نحوه صحیح مسواک زدن و استفاده از نخ دندان در حین درمان ارتودنسی

حفظ سلامت دهان بر عهده‌ی خودتان می‌باشد بنابراین صاف و مرتب کردن دندان‌ها تا آخر عمل لبخندی زیبا را برای شما به همراه خواهد داشت. مسواک زدن و نخ دادن کشیدن دندان‌ها بطور منظم دهان شما را شاداب و سالم نگه می‌دارد. انجام مراقبت های ارتودنسی تنها نیاز به کمی تلاش بیشتر دارد اما ارزش آن را دارد، و با پایان سیم‌کشی دندان‌ها متوجه آن خواهید شد.

پلاک‌ها باید چند بار در روز بطور کامل از روی دندان‌ها پاک شوند و با وجود بریس‌ها این کار حتی مهم‌تر می‌باشد. تمام براکت‌ها و سیم‌های موجود در دهان فضاهایی را برای پنهان شدن پلاک‌ها فراهم می‌کنند. پلاک‌ها چسبنده بوده و از باقیمانده غذاها، بزاق دهان و تعداد زیادی باکتری ایجاد می‌شوند و هنگامی که به سطح بریس‌ها و دندان‌ها می‌چسبند، باعث پوسیدگی دندان، التهاب لثه، بوی بد دهان و ایجاد لکه‌های دائمی روی دندان‌ها می‌شوند.

در کلینیک دندانپزشکی دکتر یگانه ما بیماران خود را تشویق می‌کنیم تا عادات صحیح بهداشت دهان و دندان را بخصوص در حین درمان ارتودنسی رعایت کنند. نصب بریس‌ها بر روی دندان‌ها می‌تواند باعث دشوار شدن حفظ بهداشت دندان‌ها شود و در نتیجه فضاهایی تشکیل شده که ذرات غذا می‌توانند در آنجا جمع شوند و محیطی برای رشد باکتری‌ها فراهم گردد. متخصصین دندانپزشک ما توصیه‌های لازم درباره نحوه صحیح مسواک زدن و نحوه استفاده از نخ دندان ارتودنسی را در اختیار شمار قرار می‌دهند.

برای مشاوره در خصوص مراقبت‌های بهداشتی حین ارتودنسی و یا رزرو نوبت در کلینیک دندانپزشکی دکتر یگانه می‌توانید با شماره‌های 0212239236502144155090 تماس حاصل فرمایید.

چه موقع باید بریس‌ها را تمیز کرد؟ 


در صورت امکان باید پس از هر بار خوردن دندان‌های خود را مسواک بزنید. اگر نمی‌توانید از مسواک مخصوص ارتودنسی استفاده کنید، حداقل دهان خوب را با آب بشویید. آب را در داخل دهان تکان دهید و سپس به بیرون تف کنید. اگر می‌توانید همواره مسواک مسافرتی همراه خود داشته باشید.

دو بار در روز مسواک زدن مهم است اما باید بین دندان‌ها را نیز حداقل یک بار در روز نخ دندان بکشید. پس از کشیدن نخ دندان ارتودنسی، دندان‌ها و بریس‌های خود را بطور کامل مسواک بزنید تا زمانی که تمیز و درخشنده شوند. بهترین زمان برای انجام این کار در هنگام شب و قبل از خوابیدن است.

همچنین هر شش ماه یک بار نیز باید به دندانپزشک خود مراجعه نمایید. متخصص دندانپزشک نه تنها از تمیز بودن دهان و دندان‌های شما مطمئن می‌شود بلکه کنترل می‌کند که تمام بریس‌ها، براکت‌ها و سیم‌ها بدون عیب بوده و بطور موثر کار می‌کنند. همچنین می‌تواند هر گونه سوال در ارتباط با نحوه استفاده از مسواک ارتودنسی، نخ دندان کشیدن یا سایر روش‌های بهداشت دهان و دندان شما را پاسخ دهد و نکاتی در مورد تمیز کردن بریس‌ها در نواحی که دستیابی به آنها مشکل است را ارائه کند.

چگونه با وجود ارتودنسی باید مسواک زد؟


روش صحیح مسواک زدن ها در حین ارتودنسی تفاوت زیادی با مسواک زدن در حالت عادی ندارد. همچنان باید از یک مسواک نرم یا مسواک برقی استفاده نمایید و به مدت چند دقیقه نیز مسواک بزنید. هر سه ماه یک بار یا زودتر باید مسواک خود را تعویض کنید زیرا براکت‌های موجود بر روی سیم‌کشی دندان‌ها ممکن است باعث تسریع فرسایش موهای مسواک شوند. تمام بخش‌های دندان‌ها از جمله جلو، دو طرف، عقب و سطوح جویدن نیز همچنان باید مسواک زده شوند. ممکن است پزشک برای جلوگیری بیشتر از پوسیدگی دندان‌ها خمیردندان فلوراید تجویز کند. در ادامه طرز صحیح مسواک زدن آورده شده است.

مراحل مسواک زدن

آموزش طرز صحیح مسواک زدن از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

 • موی مسواک را در زاویه ۴۵ درجه نسبت به خط لثه قرار دهید.
 • فشار کافی اعمال کنید تا موهای مسواک را بر روی لثه‌ها و بین دندان‌های خود حس نمایید (موهای مسواک را له نکنید).
 • تمام سطوح داخلی و بیرونی دندان‌ها را چند بار و با ضربات کوتاه چرخشی و حرکات سایشی مسواک بزنید. مطمئن شوید که خط لثه‌ها را نیز مسواک می‌زنید.
 • سطوح جویدن را با گذاشتن مستقیم مسواک مخصوص ارتودنسی روی دندان، مسواک بزنید. سطوح داخلی دندان‌های جلو را با کج کردن مسواک بصورت عمودی و با اعمال ضربه‌های از بالا به پایین با جلوی مسواک تمیز کنید.
 • مسواک در یک زمان تنها می‌تواند یک یا دو دندان را تمیز کند. مسواک را بطور مکرر حرکت دهید تا به تمام دندان‌ها برسد و به مدت دو دقیقه نیز این عمل را ادامه دهید.
 • خود را در آیینه نگاه کنید تا مطمئن شوید که هیچ دندانی دست نخورده باقی نمانده باشد.
 • پس از مسواک زدن دندان‌ها به خاطر داشته باشید که زبان خود را نیز مسواک بزنید. باکتری‌های زبانی می‌توانند روی جوانه‌های چشایی باقی بمانند.

چگونه بین دندان‌ها را باید نخ دندان کشید؟


 

وجود سیم‌هایی که بریس‌ها را بر روی دندان‌ها متصل می‌کنند، نخ دندان کشیدن را تبدیل به یک چالش می‌کند. اما این کار قابل انجام است. تنها باید عجله نکنید، مراقب باشید و به زیر خط لثه برسید. فلاس تریدر می‌تواند برای این منظور موثر باشد. فلاس تریدر وسیله‌ای است که به نخ دندان ارتودنسی اجازه می‌دهد تا به راحتی به زیر سیم‌های ارتودنسی برسد. تمیزکننده‌های بین دندانی دیگری نیز وجود دارند که ممکن است استفاده از آنها حتی راحت‌تر باشد. برای دریافت توصیه‌هایی در این خصوص با متخصص ارتودنسی خود مشورت کنید.

مراحل نخ دندان کشیدن

باید از یک فلاس تریدر استفاده کنید و به منظور سالم و قوی نگه داشتن دندان‌های خود مراحل زیر را رعایت نمایید:

 • با یک تکه نخ دندان ارتودنسی و فلاس تریدر، نخ را از میان سوراخ فلاس تریدر عبور دهید.
 • انتهای بلند فلاس تریدر را در زیر سیم ارتودنسی قرار دهید و سپس تا زمانی که نخ به زیر سیم رسید آن را بکشید.
 • حال می‌توانید بطور عادی نخ دندان بکشید، محکم آن را به هر طرف حرکت دهید و با استفاده از آن دو طرف هر دندان را تمیز کنید.
 • این فرایند را برای تمام نواحی بین دندان‌ها تکرار کنید.

شستن دهان

پس از مسواک زدن و کشیدن نخ دندان ارتودنسی، دهان خود را با یک دهان‌شویه‌ی ضد عفونی کننده‌ی دهان و دندان بشویید. این دهان‌شویه می‌تواند به تسکین درد ناشی از التهاب‌ها و تحریک‌های جزئی دستگاه‌های ارتودنسی کمک کند. همچنین از دهان‌شویه‌ی ضد عفونی کننده می‌توان برای تمیز کردن زخم‌های دهانی و سایر ناراحتی‌ها دهان و لثه استفاده کرد. استفاده از دهان‌شویه باعث از بین رفتن باقیمانده مواد غذایی شده که موجب کارایی بیشتر روند بهبودی می‌گردد.

وسایل مخصوص بهداشت دهان و دندان


در حین ارتودنسی، ممکن است بخواهید که برنامه‌ی بهداشت دهان و دندان خود را با استفاده از وسایل مخصوصی که بطور اختصاصی برای بریس‌ها تهیه شده‌اند، تکمیل کنید. می‌توانید یکی از موارد زیر را جهت تقویت بهداشت دهان خود در نظر بگیرید:

 • مسواک بین دندانی: این وسیله یک مسواک مخصوص ارتودنسی به شکل درخت کاج است که برای بیرون راندن ذرات غذایی که بین بریس‌ها و دندان‌ها گیر کرده‌اند، بسیار عالی می‌باشد. این مسواک به حد کافی کوچک است که بتوان آن را با خود حمل کرد و در نتیجه برای تمیز کردن دندان‌ها در حال حرکت بسیار مناسب است. در هنگام استفاده از آن باید محتاط باشید.

 • واترپیک: شستشو دهنده‌ی دهان یا واترپیک وسیله‌ای است که جت آب را به مقدار کم و با فشار بر روی دندان‌ها می‌پاشد و به بیرون راندن ذرات غذایی که دسترسی به آنها در نواحی بین بریس‌ها دشوار است کمک می‌کند. این وسیله جایگزینی برای مسواک یا نخ دندان نیست بلکه باید همراه با آنها استفاده شود که می‌تواند بسیار موثر باشد.

 • قرص‌های آشکارساز: آیا می‌خواهید بدانید که رژیم بهداشیتان چقدر موثر است، محلول‌ها یا قرص‌های آشکارساز می‌توانند برای این منظور کمک کنند. در این قرص‌ها از رنگ‌های گیاهی مخصوصی برای نشان دادن ذرات غذا، باکتری‌ها و پلاک‌هایی که پس از مسواک زدن و نخ دندان کشیدن باقی مانده‌اند، استفاده شده است. این عمل به شما نشان خواهد داد که برنامه‌ی بهداشتی شما چقدر موثر بوده و پاک کردن نواحی که جا انداخته‌اید را نیز آسان می‌کند.

مراقبت از نگهدارنده‌ها


پس از جدا کردن بریس‌ها، از یک نگهدارنده سفارشی استفاده می‌شود تا بتوانید لبخند زیبای خود را حفظ کنید. در طول مرحله‌ی نگهداری درمان، مسواک زدن نگهدارنده در هر بار مسواک زدن دندان‌ها مهم است زیرا می‌توانند محل تجمع ذرات غذا و پلاک شوند. توصیه می‌شود که روزی یک بار آنها را در داخل یک لیوان آب با دمای اتاق و یک قرص تمیزکننده‌ی دندان مصنوعی مانند پلی دنت (Polident) یا Efferdent قرار دهید. این تمیزکننده‌ها باعث جلوگیری از بد مزه شدن و از بین رفتن باکتری‌های نگهدارنده‌ها می‌گردند. مراقب باشید که از آب داغ استفاده نکنید زیرا می‌تواند باعث تغییر شکل آنها شوند.
مقالات مرتبط