اصلاح و درمان اپن بایت (به هم نرسیدن دندان های بالا و پایین) با ارتودنسی

اصطلاح “اپن بایت” به وضعیتی اطلاق می‌شود که دندان‌های بالا و پایین در هنگام بسته بودن دهان به هم نمی‌پیوندند. در حالت طبیعی، دندان‌های بالا حدود 25 درصد از دندان‌های پایین در راستای عمودی همپوشانی دارند. این مسئله اغلب در دوره‌ای از زمان بین افتادن دندان‌های شیری و ظاهر شدن دندان‌های دائمی در کودکان رخ می‌دهد. اصلاح این وضعیت از طریق درمان ارتودنسی امکان‌پذیر است، با این حال در موارد شدید ممکن است نیاز به جراحی داشته باشد.

چنانچه مشکل اپن بایت اصلاح نشود، احتمال دارد به صدا دادن یا از جا درآمدن فک منجر شود و در ناحیه سر، گردن و فک درد ایجاد کند. اپن بایت را می‌توان به روش ارتودنسی درمان کرد، هر چند موارد شدید آن نیاز به درمان جراحی دارد. متخصصین ما در کلینیک دندانپزشکی دکتر یگانه وضعیت اپن بایت را به دقت بررسی می‌کنند و بهترین درمان ممکن را پیشنهاد می‌دهند.

به منظور دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه اصلاح و درمان اپن بایت و یا رزرو نوبت از کلینیک دندانپزشکی دکتر یگانه می‌توانید با شماره‌های 0212239236502144155090 تماس حاصل فرمایید.

علل اپن بایت


سه علت کلی برای بروز مشکل اپن بایت (به هم نرسیدن دندان های بالا و پایین) وجود دارد که در ادامه هر یک را به اختصار شرح می‌دهیم.

اسکلتی

علت اپن بایت گاهی ژنتیکی و نشأت گرفته از مشکلات اسکلتی مانند بیش از حد بزرگ بودن دندان‌های آسیا یا به دور از هم رشد کردن استخوان‌های فک است. این عارضه اپن بایت اسکلتی نامیده می‌شود و شایع‌ترین نوع اپن بایت به شمار می‌رود.

دندانی

اپن بایت ساده نوع دیگری از این اختلال است که نتیجه سیستم دندانی مختلط، یعنی وجود همزمان دندان‌های شیری و دائمی در دهان کودک، محسوب می‌شود.

عادتی

عادت‌های مضر دهانی نیز باعث اپن بایت می‌شود:

  • مکیدن لب پایین
  • مکیدن انگشت شست: مکیدن انگشت عادت غریزی اکثر نوزادان است و راهکار آنان برای آرام کردن خودشان است. پژوهش‌های انجام شده در موسسات معتبر فعال در زمینه بیماری‌های دهان و دندان بیانگر آن است که زمان مناسب برای ترک عادت مکیدن انگشت حدود 3 تا 4 سالگی است. بسیاری از دندانپزشکان اطفال معتقدند که تغییرات بایت نشأت گرفته از مکیدن انگشت برگشت‌پذیر است، به شرط آن که این عادت قبل از رشد دندان‌های دائمی، یعنی حدود 5 تا 6 سالگی، کنار گذاشته شود. ادامه دادن عادت مکیدن انگشت پس از این سن مشکلاتی را به وجود می‌آورد که برای اصلاح آنها باید ارتودنسی انجام شود.
  • زبان زدن یا بلع کودکان: زبان زدن الگوی نامناسبی از بلع است که با فشار دادن زبان به دندان‌های جلو هنگام بلع، گفتار و حتی بی‌حرکت بودن زبان همراه است.
  • بیش از حد جلو بودن زبان: زبان در حالت بی‌حرکت بودن بسیار جلو قرار می‌گیرد و در اثر فشار آوردن به دندان‌ها به مرور باعث عدم همرسی دندان‌های بالا و پایین می‌شود. تنفس از راه دهان نیز باعث جلو قرار گرفتن زبان می‌شود.

عوارض اپن بایت


اگر اپن بایت به صورت خودبخود اصلاح نشود، ضروری است به یک متخصص در زمینه ارتودنسی مراجعه شود. در غیر این صورت، دندان‌های عقب به دلیل افزایش تماس سریع‌تر از معمول ساییده می‌شوند و جویدن برای کودک ممکن است به دردناکی بیافتد. از طرف دیگر، اختلالات گفتاری نیز ممکن است به عنوان یکی از عوارض نادرست اصلاح اپن بایت رخ دهد. در صورتی که دندان‌های بالا و پایین کودک به هم نرسد، و اگر زبان در فاصله بین دندان‌های بالا و پایین قرار نگیرد، احتمالاً جلوگیری از خروج غذا یا مایعات از دهان دشوار و حتی غیرممکن خواهد بود. این وضعیت ممکن است با قرار دادن دندان در فاصله بین دندان‌های بالا و پایین، اپن بایت را تشدید کند.

تشخیص


اگر اپن بایت یا به هم نرسیدن دندان های بالا و پایین علت اسکلتی نداشته باشد یا نتیجه عادت‌های مضر و درازمدت دهانی نباشد، خود به خود و به موازات رشد کودک اصلاح می‌شود. اصلاح خود به خودی در 80 درصد از موارد اپن بایت و در کودکانی مشاهده می‌شود که در دوران دندانی مختلط (داشتن همزمان دندان‌های شیری و دائمی) قرار دارند. اما چگونه می‌توان متوجه شد که آیا اپن بایت به خودی خود اصلاح می‌شود یا خیر. اینجا است که اهمیت درمان اپن بایت بدون جراحی و  ارزیابی ارتودنسی در سن 7 سالگی مشخص می‌شود.

اگر به طور خلاصه بگوییم، کودک باید در این سن توسط متخصص ارتودنسی معاینه شود، چون هم دندان شیری و هم دندان دائمی در دهان دارد. هفت سالگی مطمئناً بهترین زمان برای ارزیابی این موضوع است که آیا فضای کافی برای تمام دندان‌های دائمی وجود دارد و این که آیا استخوان‌های فک به خوبی رشد کرده‌اند یا خیر. متخصص ارتودنسی لزوم انجام ارتودنسی پیشگیری را برای اصلاح مشکلات موجود تعیین می‌کند یا صرفاً کودک را تحت نظر می‌گیرد تا ببیند که آیا ارتودنسی ضروری است یا خیر.

روش‌های درمان


چنانچه مشکل فاصله‌دار بودن دندان‌های بالا و پایین خود به خود برطرف نشود، باید مداخله ارتودنسی انجام شود. در ادامه بعضی از درمان‌ها و تجهیزات ارتودنسی را که غالباً برای اصلاح این نوع مال اکلوژن به کار می‌رود، معرفی می‌کنیم.

دستگاه چرخشی

این وسیله از یک زبانه چرخشی شبیه به غلتک کوچک تشکیل شده است که به یک سیم نازک متصل شده و به دو بریس متصل به دندان‌های آسیایی بالا متصل است. چرخش زبانه باعث می‌شود بیمار زبان خود را پشت از دستگاه و دور از دندان‌های جلو قرار دهد. این دستگاه همچنین برای تقویت عضلات زبان مفید بوده و به بهبود موقعیت زبان کمک می‌کند.

هدگیر بالا کشنده 

هدگیر بالا کشنده یک وسیله ارتوپدی صورت ـ دندانی است که برای هدایت رشد فک و بهبود هم‌ترازی فک‌ها به کار برده می‌شود. هدگیر خارج دهان قرار می‌گیرد و به فک بالا، پشت و بالای سر متصل می‌شود و نیرویی کنترل شده را اعمال می‌کند.

بلاک بایت (Bite block)

این وسیله پلاستیکی روی دندان‌های آسیا گذاشته می‌شود تا دندان‌های عقب را منظم و جابجا کند و به این ترتیب مشکل عدم همرسی دندان‌های بالا و پایین برطرف شود.

کاپ عمودی چانه

این کاپ رشد بخش پایینی صورت را با جلوگیری از رشد رو به عقب و پایین چانه کنترل می‌کند، چرا که چنین رشد نامناسبی منجر به عقب رفتن چانه می‌شود.

مینی اسکرو

مینی اسکرو یا مینی انکور با فشار کنار دندان‌های عقب فک بالا جای داده می‌شود تا باعث چرخش خودکار فک بالا در امتداد محورش شود. در اثر چرخش خودکار فک پایین همپوشانی عمودی دندان‌های جلویی افزایش می‌یابد. این روش معمولاً پایدارترین راه برای اصلاح فعال اپن بایت قدامی است.

دستگاه‌های چرخشی، هدگیر بالا کشنده، بلاک بایت، و کاپ عمودی چانه ابزارهای بسیار موثری برای اصلاح اپن بایت هستند، اگر کودک هنوز در مرحلهٔ رشد قرار دارد. این وسایل قادر به کنترل و هدایت رشد هستند و به این ترتیب، توانایی اصلاح اپن بایت را فراهم می‌کنند. به همین دلیل تاکید می‌شود که بهتر است کودک را حداکثر تا سن 7 سالگی به اطلاعات متخصص ارتودنسی معرفی کنید. این کار امکان پیشگیری از نیاز به درمان‌های تداخلی و جلوگیری از درمان‌های جراحی در آینده را فراهم می‌کند. بسیاری از والدین با این موافقند که شروع درمان در سنین پایین، بهتر است تا در سنین بالاتر نیاز به جراحی نداشته باشیم.

دیگر درمان‌های اپن بایت

اگر اپن بایت نتیجه عادت‌های مضر باشد، دندانپزشک با دیگر متخصصین همکاری می‌کند تا مطمئن شود که کودک پس از اتمام ارتودنسی و اصلاح مشکل دوباره به چنین عادت‌هایی روی نخواهد آورد. برای مثال گفتار درمانی یا میو فانکشنال تراپی برای ترک عادت زبان زدن ضروری است.

اگر فرزندتان نتواند عادت مکیدن انگشت شست را ترک کند، دندانپزشک از وسایل مخصوصی استفاده خواهد کرد تا لذت مکیدن انگشت را از بین ببرد. درمان اصلاحی پس از ترک عادت شروع می‌شود.

فهرست مطالب
اسکرول به بالا
تماس با کلینیک