ارتودنسی پیشگیری و روش های آن

ارتودنسی پیشگیری یا زودهنگام درمان موثری است که متخصص ارتودنسی از آن بهره می‌گیرد تا دندان‌ها در محل صحیح دربیایند و رشد کنند و فاصله بین دندانی مناسبی نیز داشته باشند. ارتودنسی پیشگیری با ایجاد فضای کافی برای رویش دندان‎ها ضرورت انجام درمان‌های ارتودنسی پرهزینه و طولانی مدت در سال‌های آتی را کاهش می‌دهد یا کاملاً از بین می‌برد.

ارتودنسی پیشگیری نخستین مرحله از اصلاح اختلال‌های بایت (مال اکلوژن یا روی هم قرار نگرفتن دندان‌ها) است که در درمان ارتودنسی کودکان انجام می‌شود. متخصصین ارتودنسی برای مقابله با عادت‌های مضری مانند مکیدن انگشت و همچنین زمینه سازی برای ایجاد فضای مناسب و کمک به رشد استخوان فک از دستگاه‌های مخصوصی ارتودنسی پیشگیری استفاده می‌کنند.

متخصصین ارتودنسی ما در کلینیک دندانپزشکی دکتر یگانه درمان‌های متعددی را برای رفع مشکلات مربوط به نامرتبی دندان‌ها ارائه می‌دهند که از آن جمله می‌توان به ارتودنسی نامرئی و سیم کشی دندان‌ها اشاره کرد. اختلال بایت و روی هم قرار نگرفتن دندان‌ها پی‌آمد نامرتب بودن دندان‌ها و هم‌محور نبودن فک‌ها است که مشکلات بسیاری را برای تمیز کردن و مسواک زدن دندان‌ها و بایت ایجاد می‌کند و زیبایی لبخند را خدشه‌دار می‌سازد.

به والدین عزیز یادآوری می‌کنیم که نیازی نیست برای مراجعه به متخصص ارتودنسی و ارزیابی وضعیت دندان‌ها تا رسیدن فرزندشان به سن 7 سالگی صبر کنند. چنانچه هر گونه سوال یا نگرانی درباره طرح لبخند فرزند دلبندتان و وضعیت دندان‌هایش دارید، می‌توانید با شماره‌های 0212239236502144155090 تماس حاصل فرمایید تا وقت مشاوره رایگان برایتان در نظر گرفته شود. متخصصین ما ضرورت انجام ارتودنسی پیشگیری را پس از ارزیابی وضعیت دندان‌های کودک اعلام می‌کنند، با بیانی ساده و دوستانه روش‌های مختلف درمان را توضیح می‌دهند و بهترین روش را توصیه می‌کنند تا لبان فرشته کوچک‌تان به لبخندی زیبا و خیره کننده گشوده شود.

[dopts id=”7″]

ارتودنسی پیشگیری چیست؟


ارتودنسی زودهنگام جهت پیشگیری و اصلاح مشکلاتی اجرا می‌شود که اگر درمان نشوند، ممکن است در آینده ناراحتی‌های جدی‌تری ایجاد کنند. هدف از این نوع ارتودنسی، کاهش شدت مشکلات ظاهری و عملکردی و رفع علت بروز این مشکلات است. علاوه بر این، با اجرای ارتودنسی زودهنگام، مدت زمان درمان‌های ارتودنسی در سال‌های آینده به شدت کاهش می‌یابد. این نوع درمان با برطرف کردن عادت‌های مخرب مانند مکیدن انگشتان، هدایت رشد دندان‌های دائمی از طریق جلوگیری از کشیدن دندان‌های شیری، اصلاح ابعاد دندان و ایجاد یا حفظ فضا برای رویش دندان‌های دائمی، به کودکان کمک می‌کند. این نوع ارتودنسی معمولاً هنگامی شروع می‌شود که کودک فقط دندان‌های شیری دارد یا چند دندان دائمی نیز در حال رشد هستند (سیستم دندانی مختلط شیری-دائمی). برای اصلاح مشکلات، ممکن است نیاز باشد که بیش از یک مرحله درمان ارتودنسی زودهنگام انجام شود.

نشانه‌های ضروری بودن ارتودنسی پیشگیری


برای والدین دشوار است که ضرورت انجام ارتودنسی پیشگیری را به درستی تشخیص دهند. نشانه‌ها یا عادت‌هایی که مراجعه به متخصص ارتودنسی را ضروری می‌سازد عبارت است از:

 • دیر یا زود افتادن دندان شیری
 • دشواری در جویدن یا گاز زدن
 • تنفس از راه دهان
 • مکیدن انگشت شست
 • مکیدن دیگر انگشتان
 • به هم فشردگی یا شلوغی دندان‌ها، درآمدن دندان در جای نامناسب یا مسدود بودن محل خروج دندان از لثه
 • صدا دادن یا حرکت غیرطبیعی فک‌ها
 • گاز گرفتن داخل گونه یا سقف دهان
 • روی هم قرار نگرفتن دندان‌ها یا وضعیت غیرطبیعی آنها هنگام بستن دهان
 • متناسب نبودن فک‌ها و دندان‌ها با دیگر اجزاء صورت

مزایا


 • دندان‌ها را می‌توان بدون تحمل براکت‌ها و سیم‌های فلزی ناراحت کننده ردیف و مرتب کرد.
 • بالا نبودن هزینه ارتودنسی پیشگیری، هزینه ارتودنسی زودهنگام یک دوم تا یک سوم قیمت ارتودنسی فلزی است.
 • کاهش دادن یا حتی از بین بردن ضرورت درمان ارتودنسی در سنین بالاتر
 • ارتودنسی پیشگیری علاوه بر زیباتر کردن لبخند کودک مشکلات دندانی را اصلاح می‌کند و سلامت دهان و دندان‌ها را ارتقاء می‌دهد.
 • ناهنجاری‌هایی مانند اوربایت، به هم فشردگی دندان‌ها، فاصله دار بودن دندان‌ها، اختلال‌های مفصل فکی ـ گیجگاهی در سنین پایین تشخیص داده و درمان می‌شود.
 • متخصص بر درآمدن و رشد دندان‌ها نظارت دارد و اطمینان حاصل می‌کند که دندان‌ها وضعیتی مرتب داشته باشند.
 • عادت‌های آسیب زننده به سلامت دهان و دندان‌ها اصلاح می‌شود و گفتار درمانی کودک تسهیل می‌شود.
 • ارتودنسی پیشگیری سریع به نتیجه می‌رسد و لازم نیست بارها به مطب دندانپزشکی مراجعه نمود.
 • اصلاح زودهنگام بدشکلی‌های دهان باعث می‌شود که کودک اعتماد به نفس و حس رضایت بیشتری از ظاهر خود داشته باشد.
 • احتمال آسیب دیدن دندان‌های ردیف و مرتب هنگام ورزش کردن یا دیگر فعالیت‌ها کمتر است.

از چه دستگاه هایی استفاده می شود؟

وسیع کننده کام

برای پهن کردن فک بالا از وسیع کننده (اکسپندر) کام استفاده می‌شود. این دستگاه ارتودنسی برای اصلاح کراس بایت یعنی قرار گرفتن دندان‌های بالا پشت دندان‌های پایین یا ایجاد فضا برای دندان‌های به هم فشرده نیز کاربرد دارد. وسیع کننده کام انواع مختلفی دارد که پرکاربردترین آنها عبارت است از:

 • وسیع کننده کام Banded: این نوع اکسپندر حلقه‌هایی فلزی دارد که به پشت دندان‌های آسیاب عقب دهان چسبانده می‌شود.
 • وسیع کننده کام Bonded: این نوع اکپسندر قطعه‌ای پلاستیکی دارد که دندان‌های عقب دهان را می‌پوشاند. این وسیع کننده به ویژه برای بیمارانی توصیه می‌شود که کراس بایت قدامی دارند، یعنی یکی از دندان‌های پیشین فک بالا پشت دندان پایین قرار می‌گیرد.

دستگاه ترک عادت

هنگامی که تمام تلاش‌های والدین و متخصصان برای جلوگیری از عادت‌های مضر مانند مکیدن انگشت تا نتیجه‌آور نباشد و در این میان دندان‌های دائمی شروع به رشد می‌کنند، اغلب نیاز به استفاده از دستگاه ثابت ارتودنسی به‌منظور ترک این عادت و بهبود موقعیت صحیح دندان‌ها پیدا می‌کنیم. اگر کودک نتواند عادت مکیدن انگشت را ترک کند و این عادت به فرم و موقعیت صحیح دندان‌ها آسیب بزند، معمولاً از وسایل ارتودنسی ثابت قبل از سیم کشی دندان‌ها استفاده می‌شود.

فضا نگهدار

وقتی دندان‌های شیری در عقب دهان زود به زود از بین می‌روند یا به دلیل پوسیدگی گسترده کشیده می‌شوند، استفاده از وسیله فضانگهدار ضروری است. این وسیله فضای خالی را تا زمانی که دندان‌های دائمی جایگزین می‌شوند، باز نگه می‌دارد. در صورت عدم استفاده از فضانگهدار پس از از دست دادن زودهنگام دندان‌های شیری، سایر دندان‌های شیری به سمت این فضای خالی حرکت می‌کنند و جای دندان‌های دائمی را پر می‌کنند. استفاده از فضانگهدار از بروز این مشکلات جلوگیری می‌کند و نیاز به درمان‌های پرهزینه ارتودنسی در بسیاری از موارد را برطرف می‌سازد.

هدگیر

هدگیر وسیله‌ای متحرک است که عموماً شب‌ها پوشیده می‌شود تا رشد فک را با الگوی مناسب‌تری هدایت کند.

هزینه


در مقایسه با هزینه های درمان رایج ارتودنسی در بزرگسالان و نوجوانان ،ارتودنسی پیشگیری بسیار کم هزینه تر بوده و طول مدت درمان کوتاه‌تری نیز دارد.با این وجود محاسبه هزینه دقیق ارتودنسی زودهنگام فقط بعد از بررسی وضعیت دندان ها و فک کودک شما توسط متخصص ارتودنسی امکان پذیر است.به منظور کسب اطلاع دقیق از هزینه های درمان ارتودنسی می توایند با شماره های 021223923650218851667502144155090 جهت دریافت مشاوره یا رزو نوبت تماس حاصل نمایید.

فهرست مطالب
اسکرول به بالا
تماس با کلینیک