عصب کشی یا روت کانال تراپی (جراحی ریشه دندان)

قبلاً دندانی که ریشه آن عفونت کرده بود، باید کشیده می‌شد. هر چند امروزه در 95% موارد، دیگر این حالت صادق نیست. عصب‌کشی (درمان ریشه)، ریشه (که به آن پالپ هم می‌گویند) دندان را درمان می‌کند. امروزه در تکنولوژی جدید دندانپزشکی، عصب کشی دندان عقل به یک تکنیک نسبتاً بدون درد تبدیل شده که بجای از دست دادن دندان پوسیده امکان حفظ دندان را برای شما فراهم می‌کند. پوسیدگی گسترده دندان، ضربه به دندان، شکستگی دندان و بیماری لثه  باعث از بین رفتن دندان می‌شود و می‌تواند باعث بروز علائم کانال ریشه، مثل درد هنگام جویدن و فشار روی دندان، حساسیت دندان به سرما و گرما که بیشتر از معمول به طول می‌انجامد، یا آبسه دندان شود. علت مشکل کانال عصب هر چه که باشد، دندان‌هایتان با استفاده از روت کانال تراپی قابل نجات یافتن است.

سالانه، میلیون‌ها بیمار از طریق درمان کانال ریشه (روت کانال‌تراپی) هم می‌توانند درد دندان خود را تسکین دهند، و هم دندان‌های طبیعی خود را حفظ نمایند. اگر دندان شما دچار درد و حساسیت شده، متخصصین ما در کلینیک دندانپزشکی دکتر یگانه، با ارائه درمان ریشه کانال، به شما کمک می‌نمایند تا هم دندان دردتان تسکین یابد و هم دندان خود را حفظ نمایید و لبخند زیبای خود را از دست ندهید. با تکنیک‌های جدید و بی‌حسی مورد استفاده در کلینیک، در طول مدت انجام عصب کشی و بعد از آن کاملاً راحت خواهید بود. عصب کشی مانند پر کردن دندان بوده و معمولاً در یک یا دو جلسه کامل می‌شود. به منظور دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه عصب کشی یا روت کانال تراپی (جراحی ریشه دندان) و یا رزرو نوبت در کلینیک دندانپزشکی دکتر یگانه می‌توانید با شماره‌ 02122392365 تماس حاصل فرمایید.

عصب‌کشی یا روت کانال تراپی چیست؟


در زبان یونانی، “اِندو” به معنی درون و “دنت” به معنی دندان است، بنابراین، درمان اندو دونتیک یه معنی درمان فضای داخل دندان است.

شناخت آناتومی دندان به درک درست درمان ترمیم ریشه کمک بزرگی می‌کند. درون دندان، زیر مینای سفید و لایه سختی که عاج دندان نامیده می‌شود، بافت نرم ریشه دندان قرار دارد. ریشه دندان حاوی رگ‌های خونی، عصب و بافت‌های ارتباطی است و هنگام رشد دندان، بافت سخت احاطه کننده دندان را تشکیل می‌دهد.

بافت ریشه از تاج دندان تا نوک ریشه دندان، جایی که به بافت احاطه کننده ریشه دندان متصل می‌شود، امتداد پیدا می‌کند. بافت ریشه هنگام رشد دندان نقش مهمی دارد. هرچند، بعد از رشد کامل، دندان می‌تواند بدون ریشه هم باقی بماند، زیرا دندان می‌تواند از بافت اطراف خود تغذیه نماید.

عصب کشی چگونه دندان را حفظ می‌کند؟


عصب کشی یا روت کانال تراپی، بافت ملتهب و عفونت کرده ریشه را حذف و روت کانال (کانال داخل ریشه) را کاملاً تمیز و شکل می‌دهد، سپس فضای خالی کانال ریشه را پر کرده و می‌بندد. بعد از آن، جهت قرار دادن روکش یا سایر درمان‌های ترمیمی و بازیابی کامل عملکرد دندان، می‌توانید دوباره به دندانپزشک مراجعه ‌نمایید. بعد از ترمیم، دندان عصب کشی شده، مانند سایر دندان‌های شما عمل می‌کند.

چرا دندان ممکن است به عصب‌کشی نیاز داشته باشد؟


عصب کشی دندان وقتی که ریشه (بافت نرم داخل کانال ریشه)، ملتهب شود یا عفونت کند، ضروری می‌شود. التهاب و عفونت بافت ریشه به دلایل مختلفی اتفاق می‌افتد:

هر گونه ضربه‌ای به دندان، حتی اگر منجر به بروز شکستگی یا ترک ظاهری روی دندان نشود، می‌تواند منجر به آسیب به بافت ریشه دندان شود. اگر التهاب یا عفونت بافت ریشه درمان نشود، منجر به درد دندان و در نهایت آبسه دندان می‌گردد.

علائمی که نشان می‌دهد دندان نیاز به عصب کشی دارد


علائمی که باید به آنها توجه نمائید عبارتند از:

 • درد
 • حساسیت طولانی به گرما و سرما
 • حساسیت به لمس کردن و جویدن
 • زردی و لک دندان 
 • ورم
 • حساسیت و خروج مایع از کیسه‌های آبسه و بافت استخوان و لثه مجاور

هر چند گاهاً علامتی از خود نشان نمی‌دهد.

نحوه انجام جراحی ریشه دندان


عصب کشی دندان اغلب در یک یا دو مراجعه به دندانپزشک انجام می‌شود و شامل مراحل زیر است:

 • متخصص ترمیم ریشه دندان پس از معاینه دندان و بررسی عکس گرفته شده از دندان، بی‌حسی موضعی تزریق می‌کند. پس از بی‌حس شدن دندان، او یه لایه محافظ کوچک لاستیکی جهت خشک نگه داشتن دندان در آن ناحیه قرار می‌دهد تا دندان مورد نظر را از دندان‌های مجاور آن جدا کرده و از ورود آب دهان به آن جلوگیری کند.

 • سپس متخصص ترمیم ریشه تاج دندان را سوراخ کرده و از ابزارهای بسیار ظریفی برای حذف کردن بافت ریشه از داخل محفظه ریشه و کانال‌های ریشه و تراشیدن روت کانال و پر کردن آن با مواد پر کننده دندان، استفاده می‌کند.

 • بعد از تمیز و تراشیده شدن روت کانال، متخصص ترمیم ریشه، فضای داخل ریشه را با مواد پر کننده سازگار با محیط زیست (معمولاً مواد لاستیکی شکلی به نام کائوچو) پر می‌کند. جهت مهر و موم کردن کامل فضای ریشه، این ماده پر کننده با مواد چسبی داخل فضای ریشه قرار داده می‌شوند. در برخی موارد، جهت بستن ورودی کانال ریشه، یک ماده پر کننده موقت روی آن قرار می‌گیرد. قبل از ترمیم دندان، این ماده پر کننده موقت توسط دندانپزشک برداشته می‌شود.

 • بعد از مراجعه نهایی به متخصص ترمیم ریشه، جهت قرار دادن روکش یا سایر مواد ترمیمی روی دندان و حفاظت و باز گرداندن آن به عملکرد کامل خود، باید به دندانپزشک مراجعه نمایید.

 • اگر دندان فاقد ساختار مناسب جهت نگه داشتن مواد ترمیمی درون خود باشد، ممکن است دندانپزشک یا متخصص ترمیم ریشه، یک تکیه‌گاه داخل دندان قرار مدهد. جزئیات بیشتر درباره روش‌های مختلف ترمیم دندان خود را می‌توانید با پرسش از دندانپزشک خود کسب نمایید.

آیا در طول درمان عصب‌کشی دندان دردی حس خواهید نمود؟


بسیاری از روش‌های ترمیم ریشه برای رفع دندان درد ناشی از التهاب یا عفونت ریشه انجام می‌گیرند. با تکنیک‌های جدید و بی‌حسی موضعی اعمال شده، اغلب بیماران هیچ گونه دردی در طول انجام درمان ریشه حس نمی‌کنند.

چند روز اول بعد از درمان، دندانتان ممکن است حساس باشد، خصوصاً اگر قبل از درمان عصب‌کشی، دندان درد وجود داشته است. این حساسیت با داروهای بدون نسخه یا با تجویز دندانپزشکتان برطرف می‌گردد. دستورات متخصص ترمیم ریشه خود را به‌طور کامل رعایت نمایید. تا چند وقت بعد از اتمام عصب‌کشی، دندانتان نسبت به دندان‌های دیگر کمی متفاوت‌تر به نظر می‌رسد. هرچند، اگر دردتان شدید بود یا فشار و دردی که بیش از چند روز ادامه پیدا داشت، حس کردید، حتماً با متخصص ترمیم ریشه خود تماس بگیرید.

مراقبت‌های بعد


با دندان عصب کشی شده خود تا زمانی که توسط دندانپزشکتان ترمیم نشده، چیزی نجوید. دندان ترمیم نشده مستعد شکستن است، به همین دلیل بهتر است جهت ترمیم کامل دندان خود هر چه سریع‌تر به دندانپزشک مراجعه نمایید. به جزء این مورد، فقط باید بهداشت دهان و دندان خود، یعنی مسواک زدن، نخ دندان کشیدن یا چک‌آپ منظم دندانپزشکی را رعایت نمایید.

اغلب دندان‌های عصب کشی شده، به اندازه یک دندان طبیعی دوام دارند. در موارد کمی، دندان عصب کشی شده به‌طور کامل التیام پیدا نمی‌کند و درد آن ادامه پیدا می‌کند. گاهاً ممکن است ماه‌ها یا حتی سال‌ها پس از درمان، دندان دچار درد شود. در چنین مواردی، اغلب انجام جراحی ریشه دندان می‌تواند به حفظ دندان کمک کند.

هزینه


هزینه عصب کشی دندان بسته به شدت مشکل دندان و نوع دندان عفونت کرده متفاوت خواهد بود. عصب‌کشی دندان‌های آسیا دشوارتر بوده و هزینه عصب کشی آنها معمولاً بیشتر است.

معمولاً، هزینه ترمیم و درمان ریشه دندان طبیعی کمتر از هزینه درمان‌های بعد از کشیدن آن دندان است. دندان کشیده شده، جهت بازیابی عملکرد جویدن و جلوگیری از جابجایی دندان‌های مجاور، باید توسط بریج یا ایمپلنت دندان جایگزین شوند. این روش‌ها هزینه‌ای بیشتر از درمان جراحی ریشه دندان و ترمیم بعد از آن دارند. علاوه بر این، با عصب کشی، شما دندان طبیعی خود را حفظ می‌کنید.

سوالات رایج


به چه دلیل یک دندان عصب کشی شده ممکن است نیاز به درمان مجدد داشته باشد؟

ضربه مجدد به دندان، پوسیدگی عمیق، یا لق شدن، ترک یا شکستن مواد پرکننده دندان می‌تواند باعث ایجاد عفونت جدید در دندان شود. در این موارد، متخصص ترمیم ریشه می‌تواند مسیرهای بسیار باریک دیگری در دندان شما پیدا کند که در درمان اولیه ریشه، درمان نشده باشد.

آیا همه دندان‌ها مناسب عصب کشی هستند؟

اغلب دندان‌ها قابل عصب کشی هستند. گاهاً، اگر کانال ریشه قابل دسترسی نباشد، یا ریشه دندان دچار شکستگی شدید شده باشد، آنگاه آن دندان‌ها را نمی‌توان با عصب‌کشی حفظ کرد. هرچند، با پیشرفت‌هایی انجام شده در ترمیم ریشه دندان، امروزه می‌توان دندان‌هایی که تا چند سال قبل، از دست می‌رفتند را حفظ کرد. وقتی عصب کشی دندان جوابگو نباشد، جراحی دندان ممکن است برای حفظ دندان بکار رود.

مقالات مرتبط