بریج یا پل دندانی: انواع،مزایا و هزینه

آیا به دلیل افتادن یکی از دندان‌ها یک فاصله در داخل دهانتان ایجاد شده است؟ آیا به دلیل اینکه در هنگام خندیدن دیگران آن را می‌بینند خجالت می‌کشید؟ آیا راه حلی برای اصلاح این وضعیت وجود دارد تا بتوان اعتماد بنفس را به میزان قابل توجهی افزایش داد؟ بله یک دندانپزشک می‌تواند یک راه حل بسیار عالی از طریق انواع بریج دندان ارائه کند. وی می‌تواند پس از بررسی دندان‌ها گزینه‌های درمانی مناسب را توصیه نماید.

اگر یک دندان در بین دو تاج دندان افتاده باشد، فاصله ایجاد شده را می‌توان با یک بریج دندانی پر کرد. بریج شامل یک مجموعه تکی از دو روکش همراه با یک دندان که در میان آن‌ها قرار گرفته است می‌باشد. دو روکش بیرونی بر روی دندان‌های دو طرف قرار داده شده و نقش تکیه‌گاه بریج یا نگهدارنده دندان در محل خود را بر عهده دارند. نتیجه‌ی حاصل سه دندان عملکردی دائمی بدون هیچ فاصله‌ای بین آنها می‌باشد.

اگر دندانتان افتاده باشد، چه در قسمت عقب و چه در جلوی دهان، می‌توانید از طریق شماره‌های 0212239236502144155090 با کلینیک تخصصی دندانپزشکی دکتر یگانه بگیرید. در طول مشاوره، متخصصین ما به شما توضیح خواهند داد که چگونه می‌توان این فاصله‌ها را با بریج دندانی پر کرد.

بریج دندانی چیست؟


بریج‌های دندانی یا پل دندان موجب پر شدن فاصله ایجاد شده در اثر افتادن یک یا چند دندان می‌شوند. بریج متشکل از دو یا چند روکش برای دندان‌های موجود در دو طرف شکاف (این دو یا چند دندان تکیه‌گاه، دندان‌های پایه نامیده می‌شوند) و یک یا چند دندان مصنوعی در بین آن‌ها می‌باشد. این دندان‌های مصنوعی پونتیک (pontics) نامیده شده و ممکن است از جنس طلا، آلیاژ، چینی یا ترکیبی از آن‌ها باشند. بریج‌های دندانی متکی بر دندان‌های طبیعی یا ایمپلنت‌ها خواهند بود.

مزایای بریج‌های دندانی


تعدادی از مزایای بریج دندان در ادامه آورده شده اند:

  • موجب بازیابی لبخند شوند.
  • توانایی جویدن و صحبت کردن کامل را برگردانند.
  • شکل صورت را حفظ کنند.
  • با جایگزین کردن دندان‌های افتاده نیروهای ناشی از جویدن را بطور مناسب توزیع می‌کنند.
  • از حرکت سایر دندان‌ها جلوگیری می‌کنند.

انواع بریج‌های دندانی


بریج‌ها یاپل دندانی علاوه بر پر کردن شکاف‌های ایجاد شده در اثر افتادن دندان‌ها می‌توانند تعادل را به فک بازگردانده و از حرکت دندان‌های مجاور جلوگیری کنند. برای برآورده کردن نیازهای بیماران، هم بریج‌های معمول و هم بریج‌های متکی بر ایمپلنت ارائه می‌شوند.

بریج‌های معمول

بریج دندانی معمولاً توسط روکش‌های دندان در دو طرف شکاف در جای خود نگه داشته می‌شود. برای اجرای این بریج‌ها، در ابتدا مقدار کمی از هر دندان مجاور با ملایمت تراشیده می‌شود تا فضای کافی برای بریج و ایجاد یک پایه پایدار برای دندان جدید فراهم شود. سپس پس از ساخت بریج در لابراتوار، با مراجعه مجدد به کلینیک در محل مورد نظر، بریج در جای خود قرار داده می‌شود.

بریج‌های دندانی به عنوان یک روش موثر، قابل اعتماد و غیرقابل حرکت برای جایگزینی دندان افتاده مورد استفاده قرار می‌گیرند. این روش، در صورت عدم امکان اجرای ایمپلنت، یک گزینه موثر است. همچنین، نسبت به بریج‌های متکی بر ایمپلنت، مقرون به صرفه‌تر هستند.

بریج‌های متکی بر ایمپلنت

بریج‌های متکی بر ایمپلنت احتمالاً یکی از متحول‌کننده‌ترین روش‌های موجود می‌باشند. این بریج‌ها برای بیمارانی که تعدادی از دندان‌های خود یا تمام آن‌ها را از دست داده‌اند و از دندان مصنوعی استفاده می‌کنند این امکان را فراهم می‌کنند تا مجدداً از دندان‌های ثابت و شبه طبیعی لذت ببرند. ایمپلنت‌های دندانی پایه‌های تیتانیومی کوچکی هستند که از طریق جراحی در داخل فک گذاشته می‌شوند. در طول زمان، این پایه با استخوان اطراف یکپارچه شده و نقش ریشه‌های دندان افتاده را ایفا می‌کنند. نتیجه نهایی ایجاد تکیه‌گاه هم‌تراز برای بریج‌‌هایی است که قابل تطبیق نمی‌باشند. با استفاده از توموگرافی کامپیوتری سه‌بعدی برای بررسی فک می‌توان صلاحیت شما برای اجرای ایمپلنت دندان را ارزیابی کرده و موقعیت‌های مطلوب قرارگیری آنها را شناسایی کرد.

ایمپلنت‌های دندان به مدت سه تا چهار ماه رها می‌شوند تا بهبود پیدا کنند که در طول این دوره می‌توان از دندان موقت استفاده کرد. پس از ادغام شدن ایمپلنت‌ها با استخوان فک، بریج‌های دائمی در محل قرار داده می‌شوند. بریج‌های متکی بر ایمپلنت همچنین یک مزیت منحصر به فرد برای بهداشت دهان و دندان بیمار دارند. دندان‌های افتاده موجب کوچک شدن نواحی اطراف فک می‌گردند. ادغام شدن ایمپلنت دندان با استخوان، موجب بیشتر شدن مقاومت فک در برابر افتادن دندان‌ها می‌شود.

نگهداری


قوی و سالم نگه داشتن دندان‌های باقیمانده از اهمیت بسزایی برخوردار است، زیرا موفقیت بریج (بسته به نوع انتخابی) بستگی به پایه‌ی محکم ایجاد شده توسط دندان‌های اطراف دارد. برای حفظ سلامت دندان‌ها و جلوگیری از بیماری‌های لثه و پوسیدگی دندان، مراقبت‌های بهداشت دهانی را به دقت انجام داده و روزانه در نظر بگیرید.

دو بار مسواک زدن و نخ دندان کشیدن در روز می‌تواند به شدت به پیشگیری از پوسیدگی دندان و بیماری‌های لثه کمک کند. همچنین، استفاده از دهان‌شویه‌ی ضد عفونی‌کننده به صورت روزانه از نمک و آب از دیگر اقداماتی است که می‌تواند به حفظ سلامت دهان و پیشگیری از مشکلات زیادی کمک کند.

دندانپزشک می‌تواند به شما روش مناسب مسواک زدن و نخ دندان کشیدن را آموزش دهد. حفظ یک برنامه‌ی منظم برای تمیز کردن دندان‌ها، به تشخیص مشکلات در مرحله اولیه که احتمال بهبودی بالاتر است، کمک می‌کند.

میزان ماندگاری بریج دندان


زمان ماندگاری بریج‌های ثابت دندان برای هر شخصی ممکن است متفاوت باشد و به عوامل مختلفی از جمله عادات روزانه، بهداشت دهان و عملکرد دندان‌ها وابسته باشد. با این حال، بریج‌های ثابت معمولاً می‌توانند تا ۱۵ سال یا حتی بیشتر دوام داشته باشند، و در شرایط مناسب حتی ممکن است برای ۵ سال یا بیشتر هم ماندگار باشند.

مهمترین نکته این است که وضعیت کلی بهداشت دهان و دندان‌های طبیعی اطراف بریج می‌تواند بر ماندگاری آن تأثیرگذار باشد. حفظ بهداشت دهان، جلوگیری از پوسیدگی دندان‌های طبیعی و اطراف بریج، نکات اساسی در حفظ ماندگاری طولانی‌مدت بریج‌ها هستند.

پیشنهاد می‌شود که دو بار در سال برای جرم‌گیری و معاینه دندان‌ها به دندانپزشک مراجعه کنید. این کار با از بین بردن پلاک و جلوگیری از پوسیدگی و عفونت دندان‌ها، به حفظ بهداشت دهان و دندان‌های طبیعی کمک می‌کند.

همچنین، در صورت ابتلا به هر گونه مشکل بهداشتی و سلامتی، باید بلافاصله آن را برطرف کرده و اقدامات مناسب را انجام داده تا از گسترش آن جلوگیری شود. این اقدامات به همراه رعایت منظم بهداشت دهان و دندان می‌تواند به سلامت دندان‌ها و حفظ بریج کمک کند.

آیا خوردن با وجود بریج دندانی دشوار است؟


جایگزین کردن دندان‌های افتاده با بریج  یا پل دندان در واقع می‌تواند خوردن را بسیار آسان‌تر کند. تا زمانی که به بریج عادت کنید، غذاهای نرم و بصورت تکه تکه مصرف کنید.

آیا بریج دندانی بر نحوه صحبت کردن تاثیر می‌گذارد؟


در صورت عدم وجود دندان صحبت کردن بطور واضح سخت‌تر می‌گردد. استفاده از پل یا بریج دندان در دندان‌های جلویی می‌تواند به اصلاح صحبت کردن شما بیانجامد.

معایب احتمالی


  • نگهداری: بریج‌ها مستلزم مراقبت و نگهداری اضافه از جمله تمیز کردن زیر پونتیک می‌باشند. بیمارانی که از بریج‌های ثابت استفاده می‌کنند همچنان باید برای معاینات منظم به دندانپزشک مراجعه کنند تا از یکپارچگی ساختار بریج مطمئن شده و وضعیت دندان‌های تکیه‌گاه بررسی شوند.
  • دوام: با اینکه بریج‌های ثابت از دندان‌های مصنوعی بادوام‌تر هستند، اما باید به دقت از آن‌ها نگهداری شود. پرهیز از جویدن مواد غذایی بسیار سخت، چسبنده یا ترد توسط بریج بسیار مهم است. ترمیم یا تعویض بریج‌ها می‌تواند با گذشت زمان پرهزینه شود.
  • تاثیر دندان‌هایی مجاور بریج: آماده‌سازی دندان به معنی تراش دادن آن است که بر ساختار و سلامت کلی دندان تاثیر گذاشته و می‌تواند موجب درد و ناراحتی شود. این امر همچنین موجب افزایش احتمال بروز مشکلاتی برای آن دندان‌ها می‌گردد.

هزینه


هزینه بریج‌های دندانی بسته به نوع بریج انتخاب شده و محل انجام درمان متغیر است. شرکت‌های بیمه معمولاً بخشی از هزینه را بسته به نوع بیمه می پرداخت می‌کنند.

فهرست مطالب
اسکرول به بالا
تماس با کلینیک