ارتودنسی ثابت به روش دیمون

در ارتودنسی به روش دیمون از سیم منعطف و براکت‌های کشویی به تدریج سفت شونده استفاده می‌شود. در این روش با دادن فرصت کافی یا زمان تنفس به دهان برای عادت کردن به تغییرات، سریع‌تر میتوان به ردیف و مرتب کردن دندان‌ها دست پیدا کرد. با این روش سیم‌کشی دندان‌ها می‌توانید در زمانی کوتاه‌تر و با سهولت بیشتر به لبخند رویایی خود دست پیدا کنید. در ارتودنسی دیمون هیچ کش، بست و وسیع کننده کامی به کار نمی‌رود.

[alert type=”custom” close=”false” icon=”fa fa-hand-o-left” color=”#000000″ background_color=”#90c5c4″]

اگر درصدد مرتب کردن دندان‌ها هستید، به جز روش معمولی ارتودنسی گزینه‌های دیگری نیز پیش روی شما است که یکی از آنها ارتودنسی دیمون است. بریس دیمون از مکانیسمی کشویی برخوردار است. بسیاری از متقاضیان ارتودنسی روش دیمون را انتخاب می‌کنند و ترجیح می‌دهند هزینه بیشتری را پرداخت کنند، اما در عوض تعداد جلسات کمتری به متخصص ارتودنسی مراجعه کنند، راحت‌تر باشند، سریع‌تر به نتیجه برسند و دندان‌هایی زیباتر داشته باشند. متخصصین ما در کلینیک دندانپزشکی دکتر یگانه ابتدا وضعیت صورت و دهان را با توجه به تصاویر رادیوگرافی ارزیابی می‌کنند و سپس بهترین نوع بریس یا پلاک را برای داشتن دندان‌هایی ردیف و مرتب پیشنهاد می‌دهند. برای مشاوره با متخصصین ما درباره ارتودنسی دیمون و یا رزرو نوبت در کلینیک دندانپزشکی دکتر یگانه می‌توانید با شماره‌های 0212239236502144155090 تماس حاصل فرمایید.[/alert]

طرز عملکرد ارتودنسی دیمون


بریس دیمون به گونه‌ای طراحی می‌شود که بتواند دندان‌ها را با توجه به ناهنجاری موجود رو به عقب یا جلو براند تا در نهایت کاملاً مرتب شود. بریس دیمون سلف لیگیت است، به بیان دیگر عملکرد ارتودنسی دیمون بدین گونه است که برخلاف روش‌های قدیمی ارتودنسی لازم نیست متخصص ارتودنسی از لیگاتورهای کشی برای متصل کردن سیم ارتودنسی به براکت‌ها استفاده کند. بریس دیمون به کش نیازی ندارد، چون با مکانیسمی کشویی کار می‌کند که مستقیماً به سیم متصل می‌شود. این مکانیسم با مرتب شدن دندان‌ها به خودی خود حرکت می‌کند.

بیمار به دلیل مکانیسم کشویی ارتودنسی دیمون و عدم استفاده از کش فشار شدیدی را روی دندان‌ها حس نمی‌کند. دندان‌ها به تدریج مرتب می‌شود و بریس نیز به موازات جابجا شدن دندان‌ها حرکت می‌کند و سفت‌تر می‌شود. البته لازم نیست نگران آن باشید که نیروی بریس دیمون به دندان‌ها آسیب بزند، چون بریس دیمون در مقایسه با بریس‌های فلزی معمولی نیروی کمتری را به دندان‌ها اعمال می‌کند. در عملکرد ارتودنسی دیمون از فشار ملایم و نیروهای بیولوژیکی حساس بدن برای حرکت دندان‌ها به موقعیت صحیح استفاده می‌شود.

متقاضی مناسب


ارتودنسی دیمون برای درمان طیف وسیعی از مشکلات مربوط به نامرتبی دندان‌ها مانند ناهنجاری‌های پیچیده‌ی بایت به کار برده می‌شود. بریس دیمون برای درمان عارضه‌های زیر کاربرد دارد:

مزایا


ظاهر زیباتر

بریس شفاف دیمون ظاهر زیبایی دارد و برخلاف بریس معمولی جلب توجه نمی‌کند. از آنجایی که بسیاری از متقاضیان ارتودنسی نگران نظر اطرافیان و عجیب به نظر رسیدن دندان‌ها هستند، ارتودنسی دیمون می‌تواند راه‌حل مناسب‌تری را به آنها ارائه دهد.

سریع‌تر مرتب کردن دندان‌ها

بر اساس یک مطالعه تطبیقی، ارتودنسی دیمون دندان‌ها را 7 ماه زودتر از ارتودنسی معمولی مرتب می‌کند. بنابراین اگر نگران طولانی و ناراحت کننده بودن درمان ارتودنسی هستید، می‌توانید با ارتودنسی به روش دیمون سریع‌تر به نتیجه دلخواه خود برسید.

نگهداری آسان‌تر

بریس معمولی رفت و آمدهای مکرر به کلینیک ارتودنسی را ایجاب می‌کند، چون متخصص ارتودنسی باید آنها را به موازات مرتب شدن دندان‌ها به طور دستی تنظیم کند. حال آن که در ارتودنسی دیمون تکنولوژی این کار را بر عهده دارد. بنابراین لازم نیست بیمار بارها به متخصص ارتودنسی مراجعه کند و به این ترتیب در هزینه تنظیم کردن بریس صرفه‌جویی می‌شود.

درد کمتر

احتمالاً یکی از دغدغه‌های اصلی متقاضیان ارتودنسی دردناک بودن این درمان است. درست است که ارتودنسی با بریس‌های فلزی معمولی تاحدی، به ویژه پس از هر بار تنظیم دردناک است و ناراحتی مداومی را به همراه دارد؛ اما ارتودنسی دیمون فشار کمتری را به دندان‌ها وارد می‌کند و در نتیجه درد و ناراحتی کمتری را ایجاد می‌کند.

سایش کمتر

از آنجایی که بریس دیمون به سختی بریس معمولی نیست، دندان‌ها کمتر ساییده می‌شود. این سایش در روش ارتودنسی معمولی باعث فرسایش و آسیب دیدن دندان‌ها می‌شود. بنابراین اگر می‌خواهید از دندان‌های خود در برابر چنین آسیب‌هایی محافظت کنید، بهتر است ارتودنسی دیمون را انتخاب کنید.

سهولت رعایت بهداشت دهان و دندان

یکی از مشکلات اصلی بریس‌های فلزی این است که به سختی تمیز می‌شود. بیمار هر چقدر هم در رعایت بهداشت کوشا باشد، باکتری‌ها و پلاک باز هم روی بریس جمع می‌شود. ازآنجایی که اجزاء تشکیل دهنده بریس دیمون کمتر است، مکان‌هایی که در آنها احتمال جمع شدن باکتری و پلاک وجود دارد نیز کمتر است. به این ترتیب رعایت بهداشت دهان و دندان در طول درمان ارتودنسی آسان‌تر می‌شود.

نقاط ضعف ارتودنسی دیمون


گران‌تر بودن

ارتودنسی دیمون فقط چند نقطه ضعف دارد که احتمالاً مهم‌ترین آنها گران‌تر بودن بریس دیمون از بریس فلزی معمولی است. نامرئی نبودن

اگر انتظار دارید که ارتودنسی دیمون کاملاً نامرئی باشد، در اشتباهید؛ مگر آن که تصمیم به استفاده از بریس‌های شفافی بگیرید که به دلیل نداشتن فلز تا حد زیادی نامشخص هستند. با این حال بریس معمولی دیمون دارای سیم‌های فلزی است و بقیه می‌توانند آن را ببینند.

زمان‌بر بودن عادت کردن به آن

عادت کردن به بریس مانند تمام روش‌های ارتودنسی مدتی طول می‌کشد. بریس در چند روز اول اندکی ناراحت کننده است؛ اما این حس ناخوشایند پس از چند روز استفاده از بین می‌رود.

هزینه ارتودنسی دیمون


هزینه ارتودنسی دیمون عموماً اندکی بیشتر از ارتودنسی معمولی است، اما در عوض سیم‌های سبک‌تری دارد، به ویزیت‌های کمتری نیاز دارد و راحت‌تر است. قبل از تصمیم‌گیری برای شروع درمان باید با متخصص ارتودنسی مشورت کنید تا از مناسب بودن درمان مطمئن شوید. چنانچه بی‌نظمی دندان‌ها شدید نباشد، لازم نیست برای بریس دیمون هزینه بیشتری پرداخت کنید.

مقالات مرتبط