پوسیدگی دندان طی درمان ارتودنسی: پیشگیری و درمان پوسیدگی

پوسیدگی دندان طی درمان ارتودنسی

بریس یک روش ارتودنسی ارزشمند برای کودکان و بزرگسالان است. چه برای بهبود سلامت دندان و یا فقط برای ایجاد لبخند بهتر، میلیون‌ها نفر از این بریس‌ها‌ نتیجه بسیار خوبی دریافت کرده‌اند.

اگرچه نکات مثبت زیادی در مورد بریس‌ها وجود دارد، اما باید گفت اشکالاتی نیز در رابطه به آن‌ها وجود دارد که باید مورد توجه قرار گیرد. یکی از چالش‌های کسانی که این نوع ارتودنسی را انتخاب می‌کنند، رعایت بهداشت مناسب دهان است. به زبان ساده، براکت‌ها و سیم‌هایی که یک مجموعه بریس را تشکیل می‌دهند  تمیز نگه داشتن دندان‌ها را دشوارتر می‌کنند. اگر در طی استفاده از بریس، بهداشت دهان و دندان خود را رعایت نکنید، احتمال ایجاد پوسیدگی بیشتر می‌شود. آیا شما فکر می‌کنید دندان شما در طی دوره ارتودنسی دچار پوسیدگی شده است؟ در این صورت، احتمالاً از خود می‌پرسید که قدم بعدی چیست. دندانپزشک درمانی را ارائه می‌دهد که برای شما مناسب است و از گسترش پوسیدگی و آسیب رساندن به لبخند شما جلوگیری می‌کند.

ارتودنسی چگونه احتمال پوسیدگی دندان را افزایش می‌دهد؟


ارتودنسی چگونه احتمال پوسیدگی دندان را افزایش می دهد

هدف از ارتودنسی جابجایی دندان‌ها در یک موقعیت مناسب است. برای رسیدن به این هدف، از براکت و سیم برای ایجاد یک چارچوب استفاده می‌شود که دندان‌ها را به تدریج به سمت مکان مورد نظر حرکت می‌دهد. این یک سیستم عالی است. اما محیطی ایجاد می‌کند که ذرات غذا می‌توانند در دهان محبوس شوند. اجازه می‌دهد ذرات غذا در دهان باقی بمانند که به مرور باعث پوسیدگی دندان می‌شود و ممکن است نتیجه نهایی آن ایجاد حفره در دندان باشد.

پر کردن چگونه بر روی بریس‌ها تأثیر می‌گذارد؟ 


جای نگرانی نیست. حتی اگر از قبل دندان‌های شما پر از حفره بوده‌اند، باز هم می‌توانید لبخند صاف و زیبایی داشته باشید.

در واقع، انجام کارهای ارتودنسی می‌تواند از ایجاد حفره‌های دندانی در آینده و پر شدن آن‌ها جلوگیری کند. در صورتی که دندان‌های شما کج و نامرتب باشد، ممکن است نتوانید با مسواک به برخی از شکاف‌ها دسترسی پیدا کنید. در نتیجه امکان رشد باکتری و ایجاد حفره در دندان‌های شما فراهم می‌شود. در این شرایط دندانپزشک شما وارد عمل شد و حفره‌ها را پر می‌کند تا از پوسیدگی بیشتر دندان جلوگیری کند. بعد از ارتودنسی باید با دقت بیشتری مسواک بزنید و نخ دندان بکشید و احتمال ایجاد حفره‌های آینده را کاهش دهید.

گاهی اوقات، پر شدن بزرگ دندان ممکن است مانعی برای براکت‌ها و سیم‌ها ایجاد کند. متخصص ارتودنسی شما با فاصله دادن دندان‌ها در این زمینه کار می‌کند تا براکت‌ها به درستی تراز شوند. نوارهایی که برای فاصله دادن استفاده می‌شوند فلزی یا لاستیکی هستند و در طول درمان بین دندان‌های شما باقی می‌مانند. این کار اطمینان می‌دهد که زمانی که شما بریس‌های خود را خارج می‌کنید، فاصله بین دندان‌ها حفظ می‌شود. عوامل زیادی در ایجاد لبخند سالم نقش دارند!

درمان حفره‌های دندانی در طی درمان ارتودنسی 


درمان حفره‌های دندانی در طی درمان ارتودنسی

متأسفانه ممکن است در طی درمان ارتودنسی حفره‌هایی در دندان‌های شما ایجاد شود، حتی اگر در بهداشت دهان و دندان خود کوشا باشید. در ابتدا می‌توان بریس و حفره‌های دندانی را ترکیبی کاملاً بد دانست. خوشبختانه در اینجا خبرهای خوبی وجود دارد. زمانی که از بریس استفاده می‌کنید می‌توانید سوراخ‌های دندان خود را پر کنید. برای پر کردن این سوراخ‌ها نیازی به صبر کردن تا انتهای درمان نیست، زیرا گزینه‌های زیادی برای انجام سریع آن وجود دارد.

در بسیاری از موارد، بدون نیاز به تغییر در موقعیت بریس‌ها، می‌توان حفره‌ها را پر کرد. البته این کار به محل حفره یا حفره‌ها بستگی خواهد داشت. اگر بریس‌ها مانع از انجام صحیح کار شوند، بعضی از بیماران باید موقتاً بخشی از بریس‌های خود را بردارند. با این حال، اندکی بعد از درمان بریس‌ها دوباره وصل می‌شوند. بسیار بهتر است که در طی درمان ارتودنسی، دندان‌های خود را پر نکنید. اما در صورت نیاز، این کار قطعاً امکان‌پذیر است.

ارتودنسی نامرئی


اگر نگران احتمال پوسیدگی دندان‌های خود در نتیجه استفاده از بریس هستید، باید توجه داشته باشید که گزینه دیگری نیز وجود دارد. به جای بریس‌های فلزی، می‌توانید نوع نامرئی را انتخاب کنید. این‌ها الاینرهای شفافی هستند که بدون داشتن عوارض منفی بریس‌ها، برای صاف کردن دندان‌ها به کار می‌روند. در این روش نه تنها می‌توانید از گیر افتادن ذرات غذا در دهان خود جلوگیری کنید، بلکه مجبور نیستید برای مدت زمان طولانی از بریس‌های فلزی قابل توجه استفاده کنید. از آنجا که الاینرهای نامرئی عملاً قابل مشاهده نیستند، می توانید آن را در طول زندگی روزمره خود بپوشید بدون اینكه بیشتر افراد حتی متوجه آن شوند.

قبل از انتخاب این نوع الاینر باید به چند نکته دقت کنید. اول، شما باید متعهد باشید که آن‌ها را بیش از 22 ساعت در روز در طول دوره درمان خود استفاده می‌کنید. مزیت بزرگ الاینرهای نامرئی این است که هر زمان که بخواهید می‌توانید آن‌ها را از دهان خود خارج کنید. در صورت عدم نظم و انضباط، این مزیت به یک مشکل بالقوه تبدیل می‌شود. اگر می‌خواهید در انتهای درمان به نتایج دلخواه خود برسید، باید آن را مرتباً بپوشید. بسیار خوب است که بتوانید الاینرها را برای خوردن غذا از دهان خود خارج کنید، اما پس از اتمام کار باید آن‌ها را دوباره بپوشید!

نکاتی که به جلوگیری از پوسیدگی دندان در طول ارتودنسی کمک می‌کند 


شما باید مسئولیت سلامت دهان و دندان خود را بپذیرید. این بدان معنی است که روش صحیح مسواک زدن، نخ دندان کشیدن، شستشو و موارد دیگر را بدانید. به طوری که وقتی این بریس‌ها از دهان خود خارج می‌کنید، دندان‌های سالم و زیبای شما بدرخشند.

در اینجا نکاتی آورده شده است که به شما در جلوگیری از پوسیدگی دندان در هنگام استفاده از بریس‌های دندانی کمک می‌کند.

ارتودنسی را در سنین پایین در نظر بگیرید 

اگر کودک شما به بریس نیاز دارد، بهتر است آن‌ها را زودتر تهیه کنید. این به این دلیل است که وقتی تمام دندان‌های دائمی آن‌ها به تازگی رشد کرده باشند، هنوز سالم هستند و پر نشده‌اند. همچنین، کودکان فک نرم‌تری دارند، بنابراین این امر به درمان سریع‌تر کمک می‌کند. اگر بزرگسال هستید و قصد دارید از بریس برای مرتب کردن دندان‌های خود استفاده کنید، فقط مطمئن شوید که تمام حفره‌هایی را که از قبل در دندان‌ها شما ایجاد شده درمان کرده‌اید.

مسواک زدن و نخ دندان کشیدن با بریس 

مسواک زدن و نخ دندان کشیدن با بریس برای جلوگیری از پوسیدگی دندان در طول ارتودنسی

براکت‌ها و سیم‌ها می‌توانند ذرات غذایی را به دام بیندازند. اگر آن را به درستی تمیز نکنید، باکتری‌ها و پلاک که یک اسلحه چسبنده است، می‌توانند روی دندان‌ها و لثه‌ها جمع شوند. این اتفاق می‌تواند باعث قرمز شدن لثه‌ها و متورم شدن آن‌ها شود. دندان‌های شما ممکن است ضعیف شوند، لکه‌های سفیدی روی دندان شما ایجاد شود که حتی پس از برداشتن بریس‌ها نیز شما باقی می‌مانند و این باعث ایجاد بوی بد دهان می‌شود.

زاویه موی مسواک شما باید تقریباً 45 درجه به بالا و پایین باشد. در حالی که مسواک را به جلو می‌برید، آن را به صورت دایره‌های کوچکی حرکت دهید. شما همچنین می‌توانید از مسواک پروکسی استفاده کنید. مسواک پروکسی نوعی مسواک نایلونی است که برای تمیز کردن بین دندان‌ها طراحی شده است. آن را در زیر سیم قرار دهید و سپس آن را به بالا و پایین حرکت دهید. با این کار لبه براکت‌ها را نیز تمیز می‌کنید. نخ دندان را بین دو دندان بالا بزنید. نخ را چندین بار به عقب و جلو بکشید تا سطوح دندان‌های بالا و پایین شما تمیز شود. به یاد داشته باشید که زیر خط لثه را نیز تمیز کنید.

مسواک زدن بعد از هر وعده غذایی 

برای رعایت بهداشت دهان و دندان خود ممکن است لازم باشد که عادت‌های روتین مراقبت از دندان خود را فراموش کنید تا نسبت به مسواک زدن آگاهی بیشتری داشته باشید. پلاک می‌تواند در براکت‌ها و سیم‌های شما پنهان شود که به راحتی هم پاک نمی‌شود. عدم مراقبت مناسب دندانپزشکی در طی درمان ارتودنسی می‌تواند تجمع پلاک را بدتر کرده و باعث پوسیدگی دندان شود.

خوردن مسئولانه با بریس 

خوردن انواع غذاهای نامناسب می‌تواند به بریس‌های دندان شما آسیب برساند و منجر به پوسیدگی دندان شود. مواردی مانند آجیل سفت، چوب شور، ژله، جویدن یخ مواردی هستند که باید از خوردن آ‌ها اجتناب کنید. نکته مهم دیگر این است که مطمئن شوید میوه‌ها و سبزیجات خود را به اندازه مناسب برش داده و به جای گاز گرفتن آن را در دهان خود قرار دهید. همچنین از خوردن غذاهای چسبناک و جویدنی مانند شکلات‌های کارامل، آدامس و پاستیل خودداری کنید. این نوع غذاها می‌توانند به بریس‌های شما آسیب برسانند و باعث شکسته شدن آن‌ها شوند. این امر می‌تواند به زمان درمان شما بیفزاید، به این معنی که باید بریس‌ها را بیش از زمان تخمین زده شده در دهان خود نگه دارید.

همچنین مواد غذایی بسیاری وجود دارد که خوردن آن‌ها در طی دوره استفاده از بریس مشکلی ندارد. غذاهای نرم مانند ماست، بلغور جو دوسر، انگور، موز، اشکالی ندارند و برای شما مفید نیز هستند. اما اگر مجبورید یک چیز شیرین بخورید، می‌توانید شکلات، کیک، پای و کلوچه‌های ساده بخورید. فقط به یاد داشته باشید که بسیاری از این خوراکی‌ها سرشار از قند هستند، بنابراین باید بعد از خوردن آن‌ها به خوبی مسواک بزنید.

به طور مرتب به ارتودنتیست مراجعه کنید

به طور مرتب به ارتودنتیست مراجعه کنید برای جلوگیری از پوسیدگی دندان در طول ارتودنسی

مراجعه به متخصص ارتودنسی برای معاینات منظم برای ایجاد تنظیماتی مانند سفت کردن بریس‌ها مهم است. کودکان به ویژه در طی درمان ارتودنسی مستعد ایجاد حفره و لکه بر روی دندان‌های خود هستند. زیرا احتمالا مسواک زدن یا نخ دندان کشیدن به طور صحیح فراموش می‌شود. در چنین مواردی، متخصص ارتودنسی شما می‌تواند داخل دهان شما را بررسی کند تا از بروز هرگونه آسیب جلوگیری کند. غذاهای سالم بخورید مراقب خود و بریس‌های خود باشید.

فهرست مطالب
اسکرول به بالا
تماس با کلینیک