نداشتن دندان اصلاً احساس خوبی ندارد. راحت نیست، ناراحت کننده است و می‌تواند باعث خجالت شود. انتظار برای کاشتن دندان‌های جدیدتان خیلی آزار دهنده است. به همین دلایل است که ایمپلنت‌های دندانی فوری یا یک روزه اختراع شده است.

بسیاری از افراد از ایمپلنت‌های دندان استفاده می‌کنند. اما بعضی اوقات، انتظار کشیدن برای مجموعه جدیدی از دندان‌ها آزار دهنده است. به همین دلیل کاشت دندان در یک روز  (ایمپلنت فوری) گزینه بسیار خوبی برای بسیاری از بیماران است.

کاشت دندان فوری در مقابل ایمپلنت‌های سنتی 


وقتی دندان‌پزشکان از ایمپلنت‌های فوری دندان صحبت می‌کنند، در مورد قرار دادن یک تاج دندان موقتی، خیلی زود پس از قرار دادن ایمپلنت دندان حرف می‌زنند.

این روش عمدتاً برای اهداف زیبایی و ظاهری بیمار است، اما ایمپلنت‌های فوری کاشته شده نیز می‌توانند کاربردی باشند. این بدان معنی است که می‌توانید با آن‌ها غذا بخورید و با آن‌ها مسواک بزنید. و می‌توانید در یک روز یک کاشت کامل دندانی انجام دهید، یعنی این کار را می‌توان برای چند دندان یا تمام دندان‌های شما انجام شود، نه‌فقط یک دندان واحد.

یکی از انواع ایمپلنت‌های دندانی که بلافاصله کاشته می‌شوند، یک پروتز پایین All-on-4 است. در این تکنیک، چهار ایمپلنت در استخوان فک قرار می‌گیرد تا یک پروتز دندانی کامل را نگه دارد. در این حالت، دندان‌پزشک پروتز موقت را بر روی ایمپلنت قرار می‌دهد تا ظاهری طبیعی داشته باشد درحالی‌که ایمپلنت‌ها به استخوان پیوند می‌خورند.

تفاوت بین ایمپلنت فوری و ایمپلنت سنتی، زمان بین قرار دادن ایمپلنت و قرار دادن تاج است. در هنگام انجام ایمپلنت‌های سنتی، ممکن است دندان‌پزشک شما چند هفته قبل از قرار دادن پروتز تاج دندان روی ایمپلنت صبر کند. این امر به این دلیل است که استخوان شما باید با ایمپلنت جوش بخورد و به اصطلاح فیوز شود.

در ایمپلنت فوری، دندان‌پزشک درست بعد از قرار دادن ایمپلنت، تاج موقت را روی آن وصل می‌کند. یک ایمپلنت سنتی، بین قرار دادن کاشت و قرار دادن تاج به 3 تا 6 ماه زمان نیاز دارد.

در حالی که یک ایمپلنت دندان استاندارد می‌تواند ماه‌ها طول بکشد، یک ایمپلنت دندان فوری می‌تواند طی چند هفته مجموعه جدیدی از دندان‌ها را برای شما فراهم کند.

ایمپلنت‌های یک روزه دندانپزشکی – چه کسی کاندیدایی مناسبی برای این نوع ایمپلنت است؟ 


اگر فکر می‌کنید می‌خواهید ایمپلنت یک روزه انجام دهید، لازم است که با دندان‌پزشک خود صحبت کنید تا ببیند آیا کاندیدای مناسبی برای انجام این روش هستید یا خیر. در این جلسه‌ی مشاوره، احتمالاً شما را از طریق یک روند غربالگری کاملاً دقیق بررسی می‌کنند تا ببینند که آیا این روش برای شما مناسب است یا خیر.

باید از سلامت دهان و دندان و سلامتی کلی خوبی برخوردار باشید. این بدان معناست که اگر سیگار می‌کشید، یک بیماری خود ایمنی یا مشکلات یا یک بیماری مزمن داری، ممکن است نتوانید بلافاصله کاشت ایمپلنت انجام دهید.

همچنین، اگر بروکسیسم (دندان قروچه) یا سایش دندان‌ها روی هم دارید، ممکن است ایمپلنت یک روزه برای شما مناسب نباشد، زیرا این موارد می‌توانند در تأثیرات طولانی مدت کاشت ایمپلنت تأثیر بگذارد.

اصولاً، اگر می‌خواهید کاشت دندان، فوری یا سنتی دریافت کنید، باید 100٪ متعهد به مراقبت و حفظ دهان و بدن سالمی باشید. بله، گاهی اوقات ایمپلنت‌ها بدون توجه نکردن به بهداشت و سلامتی دهان و دندان و سلامتی عمومی از بین می‌روند (حدود 5٪ موارد در طی یک دوره 20 ساله دوام خواهند داشت، اما هر کاری که از دستتان برمی‌آید برای کمک به موفقیت و حفظ ایمپلنت انجام دهید. این را بدانید که برای برداشتن آن‌ها باید تحت عمل جراحی قرار بگیرید.)

اگر سلامت جسمی و دهانی و خوبی دارید و سیگار نمی‌کشید، بیماری خود ایمنی ندارید یا داروهای بیس فسفونات تجویز شده‌ای مصرف نمی‌کنید، بایستی کاندیدای مناسبی برای ایمپلنت فوری باشید. برای اطمینان از این موضوع، با پزشک خود صحبت کنید تا مطمئن شوید.

مزایای ایمپلنت فوری دندان


مزایای ایمپلنت فوری دندان

در عین حال، هر روش کاشت دندان می‌تواند مزایای زیادی را در بردارد. در اینجا فقط برخی از فواید ایمپلنت یک روزه دندان آورده شده است.

صرف زمان کمتر 

مزیت بدیهی و واضح ایمپلنت یک روزه‌ی دندان این است که این درمان فقط در چند جلسه و در بعضی مواقع فقط در یک جلسه، کامل می‌شود. این امر به طور چشمگیری زمان سپری شده در یونیت دندانپزشکی و زمان بی‌دندان بودن را کاهش می‌دهد. زیرا همان‌طور که میدانید ایمپلنت‌های سنتی می‌توانند ماه برای ترمیم طول بکشند.

لثه‌های بهتر با تاج دندان متناسب می‌شوند 

از آنجا که تاج بلافاصله روی ایمپلنت قرار داده می‌شود، لثه‌ها اغلب در اطراف آن رشد می‌کنند و باعث می‌شود طبیعی‌تر به نظر برسد. با این وجود این احتمال وجود دارد که پس از قرار دادن ایمپلنت نیاز به بازسازی بافت باشد.

فواید کاشت دندان فوری واضح است: آن‌ها سریع‌تر هستند، این عمل در یک جلسه انجام می‌شود و لثه‌ها ممکن است در اطراف تاج بهتر رشد کنند. البته این به فرض موفقیت‌آمیز بودن ایمپلنت‌هاست و در مقایسه با میزان موفقیت 95 درصدی ایمپلنت‌های استاندارد، احتمال موفقیت این نوع ایمپلنت حدود 70٪ می‌باشد. ترمیم‌های ایمپلنت فوری دندان، دندان‌های جدید را سریع‌تر برای شما فراهم می‌کنند، به این معنی که مجبور نیستید مدت زمان طولانی بدون دندان بمانید.

روند مرحله به مرحله‌ی کاشت ایمپلنت دندان در یک روز 


روند مرحله به مرحله‌ی کاشت ایمپلنت دندان در یک روز

بیاید به مراحل کاشت ایمپلنت فوری دندان در یک روز نگاهی بی اندازیم:

قبل از هر چیز دیگری، دندان‌پزشک با شما مشورت خواهد کرد. در این جلسه‌ی مشاوره، پزشک می‌تواند سابقه‌ی دندانی و پزشکی شما را مرور کند، به هر یک از سؤالات شما پاسخ دهد و از آنچه اتفاق می‌افتد را برای شما توضیح دهد.

همچنین آزمایشات تشخیصی مانند عکس رادیولوژی، سی تی اسکن و عکس از دهان شما انجام می‌شود. نتایج به دست آمده به دندانپزشک ایده بهتری می‌دهد که چه چیزی را باید از این درمان انتظار داشت. وی عکس‌ها را تجزیه و تحلیل می‌کند (که ممکن است آن‌ها را به شما هم نشان دهد) و اساساً یک طرح از دهان و برنامه‌ای را برای عمل تهیه می‌کند. هر قسمت از جراحی باید با مراحل و اهداف مشخص در نظر گرفته شود.

جراحی 

ابتدا، داروی بیهوشی یا بی‌حسی دریافت خواهید کرد، معمولاً از نوعی استفاده می‌شود که شما را در حین عمل خواب کند، اگرچه پزشک ممکن است بی‌حسی موضعی را برای شما انتخاب کند. هنگامی‌که شما به خواب رفتید و یا منطقه‌ی موردنظر بی‌حس شد، پزشک عمل را شروع می‌کند.

با استفاده از عکس‌های راهنما، جراح پست ایمپلنت را در استخوان فک قرار می‌دهد. این مرحله یک مرحله نسبتاً سریع است. سپس بلافاصله پس از انجام عمل جراحی کاشت دندان، تاج دندان را به ایمپلنت می‌چسباند.

درد در حین انجام ایمپلنت فوری دندان چگونه است؟ 

بعد از برطرف شدن اثرات بی حسی، درد و ناراحتی خواهید داشت. در هر عمل جراحی، بروز درد انتظار می‌رود، به خاطر اینکه جراح لثه‌تان را برش داده است و استخوان فکتان را سوراخ کرده است.

خبر خوب این است که دندان‌پزشک داروهای مسکنی را تجویز می‌کند و راه‌حل‌های تسکین درد مانند استفاده از کیسه یخ و استراحت را در اختیار شما قرار می‌دهد.

روش کاشت دندان فوری شامل بی حسی، تمیز کردن محل جراحی، قرار دادن ایمپلنت در استخوان فک و سپس بلافاصله قرار دادن تاج می‌باشد. این روند کلی برای دریافت فوری ایمپلنت دندان است، اگرچه بسته به نوع دندانپزشکی که مراجعه می‌کنید ممکن است کمی متفاوت باشد.

نتایج


بیماران می‌خواهند عمل‌شان به روشی کارآمد و مفید انجام شود. آن‌ها هنگام جستجوی راه‌حل، به دنبال درمانی ایمن و مؤثری می‌باشند که در کمترین زمان ممکن و با کمترین درد و ناراحتی ممکن انجام شود. قرار دادن و کاشت فوری ایمپلنت تکنیک ارزشمندی است که پزشک می‌تواند از آن استفاده کند، اما مهارت و تجربه او و همچنین انتخاب مورد مناسب، همگی عناصر مهمی برای اطمینان از نتایج طولانی‌مدت و موفق هستند. ایمپلنت‌های شما ممکن است به‌مرورزمان دچار مقداری سایش شوند، اما این شرایط از یک بیمار تا بیماری دیگر متفاوت است. به‌طورکلی می‌توانید انتظار داشته باشید که ایمپلنت‌های فوری 10 تا 15 سال دوام خواهند داشت، به خصوص اگر از طریق بهداشت دهان و دندان و معاینات منظم دندانپزشکی، مراقبت مداوم دندان را ادامه دهید.

نحوه تمیز کردن ایمپلنت دندان 


نحوه تمیز کردن ایمپلنت دندان

اصولاً تمیز کردن ایمپلنت‌های دندان شما مانند تمیز کردن دندان‌های طبیعی شما خواهد بود. فقط کافی است روزانه مسواک بزنید، نخ دندان بکشید و حتی از دهان‌شویه‌های غیرالکلی استفاده کنید.

اما از آنجا که این دندان‌ها مصنوعی هستند، موارد خاصی را باید در نظر داشته باشید. ذرات غذایی و باکتری‌ها می‌توانند در نواحی اطراف ایمپلنت گیر کنند. این می‌تواند منجر به تشکیل پلاک شود که در صورت عدم درمان می‌تواند منجر به عفونت شود.

برای تمیز نگه داشتن دندان‌های مصنوعی خود تا حد امکان، می‌توانید این وسایل مخصوص تمیز کردن ایمپلنت دندان را در نظر داشته باشید و استفاده کنید:

برسهای بین دندانی 

می‌توانید از مسواک معمولی برای مسواک زدن روی ایمپلنت‌های دندان خود استفاده کنید، اما این سؤال برای بیشتر بیماران مطرح می‌شود که از چه مسواکی بهتر است استفاده کنند. در استفاده از مسواک‌های سونیک، برقی یا دستی تفاوت اساسی وجود ندارد، بنابراین هر کدام از آنها برای استفاده مناسب هستند.

ملاحظات اصلی باید این باشد که برس های مسواک روی ایمپلنت شما چگونه هستند و برس کشیدن روی آن‌ها راحت انجام شود (زبر و سفت نباشند). اما هر نوع مسواکی که را انتخاب می‌کنید، باید برس نرمی داشته باشد.

کشیدن نخ دندان

انواع زیادی از نخ دندان در بازار وجود دارد، و انتخاب نوع صحیح آن بسیار دشوار است. به طور کلی، دندانپزشکان استفاده از نوار یا نخ دندان بدون موم را برای استفاده روی ایمپلنت دندان توصیه می‌کنند، و این اطمینان را حاصل می‌کنند که از بافت اطراف آن به بهترین وجه محافظت می‌شود .

معایب 


در اینجا برخی از خطرات و عوارض احتمالی مربوط به کاشت دندان در یک روز گفته شده است. به همین دلایل است که برخی از دندانپزشکان این خدمات را ارائه نمی‌دهند.

حرکت ایمپلنت خطر شکست در درمان را افزایش می‌دهد 

برای موفقیت‌آمیز بودن کاشت دندان در یک روز، ایمپلنت نباید حرکت کند. به همین دلیل، خود این روش بسیار دقیق انجام می‌گیرد. متخصص دندانپزشکی باید ایمپلنت را به‌گونه‌ای درج کند که مطمئن باشد که به هیچ وجه حرکت نمی‌کند.

فقط برای برخی از موقعیت‌های خاص است 

ایمپلنت یک روزه باید با استخوان قوی جوش بخورد و به احتمال زیاد قادر به تحمل مقدار مشخصی از نیروی گشتاور است. بهترین کاندید برای انجام ایمپلنت‌های فوری باید در زمان کاشت، دارای استخوانی قوی و دندان‌ها نسبتاً سالم باشد.

هر جراحی ایمپلنت دندان با خطراتی همراه است 

خطرات کاشت ایمپلنت یک روزه از سایر روش‌های دندانپزشکی منحصر به فرد نیست. در هر نوع جراحی دهان و دندان، خطرات و عوارض احتمالی وجود دارد. سایر خطرات مانند شکست در ایمپلنت، عفونت و درد، همگی احتمالاتی هستند که در عمل جراحی ایمپلنت رخ می‌دهند.

دقیقاً مانند ایمپلنت‌های دندانی استاندارد، بزرگ‌ترین خطرات ایمپلنت یک روزه، حرکت کردن ایمپلنت، عفونت و درد است. خطرات شایع کاشت دندان در یک روز شامل حرکت ایمپلنت، شکست خوردن عمل ایمپلنت، عفونت، درد و سایر موارد است.

هزینه‌ی ایمپلنت فوری چقدر است؟


برآورد دقیق هزینه کاشت دندان در یک روز کار دشواری راست و بسته به عوامل مختلف، متفاوت است. اما به طور کلی، هزینه‌ی این نوع ایمپلنت به تعداد پروتزهای دندانی مورد نیاز، نوع ایمپلنتی که بیمار دریافت می‌کند و هزینه‌ی خود دندان‌پزشک بستگی دارد.

از آنجا که برای انجام ایمپلنت فوری فقط به یک جلسه درمان نیاز خواهید داشت، هزینه کل باید کمی پایین‌ترین باشد.
مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonمشاوره