نحوه ساخت دندان مصنوعی: (ساخت پروتز دندان ثابت و متحرک)

این که آیا شما قصد دریافت دندان مصنوعی را دارید ، یا از قبل آن‌ها را دارید یا شخصی را می‌شناسید که دارای دندان مصنوعی است، بسیار محتمل است که در مورد دندان‌های مصنوعی سوالاتی را در ذهن خود داشته باشید.

دندان مصنوعی، دندان‌ها و لثه های مصنوعی هستند که متناسب با دهان شما ساخته شده و توسط دندان‌پزشکان شما انتخاب می شنود تا جای دندان‌های طبیعی پوسیده یا افتاده را پر کنند. دندان مصنوعی می تواند به صورت کامل یا جزئی باشد، به این معنی که می‌توانند تمام دندان‌های موجود در خط بالای لثه یا پایین لثه را جایگزین کنند ، یا فقط تعداد معدودی از دندان‌های از دست رفته را جایگزین شوند. صرف نظر از اینکه چه نوع دندان مصنوعی ممکن است نیاز داشته باشید، این دندان‌های مصنوعی به صورت سفارشی طراحی شده‌اند که متناسب با دهان شما باشد و از نظر بصری با دندان‌های موجود شما مطابقت داشته باشد.

دندان‌های مصنوعی از چه چیزی ساخته شده‌اند؟ 


در گذشته دندان‌های مصنوعی که پروتزها را تشکیل می‌دهند، از پرسلن یا پلاستیک ساخته شده بودند ، اما پروتزهای مدرن بیشتر به طور کلی از یک رزین سخت ساخته می‌شوند. مواد مورد استفاده در ساخت دندان‌های مصنوعی شکننده‌تر از دندان‌های طبیعی هستند و در صورت افتادن یا عدم مراقبت صحیح از آن‌ها، به راحتی می‌توانند ترک برداشته و یا خرد شوند. این ماده همچنین خیلی سریع‌تر از دندان‌های طبیعی دچار تغییر ظاهر شده و لک بر می‌دارد، و بنابراین باید هر پنج سال یک‌بار با مجموعه جدیدی از پروتزها جایگزین شود.

ساختار پشتی دندان‌های مصنوعی که آن‌ها را در جای خود نگه می‌دارد و به خط لثه طبیعی شباهت دارد، اغلب از رزین مشابهی که برای دندان استفاده می‌شود ساخته شده است ، یا از مواد پلیمری انعطاف پذیر تر که به صوت محکم روی خط لثه طبیعی قرار گرفته است، درست می‌شود.

چرا از دندان مصنوعی استفاده می کنیم؟ 


دندان‌های مصنوعی نه تنها ظاهر لبخندی را که دارای چندین دندان از دست رفته است ، بهبود می‌بخشد، بلکه با پشتیبانی از ساختارهای اطراف گونه‌ها و لب ها ، ساختار دهان را نیز زیباتر می‌کند. همچنین دندان‌های مصنوعی امکان خوردن غذاهایی را که نیاز به جویدن دارند ، امکان پذیر می‌سازند ، که این امر باعث می‌شود رژیم غذایی خود را یکسان نگه دارید و از تغذیه صحیح اطمینان حاصل کنید. در نهایت، دندان مصنوعی یک راه حل مناسب برای جایگزینی دندان‌هایی است که باعث ایجاد درد و مشکلات جدی برای سلامت دهان و دندان می‌شوند ، مانند مواردی که ریشه‌های پوسیده دارند یا آسیب شدید دارند. تعویض پروتز دندان به این معنی است که دندان‌های مشکل دار از بین رفته و دندان‌های مصنوعی که قوی و زیبا هستند، جایگزین آن‌ها می‌شوند.

مراحل ساخت دندان مصنوعی 


مراحل ساخت دندان مصنوعی

مشاوره 

ممکن است بخواهید قبل از اقدام به استفاده از دندان‌های مصنوعی، اطلاعات بیشتری در مورد آن‌ها کسب کنید. در این ملاقات ، دندانپزشک با توجه به شرایط فردی شما ، گزینه های مختلف درمانی را به تفصیل برای شما توضیح می‌دهد.

در طول مشاوره ، از شما به کامل و گسترده برای تعیین هرگونه ناهنجاری سوالاتی پرسیده می‌شود. این سوالات و اطلاعات مورد درخواست شامل:

  • اطلاعات به روز از تاریخچه پزشکی و دندانپزشکی شما.
  • ارزیابی بافت و استخوان.
  • بررسی ثبات ، یکپارچگی ساختاری دندان‌های شما.
  • بررسی وضعیت بهداشت دهان و دندان شما.

بهتر است قبل از تصمیم گیری در مورد اینکه کدام یک از برنامه های درمانی برای شما بهتر است، خوب فکر کنید.

قرار ملاقات اول: برداشت ها

هنگام ساختن هر وسیله ای ، برداشت های اولیه را شروع می کنیم که در آن دندانپزشک در حال حاضر الگوی مطالعه ای از دهان بیمار را ایجاد می‌کند. از بین این مدل ها ، دندان‌پزشکان یک قالب دلخواه ساخته شده که به طور جداگانه برای هر بیمار ساخته شده است، انتخاب می‌کنند.

قرار ملاقات دوم: دندان نیش یا بایت دندان‌ها 

با استفاده از قالب سفارشی ساخته شده از برداشت های اولیه، شکل نهایی دندان‌های شما، انتخاب می‌شود. این برداشت تکثیر دقیق لثه‌ها ، دندان ها و پایه ها را به شما می‌دهد. از این برداشت ها مدل های نهایی ساخته شده‌اند.این مدلها به پایه و اساس ساخت وسایل دندانپزشکی تبدیل می‌شوند. از بین این مدل ها ، دندان‌پزشکان دستگاه های دندانپزشکی سفارشی (رینگ های اکلوزال) ایجاد می‌کنند تا فک بیمار (یا دندان‌های نیش) را ثبت کنند. از رینگ های اکلوزال برای تعیین موقعیت مناسب و طول دندان استفاده می‌شود. قرار دادن دقیق دندان‌ها برای پشتیبانی مناسب از لب ضروری است.

در همین جلسه، دندانپزشک شما را در انتخاب دندان‌های جایگزین راهنمایی می کند. انواع زیادی از دندان‌های مصنوعی وجود دارد که توسط بسیاری از تهیه کنندگان تولید می‌شود و در همه ابعاد ، اشکال و در کیفیت های مختلف عرضه می‌شوند. دندان‌پزشکان از دندان‌های مصنوعی استفاده می‌کنند که مطابق با سن و خصوصیات هر بیمار طراحی شده است. آن‌ها ویژگی های زیبایی شناختی و مقاومت بالا در برابر سایش را نیز در این انتخاب، لحاظ می‌کنند.

جلسه سوم: امتحان 

دندان مصنوعی در پایه موم ساخته شده است تا دندان‌پزشکان بتوانند به بیمار اجازه دهند پروتز را در دهان قرار دهد. این بهترین روش برای بررسی لبخند ، دندان نیش ، قرار گرفتن دندان‌ها هنگام صحبت ، پشتیبانی از لب و ساختار صورت قبل از ساخت دندان مصنوعی با آکریلیک سخت است.

دندانپزشک همچنین اکلوژن (نیش) ، قرار دادن دندان برای گفتار و پشتیبانی از عضلات صورت را ارزیابی خواهد کرد. این کار باعث می‌شود که دندان مصنوعی از نظر عملکردی و زیبایی شناختی دقیق باشد.

در این قرار ملاقات ، مهم است که بیمار مطمئن باشد که رنگ ، شکل و اندازه دندان‌های انتخاب شده ، لبخندی را که پیش بینی کرده اند ، بازسازی می‌کند. اگر نظر دیگری می‌خواهید ، دندان‌پزشکان پیشنهاد می‌کنند همسر یا دوست خود را به این قرار ملاقات بیاورید. دندان‌پزشکان پس از رضایت 100٪ شما از ظاهر خود ، به مرحله نهایی می روند.

هنگامی که بیمار از زیبایی و ظاهر دندان‌های مصنوعی خود راضی شد و دندان پزشک اطمینان داد که تمام جنبه های عملکردی درست هستند ، دندان‌پزشکان آرایش نهایی دندان‌ها را شروع می‌کنند.

جلسه چهارم: پایان کار 

در این قرار ملاقات ، پروتزهای نهایی خود را دریافت خواهید کرد. دندان پزشک تمام جوانب را بررسی می کند تا اطمینان حاصل شود که اکلوژن (نیش) و قرار گیری دندان‌های شما صحیح و درست است و بیمار از ظاهر نهایی خود راضی است. همه مناطق دندان‌های ساخته شده برای هر قسمت از فشارهای احتمالی که ممکن است باعث تحریک شود ، بررسی می‌شوند.

شما در هنگام سازگاری با تغییر از پروتزهای جدید خود ، دستورالعمل هایی برای نگهداری مناسب و مناطقی را که باید به آن‌ها توجه کنید دریافت خواهید کرد.

تنظیم 

بعضی اوقات ممکن است نیاز به تنظیماتی  باشد زیرا دهان شما به پروتزهای جدید عادت می‌کند. در صورت بروز هر گونه علامت و نشانه ای از این که پروتز های شما نیاز به تنظیم دارند، مانند ایجاد درد و ناراحتی در دندان‌ها، با مطب دندان پزشک خود تماس بگیرید.

انواع دندان مصنوعی 


دندان‌های مصنوعی جزئی 

دندان_های مصنوعی جزئی

AASs

دندان‌های مصنوعی جزئی معمولاً به جای سایر روش‌های جایگزینی دندان وقتی دندان‌های طبیعی اطراف به اندازه کافی قوی نیستند که از ساختارهایی مانند پل‌های دندانی پشتیبانی کنند و یا بیشتر از یک یا دو دندان از بین رفته باشد، بکار می روند.

دندان‌های مصنوعی جزئی به قسمتی از خط لثه که در روی آن قرار می‌گیرند، نصب می‌شوند و به دندان‌های طبیعی مجاور چسبانده می‌شوند تا از محل خود خارج نشوند. به هر حال آن‌ها به طور دائم بسته نمی‌شوند و می‌توانند به راحتی و در هر زمان برای تمیز کردن و در هنگام خواب از دهان خارج شوند.

پروتزهای کامل 

پروتزهای کامل

دندان‌های مصنوعی کامل ، که به عنوان پروتزهای کامل نیز شناخته می‌شوند ، پروتزهایی هستند که جایگزین تمام دندان‌های طبیعی شما می‌شوند. شما می‌توانید از آن‌ها برای دندان‌های لثه بالا یا لثه پایین خود استفاده کنید و به کمک مکش و یا به کمک یک چسب دهانی در محل خود نگه دارید. درست مانند پروتزهای جزئی ، آن‌ها نیز به راحتی قابل جدا شدن هستند.

دندان‌های مصنوعی فوری و دندان های مصنوعی ژله ای (overdentures)

انواع دیگری از دندان‌های مصنوعی کامل و جزئی وجود دارد که با پروتزهای دائمی سنتی متفاوت است. از جمله این نوع پروتز ها می‌توان به دندان‌های مصنوعی فوری اشاره کرد. این پروتزها قبل از اینکه دندان‌هایی که جایگزین پروتز شده‌اند برداشته شود، ایجاد می‌شوند و بلافاصله بعد از کشیدن دندان و در طی روند بهبودی مورد استفاده قرار می‌گیرند ، که می‌تواند تا شش ماه طول بکشد. این پروتزها می‌توانند به راحتی قبل  از پروتزهای دائمی استفاده شوند تا از این طریق بتوانند تغییرات دهان را مدیریت کنند، زیرا در طول بهبودی و در این دوران، تورم در لثه و فک ایجاد می‌شود. پس از اتمام روند بهبودی ، پروتزهای فوری برداشته می‌شوند و دهان شما آماده استفاده از پروتزهای دائمی می‌شود. دندان های مصنوعی ژله ای  نیز گزینه دیگری است که اگر پروتزهای سنتی ثابت برای فرد بسیار ناراحت کننده باشند و یا اگر چند دندان طبیعی باقی مانده است ، می‌توانند مورد استفاده قرار گیرند. دندان های مصنوعی ژله ای روی ریشه دندان‌های طبیعی نصب شده و در صورت عدم وجود دندان‌های طبیعی بر روی آن یا روی دندان کاشت شده قرار می‌گیرد. برخی این نوع پروتز را راحت تر می‌دانند و همچنین به راحتی قابل جابجایی هستند.

پروتزهای پشتیبانی شده از ایمپلنت 

همان طور که از نام این نوع دندان‌های مصنوعی مشخص است، این دندان‌های مصنوعی توسط دندان ایمپلنت شده پشتیبانی شده و به آن لنگر می‌شوند. دندان ایمپلنت شده یک تکیه گاه ثابت است که به استخوان فک لنگر می‌خورد و می‌توان از آن برای جایگزینی هر تعداد دندان استفاده کرد. آن‌ها از خود دندان کاشت شده، یک پست فلزی (معمولاً تیتانیوم) و یک تاج سفارشی تشکیل شده است که دقیقاً مانند یک دندان طبیعی است.پروتزهای پشتیبانی شده از ایمپلنت چند روش مختلف دارند که می‌توانند به آن وصل شوند ، اما باید مانند پروتزهای سنتی از آن‌ها مراقبت و نگهداری شود. انجام این کارها روی فک تحتانی معمول تر است ، زیرا قسمت بالایی مشکلات جابجایی ایمنی کمتری دارد ، اما تعداد زیادی از افراد در هر دو مورد کاشت ایمپلنت دارند.

نحوه تمیز کردن دندان‌های مصنوعی 


صرف نظر از این که چه نوع پروتزهایی ممکن است داشته باشید ، همه دندان‌های مصنوعی باید به صورت روزانه تمیز شوند ، درست مثل دندان‌های معمولی. حتی اگر دندان مصنوعی از مواد مصنوعی تشکیل شده باشد ، باکتری‌ها ، پلاک‌ها و تارتار هنوز هم امکان دارد روی آن‌ها ساخته شده و می‌تواند به دندان‌ها و لثه‌های موجود آسیب برساند.

برای تمیز کردن دندان‌های مصنوعی خود ، آن‌ها را از دهان خود بیرون آورده و با آب تمیز بشورید تا ذرات غذایی که ممکن است بین دندان‌ها ، در امتداد خط لثه یا زیر ساختار آن گیر کرده را از بین ببرید. سپس با استفاده از صابون ملایم یا تمیز کننده پروتز دندان ، پروتزها را با مسواک یا برس بسیار نرم مسواک بزنید. حتماً از هیچ‌گونه تمیز کننده ، خمیردندان معمولی یا مسواک برقی استفاده نکنید ، زیرا این‌ها باعث ساییده شده آن می‌شود و می‌توانند به مواد پروتز آسیب رسانده و از بین ببرند. بعد از تمیز کردن ، حتماً آن‌ها را خوب بشویید.

اگر پروتزهای خود را از دهان خارج نمی‌کنید، حتماً با یک مسواک بسیار نرم و مرطوب و خمیردندان دارای فولراید در صورت نیاز لثه ها و هر نوع دندان طبیعی خود را تمیز کنید. اگر مسواک شما خیلی زبر است ، انگشت خود را در یک مایع تمیز کننده مخصوص فرو ببرید سپس لثه های خود را به آرامی مالش دهید ، حتماً تمام سطوح را بشورید.

 

نگهداری از دندان‌های مصنوعی 


همیشه قبل از خواب، دندان‌های مصنوعی خود را بردارید تا از آسیب رساندن به آن‌ها ، دررفتن آن‌ها و از بین بردن لثه های خود جلوگیری کرده و کمی نیز به لثه های خود استراحت دهید. پروتزهای خود را کاملاً در آب گرم نه داغ،  قرار دهید تا از خشک شدن و بد شکل شدن آن‌ها جلوگیری شود. فقط در صورتی که پروتزهای شما اجزای فلزی ندارند ، از محلول های نگهداری دندان استفاده کنید زیرا محلول باعث لکه دار شدن فلز می‌شود.
مقالات مرتبط