پس از کاشت ایمپلنت دندان:نحوه مراقبت ها،کنترل درد و تغذیه مناسب

شما ممکن است به دلایل بسیاری دندان‌های خود را از دست بدهید، اما دلیلی وجود ندارد که بدون دندان‌ به زندگی خود ادامه دهید، زیرا روشی به ‌نام ایمپلنت دندان وجود دارد که می‌تواند به طور کاملاً بی‌خطر جایگزین تعدادی از دندان‌های از دست رفته و یا در صورت نیاز، تمام دندان‌های شما شود. هر چند ایمپلنت یک درمان دائمی برای رفع بی‌دندانی است، اما مراقبت بعد از ایمپلنت دندان‌، از جمله رعایت بهداشت و تغذیه مناسب، تأثیر زیادی در ماندگاری و طول عمر آن دارد.

اگر قصد استفاده از ایمپلنت‌های دندانی را دارید، ممکن است نگران نحوه مراقبت و بهداشت آن بوده و مهم‌تر از آن نمی‌خواهید ترمیم دندان‌های شما با مراحل بازسازی و نگهداری مداوم و ناخوشایند همراه باشد. خوشبختانه، مراقبت از ایمپلنت دندان ساده است و شما می‌توانید از ایمپلنت دندان خود درست مانند دندان‌های طبیعی‌تان مراقبت کنید. با این حال باید بلافاصله پس از جراحی ایمپلنت اقدامات احتیاطی را رعایت کنید. متخصصین ما در کلینیک تخصصی دندانپزشکی دکتر یگانه می‌توانند شما را در خصوص مراقبت‌های مناسب بعد از جراحی ایمپلنت راهنمایی کنند. ایمپلنت دندان در صورت نگهداری طولانی مدت می‌تواند تا پایان عمر دوام یابد، در حالی که ماندگاری سایر روش‌های ‌ترمیم دندان نهایتاً می‌تواند یک دهه یا بیشتر باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نوع ایمپلنت، هزینه و مراقبت از آن می‌توانید از طریق شماره‌های 0212239236502188516675 –02144155090 با ما تماس بگیرید.

ایمپلنت دندان چیست؟


ایمپلنت دندان شامل یک پیچ تیتانیومی (درجه پزشکی) است که به عنوان جایگزین برای ریشه دندان از دست رفته، در داخل استخوان فک کاشته می‌شود. ایمپلنت دندان به طور طبیعی به استخوان جوش می‌خورد. ایمپلنت بسته به شرایط می‌تواند برای کل دندان‌های بالا و پایین نیز مورد استفاده قرار گیرد. ایمپلنت دندان دائمی است و بر بسیاری از چالش‌هایی که روش‌های موقت ترمیم دندان با آن مواجه است، غلبه می‌کند.

بهبودی پس از کاشت ایمپلنت دندان


بدن شما با افراد دیگر متفاوت است، بنابراین قابلیت بهبودی و التیام بدن شما نیز منحصر به فرد است. غیر از این موضوع، به طور کلی روند بهبودی طبیعی پس از مراحل ایمپلنت دندان چنین است:

  • روز اول تا دوم: به طور کلی روز جراحی و روز بعد از آن نسبت به روزهای دیگر ناراحت کننده‌تر بوده و معمولاً مقداری تورم وجود دارد. در این مدت باید از حرکاتی که با کشیدگی بافت جراحی شده همراه است، مانند باز کردن بیش از حد دهان و یا خندیدن اجتناب کنید. همچنین از فشردن بافت لثه جراحی شده خودداری کنید، زیرا این کار جریان خون کافی به لثه را که التیام و درمان را تسریع می‌کند، قطع کرده و مختل می‌سازد.
  • روز سوم: در روز سوم، شما باید درد کمتری داشته باشید، اگر چه ناحیه جراحی هنوز هم تا حدودی متورم است، اما احتمالاً می‌توانید خوردن غذای بیشتری را آغاز کنید. سعی کنید غذا را با طرف دیگر فک خود بجوید. ناحیه جراحی شده و یا بافت حساس لثه در اطراف گرافت یا ایمپلنت را دستکاری نکنید. از انجام حرکاتی که سبب کشیده شدن این بافت می‌شود، مانند باز کردن بیش از حد دهان و یا خندیدن خودداری کنید. از وارد کردن فشار بر بافت لثه پرهیز کنید، زیرا سبب قطع جریان خون کافی به محل جراحی و به تأخیر افتادن التیام آن می‌شود. مراحل دوره بهبودی پس از عمل، باید تدریجی بوده و پیشرفت مداوم و مستمر داشته باشد. در صورت عدم مشاهده بهبود مستمر در ناحیه جراحی شده، لطفاً با کلینیک ما تماس بگیرید.

اگر جراح یک اباتمنت (مکانیسم اتصال) را در دهان شما قرار دهد، از پایه ایمپلنت برای جویدن استفاده نکنید. همچنین در صورتی که گاز پانسمان در دهان شما قرار داده شد، باید قبل از خواب آن را از دهان خود خارج کنید.

مراقبت پس از جراحی ایمپلنت دندان


بعد از جراحی مقداری عوارض جانبی موقت از جمله تورم و حساسیت را تجربه خواهید کرد، بنابراین رعایت مراقبت های بعد از کاشت دندان ضروری است. برای به حداقل رساندن این عوارض باید به مدت یک یا دو روز غذاهای نرم بخورید. اگر چه در طی بهبودی می‌توانید غذاهای بیشتری را به رژیم خود اضافه کنید، اما به مدت چند هفته باید از غذاهای بسیار سفت و یا خشک پرهیز کنید. همچنین ممکن است در طول چند روز اول بعد از جراحی، دندان‌های شما مقداری حساسیت به سرما و گرما داشته باشد.

خونریزی

معمولاً مقدار اندکی خونریزی بعد از عمل وجود دارد. می‌توانید مقدار کمی فشار در آن قسمت اِعمال کنید. اگر در 30 دقیقه اول، متوجه خونریزی در ناحیه جراحی شوید، یک لایه گاز پانسمان دیگر روی آن قرار دهید. ممکن است در یک یا دو روز پس از عمل جراحی مقداری خونابه وجود داشته باشد. اگر ایمپلنت دندان در فک بالا قرار بگیرد، ممکن است در چند روز اول بعد از عمل، خون‌ریزی از بینی (خون دماغ) را تجربه کنید.

تورم

تورم یک اتفاق عادی پس از عمل جراحی است. برای به حداقل رساندن تورم می‌توانید یک کیسه یخ و یا یک کیسه پلاستیکی و یا حوله پر از یخ را بر روی گونه خود قرار دهید. تا آنجا که ممکن است در 48 ساعت اول بعد از عمل، به طور مداوم از کیسه یخ استفاده کنید.

درد

شما باید به محض برطرف شدن احساس بی‌حسی موضعی، مصرف داروهای ضد درد را شروع کنید. برای درد متوسط، 1 یا 2 استامینوفن یا استامینوفن بسیار قوی را هر 3-4 ساعت مصرف کنید. می‌توانید ایبوپروفن (ادویل یا موترین) را به جای استامینوفن استفاده کنید. می‌توانید قرص ایبوپروفن 200 میلی‌گرم بدون نسخه خریداری کنید، در هنگام درد ممکن است هر 3-4 ساعت به 2-3 قرص ایبوپروفن نیاز داشته باشید. برای درد شدید باید داروی تجویز شده را طبق دستورالعمل پزشک مصرف کنید. اگر به هر یک از داروهای فوق حساسیت دارید، از مصرف آن خودداری کنید.

نکات بهداشتی پس از جراحی ایمپلنت


شما باید بلافاصله پس از جراحی ایمپلنت خود اقدامات احتیاطی اضافی را برای جلوگیری از عفونت و تسریع درمان خود انجام دهید. اگر چه لثه شما کمی دردناک خواهد شد، با این حال باید دندان‌ها و همچنین منطقه اطراف پیچ ایمپلنت را مسواک بزنید. از یک مسواک نرم استفاده کنید و برای جلوگیری از باز شدن برش جراحی، مسواک را با ضربات ملایم در آن قسمت حرکت دهید. دندانپزشک شما دهان‌شویه ویژه‌ای‌ را برای کمک به از بین بردن باکتری‌های‌ دهانتان تجویز می‌کند. همچنین باید چند بار در روز دهان خود را با آب نمک گرم بشویید.

مراقبت همیشگی از ایمپلنت‌های دندانی


هنگامی که لثه‌های شما به طور کامل بهبود یافت، باید از ایمپلنت دندان درست مثل دندان‌های طبیعی خود مراقبت کنید. شما باید دندان‌های خود را حداقل دو بار در روز مسواک بزنید و حداقل یک بار نخ دندان بکشید. مسواک مخصوص و نخ دندان می‌تواند به تمیز شدن کناره‌های دور از دسترس ایمپلنت دندان به شما کمک کند.

شما همچنین باید معاینات منظم دندانپزشکی و برنامه شستشو و تمیز کردن روزانه دندان‌های خود را پس از کاشت دندان انجام دهید. اگر چه ایمپلنت دندان در معرض پوسیدگی و یا تغییر رنگ قرار ندارد، اما دندان‌های اطراف آن ‌می‌تواند دچار پوسیدگی گردد. حتی اگر از ایمپلنت برای کل دندان‌های خود (دندان مصنوعی) استفاده می‌کنید، با رعایت بهداشت مناسب می‌توانید از بیماری‎‌های لثه جلوگیری کنید. این بیماری می‌تواند سبب تحلیل لثه و تحلیل استخوان شود و نهایتاً از ثبات ایمپلنت‌های دندانی شما بکاهد. با مراقبت و بهداشت مناسب ایمپلنت دندان شما می‌تواند مادام‌العمر باشد.

مقالات مرتبط