هزینه لمینت دندان چقدر است؟ تعیین قیمت لمینت کل دندان‌ها

هزینه لمینت دندان چقدر است؟

روکش‌ها پوشش نازکی از جنس پرسلین یا سرامیک هستند که به قسمت جلوی دندان شما متصل می‌شوند. روکش ها برای تغییر رنگ، طول، اندازه و شکل دادن به دندان طبیعی شما استفاده می‌شوند. ممکن است از دانستن این که هزینه روکش های پرسلین در سال‌های اخیر به طرز چشمگیری کاهش یافته است و این امر باعث شده قیمت آن برای بیشتر افراد مقرون به صرفه‌تر باشد، متعجب شوید. دندانپزشکان تعهد دارند تا با هزینه‌های مناسب، بالاترین کیفیت روکش پرسلین را به بیماران ارائه کنند. قیمت آنها بسته به پزشک، محل انجام آن و پیچیدگی انجام آن برای شما متفاوت است.

کاربردهای لمینت دندان 


روکش‌های لمینت، زیبایی دندان‌های شما را بهبود می‌بخشند و می‌توانند دامنه وسیعی از کاربردها را داشته باشند؛ از جمله:

پوشاندن دندان‌های بدرنگ

یک دندانپزشک ماهر می‌تواند روکشی بسازد که بد رنگی دندان‌ها را بپوشاند و با سایر دندان‌های شما همرنگ باشد.

بستن شکاف بین دندان‌ها

اگر بین دندان‌های شما فاصله وجود داشته باشد، دندانپزشک می‌تواند از لمینت برای بستن این فاصله استفاده کند.

بهبود ظاهر دندان‌های ناقص

می‌توان ظاهر دندان‌هایی که دچار شکستگی، ترک خوردگی، تراشیدگی یا فرسودگی شده‌اند را با روکش لمینت بهبود بخشید.

صاف کردن دندان‌های کج

بیمارانی که دندان‌های آنها شکل نامنظم دارد یا کج است، می‌توانند با استفاده از روکش‌ها آنها را همتراز کنند. همچنین برخی دندانپزشک‌ها از روکش لمینت به عنوان جایگزین تاج دندان استفاده می‌کنند. از آنجا که روکش‌های لمینت طول عمر بیشتری دارند و نسبتاً ارزان هستند، ممکن است در بعضی موارد برای جایگزینی مناسب باشند.

مزایای لمینت دندان


مزایای لمینت دندان

شما می‌توانید تنها با چند بار مراجعه به مطب از مزایای روکش‌های پرسلین برای سال‌های متمادی بهره مند شوید. علاوه بر این نصب روکش‌ها با سایر روش‌های دندانپزشکی، مانند سفید کردن دندان‌ها همراه می‌شود. غالباً روکش‌های پرسلین به عنوان بخشی از یک برنامه جامع برای داشتن لبخند زیبا تعیین می‌شوند.

جلوه‌های دراماتیک

برای بسیاری از بیماران روکش‌های پرسلین، نتایج مشابه تاج‌های دندانی، سفیدکردن‌ دندان و ارتودنسی را به‌طور همزمان در یک درمان به ارمغان می‌آورند. از آنجا که روکش‌ها روی قسمت بالایی دندان قرار می‌گیرند، دندانپزشکان می‌توانند از آنها برای پنهان کردن دامنه گسترده‌ای از نواقص استفاده کنند.

لمینت‌ها از قالب دندان‌های شما ساخته می‌شوند و سپس در اندازه‌ای تهیه می‌شوند که دقیقاً میزان پوششی که شما می‌خواهید را فراهم کنند. روکش‌های پرسلین می‌توانند بر اساس نیازهای خاص شما، باعث بزرگتر شدن یا متقارن شدن دندان‌ها شوند. علاوه بر این شما می‌توانید نصب لمینت را با روش‌های دیگر، مانند سفید کردن دندان همراه کنید تا بتوانید رنگ لمینت روشن‌تری را انتخاب نمایید و رنگ روشن‌تر و درخشان‌تری برای لبخند خود به دست بیاورید.

نتایجی با ظاهر طبیعی

مینای دندان طبیعی، شفاف است. به این معنا که نور از لایه فوقانی عبور می‌کند و از عاج زیر دندان بازتاب پیدا می‌کند. این امر باعث درخشش سالم دندان‌ها می‌شود. پرسلین‌های دندانپزشکی نیز شفافیت طبیعی دندان‌ها را تقلید می‌کنند و باعث می‌شوند روکش‌های پرسلین تقریباً از مینای دندان قابل تشخیص نباشد. مواد دیگر مانند رزین کامپوزیت که در اتصال دندان استفاده می‌شود مات است و نمی‌تواند همان نتایج مشابه روکش را به همراه داشته باشد.

یک راه حل دائمی

لمینت دندان با مراقبت و نگهداری مناسب، می‌تواند ۱۰ تا ۱۵ سال یا حتی بیشتر عمر داشته باشد. ماده مورد استفاده برای روکش‌ها در مقابل لکه‌ها بسیار مقاوم است. در مقایسه با روش سفید کردن دندان‌ها که به تکرار مداوم نیاز دارد ، روکش‌ها می‌توانند سال‌ها رنگ خود را حفظ کنند. علاوه بر این، پرسلین دندانپزشکی آن‌قدر قدرتمند و محکم است که می توانید بدون هیچ گونه نگرانی، همچنان از خوردن بسیاری از غذاهای مورد علاقه خود لذت ببرید.

مشاهده سریع نتایج

گذاشتن لمینت روشی سریع و ساده است و معمولا تنها به دو جلسه مراجعه نیاز دارد . طی جلسه اول دندانپزشک دندان های شما را آماده می‌کند و برای ساخت روکش، تصاویر و قالب تجسمی دندان‌های شما را برمی‌دارد. در جلسه دوم روکش‌ها روی دندان قرار می‌گیرند و دندانپزشک اطمینان حاصل می‌کند که از نتایج آن راضی باشید. نصب روکش پرسلین به دوره ریکاوری نیاز ندارد و شما پس از جلسه دوم، بهبود فوری در ظاهر لبخند خود را مشاهده خواهید کرد.

لبخند با اعتماد به نفس

یکی از بزرگترین مزایای بهبود لبخند شما با روکش‌های لمینت، افزایش احساس اعتماد به نفس است که می توانید از آن لذت ببرید. بیمارانی که نسبت به دندان های خود احساس راحتی نمی‌کنند، از لبخند زدن در موقعیت های اجتماعی یا برای عکس گرفتن خودداری می‌کنند. وقتی نسبت به لبخند خود احساس مثبتی داشته باشید، بیشتر لبخند میزنید. لبخند زدن می‌تواند روحیه شما را بالاتر برده و تاثیر مثبتی بر زندگی اجتماعی شما بگذارد. بسیاری از افراد دریافته‌اند که ایجاد بهبود زیبایی در لبخند با روکش‌های پرسلین می‌تواند باعث بهبود کیفیت زندگی آنها شود.

چه انتظاری می‌توان از عمل نصب روکش‌های پرسلین داشت؟


گذاشتن روکش‌ها یک فرایند ساده و مستقیم است. گذاشتن روکش‌های پرسلین به چند جلسه ملاقات با پزشک نیاز دارد و یک فرآیند غیر تهاجمی است. این کار به شکل زیر انجام می‌شود:

در اولین قرار ملاقات، با دندانپزشک خود درباره اجزایی از دندان‌های خود که می‌خواهید از طریق گذاشتن روکش آنها را بهبود ببخشید صحبت خواهید کرد. دندان پزشک شما از دهان و دندان‌های شما قالب گیری خواهد کرد و سپس گزینه‌های درمانی را با شما مورد بحث قرار خواهد داد. وقتی که تصمیم به انجام عمل روکش گرفتید، جلسه ملاقات بعدی برای شما هماهنگ می‌شود که در آن دندانپزشک لایه نازکی از مینای دندان شما را برمی‌دارد تا بستر مناسبی برای چسباندن روکش های جدید شما فراهم کند. غالباً در این فرایند از بی‌حسی موضعی استفاده می‌شود تا در طی این عمل چیزی احساس نکنید. سپس مجدداً از دندان‌های شما قالب گیری می‌شود.

این قالب‌ها و تصاویر برای ساختن روکش‌های پرسلین جدید، به لابراتوار دندانپزشکی ارسال می‌شوند. روکش‌ها طی چهار هفته پس از سفارش به مطب دندانپزشک شما تحویل داده می‌شوند.

سپس دندان پزشک شما با تمیز کردن دندان‌ها و سپس ایجاد سطوح ناهموار روی آنها، دندان‌های شما را آماده می‌کند. این کار باعث می‌شود پیوند بین دندان و روکش‌ها بسیار قوی‌تر شود. سپس سمنت دندانی قبل از اتصال لمینت به سطح دندان شما، روی سطح زیرین روکش اعمال می‌شود. دندانپزشک شما از یک اشعه نور خاص برای سفت‌تر شدن سریع‌تر سمنت و اطمینان از ایجاد پیوند سریع استفاده می‌کند.

اگر روکش‌های رزین کامپوزیت را انتخاب کنید، اغلب همان روز در مطب دندان پزشک شما نصب می‌شوند.

هزینه روکش‌های پرسلین چگونه محاسبه می‌شود؟


هیچ قیمت استاندارد یا توصیه شده‌ای برای روکش‌ها وجود ندارد؛ بنابراین هر دندانپزشک، قیمتی برای خود دارد. قیمت مورد نظر برای روکش‌ها به عوامل مختلفی بستگی دارد از جمله:

روکش شما پرسلین است یا کامپوزیت؟

نوع روکش انتخاب شده تاثیر مستقیمی بر هزینه دارد؛ زیرا همانطور که در بالا ذکر شد، روکش پرسلین بسیار گران‌تر از روکش‌های کامپوزیت است.

علت انتخاب و نصب روکش لمینت

علت انتخاب و نصب روکش لمینت

اگر مشکل شما گسترده یا پیچیده باشد، هزینه روکش‌ها بیشتر خواهد بود.

تعداد روکش‌های مورد نیاز

در برخی موارد ممکن است تنها یک روکش لازم باشد؛ اما معمولاً از روکش‌ها در یک مجموعه کامل استفاده می‌شود. تعداد روکش‌های پرسلین مورد نیاز شما تأثیر مستقیمی بر هزینه کل دارد.

آیا روکش موقتی دریافت خواهید کرد؟

از آنجا که یک دوره دو تا چهار هفته‌ای باید در انتظار آماده شدن روکش‌ها بمانید، ممکن است بخواهید در دوره انتظار خود یک روکش موقت بگذارید. هزینه روکش موقت نیز به حساب شما اضافه می‌شود.

چه کسی روکش‌های شما را نصب می‌کند؟

همه دندانپزشکان برای نصب روکش‌ها آموزش دیده‌اند. با این حال برخی از متخصصان نیز این خدمات را ارائه می‌کنند. معمولاً یک فرد متخصص، نسبت به یک دندان پزشک عمومی برای زمانی که صرف می‌کند هزینه بیشتری می‌طلبد.

محل کار دندانپزشک شما نیز در هزینه نقش دارد زیرا اگر محل کار او در شهرهای بزرگ و اطراف آنها واقع شده باشد، باید انتظار داشت نسبت به زمانی که مطب در یک مکان دور افتاده است، مبلغ بیشتری را بپردازید.

 آیا روکش‌ها، ارزش صرف هزینه را دارند؟


صرف کردن هزینه زیاد روی اعتماد به نفس مشکل است؛ اما اگر ظاهر دندان‌های شما اعتماد به نفس شما را تحت تاثیر قرار می‌دهد، صرف هزینه برای روکش‌ها به خوبی قابل توجیه است. اگر به سایر هزینه‌هایی که برای افزایش اعتماد به نفس خود می‌کنید، مانند خرید کفش، لباس، رفتن به سالن‌های آرایشی و غیره نگاه کنید، خواهید دید که هزینه‌های نصب روکش دندان، به نسبت چندان هم زیاد نیست.

نکته دیگر این است که روکش‌های ارزان قیمتی نیز در بازار وجود دارند اما با توجه به اینکه این روکش‌ها چقدر نسبت به ترک خوردن یا فرسایش حساس هستند، خواهید دید که عمر ۱۲ تا ۲۵ ساله روکش‌ها در دهان شما، نسبت به دردسر و هزینه مراجعه مکرر به دندانپزشک برای رفع این نواقص، اهمیت بسیار بیشتری دارد و به صرفه‌تر است.

مقایسه روکش‌های پرسلین با روکش‌های رزین کامپوزیت


روکش‌های پرسلین بسیار ماندگار هستند و روکش‌هایی به حساب می‌آیند که ترمیم کمتری برای نگهداری آنها لازم است. روکش‌های پرسلین به طور متوسط بین ۱۲ تا ۲۵ سال ماندگاری دارند.

روکش‌های رزین کامپوزیت برای کوتاه مدت، مقرون به صرفه هستند اما احتمالاً فقط برای ۴ تا ۸ سال ماندگاری و دوام خواهند داشت. از آنجا که این مواد به اندازه پرسلین مقاوم نیستند، روکش‌های رزین کامپوزیت به مراقبت بیشتری نیاز دارد و احتمال ترک خوردگی یا پریدن لبه روکش در آنها بیشتر است.

فهرست مطالب
اسکرول به بالا
تماس با کلینیک