ونیرهای دندانی لومینیرز، مزایا و قیمت

لومینیرز یکی از درمان‌های دندانپزشکی زیبایی است که بسیاری از بیماران آن را به دلیل سهولت و تاثیرگذاری بالا انتخاب می‌کنند. لومینیرز روکش زیبایی سرامیک نازکی است که به طور سفارشی برای هر بیمار ساخته می‌شود. لومینیرز جلوی دندان چسبانده می‌شود و ظاهری شبیه به دندان طبیعی را ایجاد می‌کند و مشکلات زیبایی دندان‌های قدامی نزدیک به جلوی دهان را می‌پوشاند.

لومینیرز شبیه به لامینت (ونیر سرامیکی) است، اما از آن نازک‌تر و از مزایای بیشتری برخوردار است. اگر می‌خواهید بیشتر درباره مزایای لومینیرز دندان بدانید و مناسب بودن آن را برای دندان‌های خود بررسی کنید، کافی است با متخصصان ما در کلینیک دندانپزشکی دکتر یگانه تماس حاصل فرمایید. همکاران ما برایتان وقت ارزیابی اولیه رزرو می‌کنند تا در این فرصت با متخصصین درباره روش‌های زیباسازی لبخند صحبت کنید.

به منظور مشاوره درباره ونیرهای دندانی لومینیرز و رزرو نوبت در کلینیک دندانپزشکی دکتر یگانه می‌توانید با شماره‌های 0212239236502144155090 تماس حاصل فرمایید.

لومینیرز چیست؟


لومینیرز یک نوع خاص از ونیرها است که بسیار نازک طراحی شده و ضخامت آن معادل ضخامت لنز چشم است. این نوع ونیر، مانند ونیرهای معمولی، در تصحیح و بهبود طرح لبخند به کار می‌رود تا لبخند را زیباتر کند. لومینیرز به خوبی فواصل بین دندان‌ها را پر کرده و ساییدگی و تغییر رنگ دندان‌ها را می‌پوشاند.

مزایا


 • عدم نیاز به دریل، تزریق و بدون ناراحتی
 • ایمن برای بیماران دچار حساسیت دندان
 • در این روش ساییدگی مینای دندان صفر یا حداقل است.
 • طول عمر بالای 20 سال
 • صاف و مرتب شدن سریع دندان‌ها (جایگزینی مناسب برای بریس)
 • سفید بودن دائمی
 • عدم ایجاد حساسیت پس از درمان
 • کامل شدن درمان در فقط سه جلسه
 • ظاهری کاملاً طبیعی و شفاف
 • عدم نیاز به روکش موقت
 • ترمیم و تقویت دندان‌ها و کمک به پیشگیری از ساییدگی

متقاضیان درمان


متقاضی مناسب لومینیرز فردی است که از نقص‌های زیبایی دندان‌های خود و کاهش جذابیت لبخندش ناراحت است. لومینیرز صرفاً جنبه زیبایی دارد، بنابراین اگر بیماری دچار پوسیدگی یا آسیب‌دیدگی دندان باشد، بهتر است از  درمان‌های ترمیمی استفاده کند. ونیر لومینیرز برای اصلاح نقص‌های زیر به کار می‌رود:

تفاوت بین لومینیرز و لامینت


تفاوت اساسی این است که لومینیرز از پرسلن سرامیک خاصی ساخته شده است که بسیار مقاوم است و در عین حال نازک‌تر از ونیرهای معمولی است که در لابراتوار تهیه می‌شوند. ضخامت لومینیرز با لنز چشم هم‌ارز است و به همین دلیل اغلب به عنوان “لنز دندان” شناخته می‌شود. یکی از مزیت‌های اصلی این ونیرهای بسیار نازک این است که نیاز به حداقل آماده‌سازی دندان دارند. به عبارت دیگر، تراش یا ساییده شدن بخش بسیار کمی از ساختار دندان قبل از چسباندن لومینیرز صورت می‌گیرد و گاهی حتی این تراش جزیی هم انجام نمی‌شود. به همین دلیل، این درمان به طور معمول قابل برگشت است، زیرا ساختار طبیعی دندان باقی می‌ماند، در حالی که برای چسباندن ونیرهای معمولی باید بخش قابل توجهی از ساختار دندان را حذف کرد.

لومینیرز دندان چنان کاربرد گسترده‌ای دارد که می‌توان آن را حتی روی روکش و بریج نیز چسباند و نیازی به تعویض روکش نیست. بنابراین ونیر لومینیرز راه‌حلی مناسب و مطلوب برای دندان‌های لکه، لب پر شده، زرد و بدرنگ یا اندکی نامرتب است.

جایگذاری متفاوت

ونیر سرامیکی بسیار نازک مانند لومینیرز به دندانپزشک اجازه می‌دهد تا برای چسباندن آن از روش متفاوتی استفاده کند که در آن هیچ نیازی به دریل نیست. بسیاری از بیماران روش جدید را به روش قدیمی ترجیح می‌دهند.

 • برای چسباندن ونیر پرسلینی معمولی هر دندان به اندازه ضخامت ونیر تراش داده می‌شود. بنابراین
  • بخشی از ساختار طبیعی دندان (مینا) تراشیده می‌شود.
  • بیمار باید دریل زدن را تحمل کند.
  • غالباً به بی‌حسی نیاز است.
 • برای قرار دادن لومینیرز بسیار نازک روی دندان نیازی به تراشیدن دندان نیست. مزیت لومینیرز این است که چون به دریل نیازی ندارد، عموماً به تزریق آمپول بی‌حسی نیز نیاز ندارد. اگرچه دندان کوچک نمی‌شود، اما اندازه کلی دندان تغییری نمی‌کند، چون ونیر لومینیرز بسیار نازک است. شکل کلی و لبه‌های دندان در محدوده قابل قبول باقی می‌ماند.
 • جایگذاری لومینیرز محدود به حالت بدون دریل نیست. همواره می‌توان لومینیرز را ضخیم‌تر کرد و همراه با روش‌های معمول چسباندن ونیر روی دندان قرار داد. دندانپزشک روش جایگذاری مناسب را با توجه به وضعیت و شرایط خاص هر بیمار انتخاب می‌کند.

مراحل درمان


جلسه اول

جلسه اول آسان است. دندانپزشک از دندان‌های بالا و پایین قالب می‌گیرد و مدل را به لابراتوار لومینیرز می‌فرستد. ازآنجایی که دندان تراش داده نمی‌شود، استفاده از روکش‌های موقتی آکریلیکی ناخوشایند ضرورتی ندارد.

جلسه دوم

دندانپزشک لومینیرز بسیار نازک را دقیقاً به سطح دندان‌ها چسبانده و پیش از این کار، ابتدا اندازه آن را بررسی می‌کند. سپس اسید متوسطی را روی دندان‌ها اعمال می‌کند تا اتصال قوی بین لومینیرز و دندان‌ها ایجاد شود. پس از آن، دندانپزشک بایت (دندان‌ها که به هم برخورده و جا به جایی دارند) را بررسی می‌کند تا اطمینان حاصل کند که دندان‌ها به خوبی روی هم قرار گرفته‌اند. اگر بایت مشکلی نداشته باشد، احتمال لب پر شدن لومینیرز در طی استفاده روزمره از دندان‌ها به حداقل می‌رسد.

پرسش‌های متداول


آیا تمام دندانپزشکان می‌توانند لومینیرز را ارائه دهند؟

تمام دندانپزشکان زیبایی ونیر لومینیرز را ارائه نمی‌دهند، چون برای این کار باید از شرکت سازنده آنها مجوز گرفته باشند. لومینیرز را فقط می‌توان از پرسلین سرینات ثبت شده تهیه کرد که در همه جا در دسترس نیست.

آیا با لومینیرز می‌توان آدامس جوید و غذاهای چسبناک خورد؟

هر چیزی که میل دارید با خیال راحت بخورید و بنوشید، چون لومینیرز به بادوام‌ترین شکل ممکن روی دندان چسبانده شده است. البته چسباندن لومینیرز مجوزی برای کوتاهی در رعایت بهداشت دهان و دندان نیست و باید همچنان هر 6 ماه یک بار برای معاینه و جرم‌گیری به دندانپزشک مراجعه کنید تا لومینیرز در بهترین شکل ممکن باقی بماند و سلامت بقیه دندان‌ها و لثه‌ها تضمین شود.

آیا لومینیرز را می‌توان از دندان‌ها جدا کرد؟

بله، چون در اکثر موارد ساختار سالم دندان اصلاً تراش داده نمی‌شود، لومینیرز درمانی برگشت‌پذیر است. دندان طبیعی زیر لایه لومینیرز سالم و قوی باقی می‌ماند.

آیا برای تمیز کردن لومینیرز باید از مسواک مخصوص استفاده کرد یا دندان‌ها را به روشی متفاوت نخ کشید؟

لومینیرز از نظر ساختاری شبیه به مینای دندان است. در نتیجه همواره باید از مسواکی با حداقل سایش برای زدودن پلاک، جرم و لکه‌ها استفاده کنید که ملایم و در عین حال موثر باشد.

نقاط ضعف

ونیر سرامیکی به خاطر نازکی خود دارای نقاط ضعفی است، از جمله ظریف و شکننده بودن. در مقابل، ونیرهای ضخیم‌تر با داشتن شفافیت بیشتر، نور را به نحوی مشابه با مینای دندان منعکس می‌کنند. این ونیرها به خاطر شفافیت بیشتر، با درخشندگی بالا و ظاهری طبیعی شهرت یافته‌اند.

هزینه

لومینیرز معمولاً گران‌تر از ونیرهای معمولی است، چون در لابراتوار تخصصی تولید لامینت ساخته می‌شود. هزینه لومینیرز به هزینه دندانپزشک و میزان تجربه ایشان در این زمینه بستگی دارد.

فهرست مطالب
اسکرول به بالا
تماس با کلینیک