در لبخند زیبا و طبیعی، لب بالا کمی بالاتر از دندان‌ها قرار می‌گیرد. اما برای برخی از افراد لب بالا بیش از حد از لثه فوقانی فاصله می‌گیرد که اصطلاحاً به آن لبخند لثه‌ای می‌گوییم. نمایان شدن لثه‌ فوقانی، ظاهر ناخوشایندی ایجاد کرده و باعث می‌شود تا بسیاری از این افراد از خندیدن کامل اجتناب کرده و یا دهان خود را هنگام لبخند زدن با دست بپوشانند یا به تدریج عضلات صورت خود را برای محدود کردن لبخند خود عادت دهند. بسیاری از افراد می‌توانند روش‌های درمانی مؤثری را برای مشکلات مربوط به زیبایی لبخند خود بیابند، اما برای بسیاری از افرادی که از روش‌های انقلابی موجود برای رفع این مشکلات آگاه نیستند، اقدام برای درمان لبخند لثه‌ای می‌تواند استرس‌زا باشد، حال آنکه روش‌های موجود نسبتاً غیر تهاجمی و سریع بوده و به سادگی قادر به اصلاح طرح لبخند می‌باشد. در این مقاله ما به بررسی علت‌های مختلف ایجاد لبخند لثه‌ای و بهترین درمان برای آن‌ها می‌پردازیم.

اگر چه داشتن دندان‌های سالم و زیبا برای لبخندی جذاب و دلنشین ضروری است، اما نمایان شدن بیش از حد لثه‌‌ها در هنگام لبخند زدن، باعث کاهش احساس اعتماد به نفس بسیاری از افراد می‌شود. دندانپزشکان ما در کلینیک تخصصی دندانپزشکی دکتر یگانه، متخصص در زمینه اصلاح لبخند لثه‌ای بوده و قادرند با تکنیک‌های جراحی و غیر جراحی، لبخندی زیبا و اعتماد به نفس بیشتری را به بیماران ببخشند. لبخند شما زمانی لبخند لثه‌ای است که 4 میلی‌متر از بافت لثه شما نمایان شود. اگر فکر می‌کنید که لبخندتان ممکن است از نوع لبخند لثه‌ای باشد، بهتر است با کمک دندان‌پزشکان ما در جستجوی علت آن باشید. متخصصان ما با ارائه گزینه‌های مختلف درمان قادرند لبخند دلخواهتان را ایجاد کنند. گزینه‌های درمانی مختلفی به منظور اصلاح لبخند لثه‌ای وجود دارد. یکی از این روشها شامل اصلاح موقعیت لب فوقانی است. این گزینه‌ای بسیار عالی برای بیمارانی است که لبخند لثه‌ای آنها با توجه به موقعیت لب فوقانی ایجاد شده است. روش دیگر افزایش طول تاج دندان‌ها است که شامل لیفت لثه برای ایجاد یک لبخند زیبا و کامل‌تر است. در صورتی که ناهماهنگی‌های فکی باعث ایجاد لبخند لثه‌ای شده باشد، متخصصین ارتودنسی ما درمان با ارتودنسی و جراحی فک را در نظر می‌گیرند. در بعضی موارد خاص در صورتی که لبخند لثه‌ای بسیار کم باشد یا علت آن تحرکات بیش از حد لب بالا باشد، متخصصین ما درمان با بوتاکس را به بیماران پیشنهاد می‌کنند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد روش‌های درمان لبخند لثه‌ای و یا رزرو نوبت مشاوره، می‌توانید از طریق شماره‌های 0212239236502144155090 با ما تماس حاصل فرمایید. همکاران ما آماده پاسخگویی به سؤالات شما و ارائه اطلاعات مورد نیازتان هستند.

چه عواملی باعث لبخند لثه‌ای می‌شود؟


در لبخند لثه‌ای (یا لثه‌نما) هنگام لبخند زدن و یا حتی باز کردن دهان در هنگام صحبت، مقدار بیشتری از بافت لثه در مقایسه با دندان‌ها آشکار می‌شود. این امر می‌تواند منجر به یک لبخند غیر طبیعی و نه چندان زیبا شده و باعث شود تا دندان‌ها بسیار کوچک به نظر برسند. در اینجا به برخی از علل ایجاد لبخند لثه‌ای اشاره می‌کنیم:

  • ساییدگی دندان‌ها می‌تواند سبب کوچک‌تر شدن دندان‌ها از اندازه معمول و طبیعی آنها شود.
  • بالا بودن خط لب فوقانی (و یا کوتاه بودن لب فوقانی) باعث نمایان شدن بخش بیشتری از لثه می‌شود، حتی زمانی که لبها در حال معمولی قرار دارند.
  • دندان‌هایی که در مقایسه با طول و اندازه لثه‌های خود بسیار کوچک‌تر هستند، باعث لبخند لثه ای می‌شوند. این وضعیت دندان‌ها می‌تواند ناشی از سایش آنها و یا عوامل ژنتیکی باشد.
  • دندان‌هایی که به علت رویش ناکامل و یا به دلیل رویش غیرفعال، ظاهر غیر طبیعی وکوچک دارند، می‌توانند به نوبه خود سبب بزرگ و غیر طبیعی به نظر رسیدن لثه‌ها شوند.
  • بدفرمی و ناهنجاری استخوان فک مانند رشد بیش از حد عمودی استخوان فک بالا نیز می‌تواند منجر به لبخند لثه‌نما شود.
  • تحرک بیش از حد عضلات بالا برنده لب.

روش‌های درمان لبخند لثه‌ای


جراحی اصلاح لثه (پریودنتال)

عمل لیفت لثه و یا جراحی افزایش طول تاج (اصلاح لثه و استخوان کوچک زیرین) روش‌هایی است که برای بالا کشیدن و دور کردن خط لثه انجام می‌شود. این روشها معمولاً برای مواردی مناسب است که دندان‌های بیمار کوتاه است. در صورتی که شلوغی دندان‌ها با مشکلات زیبایی دندان‌ها همراه باشد، دندان‌پزشکان روشهای جراحی لثه را با استفاده از روکش پرسلن یا لمینت ونیر که برای هر بیمار و اهداف زیبایی وی طراحی شده، انجام می‌دهند. لیفت لثه اغلب یک عمل بسیار ساده است که تحت بی‌حسی موضعی با تزریق آرام بخش (یا بدون آن) با ایجاد برش و یا الکتروکوتر انجام می‌شود. اما افزایش طول تاج دندان با عملیات دقیق‌تر و پیچیده‌تری همراه می‌شود. دندان‌پزشکان برای هر دو روش با اندازه‌گیری‌ و ارزیابی‌ دقیق و تهیه عکسهای سه بعدی، نتایج عمل لثه را قبل از انجام جراحی، شبیه‌سازی کرده و به شما نشان می‌دهند.

پایین آوردن لب فوقانی با تزریق بوتاکس

تحرک بیش از حد عضله لب فوقانی را می‌توان با چند تزریق بوتاکس کوچک در عضلات بالابرنده لب فوقانی، کاهش داده و آن را ریلکس کرد. بوتاکس باعث می‌شود که انقباض عضلات بالا برنده لب کمتر شود، به طوری که لب بالا در هنگام لبخند زدن کمتر به سمت بالا کشیده می‌شود. به عبارت دیگر لثه‌های شما زمانی که لبخند می‌زنید، کمتر مشاهده خواهند شد. اما حالات چهره شما همچنان طبیعی خواهند بود.

پزشک چند تزریق بوتاکس را تنها نزدیک بینی شما انجام خواهد داد. مقدار واحد بوتاکس مورد نیاز شما بستگی به قدرت عضله بالا برنده لب دارد. به طور کلی 10 واحد بوتاکس برای این منظور کافی است. نتایج حاصل از تزریق بوتاکس بین 4 تا 9 ماه باقی خواهد ماند و پس از آن می‌توانید درمان لبخند لثه نما را تکرار کنید.

درمان لبخند لثه‌ای با ارتودنسی

پس از ارزیابی وضعیت دندان‌های شما توسط متخصص ارتودنسی، ممکن است استفاده از بریس برای صاف و همردیف شدن دندان‌های شما و رساندن آنها به سطح مطلوب‌تر جهت کمتر دیده شدن لثه‌ها توصیه شود. در موارد بجا و مناسب، این یک روش غیر تهاجمی برای اصلاح لبخند لثه‌ای است. تداوم درمان ارتودنسی ممکن است ماه‌ها تا سال‌ها لازم باشد. یکی دیگر از مزایای این روش این است که شلوغی یا نامرتبی دندان‌ها و مشکلات دیگر مربوط به دندان‌‌ها یا انطباق فک‌ها (مشکلات بایت) می‌تواند به طور همزمان اصلاح گردد.

جراحی ارتوگناتیک

این روش با همکاری جراح فک و صورت و ارتودنتیست انجام می‌شود. جراحی ارتوگناتیک می‌تواند با جابجا کردن فک فوقانی به سمت بالا، میزان نمایش دندان‌ها و لثه‌ها را کاهش دهد. جراحی ارتوگناتیک یک روش تهاجمی‌تر بوده و می‌تواند مناسب‌ترین گزینه برای بیماران دارای ناهماهنگی‌های فکی و رشد عمودی بیش از حد فک بالا باشد.

هزینه


همان‌طور که اشاره شد روش‌های مختلفی برای درمان و از بین بردن لبخند لثه وجود دارد. بسته به نوع درمان و میزان شدید بودن لبخند لثه‌ای، هزینه آن بسیار متفاوت است. برای محاسبه هزینه دقیق اصلاح طرح لبخند، مشاوره با متخصص امری ضروری است. جهت دریافت نوبت مشاوره می‌توانید با شماره‌های 021223923650218851667502144155090 تماس حاصل نمایید.
مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonمشاوره