ارتودنسی فک بالا برای رفع نامرتبی و فاصله دندان‌های فک بالا

آیا تا به حال لحظه‌ای را به نقشی که دندان‌های بالایی شما بازی می‌کنند فکر کرده‌اید؟ خوب، همه ما می‌دانیم که دندان‌ها معمولا برای گاز گرفتن استفاده می‌شوند. اما اگر این نقش آن‌ها را کنار بگذاریم، دندان‌های جلویی فک بالای شما نقش بسیار مهمی در بهبود ظاهر شما دارند. افرادی که به دنبال لبخند زیبا هستند تمایل دارند دندان‌های جلویی بالای آن‌ها متعادل باشد. با این حال، این بدان معنا نیست که دندان‌های پایین شما اهمیتی ندارند. اما دندان‌های جلویی فک بالای شما بیشتر تحت تأثیر مشکلاتی مانند برآمدگی، فاصله یا ازدحام بیش از حد قرار می‌گیرند. به همین ترتیب، بسیار مهم است که فرد با انواع مختلف درمان ارتودنسی برای مشکلات خود آشنا باشد.

برخی از شایع‌ترین مشکلات موثر بر دندان‌های جلوی فک بالا چیست؟


دلایل بسیار متنوعی وجود دارد که افراد تحت درمان ارتودنسی قرار می‌گیرند. در حالی که بسیاری از بیماران به دلایل زیبایی از بریس یا ارتودنسی نامرئی استفاده می‌کنند، اما برخی از شایع‌ترین اختلالات ارتودنسی نیز می‌توانند جویدن را دشوار کنند، به فک آسیب برسانند و افراد را برای تمیز کردن دندان‌ها با سختی مواجه کنند. از آنجا که اختلالات مختلفی وجود دارد که به بریس نیاز دارند، بسیاری از افراد نمی‌دانند که آیا واقعاً به درمان ارتودنسی احتیاج دارند یا نه. لیست زیر شامل اختلالات شایع ارتودنسی است که می‌تواند به شما کمک کند مشکلی را که تجربه می‌کنید شناسایی کنید تا بتوانید درمان مناسب را انجام دهید.

دندان‌های شلوغ  

دندان‌های شلوغ از مشکلات موثر بر دندان‌های جلوی فک بالا

وقتی دندان‌های شما بسیار زیاد باشد و فضای کمی در فک وجود داشته باشد، ممکن است دندان‌ها به هم فشرده شده و برخی از دندان ها را به جلو، برخی را به عقب و برخی دیگر را به طرفین فشار دهد. این نوع ازدحام می‌تواند تمیز کردن دندان ها را بسیار دشوار کند. زیرا دندان‌ها بسیار نزدیک به هم هستند و معمولاً روی هم قرار می‌گیرند. دندان‌هایی که با هم تداخل دارند مکان مناسبی را برای پنهان شدن باکتری‌ها، قند و پلاک‌ها ایجاد می‌کنند که به نوبه خود منجر به پوسیدگی دندان می‌شود. افرادی که دندان شلوغ و فشرده دارند بیشتر احتمال دارد حفره‌هایی را بین این دندان‌ها مشاهده کنند و سایر موارد مربوط به پوسیدگی دندان را نیز تجربه کنند. داشتن دندان شلوغ لزوماً به این معنی نیست که فضای کافی در فک برای تمام آن دندان‌ها وجود ندارد. بلکه بدان معنی است که دندان‌ها به طور ناهموار رشد کرده‌اند و باید تنظیم شوند.

دندان‌های با فاصله  

دندان‌های با فاصله از مشکلات موثر بر دندان‌های جلوی فک بالا

کسانی که دندان شلوغ دارند ممکن است در واقع دندان‌های با فاصله هم داشته باشند. این شرایط هم یک مکان عالی برای پنهان شدن ذرات غذا و باکتری‌ها ایجاد می‌کند، حتی اگر فرد از بهداشت دهان و دندان بسیار خوبی برخوردار باشد. فاصله زیاد بین دندان‌ها می‌تواند اعتماد به نفس فرد را پایین بیاورد و تمیز کردن دندان‌ها و حفظ سلامت دهان را نسبتاً دشوار کند. در حالی که فضاهای خیلی بزرگ در یک قسمت دهان ممکن است به این معنی باشد که قسمت دیگری از دهان به هم فشرده است، با این حال ممکن است تمام دندان‌های فرد بسیار فاصله داشته باشد.

اوربایت  

اوربایت از مشکلات موثر بر دندان‌های جلوی فک بالا

اوربایت یکی دیگر از شایع‌ترین اختلالات ارتودنسی است. مشخصه این وضعیت این است که فک فوقانی بیش از حد جلوتر از فک پایین قرار می‌گیرد. اوربایت را می‌توان با بریس‌ها و نوارهای لاستیکی اصلاح کرد و این خود دلیل کافی برای سرمایه‌گذاری در یک درمان ارتودنسی است. اوربایت می‌تواند منجر به دندان قروچه و آسیب لثه شود. همچنین می‌تواند جویدن را دشوار کند، زیرا دندان‌های ردیف بالا و پایین دندان به طور صحیح روی هم قرار نمی‌گیرند. از آنجا که در این وضعیت دندان‌ها به طور صحیح مرتب نیستند، ممکن است نواحی سخت دندان‌ها به علت ساییدگی بیش از حد، در معرض خرد شدن و آسیب قرار بگیرند.

دندان‌های با زاویه نامناسب 

دندان‌های با زاویه نامناسب از مشکلات موثر بر دندان‌های جلوی فک بالا

گاهی اوقات، دندان‌ها در زاویه مناسب رشد نمیکنند. ممکن است به سمت بیرون بیرون زده یا به سمت داخل متمایل شوند. این دندان‌ها بیشتر در اثر جویدن طبیعی و هنگام ورزش یا در هنگام انجام سایر فعالیت‌های مشابه آسیب می‌بینند. هرچه تعداد دندان‌هایی که از تراز معمول خود خارج هستند بیشتر باشد، احتمال آسیب‌دیدگی آن‌ها و نیاز به کار دندانپزشکی نیز بیشتر خواهد بود. درمان ارتودنسی می‌تواند زاویه این دندان‌ها را اصلاح کند. بنابراین احتمال تراشیده شدن یا شکستن آن‌ها کمتر می‌شود.

کراس بایت

کراس بایت از مشکلات موثر بر دندان‌های جلوی فک بالا

کراس بایت به اندازه آندربایت و اوربایت رایج نیست، اما هنوز هم مسئله ساز است. کسانی که به این اختلال ارتودنسی مبتلا هستند ترکیبی از اوربیت و اندربایت دارند.  یکی از شایع‌ترین مشکلات در این زمینه این است که دندان‌های مولر پایین نسبت به دندان‌های مولر فوقانی بزرگ‌تر هستند، اما جلوی فک دندان‌ها تراکم بیشتری دارند.  مانند سایر مشکلات “بایت”، کراس بایت نیز جویدن غذا را دشوار می‌کند، زیرا هیچ یک از دندان‌ها به درستی روی هم قرار نمی‌گیرند. همچنین باعث ساییدگی ناهموار دندان‌ها می‌شوند، زیرا افراد یاد می‌گیرند که به جای کل دهان، غذا را فقط در یک طرف دهان خود بجوند یا فقط با دندان‌های خاصی بجوند.

اپن بایت

اپن بایت از مشکلات موثر بر دندان‌های جلوی فک بالا

اگر دندان‌های جلو یا عقب شما آنطور که باید روی هم قرار نگیرند، به این حالت اپن بایت گفته می‌شود.  این مشکل ممکن است با سایر مشکلات بایت ترکیب شود، اما همچنین می‌تواند به خودی خود یک مشکل جداگانه باشد. بعضی از دندان‌ها بر روی هم قرار می‌گیرند، در حالی که برخی دیگر از هم جدا هستند. در این حالت، دندان‌هایی که به هم نمی‌رسند جویدن را دشوار می‌کنند در حالی که دندان‌های که به هم برخورد می‌کنند دچار ساییدگی بیش از حد می‌شوند.  اپن بایت می‌تواند یک مشکل جدی باشد و می‌تواند نه تنها دندان‌ها، بلکه کل سیستم گوارش را تحت تأثیر قرار دهد. اگرچه ممکن است همه این موضوعات شایع ارتودنسی جدی به نظر برسند، اما با درمان صحیح ارتودنسی از طرف متخصصین ارتودنسی خوب می‌توان به راحتی آن‌ها را اصلاح کرد.

برخی از گزینه‌های مختلف درمان ارتودنسی برای دندان‌های فوقانی کدامند؟ 


بسته به شدت اختلاف اساسی فک، گاهی اوقات ممکن است ترکیبی از بریس و جراحی فک مورد نیاز باشد. با این حال، اکثر اوقات می‌توان مشکل را با بریس رفع کرد.

بریس‌های فلزی  

بریس‌های فلزی ارتودنسی برای دندان‌های فوقانی

بریس‌های فلزی بریس‌های سنتی هستند که ما با آن‌ها بزرگ شدیم. از فولاد ضد زنگ ساخته شده و با سیم‌های نازک بسته می‌شوند. این بریس‌ها بسیار موثرتر و مقرون به صرفه هستند. اما اکثر بیماران به دلیل قابل توجه بودن از آن‌ها اجتناب می‌کنند.

بریس‌های شفاف  

بریس‌های شفاف ارتودنسی برای دندان‌های فوقانی

از بریس‌های شفاف نیز برای درمان مشکلات دندان‌های فوقانی جلویی استفاده می‌شود. این بریس‌ها از مواد سرامیکی ساخته شده‌اند. آن‌ها کمتر مورد توجه قرار می‌گیرند، پذیرش آن‌ها آسان‌تر است و ظاهر بهتری دارند.

ارتودنسی نامرئی

ارتودنسی نامرئی برای دندان‌های فوقانی

ارتودنسی نامرئیاز پلاستيك ساخته شده‌اند و هر 14 روز یک بار تعویض مي‌شوند. دیدن آن‌ها بسیار سخت است و می‌توان آن‌ها را در هر جایی مانند محل کار یا سیستم‌های حمل و نقل عمومی پوشید و کسی که در کنار شما نشسته است به سختی متوجه آن‌ها می‌شود.

بریس‌های لینگوال 

بریس‌های لینگوال ارتودنسی برای دندان‌های فوقانی

بریس‌های لینگوال در قسمت داخلی دندان‌های جلویی شما پوشیده می‌شوند. این بریس‌ها معمولاً در مواردی استفاده می‌شوند كه بیمار با مشکل بیرون زدگی دندان‌های جلویی مواجه باشد. آن‌ها یکی از بریس‌های گسسته موجود هستند. در سال‌های گذشته، ارتودنتیست‌ها ظاهر دندان‌های شلوغ را با کشیدن برخی از دندان‌ها به طور انتخابی ظاهر بیمار را بهبود می‌بخشیدند. اما امروزه، آن‌ها روش‌هایی را انتخاب می‌کنند که نیازی به کشیدن دندان نداشته باشد که بسیار کارآمد هستند.

لوازم ارتودنسی برای اصلاح مشکلات رشد فک


دستگاه‌های اصلاح کننده فک ثابت یا متحرک هستند. دستگاه‌های ثابت با استفاده از سیمان روی دندان‌ها چسبانده می‌شوند. دستگاه‌های متحرک نیاز به تعهد بیمار دارند تا طبق دستورالعمل‌ها از این دستگاه‌ها استفاده کنند. با پوشیدن تجهیزات ارتودنسی و پیروی از برنامه درمانی طراحی شده برای نیازهای خاص خود، نتایج بهتری خواهید گرفت. درک نتایج بالقوه به شما کمک می‌کند تا انگیزه خود را حفظ کنید و والدین می‌توانند به فرزندان خود در انجام توصیه‌ها کمک کنند. بعضی از وسایل و دستگاه‌ها ممکن است در دوره‌های تنظیم ناراحتی جزئی ایجاد کنند، اما پوشیدن آن‌ها به طور منظم به کوتاه شدن زمان درمان کمک می‌کند. در اینجا برخی از رایج‌ترین وسایل برای اصلاح مشکلات رشد فک آورده شده است.

  • هدگیر: این دستگاه قابل جابجایی است و از یک روکش استیل ضد زنگ و بند ایمنی پارچه‌ای تشکیل شده است. متخصص ارتودنسی نوارهای فلزی را به دندان‌های بالایی شما ثابت می‌کنند. بند ایمنی به دور سر شما می‌پیچد و آن را محکم می‌کند. هدگیر با وارد آوردن فشار به دندان‌های فوقانی و فک بالا بر رشد فک و حرکت دندان تأثیر می‌گذارد.
  •   Herbst® Appliance: به طور معمول، این لوازم به دندان‌های آسیایی بالا و پایین متصل می‌شوند تا فک پایین را رو به جلو نگه دارند. هدف از این نوع درمان از بین بردن اوربایت است. Herbstها با پیچ‌های انبساطی، می‌تواند فک را نیز باز کنند.
  • مارا: این دستگاه مندیبل را به سمت جلو هل می‌دهد تا از ساییده شدن آن بکاهد. تاج‌ها روی دندان‌های آسیایی بالا و پایین شما قرار می‌گیرند و یک زانویی  فلزی تاج‌ها را به هم متصل می‌کند.
  • Bite Correctionor: این دستگاه با بریس‌ها ترکیب می‌شود تا مشکلات مختلف را اصلاح کند. میله‌های فلزی با فنرهای محصور شده به فک بالا و پایین فشار وارد می‌کنند. قرار دادن چنین میله‌هایی به نوع مشکلا بایت شما بستگی دارد.
  •   Bionator: این وسیله متحرک فک پایین را هدایت می‌کند تا متناسب با فک بالا رشد کند. کودکان می‌توانند با پوشیدن دستگاه بایوناتور مشکلات بایت خود را اصلاح کنند.
  • Palatal Expansion: دو گزینه برای این مورد وجود دارد، Palatal Expansion ثابت یا متحرک که برای رفع کراس بایت استفاده می‌شوند. این دستگاه به دندان‌های عقبی فک بالا متصل می‌شود و فک را بازتر می‌کند.
مقالات مرتبط