فیشور سیلانت، شیار بندی (شیارپوشی) دندانها، درزگیری مینای دندان

فیشور سیلانت یک مایع همرنگ دندان است که بر روی سطح دندان‌های آسیای بزرگسالان زده می‌شود تا از ایجاد پوسیدگی و سوراخ شدن دندان در سال‌های اولیه جلوگیری کند. این پوشش استفاده شده بر روی دندان دائمی است و چندین سال روی دندان باقی می‌ماند.

[alert type=”custom” close=”false” icon=”fa fa-hand-o-left” color=”#000000″ background_color=”#90c5c4″]

اگر دندان‌هایتان حفره و شیارهای عمیقی دارد باید با دندانپزشکتان صحبت کنید که آیا شما نیاز به انجام فیشورسیلانت (شیارپوشی دندان) برای جلوگیری از پوسیدگی بر روی دندانهایتان دارید یا خیر. از آنجایی که فیشورسیلانت روش پیشگیرانه‌ای است که توسط دندانپزشکان برای جلوگیری از پوسیدگی دندان انجام می‌شود، متخصصان ما در کلینیک دندانپزشکی دکتر یگانه توصیه می‌کنند که فیشورسیلانت در دندان‌هایی با حفره و شیارهای عمیق که مستعد پوسیدگی هستند قرار داده شود. برای مشاوره با متخصصان ما در کلینیک دندانپزشکی دکتر یگانه درباره فیشور سیلانت (درزگیری مینای دندان) و یا رزرو نوبت می‌توانید با شماره‌های  02122392365 –02144155090 تماس حاصل فرمایید.[/alert]

فیشور سیلانت چیست؟


فیشور سیلانت به عنوان یک روش پیشگیرانه در درمان دندانی شناخته می‌شود. این فیشور به شکل یک ماده پلاستیکی شفاف بر روی سطح دندان‌ها قرار می‌گیرد تا از حفاظت این دندان‌ها حمایت نموده و ورود باکتری به شیارها را مانع شود. سیلانت می‌تواند برای تمام دندان‌هایی که شیار یا حفره دارند مورد استفاده قرار گیرد، با شرطی که سطح آنها عمیق باشد و پرکننده‌های قبلی در آنها وجود نداشته باشد (پیش‌تر پر نشده باشد). استفاده از سیلانت به خصوص برای دندان‌های آسیا و دندان‌های کوچک معمولاً توصیه می‌شود.

چرا به فیشور سیلانت نیاز دارید؟


سطوح گاز زدن دندان‌های عقب شما دارای شکل‌های پیچیده‌ای از شیارها و حفره‌ها هستند. حفره‌ها، فرورفتگی‌های عمیق در دندانتان هستند و فیشورها، شیارها و گودی‌ها هستند و از این رو است که واژه فیشور سیلانت به کار میرود. اگر شکل شیارها کاملا ساده و سطحی باشد می‌تواند محلی برای رشد باکتری‌ها شود. پرزهای مسواکتان ممکن است نتواند به پلاک و مواد غذایی بجا مانده که بر روی دندانتان چسبیده‌اند، برسند و این می‌تواند در طول زمان منجر به پوسیدگی دندان‌هایتان شود. احتمال ایجاد پوسیدگی دندان‌ها توسط فیشورها 5 برابر بیشتر از سطوح دیگر دندان است.

همه بچه ها نیاز به فیشور سیلانت ندارند. با این حال این موارد در زیر نشان داده شده‌اند:

  • پوسیدگی و پر کردن دندان‌های کودک خود
  • شیارهای عمیق و دشوار برای تمیز کردن
  • امکان خطر زیاد برای ایجاد پوسیدگی
  • بهداشت ضعیف

کدام دندان‌ها باید فیشور سیلانت شوند؟


عمدتاً، فیشور سیلانت روی اولین دندان آسیای دائمی، که معمولاً دندان آسیای دائمی اولین دندان دائمی است، قرار می‌گیرد. با این حال، در صورت لزوم، ممکن است این فیشور را هم روی دومین دندان آسیای دائمی قرار داد. اگر در یکی از اولین دندان‌های آسیای دائمی پوسیدگی وجود داشته باشد، تمام دندان‌های باقی‌مانده (سه تای باقی‌مانده) باید درزگیری شوند، و اگر بیش از یکی از آنها دچار پوسیدگی باشد، توصیه می‌شود که همه دندان‌های دوم آسیاب دائمی نیز درزگیری شوند. در مواردی که در کودکان دندان‌های آسیای کوچک به شکل عمومی درزگیری نمی‌شوند، مگر در صورتی که کودک نیازهای خاصی داشته باشد یا شکل دندانی نامطلوبی داشته باشد.

بهترین زمان برای انجام شیارپوشی دندان


سیلانت دندانی به طور کلی برای کودکان و نوجوانان انجام می‌شود، برای دندان نوزادان انجام نمی‌شود و برای دندان بزرگسالان به ندرت انجام می‌شود.

بهترین زمان برای انجام فیشور سیلانت موقعی است که دندان تازه در آمده است و حتما طی دو سال اول رویش این کار انجام شود. برای اولین دندان آسیای دائمی این زمان حدود سن شش سالگی است و برای دومین دندان آسیای دائمی سن دوازده سالگی است.

دلیل اینکه بهترین کار این است که فیشور سیلانت را در اسرع وقت پس از اینکه دندان ایجاد شد انجام داد این است که در این زمان مینای دندان در ضعیف‌ترین حالت خود است. دندانپزشکان به مینای دندان با عنوان نابالغ اشاره می‌کنند که به این معناست که مینای دندان طی زمان به اندازه کافی طولانی مدتی در معرض دهان و فلوراید قرار نگرفته است تا سفت و محکم شود.

با این حال، در هر سنی که شما آسیب‌پذیرتر هستید و احتمال می‌رود که کمی پس از اینکه دندانهایتان شکل گرفت با مشکلاتی روبرو شوید، الگوهای (شکل‌های) دندانهایتان ممکن است پوسیده شود.

در بزرگسالان گاهی ترمیم رزینی پیشگیرانه انجام می‌شود. ترمیم رزینی پیشگیرانه ترکیبی است از یک ماده پرکننده سفید کوچک به نام aka که یک ترمیم رزینی در بالای دندانتان می‌باشد (جایی که پوسیدگی صورت گرفته است) و یک فیشور سیلانت پیشگیرانه.

سیلانت چگونه به کار برده می‌شود؟


قرار دادن فیشور سیلانت یک فرآیند ساده و بدون درد است که توسط دندانپزشک قابل انجام می‌باشد و نیازی به هیچ داروی بیهوشی ندارد. این فرآیند نیاز دارد که دندان‌ها به دقت تمیز شده، مواد موجود در آنها حذف شده و سپس دندان‌ها خشک شوند. سپس، یک پوشش مایع به صورت رنگی روی دندان‌ها قرار داده می‌شود و با استفاده از یک وسیله سبک، در جای خود تثبیت می‌شود تا زمانی که سفت شود. این فرآیند قرار دادن فیشور سیلانت برای هر دندان کمتر از 5 دقیقه به طول می‌انجامد. پس از اجرای این فرآیند، شما می‌توانید به راحتی غذا بخورید و نوشیدنی مصرف کنید. فیشور سیلانت عمدتاً دارای رنگ سفید است که به خوبی با رنگ دندان‌ها هماهنگ می‌شود و در هنگام صحبت کردن دیده نمی‌شود.

چگونه سیلانت‌ها موفقیت‌آمیز هستند؟


سیلانت در کمک به پیشگیری از پوسیدگی در شیارها خیلی موثر هست. فیشور سیلانت دقیقا مثل پرکننده‌های معمولی می‌تواند سال‌ها (از 5 تا 10 سال) با مراقبت و نگهداری صحیح باقی بماند. اگر سیلانت اآسیب ببیند یا بیفتد براحتی می‌توان آن را عوض کرد.

مراقبت


سیلانت یک پوشش یا محافظ محکم و مقاوم است، اما در طول زمان ممکن است فرسوده و ساییده شود. بهتر است از دندان‌های خود برای گاز زدن مواد خیلی سفت استفاده نکنید، حداقل دو بار در روز دندان‌هایتان را به دقت تمیز کنید و به صورت منظم به دندانپزشک مراجعه نمایید. برای اطمینان از سلامت سیلانت و جلوگیری از هر گونه پوسیدگی در زیر آن، چکاپ‌های منظم ضروری هستند.

آیا فیشور سیلانت با درد همراه است؟


خیر، فرایند کاملا بدون سوراخ کردن است و کودکتان پس از انجام درمان فیشورسیلانت احساس کاملا عادی روی دندانهایش خواهد داشت.

فیشور سیلانت چه مدت باقی می‌ماند؟


فیشور سیلانت معمولا سال‌ها باقی می‌ماند، اما از آن جایی که می‌تواند در طول زمان فرسوده و ساییده شود، ما به شما پیشنهاد می‌کنیم که به صورت منظم به دندانپزشک مراجعه کنید.

هزینه


هزینه فیشور سیلانت به ناحیه تحت درمان و مکان کلینیک یا مطب بستگی دارد. هزینه شیارپوشی یک دندان معمولا کمتر از پر کردن یک دندان است.

فهرست مطالب
اسکرول به بالا
تماس با کلینیک