبایی دندان گزینه‌ای مناسب می‌باشد. اما اگر دندان‌ها از هم فاصله‌دار، شکسته یا تیره باشند و یا بیمار عادت دندان قروچه داشته باشد، ممکن است روکش لمینت گزینه بهتری برای شما باشد.

سؤالات متداول 


انجام یک ونیر دندانی شامل چه مراحلی می‌شود؟ 

انجام روکش لمینت معمولاً روندی چند مرحله‌ای است. اولین قدم، انجام مشاوره با متخصص دندانپزشکی زیبایی است. در این جلسه می‌توانید اهداف و نگرانی‌های خود را مطرح کنید و متخصص چگونگی عملکرد روکش‌ها را برای شما توضیح می‌دهد. ممکن است لازم باشد عکس رادیولوژی یا قالبی از دندان شما گرفته شود. مرحله دوم شامل آماده‌سازی دندان برای قرار دادن روکش است. مقدار کمی از ساختار دندان برداشته شده و قالبی از آن گرفته می‌شود. سپس متخصص پروتز، روکش موقتی روی دندان‌های تراشیده شده قرار می‌دهد. در مراجعه‌ی بعدی، روکش موقت برداشته و روکش نهایی به دندان شما متصل می‌شوند.

در مورد ونیرهای ساخته شده از مواد پرکننده‌ی رنگ دندان یا باندینگ کامپوزیت، این یک فرایند یک جلسه‌ای است که در آن دندان‌پزشک زیبایی، مقادیر کمی از ساختار دندان را برمی‌دارد و مواد پرکننده را به دندان‌های شما می‌چسباند. این نوع روکش ماندگار نیست و مانند روکش لمینت، در برابر لکه گرفتن مقاوم نمی باشد.

مزایای ونیر دندان چیست؟ 

در حین آماده سازی برای این روکش‌های زیبایی دندان، بیشترین ساختار دندان حفظ خواهد شد، زیرا مقدار بسیار کمی از آن باید برداشته شود. این روکش‌ها می‌توانند ظاهر دندان‌های شما را بهبود بخشند و بافت‌های لثه به‌خوبی به روکش‌های دندان واکنش نشان می‌دهند. رنگ روکش را می‌توان به‌صورت دلخواه انتخاب کرد و در مورد روکش‌های لمینت، آن‌ها نسبت به لکه مقاوم هستند.

معایب و مشکلات ونیرهای دندان چیست؟ 

هنگامی که دندان خود را برای روکش آماده کردید، روند برگشت‌پذیر نیست. در صورت شکستگی روکش، ترمیم آن بدون تعویض کل روکش، کاری دشوار است. نباید عادت‌هایی مانند جویدن مداد یا جویدن ناخن داشته باشید زیرا این کارها می‌توانند موجب شکسته شدن روکش شوند. ونیرها برای افرادی که سلامتی لثه ضعیفی دارند گزینه مناسبی نیستند. علاوه بر این، افرادی که دندان‌های خود را روی هم می‌سایند یا فشار می‌دهند و به اصطلاح دندان قروچه دارند، احتمال دارد که موجب لب پریدگی یا ترک خوردن روکش‌های خود شوند؛ و در آخر اینکه، ونیرها نیز مستعد پوسیدگی هستند بنابراین مهم است که شما سلامت دهان و دندانتان را به خوبی حفظ کرده و مرتباً به دندان‌پزشک مراجعه کنید

چه کسی کاندیدای خوبی برای لمینت دندان است؟ 

اگر دندان‌هایتان را لکه گرفته یا لب پریده شده است، می‌توانید به سراغ روکش‌های ونیر بروید زیرا آن‌ها دندان‌هایی که دارید را به خوبی می‌پوشانند. این روکش‌ها همچنین یک روش درمانی محبوب برای اصلاح کلی لبخند هستند و یا برای افرادی مناسب‌اند که می‌خواهند یک لبخند رؤیایی و بسیار چشمگیر داشته باشند.

چه کسی کاندید مناسبی برای لمینت دندان نیست؟ 

اگر پوسیدگی دندانتان بیش از حد است، پوشاندن آن با روکش ونیر کار عاقلانه‌ای نیست. قبل از شروع کار با متخصص دندان‌پزشک خود در مورد رفع این پوسیدگی صحبت کنید. اگر دندان قروچه دارید، این نیز می‌تواند یک مانع برای این کار باشد؛ البته دندان‌پزشک شما ممکن است راه‌حلی را برای کمک به شما در برابر صدمه زدن به روکش‌هایتان، مانند محافظ دهانی (نایت گارد)، ارائه دهد.

ونیرهای دندانی تا چه مدت دوام دارند؟ 

به طور معمول، روکش‌های ونیر تقریباً 5 تا 10 سال دوام خواهند داشت. آن‌ها به جز مسواک زدن منظم، نخ دندان کشیدن و مراجعه منظم به دندانپزشکی، نیازی به مراقبت خاصی ندارند. اگر به درستی از آن‌ها مراقبت شود، می‌توانند به مدت خیلی طولانی‌تری باقی بمانند. تمیز کردن حرفه‌ای هر 6 ماه و معاینات سالانه برای این منظور بسیار توصیه می‌شود.

به چند روکش نیاز دارم؟ 

برای تعیین اینکه به چه تعداد روکش ونیر نیاز دارید یا اینکه آیا این روکش‌ها بهترین گزینه برای شما هستند یا خیر، به یک جلسه مشاوره با دندان‌پزشک زیبایی نیاز دارید. بهتراست که تعداد روکش‌هایتان زوج باشد. دو، چهار، هشت، ده یا دوازده روکش بهترین نتایج زیبایی و ظاهری را حاصل می‌کنند.

چگونه از روکش ونیرهای دندانی‌مان مراقبت کنیم؟ 

مسواک زدن دو بار در روز به مدت دو دقیقه، نخ دندان زدن روزانه و پوشیدن محافظ دهان (نایت گارد) در شب، روش‌های خوبی برای محافظت از این روکش‌ها می‌باشند. همچنین پرهیز از خوردن خوراکی‌های بسیار سخت مانند بادام یا شکستن تخمه یا هر آجیل دیگر با ونیرهای جلویی بسیار مفید است.

شایع‌ترین دلیل تعویض روکش‌ها چیست؟ 

روکش لمینت دندان بسیار قوی است و نباید در شرایط عادی شکسته شود. در صورت بروز تحلیل لثه، ریشه دندان ممکن است در معرض دید قرار بگیرد. بیماران ممکن است بخواهند که با استفاده از روکش‌های جدید این ریشه‌ها را بپوشانند. با ین کار یکنواختی دندان‌های روکش شده از قسمت حاشیه به‌هم‌ریخته می‌شود و روکش به دندان‌های موجود وصل می‌شود. احتمال پوسیدگی بیشتری وجود ندارد به‌شرط آنكه از روکش‌ها به‌درستی و با روش‌هایی که در بالا توضیح داده شده، یعنی مسواك زدن منظم با خمیردندان و نخ دندان مراقبت شود.

هزینه روکش دندان چقدر است؟ 

هزینه روکش ونیر کامپوزیت یا لمینت دندان، به جایی که این روکش‌ها را برایتان انجام می‌دهند و تعداد دندان‌هایی که به روکش نیاز دارند بستگی دارد.

قبل از انجام روکش دندان، چه سؤالاتی را باید از دندان‌پزشک زیبایی بپرسم؟

از دندان‌پزشک زیبایی خود بخواهید تا موارد دیگری که این روکش‌های را انجام داده‌اند به شما نشان دهد، به ویژه مواردی که شبیه به وضعیت شما بوده‌اند.

از او بپرسید که تاکنون برای چند بیمار از روش روکش کردن دندان استفاده کرده‌اند.

از او بپرسید که آیا آن‌ها از یک لابراتوار دندان‌سازی استفاده می‌کنند که در زمینه‌ی ونیرهای زیبایی دندان تخصص دارد یا خیر.

از دندان‌پزشک خود سؤال کنید که آیا او می‌تواند به شما نشان دهد که روکش‌های شما قبل از قرار دادن دائمی چه شکلی هستند.

آیا می‌توانم قبل از قرار دادن روکش‌ها بر روب دندان‌هایم، پیش نمایشی از آن‌ها داشته باشم؟ 

با گرفتن یک عکس از صورت بیمار و ویرایش دیجیتالی دندان‌ها، می‌توانید یک پیش نمایش دیجیتالی از لبخندتان داشته باشید. این به بیمار ایده‌ی بسیار خوبی از نتیجه‌ی کار در ظاهر خود می‌دهد و به او کمک می‌کند تا تعیین کند که آیا روکش برای وی مناسب است یا خیر.

چگونه می‌توانم ونیرهایی داشته باشم که با دندان‌های دیگرم مطابقت داشته باشند؟ 

این نگرانی توسط دندان‌پزشک متخصص زیبایی شما برطرف خواهد شد. بیشتر افراد، ونیرهای خود را با درجه رنگی سفیدتر از دندان‌های طبیعی خود می‌گیرند و سپس برای ایجاد تطابق بهتر و زیباتر، تحت روش بلیچینگ و سفید کردن دندان قرار می‌گیرند.

آیا این کار با درد همراه است؟ 

معمولاً بیمار را برای انجام روکش ونیز بی‌حس می‌کنند. بیمار در حین انجام کار نباید دردی حس کند. در موارد کوچک‌تر (دو یا چهار روکش) بعد از فروکش شدن بی‌حسی، درد بسیار کمی وجود خواهد داشت و یا اصلاً هیچ ناراحتی وجود نخواهد داشت. در مواردی که هشت روکش یا بیشتر انجام شود، بیماران باید کمی سوزش را در لثه‌ها و احتمالاً فک خود انتظار داشته باشند. میزان درد را می‌توان با مصرف داروهای مسکن معمولی کاهش داد.

آیا به فرم دهی لثه نیاز دارم؟ 

در بعضی موارد انجام روکش ونیر، کانتور کردن و فرم دادن لثه نتیجه ظاهری بهتری را فراهم خواهد کرد. این کار برای ایجاد تقارن و بلندتر کردن دندان‌های کوتاه انجام می‌شود. بیشتر فرم دهی‌های لثه باعث درد و ناراحتی بیشتری در طول یا بعد از درمان نمی‌شوند. در موارد نادر، در صورت کوتاه بودن دندان، باید جراحی زیبایی انجام شود. بیماران برای این عمل باید به پریودنتیست مراجعه کنند.

چه چیزی می‌توانم بخورم و از چه غذایی باید پرهیز کنم؟ 

می‌توانید اکثر غذاها را بخورید اما هر بیمار حالت دندانی متفاوتی با دیگری دارد؛ بنابراین، توصیه می‌کنیم چند روز اول غذاهای نرم‌تر بخورید تا زمانی که به حالت دندانی جدیدتان عادت کنید. بعد از چند هفته هیچ محدودیتی در خوردن وجود ندارد مگر اینکه مورد شما شرایط خاصی داشته باشد. خوراکی‌هایی که بیشتر از همه باید از خوردن آن‌ها خودداری کرد عبارت‌اند از: یخ، بیسکویت‌های سخت، آب‌نبات‌های سخت، سیب کاراملی، آجیل‌های سخت، تخمه کدو و پاپ کورن.

از چه عادت‌هایی باید خودداری کنم یا آن‌ها را متوقف کنم؟ 

بلافاصله تمام عادت‌های بد دندان مانند جویدن ناخن، جویدن قلم، زدن چنگال به دندان‌ها، باز کردن کیسه‌ها و بسته‌بندی‌ها با دندان، کشیدن لباس یا دستکش با دندان و هر چیز دیگری که فشار زیادی را بر روی روکش ونیر دندان وارد می‌کند، متوقف کنید.

اگر یکی از روکش‌های من بیافتد، چه اتفاقی می‌افتد؟ 

وحشت نکنید و نگران نشوید. گاهی اوقات این اتفاق می‌افتد، اگرچه نادر است. لطفاً سعی کنید روکش را نگه دارید. اصلاً از چسب استفاده نکنید. لطفاً با مطب متخصص پروتز یا دندان‌پزشک خود تماس بگیرید و آن‌ها باید سعی کنند در اسرع وقت به مشکل شما رسیدگی کنند. دندان شما ممکن است هنگام نبود ونیر، به غذاها یا مایعات سرد حساس باشد.

آیا می‌توانم بعد از روکش ونیر، دندان‌هایم را مسواک بزنم و نخ دندان بکشم و آیا هنوز هم برای معاینات منظم، به دندان‌پزشک مراجعه کنم؟ 

بله! می‌توانید تمام دندان‌های خود را به همان روش مسواک بزنید. می‌توانید تمام دندان‌های روکش دار را نخ دندان بکشید و باید معاینات منظم خود را مانند گذشته ادامه دهید.

فهرست مطالب
اسکرول به بالا
تماس با کلینیک