ارتودنسی ثابت به روش دیمون

در ارتودنسی به روش دیمون از سیم منعطف و براکت‌های کشویی به تدریج سفت شونده استفاده می‌شود. در این روش با دادن فرصت کافی یا زمان تنفس به دهان برای عادت کردن به تغییرات، سریع‌تر میتوان به ردیف و مرتب کردن دندان‌ها دست پیدا کرد. با این روش سیم‌کشی دندان‌ها می‌توانید در زمانی کوتاه‌تر و با سهولت بیشتر به لبخند رویایی خود دست پیدا کنید. در ارتودنسی دیمون هیچ کش، بست و وسیع کننده کامی به کار نمی‌رود.

[alert type=”custom” close=”false” icon=”fa fa-hand-o-left” color=”#000000″ background_color=”#90c5c4″]

اگر درصدد مرتب کردن دندان‌ها هستید، به جز روش معمولی ارتودنسی گزینه‌های دیگری نیز پیش روی شما است که یکی از آنها ارتودنسی دیمون است. بریس دیمون از مکانیسمی کشویی برخوردار است. بسیاری از متقاضیان ارتودنسی روش دیمون را انتخاب می‌کنند و ترجیح می‌دهند هزینه بیشتری را پرداخت کنند، اما در عوض تعداد جلسات کمتری به متخصص ارتودنسی مراجعه کنند، راحت‌تر باشند، سریع‌تر به نتیجه برسند و دندان‌هایی زیباتر داشته باشند. متخصصین ما در کلینیک دندانپزشکی دکتر یگانه ابتدا وضعیت صورت و دهان را با توجه به تصاویر رادیوگرافی ارزیابی می‌کنند و سپس بهترین نوع بریس یا پلاک را برای داشتن دندان‌هایی ردیف و مرتب پیشنهاد می‌دهند. برای مشاوره با متخصصین ما درباره ارتودنسی دیمون و یا رزرو نوبت در کلینیک دندانپزشکی دکتر یگانه می‌توانید با شماره‌های 0212239236502144155090 تماس حاصل فرمایید.[/alert]

طرز عملکرد ارتودنسی دیمون


بریس دیمون به گونه‌ای طراحی می‌شود که با توجه به ناهنجاری موجود، قابلیت حرکت دندان‌ها را به سمت عقب یا جلو را داراست تا در نهایت به ترتیب و مرتب شوند. این نوع بریس، سلف لیگیت (self-ligating) است؛ به عبارت دیگر، در مقایسه با روش‌های سنتی ارتودنسی، نیازی به لیگاتورهای کشی برای اتصال سیم ارتودنسی به براکت‌ها ندارد. بریس دیمون با ایجاد یک مکانیسم کشویی مستقیماً به سیم متصل می‌شود، بنابراین نیاز به کش فشاری بر روی دندان‌ها کاهش می‌یابد. این مکانیسم به طور مستقیم با جابجایی دندان‌ها حرکت می‌کند.

به دلیل اینکه از کش استفاده نمی‌شود، بیماران حس کمتری از فشار یا نیروی بیشتری روی دندان‌های خود تجربه می‌کنند. با جابجایی دندان‌ها، بریس نیز به سمت مرتب شدن دندان‌ها حرکت می‌کند و سفتی بیشتری ایجاد می‌شود. مهم است بدانید که نیروی اعمالی توسط بریس دیمون به دندان‌ها نسبت به بریس‌های فلزی معمولی کمتر است. این نوع بریس با استفاده از فشارها و نیروهای بیولوژیکی حساس بدن، به منظور حرکت بهینه و موقع دندان‌ها به کار می‌رود.

متقاضی مناسب


ارتودنسی دیمون برای درمان طیف وسیعی از مشکلات مربوط به نامرتبی دندان‌ها مانند ناهنجاری‌های پیچیده‌ی بایت به کار برده می‌شود. بریس دیمون برای درمان عارضه‌های زیر کاربرد دارد:

مزایا


ظاهر زیباتر

بریس شفاف دیمون ظاهر زیبایی دارد و برخلاف بریس معمولی جلب توجه نمی‌کند. از آنجایی که بسیاری از متقاضیان ارتودنسی نگران نظر اطرافیان و عجیب به نظر رسیدن دندان‌ها هستند، ارتودنسی دیمون می‌تواند راه‌حل مناسب‌تری را به آنها ارائه دهد.

سریع‌تر مرتب کردن دندان‌ها

بر اساس یک مطالعه تطبیقی، ارتودنسی دیمون دندان‌ها را 7 ماه زودتر از ارتودنسی معمولی مرتب می‌کند. بنابراین اگر نگران طولانی و ناراحت کننده بودن درمان ارتودنسی هستید، می‌توانید با ارتودنسی به روش دیمون سریع‌تر به نتیجه دلخواه خود برسید.

نگهداری آسان‌تر

بریس معمولی نیازمند مراجعات مکرر به کلینیک ارتودنسی است، زیرا متخصص ارتودنسی باید به طور دستی بریس‌ها را با پیشرفت مرتب شدن دندان‌ها تنظیم کند. به عبارت دیگر، این فرآیند نیازمند تعدادی جلسه دقیق و زمان‌بر با متخصص ارتودنسی می‌باشد. اما در تکنولوژی ارتودنسی دیمون، این کار به صورت خودکار و توسط فناوری انجام می‌شود. به همین دلیل، بیمار نیازی به مراجعه مکرر به کلینیک ارتودنسی ندارد و این امر باعث صرفه‌جویی در هزینه و زمان می‌شود.

درد کمتر

احتمالاً یکی از دغدغه‌های اصلی متقاضیان ارتودنسی دردناک بودن این درمان است. درست است که ارتودنسی با بریس‌های فلزی معمولی تاحدی، به ویژه پس از هر بار تنظیم دردناک است و ناراحتی مداومی را به همراه دارد؛ اما ارتودنسی دیمون فشار کمتری را به دندان‌ها وارد می‌کند و در نتیجه درد و ناراحتی کمتری را ایجاد می‌کند.

سایش کمتر

از آنجایی که بریس دیمون به سختی بریس معمولی نیست، دندان‌ها کمتر ساییده می‌شود. این سایش در روش ارتودنسی معمولی باعث فرسایش و آسیب دیدن دندان‌ها می‌شود. بنابراین اگر می‌خواهید از دندان‌های خود در برابر چنین آسیب‌هایی محافظت کنید، بهتر است ارتودنسی دیمون را انتخاب کنید.

سهولت رعایت بهداشت دهان و دندان

یکی از مشکلات اساسی مرتبط با بریس‌های فلزی این است که تمیزکاری آنها به سختی انجام می‌شود. حتی اگر بیمار به دقت و با رعایت بهداشت دهان خود مراقبت کند، باکتری‌ها و پلاک همچنان می‌توانند روی بریس‌ها جمع شوند. از سوی دیگر، با توجه به تعداد کمتر اجزاء موجود در بریس دیمون، مکان‌هایی که باکتری‌ها و پلاک ممکن است در آنها جمع شوند، نیز کاهش می‌یابد. این ویژگی باعث می‌شود که رعایت بهداشت دهان و دندان در طول درمان ارتودنسی با بریس دیمون آسان‌تر باشد.

نقاط ضعف ارتودنسی دیمون


گران‌تر بودن

ارتودنسی دیمون فقط چند نقطه ضعف دارد که احتمالاً مهم‌ترین آنها گران‌تر بودن بریس دیمون از بریس فلزی معمولی است. نامرئی نبودن

اگر انتظار دارید که ارتودنسی دیمون کاملاً نامرئی باشد، در اشتباهید؛ مگر آن که تصمیم به استفاده از بریس‌های شفافی بگیرید که به دلیل نداشتن فلز تا حد زیادی نامشخص هستند. با این حال بریس معمولی دیمون دارای سیم‌های فلزی است و بقیه می‌توانند آن را ببینند.

زمان‌بر بودن عادت کردن به آن

عادت کردن به بریس مانند تمام روش‌های ارتودنسی مدتی طول می‌کشد. بریس در چند روز اول اندکی ناراحت کننده است؛ اما این حس ناخوشایند پس از چند روز استفاده از بین می‌رود.

هزینه ارتودنسی دیمون


هزینه ارتودنسی دیمون عموماً اندکی بیشتر از ارتودنسی معمولی است، اما در عوض سیم‌های سبک‌تری دارد، به ویزیت‌های کمتری نیاز دارد و راحت‌تر است. قبل از تصمیم‌گیری برای شروع درمان باید با متخصص ارتودنسی مشورت کنید تا از مناسب بودن درمان مطمئن شوید. چنانچه بی‌نظمی دندان‌ها شدید نباشد، لازم نیست برای بریس دیمون هزینه بیشتری پرداخت کنید.

فهرست مطالب
اسکرول به بالا
تماس با کلینیک