ایمپلنت و محدودیت سنی: بهترین سن برای کاشت ایمپلنت دندان

ایمپلنت و محدودیت سنی

ایمپلنت دندان با توجه به مزایایی که نسبت به دندان مصنوعی و بریج دارد بسیار پرطرفدار می‌باشد. ایمپلنت دندان و علاوه بر مزایای که در ارتباط با سلامت دندان دارد انقلاب عظیمی را در عرصه دندانپزشکی ایجاد کرده و بیماران پس از درمان با این روش شاهد ظاهر طبیعی دندان‌های خود خواهند بود. ایمپلنت دندان یک راه حل ایده آل برای جایگزین کردن دندان‌هایی است که به علت ضربه، بیماری لثه یا مشکلات استخوان از بین رفته اند و می‌‌توان از آن به عنوان جایگزین دندان مصنوعی ردیف بالا و پایین استفاده نمود. مزایای استفاده از ایمپلنت باعث شده که به یک روش بسیار پرطرفدار تبدیل گردد با این حال محدودیت‌هایی در ارتباط با کاشت ایمپلنت وجود دارد و همه افراد نمی‌توانند متقاضی درمان با این روش باشند. صرف نظر از سن بیمار و علت از دست دادن دندان باید با متخصص ایمپلنت مشاوره نمود تا از مناسب بودن بیمار برای درمان اطمینان حاصل کند.

انواع ایمپلنت دندان


ایمپلنتی که روی استخوان قرار می‌‌گیرد و رایج‌ ترین نوع ایمپلنت است و انواع مختلف آن برای جایگزین کردن دندانی که از دست رفته است استفاده می‌شود. هر ایمپلنت قادر است یک یا چند عدد پروتز مصنوعی را نگه دارد. از این ایمپلنت معمولاً به عنوان جایگزین بریج و دندان مصنوعی متحرک استفاده می‌شود.

ایمپلنتی که روی استخوان فک قرار می‌‌گیرد و پزشک از پست فلزی برای نگهداشتن پروتز استفاده می‌نماید. معمولاً از این نوع ایمپلنت برای بیماران استفاده می‌شود که قادر به استفاده از دندان مصنوعی نیستند یا آنکه ارتفاع استخوان آنها کم است.

مزایای استفاده از ایمپلنت چیست؟


مزایای استفاده از ایمپلنت

اگر تصمیم گرفته‌اید که نه بر زیبایی دندان خود سرمایه ‌گذاری کنید و نمی‌دانید که آیا از ایمپلنت دندانی استفاده کنید یا خیر با ما همراه باشید تا برخی از مزایای حاصل از کاشت ایمپلنت را برای شما توضیح بدهیم.

ایمپلنت دندانی شکل و ظاهری طبیعی دارد

هنگامی ‌که شما به کاشت ایمپلنت دندان می‌‌پردازید نتایج کاملا طبیعی را به دست خواهید آورد. ایمپلنت شکل و ظاهری طبیعی مانند دندان‌های اصلی شما دارد و شما می‌توانید می‌توانید بدون هیچ گونه نگرانی در خصوص جابجا شدن یا افتادن ایمپلنت غذا بخورید و صحبت کنید.

ایمپلنت دندانی بادوام است

یکی از بزرگ‌ ترین نگرانی‌هایی که در ارتباط با کاشت ایمپلنت وجود دارد ماندگاری و طول عمر آن است. ترمیم یا تعویض دندان مصنوعی می‌‌تواند یک فرآیند پرهزینه و زمان بر باشد اما شما با نگهداری صحیح از ایمپلنت دندانی می‌‌توانید تا چند دهه از آن استفاده نمایید و بر خلاف سایر روش‌های موجود از قبیل بریج و دندان مصنوعی که باید هر ۵ تا ۱۰ سال یک بار تعویض شوند چنین مشکلاتی را نخواهید داشت.

شانس موفقیت آن بسیار بالا است

در صورتی که شما با رعایت صحیح بهداشت و مراجعه منظم به دندانپزشک از ایمپلنت خود مراقبت نمایید شانس موفقیت آن بسیار بالا خواهد رفت. ایمپلنت دندانی به نحوی طراحی شده است که شانس موفقیت آن حدود ۹۵ درصد می‌باشد و در مقایسه با سایر روش‌های موجود رقم بسیار بالایی محسوب می‌‌شود.

باعث بهبود سلامت دهان خواهد شد

یکی از بهترین مزایای استفاده از ایمپلنت این است که باعث از بین رفتن سایر دندان‌ها نخواهد شد و این مسئله دقیقاً مغایر با استفاده از بریج می‌باشد. از آنجایی که ایمپلنت سایر دندان‌های شما را تغییر نمی‌دهد شما دچار هیچ گونه مشکلی نخواهید شد و می‌توانید به راحتی دندان‌های خود را تمیز کنید.

از استخوان صورت محافظت می‌کند و شکل فک را تغییر نخواهد داد

هنگامی‌ که ارتفاع فک کاهش پیدا می‌‌کند احتمال تحلیل رفتگی استخوان افزایش خواهد یافت. ایمپلنت دندانی با کاهش فشار بر سایر دندان‌ها می‌تواند از استخوان فک محافظت کند. از آنجایی که با کاشت ایمپلنت شکل طبیعی دندان‌ها حفظ خواهد شد شما با مشکلات ناشی از تغییر شکل دندان مواجه نخواهید شد.

چه افرادی می‌‌توانند متقاضی کاشت ایمپلنت دندانی باشند؟


کاشت ایمپلنت دندانی در مقایسه با سایر روش‌های موجود با مزایای متعددی همراه است و از آنجایی که درون استخوان فک قرار می‌‌گیرد و توانایی پیوند با استخوان را دارد به عنوان ریشه برای دندان از دست رفته عمل خواهد کرد. این امر باعث می‌‌شود که برخلاف سایر روش‌های موجود از آسیب دیدگی دندان یا لب پر شدگی آن جلوگیری شود. همچنین با توجه به آن که ایمپلنت دندانی از تیتانیوم ساخته شده است با گذر زمان دچار پوسیدگی نخواهد شد. با توجه به مواردی که تاکنون ذکر شده است احتمالاً شما با این مسئله مواجه شده اید که آیا متقاضی مناسبی برای کاشت ایمپلنت هستید یا خیر. شما باید با متخصص ایمپلنت مشورت کنید تا اطمینان حاصل نماید که شما متقاضی مناسبی برای کاشت ایمپلنت هستید. در صورتی که موارد زیر در خصوص شما صدق می‌کند می‌توانید برای کاشت ایمپلنت به پزشک مراجعه کنید:

  • در صورتی که بافت لثه و دهان شما سالم است.
  • در صورتی که تراکم استخوان فک مناسب است و می‌‌تواند ایمپلنت را به خوبی درون خود نگه دارد یا آن که امکان پیوند استخوان وجود دارد.
  • در صورتی که شما تمایل به استفاده از دندان مصنوعی نداشته باشید یا آن که قادر به استفاده از آن نباشید.
  • در صورتی که شما هیچ گونه بیماری خاصی ندارید که بر فرآیند بهبود پس از جراحی تاثیر بگذارد.
  • در صورتی که شما به یک یا چند عدد ایمپلنت دندانی نیاز دارید.
  • در صورتی که به استعمال دخانیات نمی‌‌پردازید.
  • در صورتی که به حفظ سلامت دهان و دندان خود اهمیت می‌دهید و به طور منظم به دندانپزشک مراجعه می‌‌کنید.

ایمپلنت دندانی و محدودیت سنی


ایمپلنت دندانی و محدودیت سنی

ایمپلنت دندان یک پایه بسیار محکم را برای دندان شما فراهم می‌کند و شانس موفقیت حاصل از درمان به فاکتورهای متعددی از قبیل پیوند صحیح ایمپلنت دندان با استخوان فک بستگی دارد. از آنجایی که موفقیت آمیز بودن فرآیند درمان اهمیت بسیار زیادی دارد پزشک قبل از شروع کاشت ایمپلنت اطمینان حاصل می‌‌کند که بیمار مورد نظر متقاضی مناسبی برای درمان می‌باشد یا خیر. پزشک برای تصمیم گیری صحیح به بررسی فاکتورهای متعددی می‌پردازد که سن بیمار و تراکم و استحکام استخوان فک از موارد بسیار مهم محسوب می‌شوند.

آیا افراد جوان می‌توانند از مزایای ایمپلنت دندانی بهره‌ مند شوند؟

آیا افراد جوان می‌توانند از مزایای ایمپلنت دندانی بهره‌ مند شوند؟

اکنون این سوال مطرح می‌‌شود که آیا افرادی که در سنین پایین قرار دارند می‌توانند متقاضی کاشت ایمپلنت باشند یا خیر؟ هیچ گونه محدودیت سنی در ارتباط با کاشت ایمپلنت وجود ندارد اما باید استخوان فک قبل از شروع درمان به رشد کامل رسیده باشد که در اکثر بیماران این فرایند در سنین ۱۷ تا ۲۰ سالگی تکمیل خواهد شد. نصب ایمپلنت در سنین بسیار پایین و باعث بروز برخی مشکلات خواهد شد و شانس موفقیت درمان را به حداقل خواهد رساند. افرادی که دچار بیماری‌های لثه هستند نیز دچار شکست درمان خواهند شد زیرا ایمپلنت و خلاف دندان طبیعی نمی‌‌تواند درون فکی که در حال رشد است جابجا شود به این ترتیب بیمار دچار مشکلاتی از قبیل اختلالات بایت خواهد شد و زیبایی دندان و دستخوش تغییر می‌شود. سرعت رشد و تکامل همه بیماران یکسان نیست به این ترتیب پزشک پس از انجام ارزیابی‌های اولیه می‌تواند سن مناسب برای کاشت ایمپلنت را مشخص کند. پزشک همچنین از عکسبرداری توسط اشعه ایکس برای بررسی سطح رشد استخوان استفاده می‌کند. در مواردی که ضربه یا نقایص ژنتیکی باعث از بین رفتن دندان نوجوانان شده باشد باید از روش‌های جایگزین دیگر استفاده نمود تا رشد سیستم اسکلتی کامل شود و امکان کاشت ایمپلنت فراهم گردد.

محدودیت‌های کاشت ایمپلنت در سنین بالا

محدودیت‌های کاشت ایمپلنت در سنین بالا

حدود ۵۰ درصد از افرادی که ۶۵ سال به بالا سن دارند دچار از دست دادن دندان خواهند شد و ممکن است احساس کنند برای کاشت ایمپلنت دندانی سن بالایی دارند. افراد مسن نباید در خصوص فاکتور سن نگران باشند زیرا کاشت ایمپلنت حتی در افرادی که ۸۰ سال سن دارند نیز نتایج خوبی را به وجود آورده است. به طور کلی هیچ گونه محدودیتی برای کاشت ایمپلنت در سنین بالا وجود ندارد به شرط آنکه بیمار از لحاظ سلامت در شرایط مناسب قرار داشته باشد. مطالعاتی که در این زمینه انجام شده است نشان داده که برخی بیماری‌ها از قبیل دیابت و پوکی استخوان یا استعمال تنباکو و دخانیات می‌‌توانند بر شانس موفقیت درمان تاثیرات منفی بگذارند. معمولاً افرادی که سن بالاتری دارند سرعت بهبودی آنها پایین است اما در صورتی که تراکم استخوان فک آنها مناسب باشد می‌‌توانند از مزایای حاصل از کاشت ایمپلنت بهره‌ مند شوند.

در مواردی که نتایج حاصل از سی تی اسکن حکایت از آتروفی استخوانی داشته باشد بیمار قبل از کاشت ایمپلنت باید به پیوند استخوان بپردازد. در صورتی که استخوان فک در ناحیه ای که قرار است ایمپلنت قرارداده شود کافی باشند پزشک از پست تیتانیومی ‌به منظور ایجاد پایه استفاده خواهد کرد. تعداد زیادی از بیمارانی که قصد کاشت ایمپلنت را دارند و سالم می‌باشند و افراد مسن که فعالیت اجتماعی بالایی دارند و از مشکلات حاصل از دندان مصنوعی متحرک خسته شده اند می‌توانند برای کاشت ایمپلنت اقدام کنند.

در هنگام کاشت ایمپلنت دندانی چه اتفاقی رخ می‌دهد؟


در هنگام کاشت ایمپلنت دندانی چه اتفاقی رخ می‌دهد؟

افرادی که قصد دارند به کاشت ایمپلنت بپردازند پزشک با توجه به نتایج به دست آمده یک برنامه درمانی مناسب را طراحی خواهد کرد که همه نیازهای خاص بیمار را پوشش می‌‌دهد و مراقبت‌های مرتبط با ایمپلنت دندانی را به او گوشزد می‌نماید. پزشک در طول جراحی اقدام به نصب پست تیتانیومی ‌درون سوکت دندان‌های از بین رفته خواهد کرد. در دورانی که استخوان و بافت نرم لثه بهبود پیدا می‌کنند ایمپلنت با استخوان فک پیوند می‌دهد تا به عنوان ریشه مورد استفاده قرار بگیرد. این فرایند ممکن است حدود ۲ تا ۳ ماه طول بکشد. پس از آنکه ایمپلنت به طور موفقیت آمیز با استخوان فک پیوند خورد تیم درمان فرایند نصب ایمپلنت را آغاز خواهند کرد. متخصص ارتودنسی قطعه‌ ای را پست متصل می‌کند که بیمار برای مراحل بعدی آماده شود.

در مرحله بعدی باید روکش دندانی آماده شود و بدین منظور دندانپزشک باید قالب دندان بیمار را تهیه نماید. پس از آنکه قالب دندان مشخص شد دندان پزشک به بیمار کمک می‌‌کند با توجه به رنگ طبیعی دندان‌های خود به انتخاب رنگ روکش بپردازد که به خوبی با آنها مطابقت داشته باشد. ایمپلنت دندانی باید شکل و ظاهری شبیه دندان‌های طبیعی داشته باشد.

مراحل پس از جراحی و مراقبت از ایمپلنت


پس از درمان و کاشت ایمپلنت بیمار دچار مقداری درد و تورم خواهد شد که طبیعی است و می‌‌تواند به منظور تسکین درد خود از داروهای مسکن از قبیل ایبوپروفن استفاده کند. بیمار باید پس از کاشت ایمپلنت به طور منظم به دندانپزشک خود مراجعه کند تا دندانپزشک اطمینان حاصل کند ایمپلنت به خوبی درون استخوان فک قرار گرفته است و فرآیند بهبود به طور صحیح سپری می‌‌شود. افرادی که به کاشت ایمپلنت می‌‌پردازند باید به طور صحیح از دندان‌های خود مراقبت نمایند. پزشک از بیمار خود می‌‌خواهد که به طور منظم از مسواک و نخ دندان استفاده کند. همچنین به منظور کاهش ریسک بروز عفونت باکتریایی از دهانشویه آنتی باکتریال استفاده نماید. تصمیم گیری در خصوص کاشت ایمپلنت یک گام بزرگ و یک سرمایه ‌گذاری بلند مدت محسوب می‌‌شود که با مزایای متعددی همراه است. در صورتی که شما قصد کاشت ایمپلنت را دارید باید با دندانپزشک خود صحبت کنید تا اطمینان حاصل کند با توجه به شرایطی که دارید کاشت ایمپلنت یک اقدام درمانی مناسب محسوب می‌‌شود.

فهرست مطالب
اسکرول به بالا
تماس با کلینیک