درمان اوربایت (اورجت) یا جلوبودن دندان‌ها و فک بالایی با ارتودنسی

اوربایت یک مال اکلوژن کلاس ۲ می‌باشد و به عبارت ساده‌تر نوعی نامرتبی دندان‌ها است. در اوربایت دندان‌های بالا جلوتر از دندان‌های پایین قرار دارند. میزان طبیعی اوربایت ۳ تا ۵ میلی‌متر است و هنگامی که از ۵ میلی‌متر بیشتر می‌شود حالتی تحت عنوان اوربایت غیر طبیعی رخ می‌دهد. این مشکل بسیار شایع بوده و معمولاً با سیم‌کشی دندان‌ها و تقبل هزینه ارتودنسی فک بالا قابل اصلاح است. هر چند تمام موارد خفیف و نامحسوس نمی‌باشند. موارد شدیدتر نیاز به جراحی اوربایت جهت اصلاح فک بالا که بطور قابل توجهی بزرگ‌تر از فک پایین است، خواهند داشت.

اوربایت می‌تواند بر نحوه‌ی صحبت کردن یک فرد تاثیر بگذارد و در موارد شدید حتی ساختار صورت را تغییر دهد و موجب عدم تناسب ناخوشایند چهره شود. در صورتی که دندان‌هایتان دچار اوربایت باشند، می‌توانید درباره‌ی اصلاح این مشکل با متخصصین ما در کلینیک دندانپزشکی دکتر یگانه صحبت کنید. متداول‌ترین روش درمانی برای اوربایت ارتودنسی است.برای اکثر مردم، درمان ارتودنسی فک بالا بهترین راه است. موارد شدید ممکن است مستلزم کشیدن دندان باشند تا امکان حرکت راحت‌تر دندان‌ها فراهم شود؛ در حالیکه سایر موارد نامرتبی دندان‌ها نیاز به عمل جراحی جهت جابه‌جایی فک دارند.

به منظور کسب اطلاعات بیشتر در مورد شیوه‌های درمان و اصلاح اوربایت (جلو بودن دندان‌ها و فک بالایی) و یا رزرو نوبت در کلینیک دندانپزشکی دکتر یگانه می‌توانید با شماره‌های 0212239236502144155090 تماس حاصل فرمایید.

دلایل


اوربایت اغلب ارثی است اما برخی موارد ناشی از عادات نامناسب در سنین کودکی می‌باشند. شایع‌ترین عادت، مکیدن انگشت است. انگشت دندان‌های بالا را به جلوتر از فک پایین فشار می‌دهد. سایر دلایل شامل استفاده طولانی مدت از شیشه شیر یا پستانک و نیز فشار زبان می‌باشند.

نوجوانان و بزرگسالان در صورتی که عادات بد خود را ادامه دهند همچنان در خطر ابتلا به اوربایت هستند. شایع‌ترین دلیل برای نگرانی در این خصوص جویدن ناخن است، اما جویدن مداد نیز در بدشکلی فک نقش دارد.

علائم


 • درد مزمن فک
 • تکلم غیر واضح
 • عدم تناسب قابل ملاحظه‌ی ساختار صورت
 • دندان قروچه
 • مشکل در جویدن
 • مشکل در بلعیدن
 • لقی دندان‌ها
 • سایش دندان‌ها
 • حساسیت دندان‌ها
 • تنفس از راه دهان
 • سردرد

هر چند که اوربایت در حالات خفیف معمولا جدی گرفته نمی‌شود اما بهتر است در این حالت نیز  برای جلوگیری از مشکلات دندانی در آینده از بریس‌های دندانی برای درمان اورجت استفاده کرد. در طول زمان، نامرتبی دندان‌ها می‌تواند باعث فرسایش دندان‌ها و بیماری‌های لثه گردد.

اوربایت شدید و درمان جلو بودن فک بالا  ، نیاز به جراحی اوربایت یا جراحی فک بالا به منظور افزایش کیفیت زندگی بیمار خواهد داشت. جراحی اصلاحی فک می‌تواند به بیماران برای صحبت کردن و هضم بهتر غذا کمک کند و موجب افزایش اعتماد بنفس و بهبود ظاهر چهره شود.

چه زمانی باید اصلاح اوربایت را در نظر گرفت؟


ضروری است که درمان دندان با سرعت انجام شود تا از ایجاد مشکلات جدی‌تری که ممکن است به جراحی نیاز داشته باشد، جلوگیری شود. اگرچه نامرتبی خفیف در دندان‌ها ممکن است برای برخی افراد مشکلات زیبایی و بهداشتی اساسی ایجاد نکند، اما اوربایت می‌تواند بر کیفیت زندگی تأثیر منفی بگذارد.

روش‌های درمانی برای اوربایت


برای اصلاح موقعیت فک بالا هیچ محدودیت سنی وجود ندارد. هر چند توصیه می‌شود که این مشکل در سنین کودکی برطرف شود، زیرا اصلاح فک جلوآمده آسان‌تر است. مدت زمان درمان می‌تواند از یک تا دو سال متغیر باشد که بستگی به شدت مشکل دارد.

متداول‌ترین روش درمانی برای اوربایت ارتودنسی است، هرچند موارد اوربایتی که اسکلتی هستند ممکن است نیاز به جراحی جهت جابه‌جایی فک داشته باشند. موارد شدید اوربایت به احتمال زیاد نیاز به کشیدن دندان، جراحی فک و نیز سیم‌کشی دندان‌ها خواهند داشت. مراجعه منظم به دندانپزشک می‌تواند به جلوگیری از نیاز به جراحی ارتوگناتیک در کودکان کمک کند.

ارتودنسی

در سال‌های اخیر، برای اصلاح مشکلات اوربایت، استفاده از هدگیر به جایی پرداخته شده است. هدگیر معمولاً به پشت دندان‌های بالا وصل شده و فک بالا را به سمت عقب کشانده و موقعیت آن را بهبود می‌بخشد. با این حال، معمولاً مشکل اوربایت در فک پایین واقع نمی‌شود، بلکه به دلیل عقب رفتن یا پیش رفتن فک پایین رخ می‌دهد. بنابراین، استفاده از هدگیر به منظور اصلاح اوربایت، باعث تطابق فک بالا با فک پایین می‌شود. این باعث قرارگیری دندان‌ها بر روی هم می‌شود، اما در واقعیت، فک بالا و پایین به عقب کشیده شده‌اند و این ممکن است از نظر زیبایی جذاب نباشد.

استفاده از کش

کش‌ها بسته به نحوه‌ی حرکت دندان‌ها و فک از بریس‌های پایین به بریس‌های بالا یا برعکس بسته می‌شوند. این امر باعث حرکت فک بالا به بیرون و فک پایین به داخل می‌گردد. در مواردی که اوربایت وجود دارد برخلاف این کار انجام می‌شود زیرا می‌خواهیم که فک پایین به طرف بیرون حرکت کند و فک بالا به داخل کشیده شود. از کش‌ها در موارد خفیف‌تر استفاده می‌شود. در موارد شدید روش‌های دیگری برای کمک به رشد فک در جهت مناسب وجود دارند.

استفاده از تجهیزات ارتودنسی

اگر کسی از اوربایت شدید رنج ببرد و فک پایین به شدت به عقب رفته باشد، از یک فنر درون دهان و گونه‌ها استفاده می‌شود. این فنر درون دهان قرار گرفته و بر روی گونه‌ها قرار می‌گیرد، که امکان جویدن و باز و بسته کردن دهان را به طور طبیعی فراهم می‌کند. این فنر به صورت مداوم یک نیروی ثابت را در طول ۲۴ ساعت اعمال می‌کند. حرکات باز و بسته شدن دهان باعث اعمال فشار بیشتری بر روی دندان‌ها می‌شود و فک پایین را به موقعیت بهتری هدایت می‌کند. این وسیله در موارد اوربایت شدید، جایی که می‌توان انگشت شست را در میان فک بالا و پایین قرار داد، مورد استفاده قرار می‌گیرد و به سرعت ترمیم اوربایت را انجام می‌دهد.

جراحی ارتوگناتیک

جراحی ارتوگناتیک اوربایت شدید را اصلاح خواهد کرد. این روش بطور کلی در داخل دهان انجام می‌شود بدین معنی که هیچ جای زخم قابل مشاهده‌ای در نتیجه‌ی جراحی ارتوگناتیک بر روی صورت بیمار وجود نخواهد داشت.

پیش از جراحی در بیشتر موارد از بریس‌های دندانی استفاده می‌شود که باید به مدت ۹ تا ۱۸ ماه قبل از جراحی ارتوگناتیک نگه داشته شوند. این وسایل به منظور مرتب کردن و ردیف کردن دندان‌ها ضروری می‌باشند. جراحی اوربایت معمولاً در بیمارستان و تحت بیهوشی عمومی انجام می‌گیرد. پس از عمل نیاز به یک تا دو روز بستری خواهد بود.

جراح امکان انجام جراحی اصلاحی فک را از طریق روش‌های متعدد دارد. این نوع جراحی معمولاً در داخل دهان انجام می‌شود و با کشیدن گونه‌ها به عقب صورت می‌پذیرد. جراح می‌تواند فک را به بخش‌های کوچک‌تری تقسیم کرده یا برش‌های محدودتری ایجاد کند و سپس یک قطعه یکپارچه را به مکان مطلوب حرکت دهد.

هزینه درمان اوربایت


هزینه‌ی درمان بستگی به عوامل مختلفی مانند محل درمان و تخصص دندانپزشک (هزینه دندانپزشک عمومی کمتر است در حالی که متخصص هزینه‌ی بیشتری دریافت می‌کند) دارد. همچنین درمان با بریس برای اوربایت در مقایسه با جراحی هزینه‌ی کمتری خواهد داشت.

فهرست مطالب
اسکرول به بالا
تماس با کلینیک