ارتودنسی با لیزر:مزایا و کاربرد

لیزر در دندانپزشکی کاربردهای متعددی دارد. با بهره‌گیری از لیزر می‌توان مدت زمان ارتودنسی را کاهش داد. متخصص ارتودنسی پس از بررسی وضعیت دندان‌ها لیزر مناسب را توصیه می‌کند. دلایل متفاوتی برای به کار بردن لیزر در ارتودنسی وجود دارد؛ متخصص ارتودنسی در جلسه مشاوره نگرانی‌های بیمار را رفع می‌کند و به سوالات وی درباره کاربرد لیزر در درمان ارتودنسی پاسخ می‌دهد. در کل لیزر برای راحتی بیشتر بیمار در عمل‌هایی به کار برده می‌شود که در آنها ساختارهای آسیب زننده به دندان‌ها و لثه‌ها و همچنین بافت متورم برداشته می‌شود. برای مثال چنانچه قبل از سیم‌کشی دندان‌ها از لیزر برای برداشتن بافت لثه استفاده شود، مدت زمان ارتودنسی کوتاه‌تر می‌شود.

[alert type=”custom” close=”false” icon=”fa fa-hand-o-left” color=”#000000″ background_color=”#90c5c4″]

امروزه لیزر بافت نرم به عنوان جزء مهمی از فرایندهای درمان بافت نرم در ارتودنسی شناخته شده است. با استفاده از لیزر می‌توان به روشی بدون درد و بسیار دقیق مشکلات بافت‌های دهان را برطرف کرد. لیزر کاربردهای متعددی در ارتودنسی دارد.

امروزه بسیاری از متخصصین ارتودنسی با دانش کافی در زمینه استفاده از لیزر در ارتودنسی، خدمات متنوع ارتودنسی را با استفاده از لیزر به بیماران خود ارائه می‌دهند. جهت دریافت نوبت مشاوره برای مطرح کردن سوالات یا رزرو نوبت درمان می‌توانید با شماره‌های 02122392365 –02144155090 تماس بگیرید.[/alert]

مزایای ارتودنسی با لیزر


لیزر کاربردهای متعددی در پزشکی و دندانپزشکی دارد. بعضی از لیزرها مناسب درمان بافت‌های سختی مانند دندان و استخوان است و شماری از آنها برای بافت‌های نرم به کار برده می‌شود. لیزرهای بافت نرم پرکاربردترین لیزرها در ارتودنسی هستند. شاخص‌ترین مزایای ارتودنسی با لیزر عبارت است از:

  • نخستین دلیل استفاده از لیزر در ارتودنسی این است که درمان برای بیمارانی که در کنار سیم‌کشی دندان‌ها آفت دهان یا زخم‌های دیگری دارند، راحت‌تر می‌شود. متخصص لیزر را با فاصله از ضایعه می‌گیرد، به این ترتیب انرژی جذب می‌شود، اما بافت بریده نمی‌شود. آفت در اثر تابش لیزر بی‌حس می‌شود و روند التیام شتاب می‌گیرد.
  • ارتودنسی با لیزر به سرعت در حال تبدیل شدن به روشی ایده‌آل برای درمان بسیاری از مشکلات دهان و دندان است که در گذشته باید چندین جلسه تحت درمان‌های متعدد قرار می‌گرفت. بافت دهان بسیار نازک و حساس است و بی‌حسی موضعی برای لیزردرمانی آن کفایت می‌کند. لیزر وقفه بین درمان‌ها را به نحو قابل توجهی کاهش می‌دهد و سریع‌تر سلامتی را برای دهان و دندان‌ها به ارمغان می‌آورد.
  • لیزر زمان التیام را کاهش می‌دهد و مشکل خونریزی را از بین می‌برد. البته احتمال دارد که لیزردرمانی عفونت، انقباض یا ورم جزیی ایجاد کند. ازآنجایی که با لیزر می‌توان درمان‌های چندجلسه‌ای را در یک جلسه انجام داد، در زمان و هزینه صرفه‌جویی می‌شود.

کاربردهای لیزر در ارتودنسی


شلوغی و به‌هم‌فشردگی دندان‌ها

نامرتبی و به‌هم‌فشردگی دندان‌ها حالتی است که فضای کافی برای مرتب قرار گرفتن تمام دندان‌ها وجود نداشته باشد و در نتیجه دندان‌ها کج و به‌هم‌ریخته شود. رفع مشکل نامرتبی دندان‌ها از آن رو بسیار مهم است که تمیز کردن دندان‌های نامرتب و به‌هم‌ریخته دشوار است و به این ترتیب احتمال پوسیدگی دندان و بیماری‌های لثه افزایش می‌یابد و عملکرد دندان‌ها مختل می‌شود. لیزر ابزاری مفید برای درمان نامرتبی دندان‌ها است. چنانچه در این نوع درمان ارتودنسی از لیزر با قدرت پایین استفاده شود، حرکت دندان‌ها سریع‌تر می‌شود.

جراحی فرنوم

ساختارهایی در دهان وجود دارد که گاهی چگونگی شکل‌گیری آنها باعث فاصله‌دار شدن دندان‌ها می‌شود. این ساختارها بر وضعیت قرارگیری دندان‌ها، لثه‌ها و بافت‌های اطراف اثر می‌گذارد. فرنوم اتصال عضلانی کوچکی است که بین لب‌ها و لثه‌ها قرار دارد، این بند گاهی بیش از حد بلند است و تا بین دندان‌ها کشیده می‌شود، در نتیجه دندان‌ها فاصله‌دار و نامرتب می‌شود. فرنکتومی یا جراحی فرنوم با هدف کوتاه کردن فرنوم و بستن فاصله بین دندانی انجام می‌شود. انجام جراحی با لیزر دوران بهبود را کوتاه‌تر می‌کند و از تحلیل رفتن بافت جلوگیری می‌کند.

جراحی بافت متورم

ورم کردن بافت معمولاً پی‌آمد رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان است. با استفاده از لیزر می‌توان بافت متورم را برداشت تا زدودن پلاک آسان‌تر شود. به علاوه پس از برداشتن بافت راحت‌تر می‌توان بهداشت دهان و دندان را رعایت کرد. متخصص ارتودنسی پس از برداشتن بافت بهتر می‌تواند به مینای زیر بافت دسترسی پیدا کند و جرم‌گیری گسترده‌تر و موثرتری را انجام دهد. بافت‌های متورم باعث درد و ناسالم به نظر رسیدن لثه‌ها می‌شود.

سیم‌کشی دندان‌ها


در درمان معمولی ارتودنسی برای حرکت دادن و ردیف و مرتب کردن دندان‌ها از بریس استفاده می‌شود. قبل از آن که سیم به سطح تک تک دندان‌ها متصل شود، ابتدا باید سطح دندان تمیز شود و تمام آلودگی‌ها زدوده شود. گاهی اوقات بافت لثه سطح دندان را می‌پوشاند. حال اگر بافت با لیزر برداشته شود، زمان انتظار برای شروع ارتودنسی کاهش می‌یابد. اگر دندان نهفته وجود داشته باشد یا دندان کامل درنیامده باشد، باید ابتدا بافت پوشاننده دندان با لیزر برداشته شود. برداشتن بافت با لیزر زمان انتظار برای شروع ارتودنسی را بیش از یک سال کاهش می‌دهد. به این ترتیب دندان‌ها سریع‌تر مرتب می‌شود.

درمان‌های زیبایی تغییرشکل لثه


ممکن است خط لثه پس از اتمام ارتودنسی به دلیل کج و نامرتب بودن قبلی دندان‌ها ناهموار به نظر بیاید. در این حالت متخصص ارتودنسی می‌تواند با لیزر مشکل زیبایی لثه‌های دندان‌های پیشین را برطرف کند. متخصص می‌تواند با لیزر خط لثه را صاف کند و انحناهای آن را شکل دهد تا دندان و لثه‌ها سالم‌تر و زیباتر شود. اصلاح خط لثه لبخند را زیباتر می‌کند و اعتماد به نفس بیمار را ارتقاء می‌دهد.

انواع لیزر


امروزه از لیزرهای مختلفی در درمان ارتودنسی استفاده می‌شود که هر کدام مزایا و کاربردهای خاص خود را دارد. نوع تابش می‌تواند بین تابش خودانگیخته و القائی متغیر باشد.

به تناسب نوع عمل و نوع بافت می‌توان از لیزرهای با قدرت بالا، متوسط یا پایین استفاده کرد. محیط فعال لیزر ممکن است مایع، گاز یا جامد باشد. لیزرهای مورد استفاده در ارتودنسی از آرگون، دی اکسید کربن و دیگر محیط‌های فعال گازی استفاده می‌کنند. ار یک نقطه نظر دیگر لیزرها برحسب قابلیت‌شان در هدف قرار دادن بافت‌های نرم یا سخت طبقه‌بندی می‌شوند. انتخاب لیزر مناسب شرط اصلی دوران بهبود سریع و آسان است.

مقالات مرتبط