مقایسه قیمت لمینت و کامپوزیت: کدام ونیر ارزان تر است؟

مقایسه قیمت لمینت و کامپوزیت

مقایسه قیمت لمینت و کامپوزیت

ونیرها یک روش درمانی زیبایی برای بهبود عملکرد و ظاهر دندان‌های شما می‌باشند. به طور کلی، دندان‌پزشکان از کامپوزیت یا پرسلین  (سرامیک) به عنوان ماده‌ای در ونیرهای دندانی استفاده می‌کنند که در جلوی دندان شما قرار می‌گیرند. مزایای این روکش‌های زیبایی شامل بهبود در فرم، زاویه، رنگ و اندازه دندان‌ها می‌شود. البته این درمان فقط به مسائل زیبایی و ظاهری محدود نمی‌شود، زیرا تغییر شکل و زاویه دندان می‌تواند به نفع نحوه‌ی جویدن فرد باشد.

کل هزینه درمان روکش ونیر شما بستگی به نوع مواد روکش و تعداد مورد نیاز برای درمان دارد. در اینجا به همه چیزهایی که باید در مورد این کار بدانید اشاره شده است، از جمله هزینه روکش‌ها.

ونیر چیست؟ 


ونیرها پوسته‌های نازکی هستند که از پرسلین یا رزین کامپوزیت ساخته شده و به صورت دائم به قسمت جلویی دندان‌ها متصل می‌شوند. به منظور چسباندن این روکش‌ها به دندان‌هایتان، مینای دندان (و گاهی اوقات قسمت عمیق‌تر دندان) تراشیده و برداشته می‌شود. این فرایند برگشت‌ناپذیر است و به بی‌حسی موضعی و معمولاً به‌صورت فریز نیاز دارد. اکثر موارد ونیر دندان شامل کار بر روی بیشتر دندان‌های جلویی و برای ایجاد یک لبخند متقارن انجام می‌گیرند. بر خلاف روکش و تاج دندان، باندینگ و یا کاشت ایمپلنت، ونیرها فقط در قسمت جلوی دندان شما جای می‌گیرند. بسته به نوع مواد و ترمیم و نگهداری، ونیرهای دندانی می‌توانند تا 20 سال عمر کنند.

فرق روکش لمینت با رزین کامپوزیت


فرق روکش لمینت با رزین کامپوزیت

ونیرهای پرسلینی (Porcelain) یا همان لمینت دندان، به دلیل ترکیب محکم‌ترشان دوام بیشتری نسبت به کامپوزیت دارند و دچار تغییر رنگ و لکه نمی‌شوند. البته باید به این نکته اشاره کنیم که برای انجام لمینت دندان، به دو یا چند جلسه درمان یا بیشتر نیاز است. با این حال، مزایای آن می‌تواند ارزش آن را داشته باشد زیرا نه تنها قوی‌تر بلکه با قیمتی تقریباً یکسان، ماندگاری طولانی مدت تری دارد.

چه کسی واجد شرایط انجام ونیر دندان است؟ 


ونیرها می‌توانند ظاهر دندان‌هایی را که لب پر شده‌اند، تغییر رنگ یافته‌اند، شکسته شده‌اند و یا از اندازه‌ی متوسط ​​کوچک‌تر هستند، اصلاح کنند.

اگر دندان‌پزشک علائم پوسیدگی را در دندان‌های شما ببیند و متوجه بیماری لثه یا علائم دیگری که نیاز به درمان ریشه دارند شود، واجد شرایط مناسب برای انجام روکش زیبایی دندان نخواهید بود.

قبل از انتخاب ونیرها، بیمار باید تمام شرایط خود را بررسی کند:

 • دندان‌هایی که تکه‌های بزرگی از آن‌ها شکسته شده است ممکن است برای روکش تاج دندان مناسب‌تر باشند.
 • دندان‌های کج یا نامرتب ممکن است قبل از انجام روکش نیاز به بریس دندان (سیم‌کشی) داشته باشند.
 • دندان‌های دچار پوسیدگی، بیماری لثه یا هرگونه مسائل دیگر باید قبل از انجام روکش‌ها درمان شوند.
 • در افرادی که غالباً عادت دارند دندان‌های خود را روی هم بسایند با فشار دهند، ونیر ممکن است آسیب ببیند.

ونیرها چگونه اعمال می‌شوند؟


ونیرها چگونه اعمال می‌شوند؟

در شروع کار دندان‌پزشک زمانی را صرف بررسی پروفایل و ظاهر دندان‌های بیمار و یافتن نیازهای خاص او می‌کند. دندان‌پزشک شما یک دست لیمنت دندان را مخصوص بیمار سفارش خواهد داد. بعد از این جلسه، مراجعات بعدی جهت انجام روکش ممکن است تا 6 هفته انجام شود.

روکش پرسلین یا لمینت دندان 

 • ممکن است از انجماد موضعی (برای بی حسی) استفاده شود
 • لایه نازکی (کمتر از یک میلی متر) از مینای دندان برداشته می‌شود
 • یک قالب از دندان گرفته می‌شود
 • یک دست ونیر مخصوص بیمار با قالب سفارش داده می‌شود
 • در مدت آماده‌سازی ونیرها، ممکن است دندان‌پزشک از ونیرهای موقتی بر روی دندان‌های بیمار استفاده کند
 • تا زمانی که سری ونیرهای دائمی آماده نشود، روکش‌های موقت با احتیاط پوشیده می‌شوند
 • در مراجعه‌ی دوم، روکش‌های دائمی جایگزین می‌شوند
 • دندان‌پزشک شکل، اندازه و تناسب روکش‌ها را بررسی می‌کند
 • این ونیرها با استفاده از یک رزین کامپوزیت (مانند چسب) چسبانده می‌شوند.
 • این رزین با چسب مخصوص از طریق یک نور روشن (نور UV) سفت و بسته می‌شود.
 • کل وقت زمان مراجعه‌ی دوم حدود 2 ساعت است

ونیرهای رزین کامپوزیت

 • دندان‌پزشک یک رنگ ونیری را انتخاب می‌کند که با رنگ طبیعی دندان شما مطابقت دارد
 • دندان‌پزشک رزین کامپوزیتی را به صورت لایه‌ای روی دندان‌ها اعمال می‌کند
 • برای اطمینان از خوب چسبانده شدن روکش‌ها به دندان‌های شما، با هر بار لایه زدن، نور روشن (یو وی) تابانده می‌شود.
 • بعد از آخرین لایه، دندان‌پزشک روکش را شکل داده و صیقل می‌دهد تا با دندان شما مطابقت داشته باشد

بعد از این روش چه اتفاقی می‌افتد؟


ونیرها مانند دندان‌های طبیعی به مراقبت نیاز دارند. به احتمال زیاد دندان‌پزشک یا متخصص شما پیگیری‌های لازم را برای اطمینان از عملکرد کاشته شده در طبق برنامه انجام می‌دهند.

 • ونیرها دقیقاً مانند دندان‌های طبیعی به مراقبت و مراقبت نیاز دارند
 • اگر مراقبت صحیحی صورت نگیرد، پوسیدگی‌ها و لکه‌هایی می‌توانند در زیر مواد شکل بگیرند. این مشکلات همچنین ممکن است درصورتی‌که دندان‌پزشک به طور صحیح روکش‌ها را اعمال نکند، بروز کنند.
 • هنگام جویدن، ساییدن دندان‌ها یا فشار دادن دندان‌ها روی هم خیلی مراقب باشید زیرا سطوح سخت می‌تواند به مواد آسیب برساند
 • این درمان به دلیل اینکه ونیرها اساساً جایگزین مینای دندانتان می‌شوند، نمی‌توانند برگشت‌پذیر باشند.
 • از هزینه تعویض مورد نیاز برای این ونیرها غافل نشوید

مقایسه قیمت لمینت و کامپوزیت


هزینه‌ی این روش‌ها به این موارد بستگی دارد:

 • نوع مواد ونیر مورد استفاده
 • تجربه و میزان ساعاتی که پزشک برای شما صرف کرده است
 • تعداد روکش‌های مورد نیاز

ونیرهای کامپوزیت از پرسلین (لمینت) ارزان‌تر هستند زیرا این روکش‌ها در طی یک جلسه، با استفاده از رزین کامپوزیت مخصوص ساخته می‌شوند. در نتیجه هزینه‌ی این کار با هزینه‌ی دو یا سه جلسه و هزینه‌های لابراتواری برای لمینت دندان بسیار متفاوت است.

قیمت ونیر کامپوزیت 


روکش‌های کامپوزیت روکش‌هایی است که از خمیر ساخته شده‌اند که سخت می‌شود و توسط دندان‌پزشک شما صیقل (پولیش) داده می‌شوند. همه دندان‌پزشکان از روکش‌های کامپوزیت استفاده نمی‌کنند زیرا این روکش‌ها به طبع هنری و ظرافت زیادی نیاز دارند.

این ونیرها بنا بر دلایلی بسیار ارزان‌تر از روکش‌های پروسلنی یا لمینت هستند. لمینت‌های دندان توسط دندان‌پزشکان ساخته نمی‌شود. آن‌ها توسط سرامیست دندان ماهر در لابراتوار دندان‌سازی او ساخته می‌شوند؛ بنابراین برای روکش‌های کامپوزیتی، همه‌چیز در خود مطب انجام می‌شود و از این روکش‌ها ارزان‌تر هستند. این بدان معنا نیست که آن‌ها کیفیت و کارایی پایین‌تری دارند. اگر مشکلات زیبایی دارید که به اصلاح نیاز دارند و دندان‌های شما آسیب‌دیدگی و یا پوسیدگی خیلی بدی نداشته باشند، بهتر است از ونیرهای کامپوزیتی استفاده کنید. هزینه آن به اندازه دندان بستگی دارد. سطوح کوچک‌تر دندان کامپوزیت کمتری نیاز دارند و دندان‌پزشک وقت کمتری را صرف آن‌ها می‌کند؛ بنابراین آن‌ها ارزان‌تر هستند و نتایج زیبایی خود را خواهد داشت.

هزینه‌ی لمینت دندان چقدر است؟ 


هزینه روکش پرسلین یا همان لمینت دندان سه برابر قیمت روکش‌های کامپوزیت است اما با این وجود اغلب سه برابر بهتر از آن‌ها به نظر نمی‌رسد. دلیل گران بودن آن‌ها این است که توسط یک سرامیست در لابراتوار ساخته می‌شوند. او ابزار، دفتر مخصوص و وسایل مخصوص به خود را دارد که از آن‌ها برای شاخت ترمیم‌ها و پروتزهای زیبایی شفاف استفاده می‌کند. ساخت روکش یک هنر ناب است و دندان‌پزشکان از یک لابراتواری استفاده می‌کنند که عالی باشد و بهترین نتایج را به آن‌ها ارائه می‌دهد. تفاوت در هزینه‌ی این دو روش فقط این است که دندان‌پزشکان برای انجام کار خود باید هزینه‌ای را برای کار سرامیست پرداخت کنند و این در هزینه‌ای که پرداخت می‌کنید اعمال می‌شود.

بنابراین، چه روکش‌های شما EMAX باشد یا پرسلین فلدسپاتی، توسط شخص دیگری ساخته می‌شوند و به همین دلیل هزینه بیشتری خواهند داشت. EMAX فوق‌العاده طبیعی است و پرسلین فوق‌العاده قوی است، این تنها تفاوت واقعی بین این دو است. این که شما می‌توانید کدام یک از این دو را انتخاب کنید، با توجه به شرایط شما، رنگ دندان‌های زیر آن، وجود عواملی که به وسایل خاصی نیاز دارند (مانند دندان قروچه) و البته اولویت شما مشخص خواهد شد.

قیمت ونیرهای جدید در مقابل ونیرهای جایگزین شده؟


روکش‌های جدید باید خیلی دقیق و اساسی ارزیابی شوند. دندان‌پزشکان سخت تلاش می‌کنند تا اطمینان حاصل کنند که ونیرها انتخاب مناسبی برای بیماران هستند. اگر سنتان بالاتر باشد یا دندان‌هایی بسیار آسیب‌دیده دارید یا ونیرهای قبلی‌تان نیاز به تعویض دارند، داشتن دندان‌های لمینتی فراوان در دهانتان ممکن است خیلی عالی باشد. اگرچه برای افراد جوان‌تر، انجام لمینت جدید روی دندان‌ها به معنای یک سرمایه‌گذاری در طول عمرشان است. داشتن یک ست معمول و متوسط شامل ​​6 روکش دندان‌های جلویی در طول عمر (به مدت 20 سال) می‌تواند تأثیری قابل‌توجه در زندگی فرد داشته باشد. روکش‌ها باید حدوداً سه بار (هر 15-25 سال) تعویض شوند. این کار امکان انجام درمان‌های عصب‌کشی را در هنگام بروز دندان‌درد و هرگونه مشکل رایج مرتبط با ونیرها میسر می‌کند.

علاوه بر این ممکن است با بالا رفتن سن، نیاز به جایگزینی ونیرهای خود با کاشت ایمپلنت داشته باشید و این می‌تواند منجر به سرمایه‌گذاری قابل‌توجهی شود. برای بیماران جوان‌تر، روکش‌های از پیش اماده یا روکش‌های کامپوزیتی هزینه کمتری دارند و گزینه بسیار بهتری هستند زیرا باعث آسیب کمتری به دندان‌های زیرین می‌شوند.

 اگر به یک ست کامل ونیر نیاز داشته باشم چطور؟


توجه داشته باشید که در هنگام روکش کردن دندان‌ها همیشه مواردی مانند عصب‌کشی، درمان‌های پریودنتال و کارهای دیگری وجود دارد که ممکن است نیاز به انجام آن داشته باشید که این موارد می تواند 10٪ قیمت را افزایش دهد.

قیمت‌های بسیار مختلفی برای این کار وجود دارد زیرا ممکن است به ترکیبی از ونیر و روکش تاج دندان نیاز داشته باشید. همچنین هنگام قرار دادن ونیرها، همیشه احتمال آسیب به دندان زیرین وجود دارد. این می‌تواند به معنای لزوم عصب‌کشی باشد که در نتیجه هزینه را افزایش می‌دهد. همچنین ممکن است شما درصدد انجام درمان‌های زیبایی دیگری نیز باشید. افزایش طول تاج یک روش زیبایی عالی است که هم‌زمان با اعمال ونیرها انجام می‌شود. در این روش لثه‌ها کوتاه‌تر شده و در نتیجه یک لبخندی زیبا و هالیوودی خواهید داشت.

همچنین قبل از قرار دادن ونیرها، سفید کردن دندان‌ها همیشه لازم خواهد بود. ونیرها مانند دندان‌های طبیعی سفید نمی‌شوند. سایه و روشنایی آن‌ها تنظیم می‌شود؛ بنابراین دندان‌پزشکان قبل از قرار دادن ونیرها، نیاز دارند که دندان‌های بیماران سفیدتر کنند و دندان‌های طبیعی آن‌ها را به سفیدی مطلوب برسانند.

فهرست مطالب
اسکرول به بالا
تماس با کلینیک