عصب کشی یا روت کانال تراپی (جراحی ریشه دندان)

قبلاً دندانی که ریشه آن عفونت کرده بود، باید کشیده می‌شد. هر چند امروزه در 95% موارد، دیگر این حالت صادق نیست. عصب‌کشی (درمان ریشه)، ریشه (که به آن پالپ هم می‌گویند) دندان را درمان می‌کند. امروزه در تکنولوژی جدید دندانپزشکی، عصب کشی دندان عقل به یک تکنیک نسبتاً بدون درد تبدیل شده که بجای از دست دادن دندان پوسیده امکان حفظ دندان را برای شما فراهم می‌کند. پوسیدگی گسترده دندان، ضربه به دندان، شکستگی دندان و بیماری لثه  باعث از بین رفتن دندان می‌شود و می‌تواند باعث بروز علائم کانال ریشه، مثل درد هنگام جویدن و فشار روی دندان، حساسیت دندان به سرما و گرما که بیشتر از معمول به طول می‌انجامد، یا آبسه دندان شود. علت مشکل کانال عصب هر چه که باشد، دندان‌هایتان با استفاده از روت کانال تراپی قابل نجات یافتن است.

سالانه، میلیون‌ها بیمار از طریق درمان کانال ریشه (روت کانال‌تراپی) هم می‌توانند درد دندان خود را تسکین دهند، و هم دندان‌های طبیعی خود را حفظ نمایند. اگر دندان شما دچار درد و حساسیت شده، متخصصین ما در کلینیک دندانپزشکی دکتر یگانه، با ارائه درمان ریشه کانال، به شما کمک می‌نمایند تا هم دندان دردتان تسکین یابد و هم دندان خود را حفظ نمایید و لبخند زیبای خود را از دست ندهید. با تکنیک‌های جدید و بی‌حسی مورد استفاده در کلینیک، در طول مدت انجام عصب کشی و بعد از آن کاملاً راحت خواهید بود. عصب کشی مانند پر کردن دندان بوده و معمولاً در یک یا دو جلسه کامل می‌شود. به منظور دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه عصب کشی یا روت کانال تراپی (جراحی ریشه دندان) و یا رزرو نوبت در کلینیک دندانپزشکی دکتر یگانه می‌توانید با شماره‌ 02122392365 تماس حاصل فرمایید.

عصب‌کشی یا روت کانال تراپی چیست؟


در زبان یونانی، “اِندو” به معنی درون و “دنت” به معنی دندان است، بنابراین، درمان اندو دونتیک یه معنی درمان فضای داخل دندان است.

شناخت آناتومی دندان به درک درست درمان ترمیم ریشه کمک بزرگی می‌کند. درون دندان، زیر مینای سفید و لایه سختی که عاج دندان نامیده می‌شود، بافت نرم ریشه دندان قرار دارد. ریشه دندان حاوی رگ‌های خونی، عصب و بافت‌های ارتباطی است و هنگام رشد دندان، بافت سخت احاطه کننده دندان را تشکیل می‌دهد.

بافت ریشه از تاج دندان تا نوک ریشه دندان، جایی که به بافت احاطه کننده ریشه دندان متصل می‌شود، امتداد پیدا می‌کند. بافت ریشه هنگام رشد دندان نقش مهمی دارد. هرچند، بعد از رشد کامل، دندان می‌تواند بدون ریشه هم باقی بماند، زیرا دندان می‌تواند از بافت اطراف خود تغذیه نماید.

عصب کشی چگونه دندان را حفظ می‌کند؟


عصب کشی یا روت کانال تراپی، بافت ملتهب و عفونت کرده ریشه را حذف و روت کانال (کانال داخل ریشه) را کاملاً تمیز و شکل می‌دهد، سپس فضای خالی کانال ریشه را پر کرده و می‌بندد. بعد از آن، جهت قرار دادن روکش یا سایر درمان‌های ترمیمی و بازیابی کامل عملکرد دندان، می‌توانید دوباره به دندانپزشک مراجعه ‌نمایید. بعد از ترمیم، دندان عصب کشی شده، مانند سایر دندان‌های شما عمل می‌کند.

چرا دندان ممکن است به عصب‌کشی نیاز داشته باشد؟


عصب کشی دندان وقتی که ریشه (بافت نرم داخل کانال ریشه)، ملتهب شود یا عفونت کند، ضروری می‌شود. التهاب و عفونت بافت ریشه به دلایل مختلفی اتفاق می‌افتد:

هر گونه ضربه‌ای به دندان، حتی اگر منجر به بروز شکستگی یا ترک ظاهری روی دندان نشود، می‌تواند منجر به آسیب به بافت ریشه دندان شود. اگر التهاب یا عفونت بافت ریشه درمان نشود، منجر به درد دندان و در نهایت آبسه دندان می‌گردد.

علائمی که نشان می‌دهد دندان نیاز به عصب کشی دارد


علائمی که باید به آنها توجه نمائید عبارتند از:

 • درد
 • حساسیت طولانی به گرما و سرما
 • حساسیت به لمس کردن و جویدن
 • زردی و لک دندان 
 • ورم
 • حساسیت و خروج مایع از کیسه‌های آبسه و بافت استخوان و لثه مجاور

هر چند گاهاً علامتی از خود نشان نمی‌دهد.

نحوه انجام جراحی ریشه دندان


عصب کشی دندان اغلب در یک یا دو مراجعه به دندانپزشک انجام می‌شود و شامل مراحل زیر است:

 • متخصص ترمیم ریشه دندان پس از معاینه دندان و بررسی عکس گرفته شده از دندان، بی‌حسی موضعی تزریق می‌کند. پس از بی‌حس شدن دندان، او یه لایه محافظ کوچک لاستیکی جهت خشک نگه داشتن دندان در آن ناحیه قرار می‌دهد تا دندان مورد نظر را از دندان‌های مجاور آن جدا کرده و از ورود آب دهان به آن جلوگیری کند.

 • سپس متخصص ترمیم ریشه تاج دندان را سوراخ کرده و از ابزارهای بسیار ظریفی برای حذف کردن بافت ریشه از داخل محفظه ریشه و کانال‌های ریشه و تراشیدن روت کانال و پر کردن آن با مواد پر کننده دندان، استفاده می‌کند.

 • بعد از تمیز و تراشیده شدن روت کانال، متخصص ترمیم ریشه، فضای داخل ریشه را با مواد پر کننده سازگار با محیط زیست (معمولاً مواد لاستیکی شکلی به نام کائوچو) پر می‌کند. جهت مهر و موم کردن کامل فضای ریشه، این ماده پر کننده با مواد چسبی داخل فضای ریشه قرار داده می‌شوند. در برخی موارد، جهت بستن ورودی کانال ریشه، یک ماده پر کننده موقت روی آن قرار می‌گیرد. قبل از ترمیم دندان، این ماده پر کننده موقت توسط دندانپزشک برداشته می‌شود.

 • بعد از مراجعه نهایی به متخصص ترمیم ریشه، جهت قرار دادن روکش یا سایر مواد ترمیمی روی دندان و حفاظت و باز گرداندن آن به عملکرد کامل خود، باید به دندانپزشک مراجعه نمایید.

 • اگر دندان فاقد ساختار مناسب جهت نگه داشتن مواد ترمیمی درون خود باشد، ممکن است دندانپزشک یا متخصص ترمیم ریشه، یک تکیه‌گاه داخل دندان قرار مدهد. جزئیات بیشتر درباره روش‌های مختلف ترمیم دندان خود را می‌توانید با پرسش از دندانپزشک خود کسب نمایید.

آیا در طول درمان عصب‌کشی دندان دردی حس خواهید نمود؟


بسیاری از تکنیک‌های ترمیم ریشه به منظور رفع درد دندان ناشی از التهاب یا عفونت ریشه اجرا می‌شوند. با به‌کارگیری تکنیک‌ها و داروهای بی‌حسی موضعی مدرن، بسیاری از بیماران در طول درمان ریشه هیچ گونه دردی احساس نمی‌کنند.

در ایام اولیه پس از درمان، دندان ممکن است حساسیت نشان دهد، به‌ویژه اگر قبل از عمل عصب‌کشی درد در دندان وجود داشته باشد. این حساسیت با استفاده از داروهای ضد التهاب بدون نسخه یا مطابق دستورات دندانپزشک بهبود می‌یابد. تا چند روز پس از اتمام درمان ریشه، دندان ممکن است در مقایسه با دندان‌های دیگر تا حدی متفاوت به نظر بیاید. با این حال، اگر درد شما شدید بود یا هرگونه فشار و دردی که بیش از چند روز ادامه دارد، حتماً با دندانپزشک ترمیم ریشه خود تماس بگیرید.

مراقبت‌های بعد


در حالتی که دندان شما عصب‌کشی شده و هنوز توسط دندانپزشک ترمیم نشده است، بهتر است چیزی نجویدید. دندان‌هایی که ترمیم نشده‌اند، ممکن است به شکل کمتری مستعد شکستگی باشند، بنابراین بهتر است جهت ترمیم کامل دندان خود، هر چه سریع‌تر به دندانپزشک مراجعه کنید. علاوه بر این، حفظ بهداشت دهان و دندان، از جمله مسواک زدن، نخ دندان کشیدن، و مراجعه منظم به دندانپزشک، بسیار مهم است.

اکثر دندان‌های عصب‌کشی شده، تا مدت زمان قابل توجهی دوام دارند. با این حال، در موارد کمی، دندان عصب‌کشی شده ممکن است به‌طور کامل بهبود یابد و درد آن پایدار باقی بماند. گاهی اوقات، ممکن است به مدت ماه‌ها یا حتی سال‌ها پس از درمان، دندان احساس درد کند. در چنین مواردی، اغلب جراحی ریشه دندان می‌تواند به حفظ دندان و کاهش درد کمک کند.

هزینه


هزینه عصب کشی دندان بسته به شدت مشکل دندان و نوع دندان عفونت کرده متفاوت خواهد بود. عصب‌کشی دندان‌های آسیا دشوارتر بوده و هزینه عصب کشی آنها معمولاً بیشتر است.

معمولاً، هزینه ترمیم و درمان ریشه دندان طبیعی کمتر از هزینه درمان‌های بعد از کشیدن آن دندان است. دندان کشیده شده، جهت بازیابی عملکرد جویدن و جلوگیری از جابجایی دندان‌های مجاور، باید توسط بریج یا ایمپلنت دندان جایگزین شوند. این روش‌ها هزینه‌ای بیشتر از درمان جراحی ریشه دندان و ترمیم بعد از آن دارند. علاوه بر این، با عصب کشی، شما دندان طبیعی خود را حفظ می‌کنید.

سوالات رایج


به چه دلیل یک دندان عصب کشی شده ممکن است نیاز به درمان مجدد داشته باشد؟

ضربه مجدد به دندان، وجود پوسیدگی عمیق یا لق شدن، ترک یا شکستن مواد پرکننده دندان ممکن است باعث ایجاد عفونت جدید در دندان شود. در این حالات، تخصصی در حوزه ترمیم ریشه می‌تواند مسیرهای بسیار باریک دیگری در دندان شما کشف کند که در درمان اولیه ریشه، به درستی درمان نشده باشد.

آیا همه دندان‌ها مناسب عصب کشی هستند؟

اکثر دندان‌ها دارای امکاناتی برای عصب‌کشی هستند. گاهی اوقات، اگر کانال ریشه به راحتی دسترسی‌پذیر نباشد یا ریشه دندان دچار شکستگی شدید باشد، این دندان‌ها با وجود تلاش‌های عصب‌کشی نمی‌توانند حفظ شوند. با این حال، با پیشرفت‌های اخیر در زمینه ترمیم ریشه دندان، امروزه می‌توان دندان‌هایی که قبلاً به نظر می‌رفت که باید جابجا یا جایگزین شوند، را حفظ کرد. هنگامی که عصب‌کشی به عنوان یک راهکار موثر نباشد، اجرای جراحی ریشه دندان ممکن است برای حفظ دندان به کار گرفته شود.

فهرست مطالب
اسکرول به بالا
تماس با کلینیک