ونیر فلد اسپاتیک دندان چیست؟ مزایا و معایب ونیر فلد اسپاتیک

ونیر فلد اسپاتیک دندان چیست؟ مزایا و معایب ونیر فلد اسپاتیک

تولید ونیرهای پرسلنی فلدسپاتیک یک روش تخصصی است که تعداد محدودی از تیم‌های دندانپزشکی یا تکنسین‌های دندان از آن بهره می‌برند. در این روش، از تکنیک دستی جمع‌آوری پرزحمت استفاده می‌شود. سرامیک، کمی از انواع مختلف پرسلن را که در یک لایه یکپارچه ترکیب می‌شوند، به کار می‌برد. این پرسلن‌ها در میزان کدورت، روشنایی و رنگ متفاوتی دارند و در هنگام ایجاد شکل دندان، به صورت هنری ترکیب می‌شوند. این روکش‌ها از پرسلن‌های مصنوعی ترکیب شده استفاده می‌کنند که بهتر از ونیرهای فشرده، سایه‌های دندان را ایجاد می‌کنند.

کدکم و گزینه های سرامیکی شیشه ای فشرده شده نیاز به ضخامت بیشتری برای پوشاندن رنگ های ناخواسته دندان دارند. روکش پرسلن فلدسپاتیک به تراش کاری کمتری روی دندان‌ها احتیاج دارند زیرا این روکش‌ها نسبت به دندان‌ها مطابقت بهتری دارند. فرایند سفارشی سازی ترمیم های فلدسپاتی ظاهری پر جنب و جوش را به بار می‌آورد که طبیعی‌ترین و زیباتر ترین نتیجه را برای بیماران به وجود می‌آورد.

این نوع ونیر به دلیل قابلیت‌های بی‌نظیر ترکیب شدن و همچنین زیبایی شناسی مورد نظر است. با  انتخاب این روکش سرامیکی حداقل احتمال وجود دارد که خطوط سیاه در خط لثه وجود داشته باشد.

ونیر یا روکش چیست؟


ونیر به سطح جلوی دندان متصل می‌شوند و پوسته‌های بسیار باریک و سفارشی و منحصر به فردی هستند که ظاهر لبخند شما را تغییر می‌دهند. آن‌ها معمولاً برای رفع ظاهر دندان‌های تغییر رنگ داده، فرسوده ، تراشیده ، به هم ریخته یا نامنظم استفاده می‌شوند. برای استفاده از روکش ، دندان پزشک شما باید حدود 1یا 2 میلی متر از مینای دندان شما را تراش کند. این کار تضمین می‌کند که روکش به درستی بر روی دندان جای گرفته و به صورت حجیم به نظر نمی‌رسد. پس از آن ، روکش به طور دائم به دندان متصل می‌شود.

چه زمانی پرسلن فلدسپاتیک توصیه می‌شود؟


چه زمانی پرسلن فلدسپاتیک توصیه می_شود؟-

پرسلن فلدسپاتیک یکی از جذاب ترین راه حل های زیبایی برای دندان محسوب می‌شود. این سبک ساخت روکش ممکن است برای بیمارانی توصیه شود که:

  • دارای حفراتی در دندان‌های خود هستند اما هنوز بیشتر مینای دندان خود را دارند
  • دندان‌های بیمار به طور مناسب روی یکدیگر قرار نمی‌گیرند
  • هنگامی که تطبیق سایه و رنگ آن‌ها با یکدیگر دشوار است
  • برای بیماران بسیار مشتاق

 ساخت این نوع پرسلن نسبت به نسخه‌های سرامیکی فشرده شده زمان بیشتری طول می‌کشد و به آزمایشگاه و دندان پزشک متخصص تر و با تجربه تری نیاز دارد. تولید آن‌ها معمولاً پرهزینه‌تر است و استفاده از آن‌ها توسط دندان پزشک مشکل تر است. ایجاد و تهیه نسخه‌های سرامیکی فلدسپاتیک کار ظریف تریاست که عمدتاً برای بازار با افرادی که وضع مالی بهتری دارند مناسب تر است.

آیا روکش پرسلن فلدسپاتیک به قدر کافی مقاوم است؟


آیا روکش پرسلن فلدسپاتیک به قدر کافی مقاوم است؟

این موضوع به انتخاب دندان‌پزشک شما و همچنین به مقدار باقی‌مانده از دندان شما بعد از متوقف شدن خرابی و مشکلات آن بستگی دارد. روکش‌ها، زمانی مفید هستند که دندان‌پزشک شما تمایل کمتری به استفاده از مته دارد و می‌خواهد بیشتر از مینای باقی‌مانده در دندان شما حفظ شود. پرسلن فلدسپاتیک به خوبی به مینای دندان شما متصل می‌شود و حضور ونیر جدید باعث تقویت دندان می‌شود.

ترمیم فلدسپاتیک از یک نوع پرسلن یکپارچه استفاده می‌کند و ساختار زیربنایی قوی برای پشتیبانی از آن ندارد. استحکام کششی 85 مگاپاسکال به تنهایی کم است و باید به شکل چینی ریز و حساس با دندان هماهنگ شود. این نوع ترمیم قدرت خود را از اتصال به مینای دندان به‌دست می‌آورد و در صورت پشتیبانی و اتصال به مینا، ونیر فوق‌العاده قوی می‌شود.

بیشتر دندان‌پزشکان برای استفاده از این نوع روکش‌ها ساختار اضافی دندان را جدا می‌کنند. غالباً كمتر از 50٪ باقیمانده تاج بالینی در معرض دید در این روش دارای مینای دندان برای اتصال به روکش است. اگر این مورد در نظر گرفته شده باشد، ترمیم پرسلن فلدسپاتیک یکی از ضعیف‌ترین گزینه‌ها خواهد بود. این امر برای بیمارانی که روی دندان‌های طبیعی خود سخت هستند ، منع استفاده دارد. قابل درک است که انتخاب مواد ترمیمی اغلب به صورت عملی انجام می‌شود. هنگامی که بیش از 50٪ مینای دندان در طی فرآیند تراش برداشته شده باشد، تاج ممکن است گزینه بهتری باشد. تاج‌ها به اندازه این روکش‌ها به مینای دندان نیاز ندارند.

آنالیز دندان و صورت


در صورت درخواست هر نوع روش زیبایی دندان پزشکی، متخصص دندان پزشک و متخصص پروتز واجد شرایط ، آنالیز دندان و صورت را انجام می‌دهند. این تجزیه و تحلیل ارزیابی از تقارن صورت و لب بر نحوه نمایش دندان‌ها در لبخند را به دندان پزشک ارائه می‌دهد. گفته می‌شود که لب‌ها قاب عکس دندان‌ها هستند. مرسوم است كه دندان پزشک مجموعه عکس‌هایی را كه به صورت مستند از زواياي مختلف و نيز چگونگي لثه در لبخند شما وجود دارد می‌گیرد. سپس اندازه گیری ها در نقاط برجسته در این تصاویر انجام شده و با هنجارهای غالب مقایسه می‌شوند. اگر هر نسبتی به صورت قابل توجهی ” مشخص” باشد ، به بیمار گزینه‌های درمانی معمول و معینی برای رفع مشکل ارائه می‌شود. این حق بیمار است که، امتیاز و مسئولیت تصمیم گیری نهایی راجع به آنچه ارائه می‌شود براساس دیدگاه اهمیت فرد انجام شود.

ونیرهای فلدسپاتیک در مقایسه با ونیرهای پرس شده پرسلنی فشرده


در حالی که تاج برای دندان‌های پشتی ضروری است ، روکش‌های دندانی یک راه حل عالی برای بهبود لبخند برای دندان‌های جلویی است. در طول سال‌ها از دندان‌پزشکان در مورد تفاوت بین روکش‌های فلدسپاتی و روکش‌های پرسلن پرس شده و فشرده پرسیده شده است. روکش فلدسپاتی اولین نوع روکش ساخته شده است ، جایی که بعداً پرسلن فشرده شد. اگرچه هر دو نوع روکش نتایج مثبتی را در بیماران به وجود می‌آورد ، اختلافاتی وجود دارد که بیماران باید قبل از تصمیم گیری در مورد هر نوع روکش از آن‌ها آگاهی داشته باشند.

درخشندگی

پس از قرار دادن روکش، روکش فلدسپاتی زیبا به نظر می‌رسد. با این حال ، با گذشت سال‌ها ، درخشندگی و ظاهر طبیعی خود را از دست می‌دهند. روکش پرسلن فشرده شده هیچ تغییری در درخشندگی در طی سال‌ها نشان نخواهد داد.

زمان تعویض

به بیماران معمولاً توصیه می‌شود که ونیرهای فلدسپاتی خود را در حدود 7-10 سال پس از جایگذاری عوض کنند. بیماران زیادی وجود دارند که هنوز هم بعد از گذشت سال‌ها همان روکش اصلی خود را دارند ، اما این امر استاندارد این روش نیست. و اگرچه این ونیرها هنوز هم قابل قبول به نظر می‌رسند ، اما با زیبایی چینی پرسلن قابل مقایسه نیستند. روکش پرسلن فشرده به طور متوسط می‌تواند بین 10-20 سال دوام داشته باشد.

استفاده روی دندان‌های طبیعی

مواد فلدسپاتی دندان‌های مقابل را خراب می‌کنند. به این معنی که وقتی بیماران دندان‌های فلد اسپاتی به عنوان تاج یا روکش دارند ، سایش دندان‌های طبیعی که در مقابل آن‌ها جویده می‌شود تسریع می‌کنند. این مورد برای پرسلن پرس شده ، که دارای همان ساییدگی دندان طبیعی است ، صدق نمی‌کند.

سایه دندان‌های شما

سایه دندان‌های زیرین شما در واقع تأثیر زیادی بر این موضوع خواهند داشت که روکش‌های شما در آخر به چه رنگی در می‌آیند. مواد فلدسپاتی بسیار متراکم نیستند ، بنابراین اگر دندان طبیعی خاکستری زیادی در زیر آن وجود داشته باشد و دارای تنوع قابل توجهی در سایه باشد ، روکش فلدسپاتی قادر نخواهد بود مقدار را بالا ببرد یا رنگ دندان زیرین را خیلی خوب بپوشاند. مواد فشرده شده پرسلن این مشکل را ندارند زیرا کیفیت بالاتری دارند و متراکم تر هستند.

یکپارچگی و نداشتن حاشیه

یکپارچگی و نداشتن حاشیه به این موضوع اشاره دارد که روکش‌ها در قسمت‌های حاشیه دندان دارای تفاوت رنگ نبوده و قابل تمایز با دندان زیرین و دندان‌های کناری نباشند. وجود حاشیه قابل تمایز بیشتر با مواد فلد اسپاتیک دیده می‌شود، بنابراین مستعد پوسیدگی هستند. دلیل این امر این است که پرسلن فشرده شده از وضعیت دندانی مطلوبی برخوردار است.

قبل از ظهور روکش پرسلن ، دندان‌پزشکان ماهر ، ونیر را روی افرادی که دارای وضعیت پوسیدگی دندانی فعالی بودند ، قرار نمی‌دادند ، زیرا این امر مشکل پوسیدگی را بدتر می‌کرد. با این حال ، روکش‌های فشرده این مشکل را برطرف کردند ، زیرا یک روکش مناسب که به خوبی روی دندان قرار می‌گیرد، دندان زیرین را خراب نمی‌کند.

هر دو روکش پرسلن فلدسپاتیک و فشرده راه حل‌هایی برای افزایش زیبایی لبخند شما هستند. برخي از بيماران براساس وضعيت دندان‌های خود می‌توانند از روکش فلدسپاتي استفاده كنند و این روش كاملاً برای آن‌ها مناسب است. دیگر افراد نیاز دارند که با پرسلن فشرده شده این کار را انجام دهند. مانند بسیاری از تصمیمات ، بهترین راه حل برای هر بیمار براساس نیازهای شخصی وی تصمیم گیری خواهد شد.

مراقبت از انواع ونیر


مراقبت از انواع ونیر

اگرچه آن‌ها می‌توانند لبخند شما را به طور کامل تغییر دهند ، ونیرها آن قدر محکم و قوی هستند که نیازی به تغییر عمده در امور بهداشت دهان و دندان خود ندارید. مسلماً دندان پزشک شما توصیه‌های خاص تری خواهد داشت ، اما تعجب نکنید اگر او به راحتی از شما خواسته است مانند همیشه و روزمره مراقب دندان‌های خود باشید.

برای تمیز کردن ، محافظت و نگه داشتن روکش‌های دندانی خود از این سه نکته بسیار ساده استفاده کنید:

o حداقل دو بار در روز دندان‌های خود را مسواک بزنید. در حالت ایده آل ، بعد از هر وعده غذایی مسواک بزنید.

o حداقل روزی یک بار در دندان‌های خود از نخ دندان استفاده کنید. در حالت ایده آل ، بعد از هر وعده غذایی از نخ دندان استفاده کنید.

o یک یا دو بار در روز دهان خود را با دهان‌شویه ضد عفونی کننده بشویید.از مسواک زدن و نخ زدن روکش‌های خود نترسید – آن‌ها می‌توانند این فشار را تحمل کنند! با این حال ، خمیردندان بدون سایش و مسواک نرم را انتخاب کنید.

بهداشت دهان و دندان مناسب فقط تمیز کردن و محافظت از روکش‌ها نیست. این کار همچنین خطر ابتلا به بیماری لثه را کاهش می‌دهد ، که مانع از بیماری  لثه‌ها و قرار گرفتن و افتادن روی روکش‌ها می‌شود. بنابراین به نوعی ، شما با یک تیر به دو نشان می‌زنید! اگر در مورد روش‌های مسواک زدن و نخ دندان خود شک دارید ، می‌توانید نکاتی را در مورد بهداشت دهان از دندان پزشک خود بخواهید.

علاوه بر این ، حتماً معاینات منظم را با دندان پزشک خود ترتیب دهید. بیشتر توصیه می‌کنند که هر شش ماه یکبار برای تمیز کردن کامل و معاینه عمومی به دندان پزشک مراجعه کنید. این کار به دندان پزشک شما فرصتی می‌دهد تا هرگونه مشکل در مورد روکش‌های شما و سایر مشکلات دهانی و دندانی را برطرف کند. با این حال ، شما باید بدانید که مشکلات مربوط به روکش‌ها بسیار نادر هستند. روکش‌های شما قوی هستند و باید طول عمر بسیار بالایی داشته باشند.

یادداشتی برای بروکسرها (یعنی افرادی که دندان‌هایشان را روی هم می‌کشند و دندان قروچه دارند)

اگر شما به بروکسیسم (رقوچه دندانی) دچار هستید، حتماً به دندان‌پزشک خود اطلاع دهید تا او نیز از این مشکل آگاه باشد. بروکس می‌تواند استرس زیادی را بر روی دندان‌های شما ایجاد کند که به طور بالقوه به روکش‌های شما (و همچنین دندان‌های طبیعی شما) آسیب برساند. بنابراین، ممکن است نیاز به استفاده از محافظ دندانی داشته باشید، که به عنوان محافظ برای جلوگیری از به هم ریختگی دندان نیز شناخته می‌شود. این وسیله در حالت استراحت و در هنگام خواب، وارد شدن استرس بر دندان‌های شما را به حداقل می‌رساند.

اگرچه بیشتر بروکسرها هنوز هم می‌توانند از روکش استفاده کنند، اما باید در نصب و مراقبت از روکش‌های دندان آگاه باشند و به درستی نصب و مراقبت کنند. این مرحله اضافی را به روال مراقبت از دندان‌ها اضافه کنید.

یادداشتی برای جوندگان

اگرچه روکش‌ها بسیار بادوام هستند ، اما به اندازه دندان‌های طبیعی کاملاً قوی نیستند. به همین دلیل ، دندان‌پزشکان توصیه نمی‌کنند که جویدن اشیاء بسیار سخت مانند آجیل ، یخ ، ناخن ، استخوان و غیره را انجام دهید. اگرچه بعید به نظر می‌رسد ، اما اگر شما اجسام سفت و سخت را به وسیله دندان‌های خود بجوید، روکش‌های شما ممکن است خراش داشته باشند.

مراقب عوامل رنگ دهنده باشید

اگرچه ونیرهای چینی در مقابل لکه‌ها مقاومت نشان می‌دهند، اما ممکن است به مرور زمان مانند دندان‌های طبیعی شما لکه دار شوند. بنابراین، هنگامی که به شما نحوه مراقبت از روکش‌های دندان آموزش داده می‌شود، ممکن است دندان‌پزشک شما توصیه کند که از خوردن مواد غذایی و نوشیدنی‌های رنگ زا پرهیز کنید. این مواد شامل قهوه، شراب قرمز، چای، سودا تیره، سس سویا، انواع توت‌ها و سایر موارد می‌شوند. یکی از دلایل دیگر تغییر رنگ، مصرف سیگار است. بنابراین، اگر سیگار می‌کشیدید، علاوه بر فواید درمانی زیادی که ترک سیگار دارد، به خاطر دندان‌های خود نیز این عادت را ترک کنید.

بعد از قرار ملاقات شما با دندان پزشک و نصب روکش

بعد از قرار دادن روکش‌های شما ، ممکن است دندان پزشک از شما بخواهد برای ارزیابی به مطب برگردید. هدف اصلی این قرار ملاقات ، فراهم کردن فرصتی برای دندان پزشک برای بررسی محل قرارگیری روکش‌ها و وضعیت بافت لثه شما است ، بررسی اینکه آیا لثه‌ها پاسخ بدی به ونیرها داده‌اند یا خیر. با این حال ، این کار همچنین یک فرصت اصلی برای شماست که هر گونه سؤالی را در مورد روکش‌های خود و نگهداری آن‌ها مورد نیاز است از دندان پزشک بپرسید. سرانجام ، اگر در تقویم خود قرار ملاقات ندارید ، باید معاینه بعدی دندان پزشکی خود را نیز در این قرار ملاقات انجام دهید.

فهرست مطالب
اسکرول به بالا
تماس با کلینیک