ایمپلنت و کاشت دندان؛ هزینه،انواع، مراحل و عوارض

افرادی که دندان‌های خود را از دست داده‌اند، ممکن است در هنگام خندیدن یا صحبت کردن احساس خجالت کنند. علاوه بر این، بی‌نظمی در هنگام جویدن غذا به دلیل افتادن دندان ممکن است تأثیر منفی بر عادات غذایی داشته باشد و منجر به بروز بیماری‌های دیگر، مانند سوءتغذیه، گردد. ایمپلنت و کاشت دندان طبیعی با جایگزینی ریشه‌های دندان از دست رفته، استحکام و پایداری لازم برای مصرف غذاهای مختلف را بدون مشکل در جویدن فراهم می‌کند. علاوه بر این، ایمپلنت‌ها به حفظ سلامت استخوان فک کمک می‌کنند و از تخریب استخوان جلوگیری کرده و این امر در حفظ ویژگی‌های ظاهری نیز تأثیرگذار است.

برای تشخیص اینکه آیا کاشت دندان برای شما مناسب است، مشاوره با یکی از متخصصین ما در کلینیک دندانپزشکی دکتر یگانه می‌تواند به شما برای تصمیم‌گیری در این زمینه‌ی مهم کمک کند. در طول این جلسه، متخصص دندان‌ها و لثه‌های شما را بطور کامل معاینه کرده و تراکم و حجم استخوان را بررسی می‌کند. این معاینه ممکن است برای اطمینان از وجود ساختار استخوانی کافی جهت قرار دادن ایمپلنت و تعیین محل دقیق قرارگیری ایمپلنت شامل تصویربرداری با اشعه ایکس و سی‌تی‌اسکن باشد. دندانپزشک ما با توجه به وضعیت بافت‌های دهان، بهداشت دندان‌ها و عادات شخصی و همچنین تعهد به پیروی از دستورالعمل‌های مراقبتی، مناسب‌ترین برنامه‌ی درمانی برای اجرای ایمپلنت دندان را به شما ارائه می‌دهد. برخی بیماران که فاقد استخوان یا بافت لثه‌ی کافی هستند، نیاز به گرافت استخوان یا بافت نرم و یا استفاده از پروتزهای با قطر کوچک (مینی‌ایمپلنت) دارند.

متخصصین ما در کلینیک بسته به شرایط شما، مدت زمان مورد نیاز برای درمان، تعداد جلسات لازم و آنچه که پس از هر فرایند درمان باید انتظار داشته باشید را برای شما توضیح خواهند داد. در حین مشاوره گزینه‌های بی‌حسی موضعی و در صورت لزوم آرام‌بخش نیز مورد بحث قرار می‌گیرد. جهت کسب اطلاعات بیشتر یا رزرو نوبت می‌توانید با شماره‌های 02122392365تماس حاصل نمایید.

[dopts id=”2″]

ایمپنت دندان چیست؟


 

ایمپلنت دندان یک ریشه مصنوعی دندان است که به فک متصل می‌شود و دندان جایگزین‌شده یا پل دندانی را در محل خود نگه می‌دارد. مزیت استفاده از ایمپلنت‌ها این است که به دندان‌های مجاور تکیه نمی‌کنند و دائمی و ثابت می‌باشند. کاشت دندان راه حلی مناسب برای دندا‌ن‌های افتاده است زیرا ظاهر و احساس دندان‌های طبیعی را پدید می‌آورد.

ایمپلنت‌ها از انواع مختلف وسایل فلزی و سرامیکی استخوان‌مانند ساخته می‌شوند که با بافت بدن سازگار می‌باشند. انواع مختلفی از ایمپلنت دندان وجود دارد: نوع اول مانند ریشه‌های طبیعی دندان مستقیماً وارد استخوان فک می‌شود؛ نوع دوم زمانی استفاده می‌شود که ساختار فک محدود است و بنابراین یک چارچوب فلزی سفارشی مستقیماً بر روی استخوان موجود قرار می‌گیرد.

نحوه کار ایمپلنت دندان


ایمپلنت‌ها می‌توانند برای پشتیبانی از پل‌های سیمانی دندان استفاده شوند و نیاز به دندان مصنوعی را برطرف کنند. هزینه‌ی ایمپلنت و پل دندانی بیشتر می‌باشد اما شباهت بسیار بیشتری به دندان‌های طبیعی خواهند داشت.

انواع ایمپلنت یا کاشت دندان


  • جایگزین کردن یک دندان: از یک ایمپلنت استفاده می‌شود و یک تاج یا روکش دندان را پشتیبانی می‌کند.

  • جایگزین کردن چند دندان: چند دندان افتاده را می‌توان با چندین ایمپلنت دندان جایگزین کرد که شامل یک پل دندانی ثابت می‌باشد که یک پل سه واحده بوده و توسط دو ایمپلنت نگه داشته می‌شود، و یا می‌توان از چند ایمپلنت استفاده کرده که تعداد دندان‌های بیشتری را نگه می‌دارند. معمولاً حداقل ۴ تا ۸ ایمپلنت برای جایگزین کردن دندان‌های یک فک کامل، و ۱۰ یا تعداد بیشتری روکش دندان توسط پل دندانی ثابت نیاز است.

  • ترکیبی از پل دندانی ثابت و متحرک: معمولاً زمانی استفاده می‌شود که ایمپلنت‌ها بخشی از پل دندانی ثابت را نگه می‌دارند که به یک بخش متحرک متصل شده است.

  • اُوردنچر: دو یا چند ایمپلنت به صورت استاندارد یا مینی‌ایمپلنت برای تثبیت دندان مصنوعی و حفظ استخوان زیرین مورد استفاده قرار می‌گیرد. در حالیکه بیشتر دندان‌های مصنوعی متداول مستقیماً بر لثه و استخوان فشار وارد می‌کنند و موجب تحلیل استخوان می‌گردند، اُوردنچرهای متکی بر ایمپلنت از استخوان محافظت می‌کنند. اُوردنچرها امروزه به عنوان نوع استاندارد مراقبت از بیمارانی که تمام دندان‌های خود در یک یا هر دو فک را از دست داده‌اند، در نظر گرفته می‌شود.

  • تکیه‌گاه برای حرکت دندان (ارتودنسی): ایمپلنت‌ها چه به صورت استاندارد و چه به صورت میکرو مینی‌ایمپلنت باشند امروزه برای ایجاد تکیه‌گاه‌های بسیار پایدار و غیر قابل حرکت برای فراهم کردن امکان حرکت سریع‌تر و راحت‌تر دندان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند.

کاشت دندان برای چه افرادی مناسب است؟


برای تعیین اینکه آیا کاشت دندان برای شما مناسب است یا خیر، مهم است که با یک دندانپزشک مشورت نمایید. وضعیت کلی سلامت شما باید به خوبی بررسی شود و باید اطمینان حاصل شود که ساختار استخوان و لثه‌های شما برای جایگزینی با ایمپلنت، در وضعیت مناسبی قرار دارند. افرادی که از دندان مصنوعی استفاده کردند و با آن تعامل مناسب نداشته‌اند نیز ممکن است به نفع ایمپلنت باشند. همچنین، در صورت وجود مشکلات مزمن مانند دندان قروچه، براکسیزم یا بیماری‌های سیستمیک از جمله دیابت، نرخ موفقیت در کاشت دندان ممکن است کاهش یابد. به علاوه، افراد مصرف‌کننده سیگار یا الکل ممکن است برای این نوع درمان مناسب نباشند.

فرایند کاشت دندان


آماده‌سازی فک برای ایمپلنت

ایمپلنت دندان اغلب از پیچی از جنس تیتانیوم و روکش دندان تشکیل شده است. یک سوراخ با قطر کوچک (سوراخ پیلوت) در ناحیه بی‌دندان فک ایجاد می‌شود تا بتوان پیچ تیتانیومی که ایمپلنت دندان را در جای خود نگه می‌دارد، وارد آن کرد. برای جلوگیری از آسیب به فک و اجزای صورت مانند عصب دندانی تحتانی در فک، دندانپزشک باید توانایی و تجربه بالایی در هنگام ایجاد سوراخ پیلوت و اندازه‌گیری استخوان فک به کار گیرد. در بسیاری از موارد، دندانپزشکان در هنگام قرار دادن ایمپلنت‌های دندان از ابزارهای کمکی جراحی مبتنی بر سی‌تی‌اسکن استفاده می‌کنند.

جایگذاری ایمپلنت

پس از ایجاد سوراخ پیلوت در محل مناسب فک، این سوراخ به آرامی باز می‌شود تا امکان قرارگیری پیچ ایمپلنت فراهم گردد. پس از قرار دادن پیچ، بافت لثه اطراف بر روی ایمپلنت قرار گرفته و یک پیچ پوششی محافظ در بالای آن قرار داده می‌شود تا امکان بهبودی این محل فراهم شده و روند ادغام ایمپلنت رخ دهد. پس از حداکثر شش ماه بهبودی،‌ دندانپزشک محل ایمپلنت را باز می‌کند و یک اباتمنت (اتصال‌دهنده پیچ با دندان) را به ایمپلنت متصل می‌کند. در برخی موارد، ممکن است اباتمنت در طول مرحله اولیه درمان نصب شود. سپس دندانپزشک از یک روکش موقت استفاده می‌کند. این روکش به عنوان یک قالب عمل می‌کند که لثه در اطراف آن رشد کرده و بصورت طبیعی شکل می‌گیرد. این فرایند زمانی کامل می‌شود که روکش موقت با یک روکش دائمی جایگزین شود.

اقدامات پس از درمان


به مدت پنج تا هفت روز پس از جراحی ایمپلنت ، رژیم غذایی باید محدود به غذاهای نرم باشد. اگر بخیه وجود داشته باشد باید توسط دندانپزشک برداشته شوند، هر چند معمولاً از بخیه‌های قابل جذب که نیازی به برداشتن ندارند استفاده می‌گردد. اگر روکش‌های موقت در کنار ایمپلنت دندان قرار داده شده باشد، تمیز کردن ایمپلنت مانند دندان‌های طبیعی ضروری است تا روند بهبودی و ادغام ایمپلنت به بهترین شکل انجام شود. عدم استفاده از نخ دندان و مسواک دلیل اصلی عدم موفقیت کاشت دندان در یک روز است، و در صورتی که ایمپلنت و نواحی اطراف آن بطور مناسب تمیز نشوند، ممکن است عفونت رخ دهد. سیگار کشیدن نیز در بالا رفتن نرخ شکست درمان ایمپلنت دندان نقش مهمی دارد و باید پس از انجام مراحل ایمپلنت از آن پرهیز شود. جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه مراقبت‌های بعد از کاشت دندان کلیک کنید.

هزینه


هیچ دو بیمار یا درمان‌های اختصاصی ایمپلنت دندان شبیه به هم نمی‌باشند. تعداد جلسات مورد نیاز، فرایند درمان و هزینه‌های آن نیز به همین ترتیب متفاوت است. پس از جلسه اولیه و بررسی شرایط، متخصص ایمپلنت دندان یک برنامه‌ی درمانی به شما ارائه می‌کند که شامل تعداد جلسات درمان و هزینه‌ها می‌باشد و در صورت ایجاد تغییر در طول فرایند درمان، به شما اطلاع‌رسانی خواهد شد. از آنجایی که دندان‌ها می‌توانند بر هر چیزی از جمله زیبایی لبخند و اعتماد بنفس شما تا توانایی خوردن، صحبت کردن و شرکت در فعالیت‌های لذت‌بخش تاثیر بگذارند، و چون هیچ گزینه‌ی درمانی بهتری برای ترمیم دندان‌های افتاده وجود ندارد، ایمپلنت‌های دندان یک سرمایه‌گذاری ارزشمند خواهند بود. شما می‌توانید با کلینیک ما تماس بگیرید تا از گزینه‌های موجود و هزینه‌های آنها اطلاع کسب کنید.

آیا ایمپلنت دندان تحت پوشش بیمه است؟

با توجه به تشخیص مزایای طولانی‌مدت این درمان نسبت به روش‌های دیگر، بسیاری از شرکت‌های بیمه قیمت ایمپلنت دندان را در برنامه‌های پوشش خود قرار داده‌اند. اگر شرکت بیمه‌ای که به آن متعلق هستید این درمان را پوشش نمی‌دهد، از آنها بپرسید که آیا امکان دریافت کمک‌هزینه و یا تسهیلات دیگری وجود دارد تا هزینه ایمپلنت دندان با هزینه‌های پل دندانی یا دندان مصنوعی متفاوت نگردد. همچنین، می‌توانید با دندانپزشک خود در مورد گزینه‌های مختلف پرداخت هزینه درمان به صورت مستقیم صحبت کرده و توافقات مربوط به هزینه‌ها را با ایشان بررسی نمایید.

فهرست مطالب
اسکرول به بالا
تماس با کلینیک