درمان خانگی دندان درد: 17 روش موثر برای کاهش درد دندان

درمان خانگی دندان درد

اگر تا به حال با دندان درد روبرو شده اید، یک نگرانی دارید تسکین این درد در کوتاه ترین زمان. چه درد شدید و متناوب باشد، چه کسل کننده و مداوم باشد، دندان درد می‌تواند چیزی بیش از یک مشکل آزار دهنده باشد. این درد می‌تواند کل روز شما را خراب کند یا شما را از خواب شب باز دارد.

از آنجا که می‌خواهید درد در اسرع وقت برطرف شود، ممکن است برای شما جای سوال باشد که آیا راه حل‌های خانگی وجود دارد که بتوانید امتحان کنید. البته، شما می‌خواهید از سلامت دهان و دندان خود محافظت کنید، بنابراین در هر زمان که با یک مشکل دندان یا لثه خود روبرو هستید، مراجعه به دندانپزشک یک ضرورت است! اما تا زمانی که برای تسکین درد بتوانید به دندانپزشک مراجعه کنید، برخی از این روش‌ها را برای رفع دندان درد در خانه امتحان کنید.

علت درد دندان من چیست؟ 


دندان درد داشتن یک تجربه ناخوشایند و بسیار ناامید کننده است. ناراحتی و احساس درد در ناحیه و اطراف دندان حتی گاهی اوقات می‌تواند شما را از انجام هر کاری در طول روز باز دارد. دندانپزشکان می‌توانند با استفاده از اطلاعات آزمایش‌های تصویربرداری، سوابق پزشکی و معاینه دندان، علت درد شما را به درستی تشخیص دهند. در همین حال، در اینجا علل دندان درد رایج و آنچه شما باید در مورد آن‌ها بدانید، آورده شده است.

حساسیت دندان 

حساسیت دندان معمولاً توسط دمای سرد تحریک می‌شود و از قرار گرفتن در معرض عاج، یعنی بافت زیر مینا و سمنتوم، ایجاد می‌شود. قرار گرفتن دندان در معرض دمای بالا یا پایین می‌تواند در نتیجه فرسودگی، شکسته شدن دندان، عقب رفتن لثه یا حفره باشد.

بیماری لثه 

التهاب لثه‌ها می‌تواند باعث آلودگی، التهاب، تورم و قرمزی شده باشد. این بیماری باعث ایجاد پریودنتیت می‌شود، که منجر به بدتر شدن لثه و از دست دادن استخوان می‌شود. از دست دادن دندان حفره‌های پر از باکتری ایجاد می‌کند که ریشه‌ها را در معرض پلاک و پوسیدگی قرار می‌دهد.

پوسیدگی دندان

پوسیدگی دندان از علل دندان درد

این تشکیل حفره است که در اثر فرسایش مینای دندان ایجاد می‌شود. شکر و نشاسته تولید شده توسط ذرات غذا در دهان باکتری تولید می‌کند. این موارد با شکستن مینای دندان به مرور زمان ضعیف شده و سوراخ هایی روی دندان ایجاد می‌کنند. دندان‌ها می‌توانند به لمس و دما حساس شوند.

دندان ترک خورده

دندان ترک خورده باعث ایجاد درد شدیدی در زمان گاز گرفتن یا جویدن می‌شود. به همین ترتیب می‌تواند با حساسیت به دمای شدید همراه باشد. دندان‌های ترک خورده می‌توانند در اثر ضربه دهان یا نیروی گزنده بیش از حد به غذای سفت ایجاد شوند.

ساییدن و به هم زدن دندان‌ها به هم 

ساییدن و به هم زدن دندان‌ها به هم که به آن دندان قروچه نیز می‌گویند، این حالت معمولاً هنگامی رخ می‌دهد که فرد در خواب باشد. بعد از یک دوره خاص باعث درد دندان و صورت می‌شود. این امر همچنین می‌تواند منجر به ترک خوردگی دندان شود.

دندان تحت فشار 

دندان تحت فشار از علل دندان درد

این حالت می‌تواند به دلیل ازدحام بیش از حد دندان‌ها یا هنگامی که لثه یا استخوان از قرار گرفتن دندان در موقعیت مناسب جلوگیری می‌کند، ایجاد شود. این اتفاق معمولاً در دندان عقل اتفاق می‌افتد. عدم میزبانی دندان‌های اضافی از استخوان فک باعث می‌شود که زیر لثه باقی بماند و باعث ایجاد فشار، درد فک و درد شود.

آبسه 

باکتری‌ها در محفظه پالپ جمع می‌شوند زیرا پالپیت یا حفره درمان نشده است. در نتیجه، محفظه پالپ سعی می‌کند عفونت را از نوک ریشه دندان تخلیه کند. فشار ناشی از تخلیه باعث دندان درد می‌شود که با جویدن آن بدتر می‌شود. این امر همچنین می‌تواند منجر به تورم گسترده شود.

داروهای دندان درد که می‌توانید در خانه امتحان کنید 


داروهای دندان درد در خانه

دندان درد می‌تواند به دلایل مختلفی مانند پوسیدگی دندان، تحریک لثه در اثر غذا، شکستگی دندان، حرکات تکراری مانند جویدن، برداشتن دندان یا دندان چرکی ایجاد شود. اگرچه این ها همه احتمالات هستند، اما متداول ترین دلیل احساس درد دندان در افراد وجود تحریک عصب در ریشه دندان است.

بسیاری از روش‌های درمانی زیر با ایجاد آرامش در التهاب دهان، از بین بردن باکتری‌های مضر یا عمل به عنوان یک بی حس کننده برای موارد جزئی کار می‌کنند. با استفاده از نخ دندان به طور مرتب، مسواک زدن با خمیر دندان‌های حاوی فلوراید و رفتن به جلسات تمیز کردن‌ دندان‌های 6 ماهه، بیشتر این نوع دندان درد قابل پیشگیری است.

این نکات نمی‌توانند درمان قطعی برای عواملی باشد که باعث درد شدید شما می‌شود. پوسیدگی دندان می‌تواند به درون عصب پیشرفت کرده و باعث ایجاد حساسیت به سرما و گرما شود و در صورت عدم مراقبت، به درد یا احساس ضربان تبدیل می‌شود. اگر دندان درد شدیدی دارید، فوراً به درمان نیاز دارد. لطفا با دندانپزشک خود تماس بگیرید و قرار ملاقات را رزرو کنید.

توجه: اگر باردار هستید، شیر می‌دهید یا بیماری پزشکی دارید که ممکن است استفاده از روش‌های درمانی گیاهی را منع کند، قبل از استفاده با پزشک خود مشورت کنید.

یخ 

استفاده از یخ در ناحیه دندان درد می‌تواند به بی حس شدن درد کمک کند. می‌توانید نسخه‌های مختلف این روش را امتحان کنید. مقداری یخ را در حوله بپیچید و آن را به ناحیه آسیب دیده بمالید. کمپرس را هر بار به مدت 15 دقیقه در محل مورد نظر نگه دارید. همچنین، می‌توانید چندین بار آب یخ را در دهان خود نگه دارید. یخ را گاز نگیرید، زیرا می‌تواند دندان‌های شما را بشکند.

سر خود را بالا ببرید 

اگرچه ممکن است خوابیدن هنگام دندان درد دشوار باشد، اما دراز کشیدن می‌تواند درد شما را تشدید کند زیرا وقتی در حالت صاف هستید فشار خون به سر افزایش می‌یابد. هنگام خواب سعی کنید در صورت امکان سر خود را روی بالش قرار دهید یا به حالت ایستاده روی صندلی بخوابید.

داروهای بدون نسخه 

داروهایی مانند آسپیرین و ایبوپروفن التهاب را هدف قرار می‌دهند و از این طریق می‌توانند مقداری تسکین دهنده درد باشند. استامینوفن (Tylenol) و ایبوپروفن (Advil) می‌توانند تسکین درد بهتری داشته باشند. ژل‌های خاصی را می‌توان مستقیماً روی دندان و لثه قرار داد تا درد شما تسکین یابد.

شستشو با آب و نمک 

درمان دندان درد با شستشو با آب و نمک

شستن دهان با آب نمک می‌تواند دو هدف داشته باشد. عمل شستشو می‌تواند به از بین بردن موادی که بین دندان‌های شما گیر کرده اند کمک کند. و از آنجا که نمک یک ضد عفونی کننده طبیعی است، می‌تواند با کاهش التهاب به مقابله با هرگونه عفونت کمک کند. یک قاشق چای خوری نمک را با آب گرم مخلوط کنید و مانند دهانشویه غرغره کنید.

نخ دندان 

دندان درد گاهی به دلیل گیر افتادن غذا در بین دندان‌ها ایجاد می‌شود. اگر فاصله بین دندان‌های شما بسیار زیاد است، مسواک زدن منظم ممکن است این غذا را از بین نبرد. اگرچه نخ دندان کشیدن نمی‌تواند بلافاصله تسکین یابد، اما ممکن است باعث شود ناراحتی به تدریج فروکش کند و بدتر نشود.

حتماً یک بار در روز و در پایان روز قبل از خواب نخ دندان بکشید. بین تمام دندان‌ها، حتی دندان‌هایی که صدمه نمی‌بینند و یا غذای قابل مشاهده ندارند، نخ دندان بکشید تا دندان درد دیگر شکل نگیرد. اگر در رسیدن به گوشه‌های پشت دهان خود مشکل دارید، با دندانپزشک در مورد روش‌های استفاده از نخ دندان صحبت کنید.

خمیر دندان برای دندان‌های حساس 

ناراحتی ناشی از غذاهای گرم، سرد یا اسیدی فقط می‌تواند نشانه دندان‌های حساس باشد. حساسیت دندان معمول است و با افزایش سن می‌تواند بدتر شود. وقتی دندان‌های ما خراب می‌شوند و مینای دندان نازک می‌شود، عصب‌های پایه هر دندان بیشتر بیرون آمده و در معرض حساسیت قرار می‌گیرند.

دندانپزشک می‌تواند به شما کمک کند یک برنامه طولانی مدت برای مقابله با پوسیدگی دندان و مینای دندان نازک را تعیین کنید. در این فاصله، یک خمیر دندان را امتحان کنید که مخصوص دندان‌های حساس طراحی شده است.

شستشو با پراکسید هیدروژن

پراکسید هیدروژن برای حمله به التهاب و باکتری‌ها نیز مفید است. هنگام استفاده از شستشوی پراکسید هیدروژن، 1 قسمت سه درصد پراکسید هیدروژن را با 2 قسمت آب مخلوط کنید. محلول را قورت ندهید. از آن به عنوان دهان شویه استفاده کنید.

کیسه‌های چای 

می‌توانید یک کیسه چای سرد یا گرم روی دندان خود بمالید. در صورت استفاده از چای کیسه ای دست دوم، اطمینان حاصل کنید که سرد شده است تا گرم نباشد. اگر گزینه سرد را ترجیح می‌دهید، سعی کنید یک کیسه چای دست دوم را برای چند دقیقه در فریزر قرار دهید، سپس آن را روی دندان خود بمالید.

چای نعناع به دلیل خاصیت مبارزه با باکتری ممکن است به خصوص برای دندان درد مفید باشد. با این حال، چای می‌تواند دندان‌های شما را لکه دار کند، بنابراین اغلب از این روش استفاده نکنید.

پیاز 

پیاز برای درمان دندان درد

پیاز دارای خواص ضد عفونی کننده، ضد باکتری و ضد میکروبی است که می‌تواند موجب تسکین دندان درد شود و میکروب هایی را که ممکن است باعث ایجاد عفونت شوند از بین ببرد.

  • کافی است چند برش پیاز خام را برای چند دقیقه بجوید.
  • اگر به دلیل تورم و درد قادر به جویدن نیستید، یک تکه کوچک پیاز خام را مستقیماً روی دندان آسیب دیده قرار دهید.

سیر 

سیر علاوه بر مبارزه با باکتری‌ها، مسکن درد نیز هست. می‌توانید از سیر خرد شده خمیری درست کنید که بتوانید آن را روی دندان خود بمالید. همچنین می‌توانید یک تکه حبه سیر تازه را بجوید یا یک پنبه را در روغن سیر خیس کنید و آن را روی دندان خود قرار دهید.

عصاره وانیل 

ضد التهاب طبیعی دیگر، وانیل نیز می‌تواند به بی حس شدن درد ناشی از دندان درد کمک کند. سعی کنید مقدار کمی را روی انگشت خود یا یک پنبه قرار دهید و آن را چند بار در روز روی ناحیه آسیب دیده قرار دهید.

میخک 

میخک برای درمان دندان درد

روش‌های مختلفی وجود دارد که می‌توانید از این ادویه برای درمان دندان درد خود استفاده کنید. از آنجا که میخک ضد عفونی کننده است، برای کاهش التهاب و درد مفید است. می‌توانید روغن گل میخک را روی یک پنبه قرار دهید و آن را به ناحیه دردناک بمالید یا یک قطره از روغن را مستقیماً روی دندان خود قرار دهید. همچنین می‌توانید یک قطره روغن میخک را درون یک لیوان آب بریزید و از آن به عنوان دهانشویه استفاده کنید.

برگ‌های گواوا 

برگ‌های گواوا دارای خواص ضد التهابی و ضد میکروبی است که می‌تواند به تسکین دندان درد شما کمک کند. می‌توانید از برگ‌ها برای تهیه چای استفاده کنید که اجازه دهید خنک شود و به عنوان آبکشی استفاده کنید یا برگ‌ها را بجوید تا کمی تسکین یابد.

گیاه گندم 

فواید زیادی از گیاه گندم وجود دارد که آن را به ابزاری مفید برای درمان دندان درد تبدیل می‌کند. مانند بسیاری از روش‌های دیگر ذکر شده، برای رفع عفونت های ناشی از باکتری بسیار مناسب است. بنابراین، به سادگی مقداری آب گندم تهیه کنید و آن را چند بار در روز در دهان خود بشویید.

نعناع فلفلی 

نعناع فلفلی یکی دیگر از درمان‌های بسیار قدیمی و رایج برای درد دندان عقل است. این گیاه غنی از خاصیت بی حس کننده است که به تسکین درد کمک می‌کند. به علاوه، می‌تواند به خلاص شدن از شر باکتری‌های دهان کمک کند که ممکن است باعث عفونت شوند.

  • مقداری روغن نعناع را روی محل درد بمالید. بگذارید چند دقیقه روی آن بماند ، سپس دهان خود را با آب نمک گرم بشویید.
  • همچنین می‌توانید 1 قاشق چایخوری برگ نعناع خشک را به یک فنجان آب داغ اضافه کنید. روی آن را بپوشانید و به مدت 15 تا 20 دقیقه شیب دار کنید. به مدت 30 ثانیه یک لقمه از این محلول را در دهان خود بچرخانید و آن را تف کنید. این کار را با محلول باقیمانده تکرار کنید.

برش های خیار 

یک خیار خنک شده یک درمان عالی برای درد دندان عقل است.

  • یک خیار را برای چند دقیقه در فریزر قرار داده و بگذارید کاملاً سرد شود.
  • بعد از اینکه خوب سرد شد آن را از فریزر خارج کرده و یک برش کوچک به اندازه ای که روی دندان دردناک شما قرار بگیرد برش دهید.

سرما سطح درد شما را کاهش می‌دهد و آب آن تسکین بیشتری می‌دهد. اگر در خانه آبمیوه گیری دارید، خیار را آب گیری کنید و از آب آن به عنوان دهانشویه استفاده کنید. شما همچنین می‌توانید پالپ را سرد کرده و این را مستقیماً روی دندان خود قرار دهید.

آویشن

آویشن برای درمان دندان درد

از روغن آویشن می‌توان به عنوان محلول شستشو استفاده کرد یا مستقیماً روی دندان گذاشت. برای شستشو، یک قطره روغن به یک لیوان آب اضافه کنید و از آن به عنوان دهانشویه استفاده کنید. برای استفاده از آن روی دندان خود، مقداری روغن با آب رقیق کنید، چند قطره روی پنبه قرار دهید و دندان خود را بگذارید.

اگرچه این روش‌های درمانی می‌توانند موقتاً تسکین دهند، اما نباید آن‌ها را جایگزین مراقبت‌های حرفه ای دندانپزشکی بدانید. هنگامی که دندان درد دارید، بسیار مهم است که با دندانپزشک تماس بگیرید و برای معاینه دندان قرار ملاقات بگذارید.

فهرست مطالب
اسکرول به بالا
تماس با کلینیک