ارتودنسی نامرئی (اینویزیلاین یا بدون سیم کشی)؛ مزایا و هزینه

ارتودنسی نامرئی

بریس اینویزیلاین (Invisalign) روش ارتودنسی جدید و تقریباً نامرئی برای صاف و مرتب کردن دندان‌ها است که در آن از پلاک‌های شفاف، متحرک و راحت استفاده می‌شود. مجموعه پلاک‌های ارتودنسی نامرئی با بهره‌گیری از نرم افزارهای تخصصی رایانه‌ای و به طور سفارشی برای هر بیمار ساخته می‌شود. این پلاک‌های شفاف هر دو تا سه ماه یک بار عوض می‌شود و دندان‌ها به تدریج به سمت موقعیت صحیح حرکت داده می‌شود. پلاک را می‌توان به راحتی از دهان خارج کرد تا مسواک زدن و غذا خوردن راحت‌تر شود.

به خاطر داشته باشید که مرتب کردن دندان‌ها سلامتی آنها را نیز ارتقاء می‌دهد. زمانی که دندان‌ها به خوبی روی هم قرار بگیرد، اختلال‌های بایت اصلاح و دندان‌ها ردیف و مرتب شود، فاصله بین آنها و در نتیجه ناحیه‌های گیر غذایی و جمع شدن پلاک روی دندان کاهش می‌یابد که به نوبه خود کاهش احتمال پوسیدگی دندان را به دنبال دارد. بنابراین به جرات می‌توان گفت که ارتودنسی نامرئی سرمایه گذاری ارزشمندی برای حفظ و بهبود سلامت دهان و دندان محسوب می‌شود. ارتودنسی نامرئی روشی فوق العاده برای داشتن دندان‌هایی مرتب و زیبا است که بدون نیاز به سیم کشی دندان‌ها لبخندی رویایی را بر روی لبهایتان می‌نشاند. متخصصین ما در کلینیک تخصصی دندانپزشکی دکتر یگانه در جلسه مشاوره رایگان بررسی می‌کنند که آیا ارتودنسی نامرئی روش مناسبی برای مرتب کردن دندان‌ها به شمار می‌رود یا خیر. بریس اینویزیلاین غالباً روش مورد علاقه بزرگسالان برای ارتودنسی دندان‌ها است که به دلایل درگیری‌های شغلی و اجتماعی تمایلی ندارند دندان‌هایشان ماه‌ها تحت درمان ارتودنسی ثابت و مشخص باشد. ارتودنسی نامرئی از تکنولوژی پیشرفته‌ای بهره می‌گیرد و لبخندی زیبا را غالباً در مدت زمانی بسیار کوتاه‌تر به ارمغان می‌آورد. برای دریافت اطلاعات بیشتر می‌توانید از طریق شماره‌های 0212239236502144155090 با دستیاران ما تماس حاصل فرمایید.

[dopts id=”3″]

ارتودنسی نامرئی چیست؟


ارتودنسی نامرئی چیست

بریس اینویزیلاین یا ارتودنسی نامرئی در سال 1999 توسط تکنولوژی الاین به وجود آمد. این روش از وسایل متحرک ارتودنسی با استفاده از مجموعه‌ای از پلاک‌های پلاستیکی شفاف و نامرئی تشکیل شده است که به خوبی روی دندان‌ها قرار می‌گیرند و آنها را به طور تدریجی به سمت موقعیت دلخواه حرکت می‌دهند. اینویزیلاین امروزه به دلیل ارائه پلاک‌های متحرک با ضخامت کمتر از یک میلی‌متر، به‌عنوان برند پیشرو و معتبر در زمینه وسایل ارتودنسی دندان شناخته می‌شود. این پلاک‌ها، با ظاهر زیبا و جذاب، از بریس‌های تشکیل شده از سیم و براکت بهتری را ارائه می‌دهند و گزینه‌ای مناسب برای درمان انواع نامرتبی‌های جزیی و ردیف کردن دندان به شمار می‌روند.

برای چه افرادی مناسب است؟


استفاده از ارتودنسی نامرئی برای بزرگسالان و نوجوانان که دندان‌های دائمی‌شان کامل آمده است، به عنوان یک راهکار موثر و سودمند تایید شده است. برای دستیابی به نتایج مطلوب، تعهد بیمار به درمان و رعایت دقیق دستورالعمل‌های دندانپزشک از جمله زمان استفاده از پلاک‌های شفاف، مراقبت صحیح در طول این دوره، رعایت پیشنهادات مربوط به تغذیه و رفتن به دندانپزشک به صورت منظم بسیار اهمیت دارد. به عنوان مثال، دندانپزشک ممکن است به بیمار توصیه کند که در هنگام استفاده از پلاک، فقط از آب به عنوان نوشیدنی استفاده کند تا از لک شدن پلاستیک جلوگیری شود. عدم رعایت توصیه‌های متخصص ممکن است به مخاطراتی برای موفقیت درمان منجر شود، بنابراین اطمینان از پیروی دقیق از دستورات و توصیه‌های دندانپزشک بسیار حائز اهمیت است.

ارتودنسی نامرئی چه مشکلاتی را درمان می کند؟


ارتودنسی نامرئی دندان مشکلات زیر را درمان می‌کند:

 • به هم فشردگی و شلوغی بیش از حد دندان‌ها: در این حالت در فک فضای کافی وجود ندارد تا تمام دندان‌ها به راحتی و بدون همپوشانی و کج شدن در محل مناسب خود قرار بگیرند. میزان همپوشانی قابل اصلاح به روش ارتودنسی نامرئی یک تا پنج میلی متر است.
 • فاصله زیاد بین دندان‌ها: گاهی به دلیل رشد غیرطبیعی فک یا حرکت کردن دندان‌ها در اثر دندان غائب فاصله بین دندانی بسیار زیاد است. فاصله قابل اصلاح به روش ارتودنسی نامرئی یک تا پنج میلی متر است.
 • اوربایت/ اورجت: در این حالت دندان‌های بالا جلوتر از دندان‌های پایین قرار می‌گیرد.
 • کراس بایت: هم محور نبودن فک بالا با پایین باعث می‌شود که یک یا چند دندان فک بالا، واقع در جلو و یا کنار دهان، پشت دندان‌های پایین قرار بگیرد.
 • برگشت جزیی به حالت اولیه: پس از اتمام دوره ارتودنسی دندان معمول، ممکن است دندان‌ها تاحدی به حالت اولیه برگردند.
 • بریس اینویزیلاین گاهی روش مناسبی برای اصلاح ناهنجاری‌های ساده بایت (مال اکلوژن) محسوب می‌شود.

 

ساز و کار عملکرد ارتودنسی نامرئی


عملکرد ارتودنسی نامرئی

استفاده از یک مجموعه پلاک متحرک برای تنظیم بایت روش جدیدی نیست. روش اینویزلاین مبتنی بر اصلی است که نخستین بار در دهه 1940 مطرح شد و در دهه 1970 بازبینی گردید و بر اساس آن لازم بود تا برای تعیین مناسب ترین محل دندان‌ها قالب‌هایی از دندان‌ها گرفته شود. روش اینویزیلاین از گونه‌های قدیمی‌تر ساده‌تر است و فقط به یک نوبت قالب گیری و عکس برداری نیاز دارد که در جلسه مشاوره اولیه انجام می‌شود. با استفاده از این قالب ها مدل رایانه‌ای سه بعدی تهیه می‌شود که نشان می‌دهد چگونه باید دندان‌ها را مرحله به مرحله حرکت داد. مجموعه پلاک‌های سفارشی بر اساس این مدل طراحی می‌شود تا حرکت تدریجی و موثر بر دندان‌ها اعمال شود. پلاک های اینویزیلاین با استفاده از فرایندهای (CAD/CAM) طراحی و ساخت رایانه‌ای در لابراتوار دندانپزشکی تهیه و سپس برای دندانپزشک ارسال می‌شود.

دندانپزشک پلاک‌ها را به مرور در گروه‌های یک یا دو عددی در جلسه‌های ویزیت هر چهار تا شش هفته یک بار در اختیار بیمار قرار می‌دهد تا درمان را کاملاً تحت مدیریت داشته باشد. بیمار باید از هر پلاک به مدت دو هفته دقیقاً مطابق دستور دندانپزشک استفاده کند، در این مدت دندان‌ها به اندازه 0.25 تا 0.33 میلی متر جابجا می‌شود. اگرچه پلاک متحرک است و می‌توان آن را هنگام غذا خوردن، نوشیدن بعضی آشامیدنی‌ها و مسواک زدن و نخ کشیدن از دهان خارج کرد، اما بیمار موظف است حداقل 20 ساعت در روز پلاک را در دهان داشته باشد تا دندان‌ها مرتب شود. در درمان ارتودنسی نامرئی معمولاً از 20 تا 30 پلاک برای دندان‌های بالا و پایین استفاده می‌شود. ارتودنسی نامرئی اکثر بزرگسالان کمتر از یک سال طول می‌کشد. البته زمان درمان به مشکل خاص دندان‌ها بستگی دارد.

مزایای پلاک‌های متحرک ارتودنسی نامرئی


جذاب‌ترین ویژگی ارتودنسی نامرئی برای اکثر بیماران این است که پلاک‌ها عملاً نامرئی هستند و اطرافیان عموماً متوجه تحت درمان بودن نمی‌شوند. اما نامرئی بودن تنها مزیت اینویزیلاین نیست و نقاط قوت زیر نیز در مورد این روش محبوب صدق می‌کند:

 • پلاک‌های ارتودنسی نامرئی متحرک هستند و می‌توان آنها را هنگام غذا خوردن درآورد.
 • تمیز کردن پلاک‌ها راحت است و چون می‌توان آنها را از دهان درآورد، مسواک زدن و نخ کشیدن دندان‌ها نیز راحت‌تر می‌شود.
 • پلاک‌های اینویزیلاین به دلیل بدون سیم بودن راحت هستند و چون فلز یا براکت ندارند، باعث سایش و زخم شدن دهان نمی‌شوند.
 • ارتودنسی نامرئی زندگی روزمره را مختل نمی‌کند، چون پلاک را به سادگی می‌توان در مناسبت‌های مهمی مانند جشن عروسی، عکسبرداری خانوادگی و جلسات شغلی مهم درآورد.
 • ارتودنسی نامرئی اکثر مشکلات مربوط به نامرتبی دندان‌ها را با موفقیت درمان می‌کند.

مقایسه ارتودنسی نامرئی و ارتودنسی فلزی


مقایسه ارتودنسی نامرئی و ارتودنسی فلزی

ارتودنسی نامرئی برای اصلاح بعضی از مشکلات پیچیده بایت یا نامرتبی‌های دندان مناسب نیست. ارتودنسی فلزی (براکت و سیم فلزی قدیمی) برای درمان اختلال‌های پیچیده توصیه می‌شود. اگرچه ارتودنسی فلزی به اندازه اینویزیلاین زیبا نیست، اما بریس‌های فلزی امروزی کوچکتر، نامشخص‌تر و کارآمدتر هستند. این بریس‌های براکت و سیمی جدیدتر اختلال‌ها را سریع‌تر از بریس‌های قدیمی درمان می‌کنند. فقط متخصص ارتودنسی می‌تواند بهترین روش درمان را تعیین کند و روش‌های جایگزین مناسب را توصیه کند.

اگر ارتودنسی نامرئی مناسب نباشد، ارتودنسی فلزی برای اصلاح مشکلات زیر کارآمد خواهد بود:

 • به هم فشردگی یا فاصله دار بودن دندان‌ها در حالتی که فاصله یا همپوشانی دندان‌ها بیش از 5 میلی لیتر باشد.
 • انحراف فک و اختلال‌های اسکلتی
 • ناهمخوانی‌ها و اختلاف‌های مربوط به ارتباط فک‌ها یا روی هم قرار گرفتن دندان‌ها (چگونگی روی هم قرار گرفتن مفاصل فکی بالا و پایین و عضله‌های فک)
 • چرخش شدید دندان‌ها
 • اپن بایت در جلو و عقب دهان
 • کج بودن شدید دندان‌ها
 • چند دندان غائب در فک بالا یا پایین

هزینه ارتودنسی نامرئی


بدون شک هزینه ارتودنسی یکی از عوامل مؤثر در تصمیم‌گیری درباره شروع درمان و محل انجام آن است. هزینه ارتودنسی نامرئی به تعیین حق الزحمه متخصص، شدت مشکل، و طرح درمان بستگی دارد. حق مشاوره دندانپزشکان نیز متغیر است. برخی از کلینیک‌ها و دندانپزشکان مشاوره و ارزیابی مناسبی برای انجام ارتودنسی نامرئی رایگان ارائه می‌دهند.

همچنین، پزشکان طرح‌های مختلفی را برای پرداخت هزینه درمان پیشنهاد می‌کنند و عموماً نیازی به پرداخت یکجا کل مبلغ نیست. اگر بیمه هزینه درمان ارتودنسی را پوشش دهد، ارتودنسی نامرئی هم به همان اندازه ارتودنسی فلزی تحت پوشش قرار می‌گیرد.

فهرست مطالب
اسکرول به بالا
تماس با کلینیک