جرم‌گیری و بروساژ دندان؛ روش‌ها، عوارض و هزینه

یکی از مهم‌ترین و باارزش‌ترین مراجعات شما به دندانپزشک مربوط به جرم‌ گیری و معاینه‌های دوره‌ای است. جرم‌گیری و بروساژ دندان ها به بهبود بهداشت دهان و دندان کمک می‌کند. مسواک زدن روزانه و شستشوی دهان با دهان‌شویه‌های ضدعفونی‌کننده برای حفظ بهداشت دهان و دندان در بلند مدت کافی نیست. با جرم‌گیری و پولیش منظم دندان‌ها از ابتلا به بیماری‌های دندانی پیشگیری می‌شود.

جرم‌گیری دندان معمولاً، به عنوان فرایندی برای تمیز کردن دندان‌ها شناخته می‌شود. این کار با هدف تمیز کردن دندان‌ها و ریشه‌های آنها انجام می‌شود و شامل برداشتن لایه‌های جرم و پلاک‌های دندانی که در طول زمان روی دندان‌ها نشسته است می‌شود. متخصصین ما در کلینیک دندانپزشکی دکتر یگانه این درمان‌های دندانپزشکی را با روش‌های مختلف و با ابزار و تجهیزات مطمئن و پیشرفته انجام می‌دهند. ما به این موضوع که دندان‌ها به چه میزان در سلامت صوتی و سلامت لبخند موثرند، کاملاً آگاه هستیم. به منظور دریافت مشاوره در این زمینه و یا رزرو نوبت می‌توانید با شماره‌های 0212239236502144155090  با کلینیک دندانپزشکی دکتر یگانه تماس حاصل فرمایید.

پلاک و جرم دندان چیست؟


جرم گیری دندان شامل برداشتن پلاک و جرم‌هایی است که به مرور زمان روی دندان جمع شده‌اند. پلاک دندان مواد نرم و چسبنده‌ای هستند که روی دندان‌ها جمع شده و معمولاً از باکتری‌ها ساخته شده‌اند. این باکتری‌ها شیرینی را از غذاها و نوشیدنی‌ها تغذیه کرده و اسیدهایی تولید می‌کنند که به دندان‌ها حمله می‌کنند. اگر این رویه تکرار شود باعث پوسیدگی دندان‌ها می‌شود.

مزایا


  • اگر دندان‌ها جرم‌گیری نشوند، پلاک‌ها و جرم‌ها روی دندان جمع می‌شوند و باعث جذب باکتری‌ها به دندان می‌شوند. با اطمینان از تمیز بودن دندان‌ها شما می‌توانید به بهبود بهداشت دهان و دندان خود کمک کنید.
  • جرم گیری دندان با استفاده از روش‌های جرم‌گیری و پولیش حرفه‌ای باعث می‌شود که مواد شیمیایی ضروری مانند کلسیم به سطح دندان رسیده و دندان‌های شما را تقویت کنند.
  • با جرم‌گیری و پولیش منظم دندان‌ها شما احساس بهتری خواهید داشت. بسیاری از مردم از تمیزی و براقی دندان‌های خود لذت می‌برند. با انجام این فرایندها اعتماد به نفس فرد افزایش یافته و احساس سلامتی بیشتری می‌کند.

تفاوت بین سفید کردن و جرم‌گیری دندان‌ها


غالباً تفاوت بین سفید کردن و جرم‌گیری دندان‌ها گیج‌کننده است. در حالی که با استفاده از هر دو روش دندان‌های شما سفیدتر می‌شود اما سفید کردن دندان‌ها بیشتر با اهداف زیبایی انجام می‌شود زیرا در فرایند سفید کردن دندان‌ها تمرکز بر سفید کردن و براق کردن دندان‌ها است.

به عبارت دیگر، جرم‌گیری فرایندی است که با برداشتن پلاک‌ها و جرم‌های روی دندان که باعث جذب باکتری روی دندان می‌شوند به افزایش سلامت دندان‌های شما کمک می‌کند. هدف اصلی در فرایند جرم‌گیری دندان‌ها حفظ تمیزی دندان‌ها است و کمتر به سفیدی دندان‌ها توجه می‌شود. همچنین پیشگیری از بیماری پریودنتال یا التهاب و عفونت لثه نیز از دیگر کاربردهای جرم گیری دندان است. از آنجا که معمولاً فرایندهای جرم‌گیری با استفاده از مواد شیمیایی قوی که باعث سفید شدن دندان‌ها می‌شود، انجام نمی‌شود؛ خطرات احتمالی و عوارض کمتری نیز به همراه دارد.

انواع روش‌ها


  • با استفاده از ابزارهای دستی: در این روش از ابزارهای دستی استینس استیل با یک سری کوچک انجام می‌شود که می‌تواند به همه قسمت‌های دندان‌ها دسترسی داشته باشد. به این ابزار اسکیلر گفته می‌شود.
  • دستگاه جرم گیر اولتراسونیک: این یک روش پیشرفته برای جرم گیری دندان ها است که با یک دستگاه که سری‌های قابل تعویض دارد انجام می‌شود و این دستگاه با ایجاد لرزش هر گونه باقیمانده مواد را از لابه‌لای دندان‌ها خارج می‌کند.

نحوه انجام فرایند


دستگاه جرم گیر اولتراسونیک

روش سفید کردن اولتراسونیک دندان‌ها متداول‌ترین روش برای جرم‌گیری دندان‌ها است. در این روش با استفاده از ابزار اولتراسونیک ضربه‌هایی به جرم‌های انباشته‌شده روی دندان وارد آمده و دندان‌ها را تمیز می‌کند. زمانی که دستگاه در حال کار است صدای نویزی تولید می‌کند. این صدا معمولاً بلندتر از مقدار واقعی خود به نظر شما می‌رسد زیرا دستگاه در دهان شما در حال کار کردن است. این دستگاه به گونه‌ای طراحی شده است که سر آن گرد بوده و انحنا دارد تا بتواند حجم بیشتری از پلاک‌های انباشته‌شده را از روی دندان شما بردارد.

بیشتر مردم در زمان انجام این فرایند دردی احساس نمی‌کنند اما معمولاً گزینه‌هایی برای تنظیم فشار دستگاه وجود دارد. در صورتی که این درمان باعث ناراحتی شما شد باید به دندانپزشک اطلاع دهید. زمان انجام این روش به مدت زمانی که شما جرم‌گیری دندان را انجام نداده‌اید بستگی دارد زیرا پلاک‌های باقیمانده روی دندان به مرور زمان چسبنده‌تر و سخت‌تر شده و برداشت آنها از روی دندان سخت‌تر می‌شود.

ابزارهای دستی کوچک

اگر دندانپزشک شما از ابزار دستی اسکیلر پریودنتال برای جرم‌گیری استفاده کند زمان انجام فرایند طولانی‌تر می‌شود. او ابزار خود را مطابق با سطح دندان تنظیم کرده و سپس با یک ضربه، پلاک‌ها و جرم‌های انباشته‌شده روی دندان را برمی‌دارد. وی این حرکت را برای همه سطوح در کلیه دندان‌ها و حتی بین دندان‌ها انجام می‌دهد. او ممکن است ناحیه تحت درمان را به وسیله محلول کلروهگزادین بشورد. این درمان اگر به درستی انجام شود معمولاً بدون درد است. این ابزار می‌تواند پس از برداشتن مقادیر زیاد جرم‌های روی دندان به روش اولتراسونیک مورد استفاده قرار گیرد تا قطعات کوچک جرم‌های باقیمانده روی دندان را نیز بردارد.

پولیش

مرحله بعد از جرم‌ گیری دندان پولیش آن است که در آن، تمیز کرن دندان با یک سنباده دستی به آرامی انجام می‌شود. پروفیلاکسی یک ماده شبیه به خمیردندان است که برای این منظور به کار برده می‌شود. سپس ابزار دستی به آهستگی چرخانده می‌شود تا این ماده شیمیایی به همه قسمت‌های دندان برسد. با این کار سطح دندان‌ها درخشان‌تر و هموارتر می‌شود.

فلوراید

پس از این که تمام فرایندهای فوق انجام شد، دندانپزشک ممکن است تصمیم بگیرد که یک روکش فلوراید را روی دندان‌های شما قرار دهد. امروزه فلوراید با طعم‌های مختلف وجود دارد و افراد از انجام این فرایند لذت خواهند برد. باید از بلعیدن فلوراید اجتناب شود زیرا این ماده فقط برای سطح دندان‌ها است و قابل هضم نیست. فوم‌ها یا ژل‌های فلوراید روی سینی فوم قرار داده می‌شود و سپس روی دندان‌ها مالیده می‌شود. از شما خواسته می‌شود که در حد امکان آب دهان خود را به جای قورت دادن بیرون بریزید که کمترین مقدار این ماده وارد دستگاه هاضمه شما شود.

فلوراید برای تقویت دندان‌ها به کار برده می‌شود. بهتر است که تا نیم ساعت پس از انجام فلوراید درمانی از خوردن و نوشیدن پرهیز کنید تا حداکثر نتایج به دست آید.

آیا جرم‌گیری دندان آسیب‌زا است؟


فرایند جرم‌گیری بدون است درد ولی ممکن است برخی بیماران احساس خارش یا خراشیدگی داشته باشند. اگر لثه شما زخم باشد، دندان شما پوسیدگی زیاد داشته باشد یا دندانپزشک این فرایند با ملایمت انجام ندهد ممکن است جرم‌گیری با درد همراه شود. به هر حال، با استفاده از ژل‌های بیحس کننده یا فریز کردن، ناحیه تحت درمان به صورت موضعی بیحس می‌شود.

جرم‌گیری دندان باید با چه فواصل زمانی انجام شود؟


پاسخ این پرسش به چگونگی مراقبت شما از دندان‌هایتان بستگی دارد. اگر دندانپزشک تشخیص دهد که شما به درستی از دندان‌های خود مراقبت نمی‌کنید ممکن است فواصل زمانی بین رفع جرم دندان های شما را کاهش دهد و مثلاً آن را به هر دو ماه یک مرتبه تقلیل دهد.

گفته می‌شود که بیشتر مردم نیاز ندارند که بیش از هر شش ماه یک مرتبه دندان‌های خود را جرم‌گیری کنند. لازم به تأکید است که جرم‌گیری دندان نباید جایگزین مراقبت‌های معمول از دهان و دندان شما شود.

هزینه


ما از شما می‌خواهیم که با دندانپزشک خود مشورت کرده تا بیشتر در مورد گزینه‌های درمانی جرم‌گیری دندان‌ برای کودک، برآوردهای هزینه‌ای و هزینه‌های دیگر آگاه شوید.لیزر روش دیگری برای جرمگیری و سفید کردن دندان است. قیمت بلیچینگ دندان با لیزر نسبت به روش های دیگر بالاتر است.

مقالات مرتبط