اقدامات قبل از ارتودنسی: تغذیه و مراقبت پیش از بریس دندان

اقدامات قبل از ارتودنسی

اگر این مقاله را می‌خوانید، این احتمال وجود دارد که به فکر انجام ارتودنسی باشید. ممکن است در حال حاضر سرتان شلوغ باشد، بنابراین ما برخی از موارد مهم را که باید قبل از ارتودنسی در نظر بگیرید، ذکر می‌کنیم. این نکات به شما کمک می‌کنند آمادگی بیشتری داشته باشید و اطمینان حاصل کنید که بهترین نتیجه را برای خود و لبخند خود خواهید گرفت. فراموش نکنید که در طول مشاوره خود از ارتودنتیست خود سوال بپرسید زیرا آن‌ها در زمینه زیبایی و صاف کردن دندان‌های شما متخصص هستند و قادر به رفع هرگونه نگرانی شما خواهند بود.

اقدامات قبل از ارنودنسی


اقدامات قبل از ارتودنسی

اگر قبلاً این کار را انجام نداده‌اید، از یک دندانپزشک عمومی وقت بگیرید تا یک چک آپ و جرم‌گیری معمول برای شما انجام دهد. این به این دلیل است که قبل از نصب بریس‌ها توسط متخصص ارتودنسی باید دندان‌ها و لثه‌های شما خوب و سالم باشند.

همچنین، حتما قبل از قرار ملاقات دندان‌های خود را کاملا مسواک بزنید و نخ دندان بکشید تا دندان‌ها و لثه‌ها در روز نصب بریس در بهترین حالت ممکن باشند.

با یک مشاوره شروع کنید 

هر بیمار ارتودنسی با دیگری متفاوت است. بهترین راه دندانپزشکان برای تهیه یک برنامه درمانی دقیق برای شما، تعیین وقت مشاوره است.

اگر مطمئن نیستید که شما یا فرزندتان به بریس نیاز دارید، تعیین وقت مشاوره بهترین کار برای شروع است. در اینجا چند سوال مهم وجود دارد که می‌توانید در زمان مشاوره از ارتودنتیست خود بپرسید:

 • آیا دوره کامل تخصص ارتودنسی را گذرانده‌اید؟
 • آیا جویدن مرا اصلاح می‌کنید و تمام دندان‌های من را صاف می‌کنید؟
 • آیا می‌توانید موارد مشابه من را که معالجه کرده‌اید به من نشان دهید؟
 • درمان ارتودنسی چه تاثیری بر ویژگی‌های صورت من دارد؟
 • آیا ارتودنسی لبخند کودک من را درمان می‌کند؟
 • آیا متخص ارتودنسی لبخند من را درمان می‌کند؟

سن مهم نیست 

برای انجام درمان ارتودنسی لازم نیست حتما قبل از دوره نوجوانی باشید. در حقیقت، دندانپزشکان بیماران را از هفت سالگی تا بزرگسالی درمان می‌کنند!

عاقلانه است که کودک خود را در سنین پایین برای مشاوره نزد متخصص ببرید، زیرا ممکن است زمانی که کودک بزرگ شود و دندان‌های او دائمی شوند، مشکلات بسیاری برای جویدن او ایجاد شود. در صورت لزوم درمان ارتودنسی، دندانپزشکان می‌توانند حتی در حالی که دندان‌های دائمی کودک شما هنوز رشد نکرده‌اند، درمان را شروع کنند.

اگر بزرگسال هستید و به دنبال ارتودنسی هستید، تنها نیستید. بریس‌های بزرگسالان به لطف مقرون به صرفه بودن و رعایت بیشتر بهداشت دهان و دندان، در واقع محبوب‌تر از هر زمان دیگری هستند.

هزینه درمان را تهیه کنید 

بیایید واقع‌بین باشیم. بریس‌ها ارزان نیستند! هرچند می‌توانند مقرون به صرفه باشند و چه سرمایه گذاری بهتر از آن که سلامتی شما را بازگرداند. تشخیص دقیق هزینه ارتودنسی دشوار است زیرا سلامت دندان هر بیمار و برنامه درمانی او متفاوت است. بودجه خود را با هزینه واقعی درمان هماهنگ کنید و درباره روش‌های مختلف پرداخت اطلاعات لازم را کسب کنید.

نوع بریس‌ها را انتخاب کنید 

انتخاب نوع بریس ارتودنسی

اگرچه بریس‌های مفتول فلزی احتمالاً قدیمی‌ترین و متداول‌ترین نوع بریس‌ها هستند، اما گزینه‌های دیگری نیز وجود دارد. بعضی اوقات می‌توانید نوع بریس خود را انتخاب کنید.

 • الاینرهای دندان شفاف یکی از گزینه‌ها است. این الاینرها از یک ماده پلاستیکی شفاف ساخته شده‌اند که متناسب با دندان‌های خاص شما طراحی می‌شوند. در طول درمان از الاینرهای مختلفی استفاده می‌شود تا دندان‌های شما به تدریج به موقعیت صحیح خود منتقل شوند. الاینرها به راحتی برداشته می‌شوند تا بتوانید به طور عادی غذا بخورید و بنوشید و کسی حتی متوجه آن‌ها نشود.
 • بریس‌های لینگوال که در سطح داخلی دندان‌های شما قرار می‌گیرند نیز گزینه دیگری هستند. اما به خاطر داشته باشید که این بریس‌ها از آنجا که از طلا ساخته می‌شوند گران تر هستند.
 • هر یک از این نوع بریس‌ها دارای مزایا و معایبی هستند و همه آن‌ها برای همه افراد مناسب نیستند. اگر در مورد انواع مختلف بریس سوالی دارید با ارتودنتیست خود صحبت کنید.

تهیه موارد مورد نیاز 

دندانپزشکان توصیه می‌کنند قبل از انجام ارتودنسی، لوازم ضروری را تهیه کنید. جزئیات مهم مانند وعده‌های غذایی، کنترل ناراحتی و مراقبت‌های ارتودنسی در خانه را در نظر بگیرید. به یاد داشته باشید که مواردی مانند نخ دندان سنتی دیگر به درد شما نمی‌خورند، بنابراین لازم است نخ دندان threaders یا Waterpik را تهیه کنید. برای وعده‌های غذایی بعد از بریس، تهیه یا خرید غذاهای با بافت نرم مانند سوپ، سس سیب، بستنی و غیره را در نظر بگیرید. برای کنترل درد یا ناراحتی، اطمینان حاصل کنید که داروهای تسکین دهنده درد و بسته‌های یخ در خانه دارید.

خود را از نظر ذهنی آماده کنید 

مضطرب بودن قبل از انجام ارتودنسی طبیعی است. بهترین روش مقابله با اضطراب داشتن اطلاعات است! قبل از قرار ارتودنسی، دندانپزشکان وظیفه دارند تا در مورد روند قرار دادن بریس بر روی دندان‌ها به شما توضیح دهند. آن‌ها به شما می‌گویند که چه انتظاری باید داشته باشید تا با دید باز درمان خود را شروع کنید. خودتان نیز تحقیق کنید تا هرگونه ترس را برطرف کنید. تجربیات دیگران در مورد بریس و آنچه از دید یک بیمار انتظار می‌رود را بخوانید. خود را از نظر ذهنی آماده کنید تا بدانید که قرار است در آینده چه اتفاقی بیفتد و چه هدفی در درمان ارتودنسی شما وجود دارد.

قبل از ارتودنسی چه چیزی باید بخورید؟ 

بعضی از غذاها برای بریس مناسب نیستند. آن‌ها می‌توانند براکت‌ها را باز کرده و سیم‌ها را خم کنند که این امر منجر به قرار ملاقات‌های غیرمنتظره با متخصص ارتودنسی شما می‌شود. دقت کنید که باید یک هفته قبل از ارتودنسی، معالجه‌هایی را که در طول درمان باید از آن‌ها اجتناب کنید، انجام دهید. این معالجه‌ها شامل موارد زیر هستند:

 • آجیل و آبنبات‌های سخت
 • غذاهای جویدنی (مانند تافی)
 • ذرت بو داده
 • پیتزاهای سفت و رولت نان
 • میوه‌ها و سبزیجات ترد مانند سیب درسته و هویج خام

آیا باید قبل از ارتودنسی حفره‌های دندانی خود را پر کنید؟ 

بدون پر کردن حفره‌های دندانی خود نیز می‌توانید ارتودنسی کنید. اما همیشه بهتر است که ابتدا این مشکل خود را برطرف کنید. به این ترتیب، دیگر مجبور نخواهید شد که درد، ناراحتی، تورم یا خطری را که ممکن است در اثر داشتن حفره برای مدت طولانی ایجاد شود، تجربه کنید. اگر دندان شما حفرع دارد، متخصص ارتودنسی درباره مرحله بعدی درمان به شما مشاوره می‌دهد.

آیا سفید کردن دندان‌ها قبل از بریس دندان اشکالی ندارد؟ 

دندانپزشک یا متخصص ارتودنسی معمولاً توصیه می‌کند که دندان‌های خود را بعد از بریس سفید کنید. زیرا برخی از بیماران هنگام برداشتن بریس متوجه ناهماهنگی رنگی در دندان‌های خود می‌شوند. رنگ روشن دندان نتیجه این است که براکت‌ها از مینای دندان در برابر تمام مواد غذایی و نوشیدنی‌هایی که در طول دوره درمان خود مصرف کرده‌اید، محافظت می‌کنند.

در روز انجام ارتودنسی، چه کاری باید انجام دهید؟ 

در روز ملاقات کارهایی وجود دارد که می‌تواند به شما کمک کند تا اعصابتان آرام شود و روند درمان بدون دردسری داشته باشید.

دندان‌های خود را کاملا تمیز کنید 

برای اینکه سیمان به درستی به دندان‌های شما بچسبد، متخصص ارتودنسی شما به یک سطح بدون پلاک نیاز دارد. بنابراین اگر می‌خواهید از جرم‌گیری حرفه‌ای دندان‌های خود قبل از ارتودنسی جلوگیری کنید، بهتر است قبل از قرار ملاقات بعد از آخرین وعده غذایی خود به آرامی دندان‌های خود را تمیز کنید.

قبل از شروع درمان از خودتان سلفی بگیرید 

وقتی در مورد دندان‌های خود احساس بدی داریم، تمایل داریم با دهان بسته لبخند بزنیم. اما این بار قبل از ارتودنسی یک عکس از خودتان بگیرید و دندان‌هایتان را نشان دهید. شما به دندان‌های قبل از درمان خود نگاه خواهید کرد و خواهید دید که لبخند شما در طول مسیر درمان چه مقدار تغییر می‌کند.

زبان خود را بر روی دندان‌های خود بکشید 

با اینکه یک وسوسه شدید است، اما شما باید از ایجاد فشار در بریس خود جلوگیری کنید. بعد از تمیز کردن دندان‌ها، چند لحظه زبان خود را روی دندان‌هایتان بکشید تا صافی آن را احساس کنید. این این اولین کاری است که پس از برداشتن بریس‌های خود انجام می‌دهید.

آیا در اولین قرار ملاقات شما بریس بسته می‌شود؟


خیر. بریس‌ها در اولین قرار ملاقات متصل نمی‌شود زیرا هنوز چند مرحله وجود دارد که باید انجام شود، از جمله اشعه ایکس ارتودنسی و معاینات. در اولین ملاقات، متخصص ارتودنسی حرکات دقیق مورد نیاز برای صاف کردن دندان‌ها و هم‌ترازی فک را تعیین می‌کند. پس از مشاوره اولیه، برنامه درمانی شما ایجاد می‌شود و متخصص ارتودنسی شما تاریخ دریافت بریس‌ها را تأیید می‌کند.

روز بعد از نصب بریس دندان 


روز بعد از نصب بریس دندان

پس از نصب بریس، باید تغییرات کوچکی در عادات روزمره خود ایجاد کنید تا مطمئن شوید روند درمان شما به خوبی انجام می‌شود. در اینجا مواردی وجود دارد که می‌توانید روز بعد از قرار ملاقات خود شروع کنید، بنابراین زودتر از قرار تعیین شده بعدی خود به مطب پزشک برنمی‌گردید!

مسکن را در دسترس خود نگه دارید 

تا سازگاری کامل با بریس‌های جدید، ممکن است تا یک هفته احساس ناراحتی کنید. دوره سازگاری خود را راحت‌تر کنید و در اولین احساس درد از مسکن‌هایی مانند پاراستامول (به عنوان مثال Panadol) یا ایبوپروفن (به عنوان مثال Nurofen) بدون نسخه استفاده کنید.

غذاهای نرم بخورید 

غذاهای نرم نه تنها در طولانی مدت از نظر ایمنی برای بریس‌های شما ایمن خواهند بود، بلکه دندان‌های شما نیز مجبور نیستند چیزهای سخت را بجوند. موز، سوپ و پاستا، این‌ها همه گزینه‌های خوبی هستند که با بریس‌های جدید شما بسیار سازگار خواهند بود.

دندان‌های خود را بعد از غذا مسواک بزنید 

مسواک زدن بعد از غذا برای مراقبت از ارتودنسی

خارج کردن غذا از بریس می‌تواند مشکل باشد، اما اگر بعد از هر وعده غذایی مسواک بزنید، بسیار راحت‌تر می‌توانید مراقب بریس خود، و نه فقط سلامت دهان و لثه‌های خود، باشید. یک مسواک نرم مسافرتی تهیه کنید و آن را در کیف خود بگذارید تا همیشه آن را همراه خود داشته باشید.

چه مدت باید بریس‌ها را روی دندان‌های خود نگه دارید؟ 


مدت زمان نگه داری بریس ارتودنسی روی دندان

هنگام مراجعه به متخصص ارتودنسی برای نصب بریس، آن‌ها اغلب تخمینی از مدت زمان مورد نیاز برای استفاده از بریس به شما می‌دهند. هرچه نامرتب بودن دندان‌های شما بیشتر باشد، مدت طولانی‌تری باید آن‌ها را نگه دارید. اما به خاطر داشته باشید این بازه زمانی یک برآورد است. زمانی که متخصص ارتودنسی نحوه واکنش دندان‌های شما به بریس و چگونگی حرکت آن‌ها را مشاهده می‌کند، ممکن است دوره درمان را متناسب با آن تنظیم کند.

بیشتر کودکان و نوجوانان باید حدود دو سال از بریس‌های سنتی استفاده کنند، هرچند ممکن است در یک سال برخی از مشکلات خفیف‌تر اصلاح شود و اطلاح شدیدترین موارد ممکن است تا سه سال طول بکشد. اگر شما بزرگسالی هستید که قبلاً در دوران نوجوانی ارتودنسی انجام داده‌اید، برای اصلاح دندان‌هایی که تا حدودی از وضعیت خود خارج شده‌اند، انتظار داشته باشید مدت درمان شما شش ماه تا یک سال طول بکشد.

فهرست مطالب
اسکرول به بالا
تماس با کلینیک