ارتودنسی و سیم کشی دندان در کودکان و نوجوانان: مزایا و هزینه

پیشنهاد می‌شود که دندانپزشک در طول همه مراحل درآمدن و اسیدادن دندان‌های شیری و همچنین درآمدن دندان‌های دائمی، نظارت دائمی داشته باشد. ویژه‌ترین نظر به وضعیت دهان و دندان‌های کودکان، به خصوص اگر یکی از مراحل اصلی رشد دندان‌ها به تأخیر افتاده باشد، توسط متخصص ارتودنسی باید انجام شود. اگر دندانپزشک مشکلی مرتبط با ترتیب صحیح دندان‌ها تشخیص دهد، متخصص ارتودنسی باید وضعیت را در بازه سنی 6 تا 10 سالگی بررسی نماید.

بهترین زمان برای انجام اکثر درمان‌های ارتودنسی کودکان دورانی است که کودک هنوز در حال رشد است و دوران نوجوانی را پشت سر نگذاشته است. با این توصیف بهترین زمان برای ارتودنسی دختران و پسران به ترتیب بازه سنی 10 تا 13 و 11 تا 15 سالگی است. دکتر ارتودنسی می‌تواند در این دوران از قابلیت‌های رشدی برای دستیابی به نتیجه ایده‌آل بهره بگیرد و با سیم کشی دندان‌ها طرح لبخند را اصلاح کند تا عملکرد فک بهبود یابد و لبخند و چهره کودک زیباتر از پیش شود.

متخصصین ارتودنسی ما در کلینیک دندانپزشکی دکتر یگانه از روش‌های “تعدیل رشدی” متعددی برای اصلاح طبیعی مشکلات دندانی کودکان در حال رشد بهره می‌گیرند. دستگاه‌های ارتودنسی در دوران رشد کودک معجزه می کنند. برای مثال با دستگاه ارتودنسی می‌توان مشکلات ناشی از سرعت متفاوت رشد فک بالا و پایین را برطرف کرد یا مشکلات دامن زننده به بلع یا جویدن دشوار را اصلاح کرد. علت انجام ارتودنسی کودکان هر چه که باشد، درمان ارتودنسی در سال‌های رشد کودک سود بسیاری را در سال‌های آتی به دست خواهد داد که از آن جمله می‌توان به ضروری نبودن کشیدن دندان دائمی و ضرورت نداشتن جراحی اشاره کرد. از این گذشته ارتودنسی کودکان سلامت دهان و دندان‌ها و اعتماد به نفس کودک را ارتقاء می‌دهد.

به خاطر داشته باشید که شرط اصلی موفقیت درمان ارتودنسی تعهد کودک و والدین او به درمان است. ارتودنسی کودکان با هدف ایجاد تغییراتی انجام می‌شود که محقق ساختن آنها گاهی سال‌ها طول می‌کشد و جز با همکاری بیمار به نتیجه نخواهد نرسید. در صورتی که کودک شما با مشکلات به هم ریختگی دندان‌ها مواجه است می توانید به منظور تشخیص و درمان این مشکلات یا رزو نوبت با شماره‌های 021223923650218851667502144155090 تماس حاصل نمایید.

[dopts id=”6″]

ارتودنسی کودکان چیست؟


دوران کودکی بهترین زمان برای اصلاح بعضی از مشکلات مربوط به مرتب بودن دندان‌ها است. فاز نخست درمان بین 6 تا 10 سالگی یعنی هنگامی انجام می‌شود که هر دو گروه دندان‌های شیری و دائمی در دهان بیمار وجود دارد. در این مرحله از وسیع کننده کام، سیم کشی جزیی دندان‌ها یا هر دو استفاده می‌شود. مدت زمان درمان معمولاً 8 تا 12 ماه است. پس از آن باید تا زمان درآمدن بقیه دندان‌های دائمی از ریتینر یا پلاک نگه‌دارنده استفاده شود.

مرحله دوم درمان آغاز می‌شود زمانی که همهٔ دندان‌های دائمی درآمده باشند. در این مرحله، سیم‌کشی کامل یا استفاده از ارتودنسی نامرئی مانند اینویزیلاین، به مدت 18 تا 24 ماه انجام می‌شود. هدف اصلی مرحله دوم، حاصل کردن حداکثر عملکرد فک و دندان‌ها و بهبود ظاهر بیمار است. با توجه به اصلاحات انجام شده در مرحله نخست، مرحله دوم و سیم‌کشی کامل به مدت زمان کوتاه‌تری انجام می‌شود.

چه مشکلاتی نیاز به درمان ارتودنسی در کودکان دارند؟


دلایل انجام درمان مرحله اول ارتودنسی

 • به هم فشردگی و نامرتبی متوسط تا شدید دندان‌ها
 • اوربایت شدید
 • کراس بایت
 • دیپ بایت شدید
 • درآمدن دندان‌ها در محل نامناسب
 • اختلال بایتی که به پوسیدگی/ ساییدگی دندان‌های دائمی منجر شده باشد.
 • باریک بودن فک بالا
 • جلوبودن شدید دندان‌های بالا

مزایای درمان مرحله نخست ارتودنسی کودکان به شرح زیر است:

 • ضرورت درمان‌های تهاجمی‌تر در آینده کاهش می‌یابد.
 • در سنین پایین بهتر می‌توان رشد فک را هدایت کرد.
 • احتمال آسیب دیدن دندان‌های جلو آمده پیشین کاهش می‌یابد.
 • در دوران کودکی می‌توان هر گونه عادت مضر برای رشد دندان‌ها، برای مثال مکیدن انگشت، را اصلاح کرد.
 • ارتودنسی کودکان فضا برای دندان‌های دائمی ایجاد می‌کند.
 • ارتودنسی کودکان از آسیب دیدن دندان‌های نامنظم پیشگیری می‌کند.

دلایل انجام درمان مرحله دوم ارتودنسی

 • حرکت دادن دندان‌های دائمی به سمت موقعیت صحیح نهایی به منظور روی هم قرار گرفتن دندان‌ها و مرتب شدن آن‌ها
 • بهبود عملکرد دندان‌ها و زیباتر شدن لبخند و چهره بیمار
 • افزایش اعتماد به نفس بیمار
 • ردیف و مرتب کردن دندان‌ها به منظور آسان‌تر کردن مسواک زدن و تمیز کردن آنها. دندان‌های صاف و مرتب کمتر در معرض خطر پوسیدگی و بیماری لثه هستند.

جلوگیری از مشکل دندان نهفته


 • از بین بردن ضرورت درمان ارتودنسی طولانی‌تر و پرهزینه‌تر در سال‌های آتی
 • جلوگیری از آسیب دیدن سقف دهان (کام) و بافت نرم به دلیل جلو بودن دندان‌ها
 • اصلاح و ترک عادت‌های مضری مانند مکیدن انگشت شست یا دیگر انگشتان
 • رفع مشکلات مربوط به تنفس، گفتار، بلع یا غذا خوردن
 • ایجاد فضا برای دندان‌های در حال درآمدن یا دندان‌هایی که در آینده درمی‌آیند.
 • هدایت تدریجی و ملایم فک‌ها و دندان‌های در حال درآمدن به سمت موقعیت صحیح

انواع بریس های مورد استفاده برای کودکان


متخصصین ما بریس‌های مختلفی را برای ارتودنسی کودکان پیشنهاد می‌دهند که پرکاربردترین آنها عبارت‌اند از:

مدت زمان سیم کشی دندان‌های کودکان


مدت زمان اصلاح طرح لبخند کودکان با سیم کشی تابعی از سه عامل اصلی زیر است:

 • ارتودنسی پیشگیری: درمان زودهنگام این امکان را برای متخصص ارتودنسی فراهم می‌کند تا به رشد فک نظارت داشته باشد و درمان ارتودنسی آتی را در صورت لزوم توصیه کند. مزایای ارتودنسی در کودکان و ارتودنسی پیشگیری برای تمام کودکان لازم نیست و متخصص گاهی ترجیح می‌دهد که بیمار مدتی منتظر بماند.
 • مشکلاتی که باید اصلاح شوند: گستردگی درمان و پیچیدگی مشکلات مدت زمان درمان را تعیین می‌کند. واکنش تمام بیماران به درمان یکسان نیست. برخی بیماران ظرف 12 ماه به نتیجه دلخواه می‌رسند، حال آن که عده‌ای باید درمان را 24 ماه ادامه دهند. طول دوره درمان به سرعت واکنش نشان دادن بدن بیمار و گستردگی درمان لازم برای رسیدن به لبخندی زیبا و بی‌نقص بستگی دارد.
 • همکاری کودک: تمایل کودک به استفاده از وسایل و دستگاه‌های ارتودنسی تاثیر مهمی در مدت زمان درمان دارد. مراقبت از سیم کشی و دستگاه‌های ارتودنسی نیز بسیار مهم است؛ اگر کودک همکاری لازم را داشته باشد، مدت زمان درمان کوتاه‌تر خواهد شد.

تفاوت ارتودنسی در کودکان و بزرگسالان


تفاوت اصلی ارتودنسی بزرگسالان با ارتودنسی کودکان و نوجوانان این است که استخوان‌های فک بیماران جوان‌تر هنوز در حال رشد است؛ اما رشد استخوان‌ها در بزرگسالان متوقف شده است و گاهی لازم است که جراحی ارتوگناتیک (جراحی فک) برای منظم کردن استخوان‌ها انجام شود. دیگر تفاوت‌های بین درمان این دو گروه سنی عبارت است از:

 • تحلیل استخوان یا لثه (بیماری لثه): بزرگسالان به دلیل ابتلا به بیماری‌های پیشرفته لثه بیش از کودکان مستعد تحلیل لثه یا حتی تحلیل استخوان هستند. داشتن دندان‌هایی ردیف و مرتب احتمال ابتلا به بیماری لثه را کاهش می‌دهد.
 • دندان غائب یا ساییده شده: دندان‌ها به مرور زمان ساییده می‌شود و در جهت‌های مختلف حرکت می‌کند؛ این مشکلات را می‌توان با ارتودنسی درمان کرد. یکی از پی‌آمدهای دندان غائب جابجا و کج شدن بقیه دندان‌ها است که منجر به اختلال بایت و افزایش احتمال ابتلا به بیماری لثه می‌شود.
 • کامل نکردن درمان ارتودنسی در دوران نوجوانی: بسیاری از بزرگسالان در دوران کودکی یا نوجوانی تحت درمان ارتودنسی قرار گرفته‌اند، اما درمان را به پایان نرسانده‌اند. حال در دوران بزرگسالی تصمیم می‌گیرند تا کار ناتمام را به فرجام برسانند و از داشتن لبخندی زیبا و سالم لذت ببرند که سال‌ها در آرزوی آن بوده‌اند.

متخصصان ما با آگاهی کامل از تفاوت‌ها و نیازهای گروه‌های سنی مختلف، به خوبی می‌دانند که نیازها و شرایط بزرگسالان و کودکان با هم متفاوت است. این تفاوت‌ها نیاز به راهکارها و درمان‌های متفاوتی دارد که متخصصین ما با دقت و شفافیت، مناسب‌ترین درمان را با توجه به شرایط و نیازهای هر فرد توصیه می‌کنند. همچنین، این تخصص‌ها با برخورد دوستانه و احترام آمیز در تمام مراحل درمان، در کنار بیماران حضور دارند تا تجربه درمانی مثبت و موثری را فراهم آورند.

هزینه


زمانی که به درمان ارتودنسی در دوران کودکی، نوجوانی یا بزرگسالی نیاز پیدا می‌کنید، سؤالاتی مانند هزینه‌ها اهمیت دارند. متاسفانه، هزینه‌های سیم‌کشی دندان بسیار متنوع بوده و نمی‌توان یک مبلغ قطعی را برای تمام درمان‌ها اعلام کرد. هزینه سیم‌کشی دندان به عوامل مختلفی مانند طرح درمانی خاص، نیازهای بیمار، سن، و مکمل‌های درمانی بستگی دارد.

متخصص ارتودنسی در جلسه اولیه بررسی اولیه حق‌الزحمه و جزئیات پوشش بیمه‌ای را به شما اعلام می‌کند. این اطلاعات به شما کمک می‌کند تا تصمیم مطلعانه‌تری در مورد ادامه درمان بگیرید و برنامه مالی خود را مشخص کنید. برای مشاوره و ارزیابی اولیه سیم کشی دندان کودکان می‌توانید از طریق شماره‌های 021223923650218851667502144155090 با ما تماس حاصل فرمایید.

فهرست مطالب
اسکرول به بالا
تماس با کلینیک