ایمپلنت تک دندان: نکاتی درباره مراحل و مزایای کاشت دندان تکی

ایمپلنت تک دندان

در میان اقدامات اصلاحی مختلف موجود برای جایگزینی دندان از دست رفته، ایمپلنت‌ها با موفقیت بالایی روبرو هستند. کاشت دندان ساده، موثر و طولانی مدت است. وقتی یک یا چند دندان از بین رفته است می‌توان از ایمپلنت تک دندان استفاده کرد. روند واقعی ترمیم یک دندان از دست رفته با ایمپلنت شامل یک روش جراحی مستقیم و قرار دادن ایمپلنت و یک روش ترمیمی ‌ساخت و قرار دادن پایه و روکش است. اگر حجم و کیفیت استخوان اجازه دهد، اغلب اوقات، هر دو مرحله را می‌توان در یک بار ویزیت انجام داد.

گزینه‌های شما برای جایگزینی تک دندان چیست؟ 


گزینه‌های موجود برای جایگزینی یک دندان از دست رفته شامل بریج دندانی، پروتز جزئی یا کاشت دندان است. از آنجا که هر سه روش سال‌هاست استفاده شده است، می‌توانیم مقایسه مزایا و مضرات هر یک را انجام دهیم.

بریج دندان برای یک دندان 

در صورت استفاده از پل دندانی، دندان مصنوعی با چیزی به نام روکش به دندان‌های مجاور فیکس می‌شود. این روش نیاز دارد که دندانپزشک شما کمی ‌از دندان‌های مجاور در دو طرف شکاف را سوراخ کند. قرار دادن بریج باعث می‌شود که دو یا سه دندان به هم چسبیده باشند.

دندان مصنوعی جزئی

دندان مصنوعی وسیله ای متحرک است که از اکریلیک ساخته شده است. دندان مصنوعی کامل یک باره تمام دندان‌های شما را جایگزین می‌کند و دندان مصنوعی جزئی بسته به تعداد مورد نیاز شما جایگزین تعداد محدودی از دندان‌ها می‌شود. عیب دندان مصنوعی این است که ممکن است استفاده از آنها ناراحت کننده باشد و حتی می‌تواند هنگام صحبت کردن یا غذا خوردن حرکت کند و باعث خجالت بی مورد فرد شود.

ایمپلنت تک دندان 

ایمپلنت تک دندان از معایب دو روش اول جلوگیری می‌کند، و آن را به گزینه محبوب تری در میان گزینه‌های جایگزینی تک دندان تبدیل می‌کند.

برای ایمپلنت تک دندان، یک پیچ تیتانیوم در استخوان فک ثابت می‌شود تا به عنوان “ریشه” دندان مصنوعی عمل کند. یک دندان جایگزین در بالای این ثابت می‌شود. این روش به دندان‌های همسایه بستگی ندارد و بنابراین یکپارچگی ساختاری هیچ دندان دیگری را به خطر نمی‌اندازد. یک ایمپلنت دندانی تقریباً مانند یک دندان طبیعی، کاملاً خودکفا است. با استفاده از این روش، از آنجا که روکش کاملاً محکم روی ایمپلنت قرار گرفته است، حرکت نخواهد کرد.

مزایای ایمپلنت تک دندان چیست؟ 


مزایای ایمپلنت تک دندان

مزایای استفاده از ایمپلنت‌های تکی نسبت به پروتزهای متحرک جزئی یا پل‌های دندانی معمولی عبارتند از:

  • برتری از نظر زیبایی شناسی
  • حفظ یکپارچگی استخوان فک
  • حفظ دندان‌های سالم مجاور
  • بافت لثه سالم و بدون زخم و فشار یا تحریک ناشی از پروتزهای مصنوعی
  • حفظ ظاهر صورت با جلوگیری از تحلیل رفتن استخوان
  • نگهداری و تمیز کردن آسان
  • راحتی بسیار بیشتر، زیرا ترس از صدا دادن یا لیز خوردن دندان مصنوعی هنگام غذا خوردن یا صحبت کردن وجود ندارد

راهنمای گام به گام برای ایمپلنت تک دندان 


مشاوره 

دندانپزشک شما یک معاینه جامع انجام می‌دهد. در طول معاینه، وی سابقه پزشکی و دندانپزشکی شما را بررسی می‌کند، با استفاده از اشعه ایکس از دندان‌ها و لثه‌های شما عکس می‌گیرد تا بتواند مدلی از آن‌ها بسازد. در بعضی موارد، دندانپزشک همچنین ممکن است یک اسکن توموگرافی کامپیوتری (CT) از دهان شما را تجویز کند. این اسکن به دندانپزشک شما کمک می‌کند تا مقدار فک موجود برای نگه داشتن ایمپلنت‌ها را تعیین کند. همچنین محل ساختارهایی مانند اعصاب و سینوس‌ها (که در بالای دندان‌های بالایی شما قرار دارند) را نشان می‌دهد بنابراین می‌توان از آسیب به آنها در حین جراحی جلوگیری کرد.

اگر با اشعه ایکس نشان داده شود که فک شما استخوان کافی برای نگهداری ایمپلنت را ندارد، دندانپزشک می‌تواند گزینه‌های ساخت استخوان را مورد بحث قرار دهد. این روش‌ها ممکن است پیوند استخوان باشد. پیوند شامل برداشتن استخوان از محلی دیگر و افزودن آن به فک شما است.

اگر دندانی همچنان وجود دارد، ممکن است لازم باشد قبل از قرار دادن پیچ تیتانیوم این دندان برداشته شود.

قرار دادن ایمپلنت 

قرار دادن ایمپلنت تک دندان

روش کاشت تک دندان کاملاً ساده است و به طور کلی کوتاه مدت است. به شما بی حسی موضعی زده می‌شود بنابراین در طول عمل دردی نخواهید داشت. در برخی موارد، ممکن است کمی ‌تورم و ناراحتی پس از عمل وجود داشته باشد.

قرار دادن روکش 

مرحله بعدی قرار دادن دندان مصنوعی در بالا پایه است. بسته به مورد، می‌تواند یک دندان مصنوعی موقت یا دائمی ‌باشد. این کار نیز یک روش ساده است و بعید است هیچ گونه ناراحتی را تجربه کنید. در برخی موارد، این کار را می‌توان در زمان قرار دادن ایمپلنت انجام داد، اگرچه برخی از افراد در صورت نیاز به پیوند استخوان، ممکن است چند هفته در این بین نیاز به وقفه داشته باشند.

یک مجموعه کامل از دندان‌ها 

پس از نصب روکش دائمی‌، می‌توانید از تمام دندان‌های خود مثل حالت معمول استفاده کنید. دندان ایمپلنت و جایگزین همانند دندان‌های طبیعی شما رفتار خواهند کرد. فراموش نکنید که برای حفظ سلامت ایمپلنت‌ها و لثه‌ها باید به یک روال موثر بهداشت دندان ادامه دهید.

بهبودی بعد از ایمپلنت تک دندان شامل چه مواردی است؟ 


بهبودی بعد از ایمپلنت تک دندان

پس از انجام عمل برای اکثر بیماران، تورم کمی ‌وجود دارد و یا هیچ تورمی ‌اتفاق نمی‌افتد. اگر تورم خفیفی وجود داشته باشد، در عرض یک یا دو روز کاهش می‌یابد. برای هرگونه ناراحتی، مسکن خوراکی برای شما تجویز می‌شود.

به شما اطلاع داده خواهد شد که چه زمان باید برای معاینه مراجعه کنید. دندان‌های جدید باید مرتبا معاینه شوند. با مراجعه منظم به یک متخصص بهداشت دهان و دندان، وضعیت خود را در حد استاندارد نگه دارید. با مراقبت مناسب، ایمپلنت‌های دندانی می‌توانند دهه‌ها دوام داشته باشند.

هزینه ایمپلنت تک دندان چقدر است؟ 


هزینه‌های جایگزینی یک دندان (شامل ایمپلنت و روکش) به طور معمول در یک محدوده قرار می‎گیرد. اگر پرونده شما پیچیده تر باشد و شما نیاز به مراحل اضافی داشته باشید این هزینه ممکن است افزایش یابد.

ضمن در نظر گرفتن هزینه کاشت دندان، باید به خاطر داشته باشید که ممکن است سال‌ها طول بکشد و بنابراین باید به عنوان یک سرمایه گذاری طولانی مدت به آن نگاه کنید. این هزینه بر معایب دندان مصنوعی و سایر اقدامات اصلاحی دندانپزشکی غلبه می‌کند. ایمپلنت‌های دندانی کاملاً دائمی‌ هستند و رفتاری کاملاً شبیه دندان‌های طبیعی شما دارند.

سوالات متداول 


سوالات متداول ایمپلنت تک دندان

 

آیا ایمپلنت‌های دندانی آسییب می‌بینند؟ 

در طول جراحی، شما کاملا بیهوش خواهید شد و چیزی احساس نخواهید کرد! و بعد از جراحی، خیالتان راحت خواهد بود که بیشتر بیماران، درد اندکی را تجربه می‌کنند که معمولاً با داروهای بدون مسکن معمول به خوبی کنترل می‌شود. هر نسخه تجویز شده لازم در طول بازدید شما مورد بحث قرار خواهد گرفت.

آیا ایمپلنت‌های دندانی مانند دندان‌های معمولی هستند؟

بله! ایمپلنت دندان شما دقیقاً مانند دندان‌های طبیعی شما احساس می‌شود، و همان ظاهر و عملکرد را خواهد داشت. قبل از آنچه فکرش را بکنید، می‌توانید از خوردن تمام غذاها با دندان دائمی ‌و جدید خود لذت می‌برید.

آیا برای جراحی ایمپلنت دندان لازم است در کارم وقفه داشته باشم؟ 

بیماران به طور معمول از چند ساعت تا چند روز مرخصی می‌گیرند و این کار به نوع آرام بخش، محل کاشت و سلامت قبل از عمل بستگی دارد.

ایمپلنت تک مرحله ای چیست؟ 

در برخی موارد، دندانپزشکان قادرند ایمپلنت را قرار دهند و بافت نرم اطراف آن را همانطور که هست باقی بگذارند. به این ترتیب، می‌توانیم از عمل جراحی دوم برای نشان دادن ایمپلنت دندان در مرحله اتصال / ترمیم خودداری کنیم.

اگر دندان‌های زیادی را از دست داده باشم وضعیت چگونه است؟ 

اگر دندان‌های زیادی از دست داده اید، پروتزهای دندانی که از طریق ایمپلنت پشتیبانی می‌شوند می‌توانند یک قوس کامل از دندان‌های مصنوعی را که فقط به چند ایمپلنت متصل هستند، به شما ارائه دهند. این گزینه یک راه حل عالی برای کسانی است که به تعداد زیادی دندان‌های تهیه شده توسط پروتز مصنوعی نیاز دارند، اما دردسر مرتبط با آن را نمی‌خواهند.

خطرات و عوارض مرتبط با ایمپلنت دندان چیست؟ 

میزان موفقیت ایمپلنت‌های دندانی تا 98٪ است و این روند طی دهه‌ها ادامه داشته است، در حالیکه در طول مسیر پیشرفت مستمر داشته است. خطرات بسیار کم است و تقریباً شبیه سایر اقدامات جراحی جزئی (عفونت، آسیب به دندان‌های مجاور و غیره) را شامل می‌شود.

ایمپلنت دندان چه مدت دوام دارد؟ 

مطالعات نشان داده است که ایمپلنت‌های دندانی که به درستی قرار داده شده و از آنها مراقبت می‌شود می‌توانند تا 25 سال دوام داشته باشند. فن آوری و تجربه پیشرفته ما را قادر می‌سازد بهترین نتیجه را برای نگهداری مادام العمر برای شما داشته باشد!

چه زمانی دندان‌های دائمی ‌خود را دریافت خواهم کرد؟ 

ترمیم‌های دائمی‌ بسته به مورد شما حداقل 1 و حداکثر 12 ماه پس از جراحی ایمپلنت انجام می‌شود.

چگونه از ایمپلنت‌های خود مراقبت کنم؟ 

از ایمپلنت‌های خود دقیقاً مانند دندان‌های طبیعی خود مراقبت کنید: با دو بار مسواک زدن و یکبار استفاده از نخ دندان به صورت روزانه. به خوبی از آنها مراقبت کنید و آنها نیز از شما مراقبت خواهند کرد!

فهرست مطالب
اسکرول به بالا
تماس با کلینیک