دستگاه‌های ارتودنسی: مرتب کردن دندان با ارتودنسی ثابت و متحرک

دستگاه های ارتودنسی

برای تکمیل موفقیت‌آمیز برنامه درمانی ارتودنسی، بیماران باید با ارتودنتیست همکاری کنند. دندان‌ها و فک‌ها تنها در صورتی می‌توانند به سمت موقعیت های اصلاح شده خود حرکت کنند که بیمار به طور مداوم از الاستیک (نوارهای لاستیکی)، هدگیر یا سایر وسایل مطابق دستور استفاده کند. مطالب زیر انواع وسایلی را که ممکن است در طول دوره درمان شما استفاده شود، توصیف می‌کنند.

انواع وسایل ارتودنسی


بریس 

بریس ارتودنسی

  • بریس‌های فلزی نیازی به معرفی ندارند. اما شاید تعجب کنید که اندازه آن‌ها کوچک‌تر و سبک‌تر از همیشه است. آن‌ها حتی ممکن است برخی گزینه‌های سفارشی مانند بندهای الاستیک رنگی در براکت‌ها را نیز ارائه دهند.
  • بریس‌های شفاف دارای براکت‌هایی هستند که از مواد سرامیکی یا کامپوزیتی ساخته شده‌اند که با دندان‌های شما ترکیب می‌شوند و باعث می‌شود دیدن آن‌ها سخت‌تر شود. این بریس‌ها در بسیاری از شرایط مناسب هستند، اما هزینه آن‌ها کمی بیشتر است.

الاینرهای شفاف برای نوجوانان مجموعه‌ای از تری‌های پلاستیکی متحرک و شفاف هستند که دندان‌ها به تدریج با پوشیدن آن‌ها (به مدت 22 ساعت در روز) صاف می‌شوند. این الاینرها قبلاً فقط برای بیماران بزرگسال توصیه می‌شد. اما اکنون آن‌ها دارای ویژگی‌های خاصی هستند، مانند شاخص‌های انطباق که نشان می‌دهد چقدر از آن‌ها استفاده کرده‌اید. این ویژگی‌ها آن‌ها را برای نوجوانان در برخی شرایط مناسب می‌کند. مزیت: آن‌ها عملاً دیده نمی‌شوند!

در مواردی که نیاز به حرکت اساسی دندان یا فک وجود دارد، ممکن است سایر وسایل ارتودنسی نیز توصیه شود. آن‌ها می‌توانند از دستگاه‌های کوچکی که درون دهان قرار می‌گیرند گرفته تا هدگیرهای خارجی متفاوت باشند. اما نگران نباشید: شما به آن‌ها عادت خواهید کرد و آن‌ها موقتی هستند. اما در مدت زمان کوتاهی فواید طولانی مدتی را ایجاد می‌کنند.

ارتودنسی نامرئی 

ارتودنسی نامرئی

الاینرهای نامرئی، متحرک و راحت هستند و دندان‌های صاف و زیبایی را که همیشه می‌خواستید به شما هدیه می‌دهند. و از همه بهتر، هیچ کس نمی‌تواند تشخیص دهد که چیزی روی دندان‌های خود گذاشته‌اید. ارتودنسی نامرئی برای جوانان و نوجوانان مفید است.

  • ارتودنسی نامرئی روش نامرئی برای صاف کردن دندان‌های شما بدون بریس است.
  • این وسیله از یک سری الاینر شفاف و متحرک برای صاف کردن دندان‌های شما بدون سیم یا براکت‌های فلزی استفاده می‌کند
  • در تحقیقات بالینی و اقدامات ارتودنسی در سراسر کشور ثابت شده است که این الاینرها موثر هستند.
  • شما هر مجموعه الاینر نامرئی را حدود 2 هفته می‌پوشید و آن‌ها را فقط برای خوردن، نوشیدن، مسواک زدن و نخ دندان زدن درمی‌آورید.
  • همانطور که هر الاینر را با شماره بعدی جایگزین می‌کنید، دندان‌های شما کم کم، هفته به هفته حرکت می‌کنند، تا زمانی که به موقعیت نهایی خود برسند.
  • برای اطمینان از اینکه روند درمانی شما طبق برنامه از پیش تعیین شده پیش می‌رود، هر 6 هفته یک بار به ما مراجعه خواهید کرد.
  • کل زمان درمان به طور متوسط 9-15 ماه است و میانگین تعداد الاینرها در طول درمان بین 18 تا 30 است، اما در هر فرد نسبت به فرد دیگر متفاوت خواهد بود.

الاستیک‌ها (نوارهای پلاستیکی) 

الاستیک‌ها (نوارهای پلاستیکی) ارتودنسی

پوشیدن الاستیک (نوارهای پلاستیکی) اصلی پ‌ترین راهی است که درمان ارتودنسی می‌تواند روی هم قرار گرفتن مرتب دندان‌های شما را تضمین کند. بریس‌ها دندان‌های شما را صاف می‌کنند، اما قادر به اصلاح مشکلات مربوط به گاز زدن نیستند، مگر اینکه همراه با الاستیک استفاده شود. زمانی که الاستیک‌ها طبق دستور پزشک استفاده شوند، هیچگاه حرکت دادن دندان‌ها با شکست مواجه نمی‌شود.

در طی روزهای اول کمی ناراحتی خواهید داشت، اما در صورتی که پوشیدن الاستیک خود را طبق دستور پزشک خود ادامه دهید، ناراحتی برطرف می‌شود. اگر ایبوپروفن می‌تواند در طی روزهای اول به شما کمک کند، از آن استفاده کنید. پوشیدن نامناسب الاستیک علت اصلی برای بیمارانی است که مجبورند نوارهای خود را بیش از آنچه پیش بینی شده است بپوشند. ارتودنسی یک مشارکت بین بیمار و پزشک است، بنابراین شما باید وظیفه خود را انجام دهید تا با موفقیت و طبق برنامه درمان شما را کامل کند.

هدگیر معکوس 

هدگیر معکوس ارتودنسی

از هدگیر برای معالجه بیمارانی استفاده می‌شود که دندان‌هایشان به صورت آندربایت قرار گرفته است (جلو آمدن فک پایین نسبت به فک بالا). هدگیر به آرامی دندان‌های فوقانی / فک شما را “می کشد” تا آن را به جلو بیاورد. از هدگیر معکوس می‌توان در کنار وسایل دیگر مانند اکسپندر یا بریس استفاده کرد.

دستگاه بلاک دوقلو 

دستگاه بلاک دوقلو ارتودنسی

دستگاه بلاک دوقلو با جلو آوردن فک پایین، اوربایت را کاهش می‌دهد. این دستگاه 2 بلاک متحرک استفاده می‌کند که مانند یک پازل در کنار هم قرار می‌گیرند. این وسیله برای بازآموزی عضلات فک، برای نگه داشتن فک پایین در وضعیت جدیدتر و رو به جلو و دستیابی به تغییر فک مورد نظر باید تمام مدت استفاده شود. این دستگاه بیشتر برای کودکان بزرگتر و در حال رشد استفاده می‌شود و حدود 6-9 ماه پوشیده می‌شود.

دستگاه دیستال جت

دستگاه دیستال جت ارتودنسی

دیستال جت وسیله‌ای است که دندان‌های آسیاب بیشتر از 6 ساله را به آرامی و با ملایمت در دهان حرکت می‌دهد. این وسیله باعث ایجاد فضای رویش و احتمالاً کاهش میزان ازدحام دندان‌های دائمی می‌شود.

دیستال جت 3 قطعه اصلی دارد: قسمت اکریلیک (پلاستیک صورتی) که روی سقف دهان قرار می‌گیرد. قطعات فلزی که روی دندان‌ها و اطراف آن‌ها قرار دارند. و مکانیسم فنر که از اکریلیک به نوارهای فلزی اطراف دندان‌های آسیاب 6 ساله متصل می‌شود. این فنرها دندان‌های آسیاب را به عقب برمی‌گردانند و در هر ویزیت توسط دکتر تنظیم می‌شوند. درجه فعال‌سازی آن بستگی به میزان حرکت لازم برای دستیابی به نتیجه نهایی ایده‌آل دارد. یک پیچ کوچک نیز وجود دارد که می‌تواند با کلید چرخانده شود تا فک بالا را منبسط یا باز کند. برخی از افراد به این پیچ نیاز ندارند و پزشک در صورت لزوم به شما آموزش می‌دهد.

دیستال جت برای مدت کوتاهی پس از قرار دادن روی دندان‌ها، بر روی گفتار و بلع تأثیر می گذارد‌. اما بسیار مهم است که به طور معمول به صحبت و بلع ادامه دهید تا بتوانید لب‌ها و زبانتان را به سرعت به دستگاه عادت دهید. شستشوی آب گرم و نمک برای کمک به تسکین هرگونه ناراحتی یا لکه‌های دهان مفید است.

برای جلوگیری از تجمع پلاک و تحریک یا تورم بافت لثه، تمیز نگه داشتن دندا‌ها، لثه‌ها و دستگاه بسیار مهم است. با حرکت عقب دندان‌های مولر ممکن است فاصله‌ای بین دندان‌های پشتی باز شود. این نشانه خوبی است و به معنای پیشرفت است. لطفاً در صورت احساس شلی در دستگاه یا احساس درد مداوم، با پزشک خود تماس بگیرید.

وسیع‌کننده کام (رپید پلتال اکسپندر) 

وسیع‌کننده کام (رپید پلتال اکسپندر) ارتودنسی

وسیع کننده کام با فشار ملایم به مولرهای بالا، هر بار که تنظیم یا چرخش ایجاد می‌شود، فک فوقانی شما را “باز” می‌کند (گسترش می‌دهد). همانطور که دو طرف فک بالا از هم دور می‌شوند، ممکن است فضایی بین دندان‌های جلویی فوقانی شما ایجاد شود که طبیعی است. دندانپزشک به شما در مورد چگونگی چرخاندن اکسپندر و اینکه هر چند وقت یکبار باید این کار را بکنید، آموزش می‌دهد. بعد از اینکه به انبساط مورد نظر دست یافتید، برای محکم کردن انبساط و جلوگیری از عقبگرد، دستگاه برای چندین ماه همچنان در دهان شما باقی می‌ماند.

دستگاه کریر کلاس 2 

دستگاه کریر کلاس 2 ارتودنسی

کریر کلاس 2 یک دستگاه ارتودنسی است که برای اصلاح نیش بدون کشیدن دندان‌های دائمی در صورت رویش اشتباه دندان‌ها ایجاد شده است. این دستگاه با اثری شبیه به هدگیر، اما بدون استفاده از وسیله‌ای بزرگ، دندان‌های فوقانی را به عقب می‌برد و قبل از اضافه کردن بریس‌ها، نیش اصلاح می‌شود.

دستگاه ویلیامز

دستگاه ویلیامز ارتودنسی

اکسپندر ویلیامز یک وسیله ثابت است که برای رشد و گشاد شدن قوس پایین، در حالی که دندان‌های اولیه هنوز سر جای خود هستند، استفاده می‌شود. با بزرگتر شدن دستگاه، امکان بهبود شلوغی و ازدحام فک پایین متر فراهم می‌شود. بعد از آن، تا زمانی که تمام دندان‌های شیری بیفتند، از یک وسیله نگهدارنده ثابت (فضا نگهدارنده) استفاده می‌شود.

استفاده از اکسپندر ویلیامز در مناسب‌ترین زمان به شما امکان می‌دهد که بریس (فاز دوم) پایدارتر شود و پیچیدگی کمتری داشته باشد. همچنین احتمال کشیدن دندان دائمی را کاهش می‌دهد.

ریتینرها  

ریتینرهای ارتودنسی

ریتینر یا نگهدارنده‌ها ممکن است متحرک یا ثابت باشند. آن‌ها بعد از صاف شدن دندان‌ها، دندان‌های شما را در موقعیت جدید و صحیح خود نگه می‌دارند. ما به شما در مورد چگونگی مراقبت از نگهدارنده و مدت زمان استفاده از آن آموزش خواهیم داد. پوشیدن نگهدارنده طبق دستورالعمل پزشک برای حفظ تراز مناسب ضروری است.

جدا کننده‌ها (یا اسپیسرها) 

جدا کننده‌ها دونات‌های پلاستیکی کوچکی هستند که ممکن است بین دندان پ‌های شما قرار بگیرند تا آن‌ها را از هم دور کنند تا در ویزیت بعدی، نوارهای ارتودنسی روی دندان‌های شما قرار بگیرند. جدا کننده‌ها قبل از قرار دادن نوارها برداشته می‌شوند. جدا کننده‌ها به خوبی با غذاهای چسبناک یا با خلال دندان و نخ دندان مخلوط نمی‌شوند.

بایت پلیت 

بایت پلیت ارتودنسی

بایت پلیت یک وسیله کوچک و اکریلیک با بست‌های فلزی است که به داخل دندان‌های بالایی می‌چسبد. به طور کلی، از بایت پلیت در ابتدای درمان برای کمک به اصلاح “بایت عمیق” (هنگامی که دندان‌های بالایی بیش از حد با دندان‌های پایینی همپوشانی دارند) استفاده می‌شود. پوشیدن بایت پلیت می‌تواند در ابتدا بسیار عجیب و ناخوشایند باشد.

این وسیله از لمس دندان‌های عقب جلوگیری می‌کند، بنابراین برای جویدن باید از دندان‌های جلویی خود استفاده کنید. گفتار و بلع نیز طی چند روز بهبود می‌یابد. استفاده از بایت پلیت در ابتدا دشوار خواهد بود، اما اگر طبق دستور دندانپزشک پوشیده شود، به سرعت و به طور موثر کار خود را انجام می‌دهد.

بایت پلیت باید 24 ساعت در روز پوشیده شود و فقط برای تمیز کردن برداشته شود. بیشتر این اصلاحات هنگام جویدن اتفاق می‌افتد و استفاده از آن در هنگام غذا خوردن ضروری است. اگر طبق دستور پزشک پوشیده شود از شکستن بریس‌های پایین جلوگیری می‌کند. اگر مشکلی دارید، بلافاصله با مطب تماس بگیرید تا بتوانیم آن را برطرف کنیم. اگر حتی برای مدت زمان کوتاهی بایت پلیت خود را کنار بگذارید، دندان‌ها می‌توانند به اندازه‌ای جابجا شوند که بایت پایت دیگر در آن‌ها جای نگیرد. این اتفاق زمان درمان شما را افزایش می‌دهد و مجبور می‌شوید هزینه دیگری را برای جایگزینی بایت پلیت بپردازید.

قوس نگهدارنده یا فضا نگهدارنده

قوس نگهدارنده یا “فضا نگهدارنده”، وسایل ثابت کوچکی هستند که روی مولرها لنگر دارند و میله‌ای از یک طرف قوس به طرف دیگر در امتداد داخلی دندان‌ها ادامه دارد. بعضی اوقات در مواقعی که دندان شیری افتاده یا زود کشیده شده باشد (برای ایجاد فضای لازم برای دندان‌های دائمی)، یا در صورت استفاده از دستگاه اکسپندر، از آن‌ها استفاده می‌شود.

استفاده از نخ دندان در اطراف دندان‌های آسیاب و در بین دندان‌ها و همچنین پیروی از یک روال مشخص برای مسواک زدن حداقل دو بار در روز، بسیار مهم است و توصیه می‌شود. بیماران باید از خوردن غذاهای چسبناک مانند آدامس، تافی، کارامل، و پاستیل اجتناب کنند زیرا این مواد می‌توانند قوس نگهدارنده را شل یا خم کنند. لطفاً از مصرف غذاهای سخت مانند آجیل کامل و جویدن یخ نیز خودداری کنید.

قوس نگهدارنده معمولاً در دهان بیمار می‌ماند تا زمانی که همه یا بیشتر دندان‌های دائمی رشد کنند. این مدت زمان برای اکثر افراد حدود 12 تا 13 سال است.

گارد دهان 

گارد دهان یا محافظ دهان دستگاهی است که هنگام محافظت از دهان شما در برابر آسیب در هنگام ورزش کردن استفاده می‌شود. استفاده از محافظ دهان به ویژه برای بیماران ارتودنسی برای جلوگیری از آسیب‌دیدگی بسیار مهم است.

فهرست مطالب
اسکرول به بالا
تماس با کلینیک