ارتودنسی پیشگیری و روش های آن

ارتودنسی پیشگیری یا زودهنگام درمان موثری است که متخصص ارتودنسی از آن بهره می‌گیرد تا دندان‌ها در محل صحیح دربیایند و رشد کنند و فاصله بین دندانی مناسبی نیز داشته باشند. ارتودنسی پیشگیری با ایجاد فضای کافی برای رویش دندان‎ها ضرورت انجام درمان‌های ارتودنسی پرهزینه و طولانی مدت در سال‌های آتی را کاهش می‌دهد یا کاملاً از بین می‌برد.

ارتودنسی پیشگیری نخستین مرحله از اصلاح اختلال‌های بایت (مال اکلوژن یا روی هم قرار نگرفتن دندان‌ها) است که در درمان ارتودنسی کودکان انجام می‌شود. متخصصین ارتودنسی برای مقابله با عادت‌های مضری مانند مکیدن انگشت و همچنین زمینه سازی برای ایجاد فضای مناسب و کمک به رشد استخوان فک از دستگاه‌های مخصوصی ارتودنسی پیشگیری استفاده می‌کنند.

متخصصین ارتودنسی ما در کلینیک دندانپزشکی دکتر یگانه درمان‌های متعددی را برای رفع مشکلات مربوط به نامرتبی دندان‌ها ارائه می‌دهند که از آن جمله می‌توان به ارتودنسی نامرئی و سیم کشی دندان‌ها اشاره کرد. اختلال بایت و روی هم قرار نگرفتن دندان‌ها پی‌آمد نامرتب بودن دندان‌ها و هم‌محور نبودن فک‌ها است که مشکلات بسیاری را برای تمیز کردن و مسواک زدن دندان‌ها و بایت ایجاد می‌کند و زیبایی لبخند را خدشه‌دار می‌سازد.

به والدین عزیز یادآوری می‌کنیم که نیازی نیست برای مراجعه به متخصص ارتودنسی و ارزیابی وضعیت دندان‌ها تا رسیدن فرزندشان به سن 7 سالگی صبر کنند. چنانچه هر گونه سوال یا نگرانی درباره طرح لبخند فرزند دلبندتان و وضعیت دندان‌هایش دارید، می‌توانید با شماره‌های 0212239236502144155090 تماس حاصل فرمایید تا وقت مشاوره رایگان برایتان در نظر گرفته شود. متخصصین ما ضرورت انجام ارتودنسی پیشگیری را پس از ارزیابی وضعیت دندان‌های کودک اعلام می‌کنند، با بیانی ساده و دوستانه روش‌های مختلف درمان را توضیح می‌دهند و بهترین روش را توصیه می‌کنند تا لبان فرشته کوچک‌تان به لبخندی زیبا و خیره کننده گشوده شود.

[dopts id=”7″]

ارتودنسی پیشگیری چیست؟


ارتودنسی زودهنگام به منظور اصلاح مشکلاتی انجام می‌شود که اگر درمان نشوند ناراحتی‌های جدی‌تری را به مرور زمان ایجاد خواهند کرد. هدف از ارتودنسی پیشگیری این است که شدت مشکل بروز یافته را کاهش داد و علت بروز مشکل را رفع کرد. به علاوه با انجام ارتودنسی پیشگیری در سنین پایین مدت زمان درمان‌های ارتودنسی در سال‌های آتی کوتاه‌تر می‌شود. از بین بردن عادت مکیدن انگشت شست و دیگر انگشتان، هدایت کردن رشد دندان‌های دائمی از طریق کشیدن دندان شیری یا اصلاح اندازه دندان و ایجاد یا حفظ فضا برای رویش دندان دائمی از اهداف ارتودنسی زودهنگام به شمار می‌رود. درمان ارتودنسی پیشگیری را می‌توان در زمانی شروع کرد که کودک فقط دندان شیری در دهان دارد یا صاحب تعدادی دندان‌ دائمی (سیستم دندانی مختلط شیری ـ دائمی) نیز شده است. گاهی برای اصلاح مشکلات لازم است که بیش از یک مرحله درمان ارتودنسی پیشگیری انجام شود.

نشانه‌های ضروری بودن ارتودنسی پیشگیری


برای والدین دشوار است که ضرورت انجام ارتودنسی پیشگیری را به درستی تشخیص دهند. نشانه‌ها یا عادت‌هایی که مراجعه به متخصص ارتودنسی را ضروری می‌سازد عبارت است از:

 • دیر یا زود افتادن دندان شیری
 • دشواری در جویدن یا گاز زدن
 • تنفس از راه دهان
 • مکیدن انگشت شست
 • مکیدن دیگر انگشتان
 • به هم فشردگی یا شلوغی دندان‌ها، درآمدن دندان در جای نامناسب یا مسدود بودن محل خروج دندان از لثه
 • صدا دادن یا حرکت غیرطبیعی فک‌ها
 • گاز گرفتن داخل گونه یا سقف دهان
 • روی هم قرار نگرفتن دندان‌ها یا وضعیت غیرطبیعی آنها هنگام بستن دهان
 • متناسب نبودن فک‌ها و دندان‌ها با دیگر اجزاء صورت

مزایا


 • دندان‌ها را می‌توان بدون تحمل براکت‌ها و سیم‌های فلزی ناراحت کننده ردیف و مرتب کرد.
 • بالا نبودن هزینه ارتودنسی پیشگیری، هزینه ارتودنسی زودهنگام یک دوم تا یک سوم قیمت ارتودنسی فلزی است.
 • کاهش دادن یا حتی از بین بردن ضرورت درمان ارتودنسی در سنین بالاتر
 • ارتودنسی پیشگیری علاوه بر زیباتر کردن لبخند کودک مشکلات دندانی را اصلاح می‌کند و سلامت دهان و دندان‌ها را ارتقاء می‌دهد.
 • ناهنجاری‌هایی مانند اوربایت، به هم فشردگی دندان‌ها، فاصله دار بودن دندان‌ها، اختلال‌های مفصل فکی ـ گیجگاهی در سنین پایین تشخیص داده و درمان می‌شود.
 • متخصص بر درآمدن و رشد دندان‌ها نظارت دارد و اطمینان حاصل می‌کند که دندان‌ها وضعیتی مرتب داشته باشند.
 • عادت‌های آسیب زننده به سلامت دهان و دندان‌ها اصلاح می‌شود و گفتار درمانی کودک تسهیل می‌شود.
 • ارتودنسی پیشگیری سریع به نتیجه می‌رسد و لازم نیست بارها به مطب دندانپزشکی مراجعه نمود.
 • اصلاح زودهنگام بدشکلی‌های دهان باعث می‌شود که کودک اعتماد به نفس و حس رضایت بیشتری از ظاهر خود داشته باشد.
 • احتمال آسیب دیدن دندان‌های ردیف و مرتب هنگام ورزش کردن یا دیگر فعالیت‌ها کمتر است.

از چه دستگاه هایی استفاده می شود؟

وسیع کننده کام

برای پهن کردن فک بالا از وسیع کننده (اکسپندر) کام استفاده می‌شود. این دستگاه ارتودنسی برای اصلاح کراس بایت یعنی قرار گرفتن دندان‌های بالا پشت دندان‌های پایین یا ایجاد فضا برای دندان‌های به هم فشرده نیز کاربرد دارد. وسیع کننده کام انواع مختلفی دارد که پرکاربردترین آنها عبارت است از:

 • وسیع کننده کام Banded: این نوع اکسپندر حلقه‌هایی فلزی دارد که به پشت دندان‌های آسیاب عقب دهان چسبانده می‌شود.
 • وسیع کننده کام Bonded: این نوع اکپسندر قطعه‌ای پلاستیکی دارد که دندان‌های عقب دهان را می‌پوشاند. این وسیع کننده به ویژه برای بیمارانی توصیه می‌شود که کراس بایت قدامی دارند، یعنی یکی از دندان‌های پیشین فک بالا پشت دندان پایین قرار می‌گیرد.

دستگاه ترک عادت

زمانی که تمام تلاش‌های والدین و متخصص برای جلوگیری از عادت‌های مضری مانند مکیدن انگشت بی‌نتیجه می‌ماند و در این بین دندان‌های دائمی پیشین نیز شروع به جوانه زدن می‌کند، به ناچار از دستگاه ثابت ارتودنسی برای متوقف کردن این عادت رفتاری استفاده می‌شود. اگر کودک عادت مکیدن انگشت را ترک نکند و این عادت به شکل فک یا موقعیت صحیح دندان‌ها لطمه بزند، پیش از سیم کشی دندان‌ها غالباً از این وسایل استفاده می‌شود.

فضا نگهدار

هنگامی که دندان‌های شیری عقب دهان زود می‌افتد یا به دلیل پوسیدگی وسیع کشیده می‌شود، باید از فضا نگهدار استفاده شود. این وسیله فضای خالی را تا زمان درآمدن دندان دائمی باز نگه می‌دارد. اگر پس از از دست دادن زودهنگام دندان شیری از فضانگهدار استفاده نشود، بقیه دندان‌های شیری به سمت این فضای خالی حرکت می‌کنند و جای دندان دائمی را پر می‌کنند. فضا نگهدار از بروز این اتفاق جلوگیری می‌کند و ضرورت انجام درمان‌های پرهزینه ارتودنسی را در بسیاری از موارد از بین می‌برد.

هدگیر

هدگیر وسیله‌ای متحرک است که عموماً شب‌ها پوشیده می‌شود تا رشد فک را با الگوی مناسب‌تری هدایت کند.

هزینه


در مقایسه با هزینه های درمان رایج ارتودنسی در بزرگسالان و نوجوانان ،ارتودنسی پیشگیری بسیار کم هزینه تر بوده و طول مدت درمان کوتاه‌تری نیز دارد.با این وجود محاسبه هزینه دقیق ارتودنسی زودهنگام فقط بعد از بررسی وضعیت دندان ها و فک کودک شما توسط متخصص ارتودنسی امکان پذیر است.به منظور کسب اطلاع دقیق از هزینه های درمان ارتودنسی می توایند با شماره های 021223923650218851667502144155090 جهت دریافت مشاوره یا رزو نوبت تماس حاصل نمایید.

 

مقالات مرتبط