افزایش طول تاج دندان: مزایا و کاربرد

تاج دندان و درمان‌های مختلف آن برای تمام ما آشنا است. با این حال بسیاری از جراحی افزایش طول تاج دندان و لزوم انجام آن اطلاعی ندارند. افزایش طول تاج دندان غالباً یکی از مراحل ضروری آماده‌سازی دندان برای روکش، ترمیم یا درمان‌های دندانپزشکی زیبایی است.

این درمان یکی از جراحی‌های دهان و دندان است و باید توسط دندانپزشک متخصص در زمینه بافت لثه و استخوان نگهدارنده دندان‌ها انجام شود. در این عمل بافت لثه، استخوان یا هر دو برداشته می‌شود تا بخش بیشتری از ساختار دندان مشخص شود و درمان زیبایی یا ترمیمی نتیجه بهتری را به دست دهد.

اگر از داشتن لبخند لثه‌ای یا کوچک بودن بیش از حد دندان‌ها ناراحت هستید، جراحی افزایش طول تاج دندان را به شما توصیه می‌کنیم. این درمان که لیفت لثه نیز نامیده می‌شود یکی از درمان‌های دندانپزشکی زیبایی است که با مشخص ساختن بخش بیشتری از دندان بر زیبایی لبخند می‌افزاید.

متخصصین ما در کلینیک دندانپزشکی دکتر یگانه با بهره‌گیری از تجهیزات پیشرفته و با اتکاء به دانش و تجربه خود به بیماران در هر گروه سنی که باشند کمک می‌کنند تا به لبخند رویایی خود دست یابند. خدمات دندانپزشکی زیبایی لبخند را به لبان شما می‌نشاند. همین امروز نخستین گام را برای بهبود سلامت دهان و دندان‌ها و زیباتر کردن لبخند خود بردارید، کافی است با شماره‌های 0212239236502144155090 تماس حاصل فرمایید تا وقت مشاوره برایتان رزرو شود.

درمان افزایش طول تاج دندان چیست؟


افزایش طول تاج دندان عملی جراحی است که به منظور مشخص کردن بخش بیشتری از ساختار دندان انجام می‌شود تا بتوان دندان را به نحو مناسبی ترمیم کرد. افزایش طول تاج دندان یا بلندتر کردن تاج همان‌طور که از نام آن مشخص است، زمانی انجام می‌شود که بلندی دندان آن‌قدر نباشد که بتوان آن را در درمان‌های ترمیمی مانند گذاشتن روکش حفظ کرد. این روش، روشی جراحی است که دندانی ترمیم شده با عملکرد بهتر و عمر طولانی‌تر را به دست می‌دهد.

مزایا


 

افزایش طول تاج دندان برخلاف بسیاری از درمان‌های دندانپزشکی زیبایی فقط باید یک بار انجام شود و پس از آن نیازی به هیچ‌گونه دستکاری یا تکرار عمل مشابه نیست. پس از این درمان علاوه بر این که لبخند متقارن‌تر و عریض‌تر می‌شود، سلامت دندان‌ها نیز ارتقاء می‌یابد. احتمال پوسیدگی دندان پس از بلندتر کردن تاج کاهش می‌یابد، چون بخش بیشتری از دندان مشخص است، تاثیر مسواک زدن و نخ کشیدن بیشتر می‌شود. این جراحی کوتاه است و معمولاً ظرف 30 تا 60 دقیقه کامل می‌شود.

ضرورت افزایش طول تاج دندان


افزایش طول تاج دندان به دو دلیل ضرورت می‌یابد.

ترمیم

  • شکستگی دندان: دندان گاهی اوقات از روی خط لثه یا زیر آن می‌شکند. اگر دندان به پرکردگی وسیعی نیاز داشته باشد، باید تاج آن بلندتر شود تا بخش بیشتری از ساختار دندان مشخص شود.
  • کافی نبودن ساختار دندان: گاهی اوقات پوسیدگی و سوراخ شدن دندان آن‌قدر وسیع است که حتی به روش عصب‌کشی نیز نمی‌توان آن را ترمیم کرد. در این حالت روکش بهترین راه برای ترمیم دندان و بازیابی عملکرد دندان پوسیده است. پوسیدگی گاهی تا زیر خط لثه نیز پیش می‌رود و به این ترتیب احتمال دارد روکش کردن ساده دندان برای حفظ آن کافی نباشد. ممکن است پس از پوسیدگی دندان بخش کافی از ساختار دندان برای روکش کردن باقی نماند. روکش نامناسب دندان باعث تحریک و التهاب مزمن می‌شود.

افزایش طول تاج دندان از این رو بهترین راه‌حل است که این امکان را فراهم می‌آورد تا بخش بیشتری از دندان را به روش مناسب ترمیم کرد. روکشی که پس از افزایش طول تاج روی دندان گذاشته می‌شود، محکم‌تر و بادوام‌تر است.

جراحی زیبایی

گاهی دندان‌ها کوتاه به نظر می‌رسد، اما در واقع بلندی مناسبی دارد و فقط مقدار زیادی لثه آن را پوشانده است. افزایش طول تاج مشکلات زیبایی مانند لبخند لثه‌ای را اصلاح می‌کند. با بلندتر شدن دندان لبخند نیز زیباتر می‌شود. به علاوه پس از افزایش طول تاج دندان تناسب بین پهنا و طول دندان نیز بهبود می‌یابد. افزایش طول تاج دندان را می‌توان در کنار دیگر درمان‌های زیبایی یا به تنهایی برای اصلاح طرح لبخند انجام داد.

متقاضی مناسب


افزایش طول تاج دندان به همه لازم نیست. این فرایند برای افرادی که نیاز به روکش دارند، اساسی نمی‌باشد. اگرچه، اگر ترک یا پوسیدگی دندان به حدی عمیق باشد که روکش ساده نتواند آن را پوشش دهد، افزایش طول تاج دندان به استحکام و دوام روکش کمک می‌کند. این تغییرات افزایشی در طول تاج، تمیز کردن دندان راحت‌تر می‌کند و فرآیند مسواک‌زدن و نخ‌کشیدن را بهبود می‌بخشد تا روکش جدید به حداکثر عمر برسد.

مراحل درمان


دندانپزشک این عمل جراحی را در مطب و با تزریق آمپول بی‌حسی موضعی انجام می‌دهد. البته بیمار در صورت لزوم آرام‌بخش دریافت می‌کند تا ترس و نگرانی حین درمان نداشته باشد.

پس از بی‌حس شدن ناحیه درمان، دندانپزشک میزان کردن و شکل دادن به بافت اضافی لثه و استخوان را شروع می‌کند. دندانپزشک ابتدا برش‌هایی را در بافت ایجاد می‌کند و لثه را از روی دندان کنار می‌زند. در اکثر موارد لازم است که مقدار کمی از بافت لثه نیز برداشته شود.

پس از تشخیص بخش مورد نیاز از ساختار دندان، دندانپزشک با استفاده از محلول آب نمک (سالین) ناحیه را به دقت شستشو می‌دهد و عمل جراحی را با بخیه‌زدن لثه به پایان می‌رساند. گاهاً زخم جراحی با استفاده از پانسمان مخصوصی بسته می‌شود. این جراحی ساده باعث آشکار شدن بیشتر ساختار طبیعی دندان می‌شود و پایه‌ای مطمئن‌تر برای نصب یک روکش کارآمد و پایدار ایجاد می‌کند. پس از افزایش طول تاج دندان، روکش روی دندان قرار می‌گیرد. از آنجایی که بخش استخوانی دندان ممکن است مورد دستکاری قرار گیرد یا حتی برداشته شود، دندانپزشک تمام اقدامات ایمنی لازم را انجام داده تا بیمار در حین درمان کاملاً راحت باشد. این روند درمانی معمولاً یک تا دو ساعت به طول می‌انجامد.

افزایش طول تاج دندان با لیزر

افزایش طول تاج دندان را می‌توان به روش ساده‌تری به نام الکتروجراحی انجام داد. در این درمان برای میزان کردن لثه و مشخص کردن دندان از دستگاه لیزر استفاده می‌شود، اما استخوان دستکاری نمی‌شود. الکتروجراحی معمولاً فقط برای موارد جزئی انجام می‌شود و مناسب پرکردگی‌ها یا شکستگی‌های عمیق نیست.

دوران بهبود


دندانپزشک برای مدیریت درد یا ناراحتی دارو تجویز می‌کند، دهانشویه مخصوص در اختیار بیمار قرار می‌دهد و توصیه‌های مراقبتی لازم را برای دوران بهبود ارائه می‌دهد. بهداشت دهان و دندان باید طبق معمول رعایت شود؛ البته بهتر است ناحیه لثه تا چند هفته تحریک نشود.

دندانپزشک از بیمار درخواست می‌کند که یک هفته پس از جراحی برای از بین بردن بخیه‌ها، به مطب مراجعه کند. پس از این مرحله، نیاز به مدت زمانی برای التیام لثه وجود دارد و پس از اطمینان از این موضوع، دندانپزشک به ادامه ترمیم یا انجام درمان زیبایی دندان می‌پردازد.

هزینه


هزینه افزایش طول تاج دندان به جراح و موقعیت کلینیک بستگی دارد. قبل از جراحی، دندان‌ها نیاز به جرم‌گیری دارند که هزینه آن جدا از جراحی افزایش طول تاج است. همچنین، هزینه‌های اضافی مانند پر کردن دندان نیز باید در نظر گرفته شود.

فهرست مطالب
اسکرول به بالا
تماس با کلینیک