ارتودنسی بهتر است یا کامپوزیت: بهترین راه مرتب کردن دندان

چندین روش درمانی زیبایی دندان وجود دارد که می‌تواند لبخند شما را بهبود بخشیده و اعتماد به نفس شما را تقویت کند. دو مورد از محبوب‌ترین درمان‌ها، کامپوزیت ونیر و ارتودنسی است. هر دوی این درمان‌ها می‌توانند تقارن و تعادل بیشتری را در لبخند شما ایجاد کنند. اما چگونه می‌توانید تشخیص دهید که کدام گزینه برای شما مناسب است؟

این مقاله شباهت‌ها و تفاوت‌های بین روکش کامپوزیت و ارتودنسی را بررسی می‌کند.

روکش کامپوزیت 


روکش کامپوزیت

ونیرهای کامپوزیت در سال‌های اخیر برای تغییر شکل، رنگ و منظم کردن دندان‌ها به منظور بهبود ظاهر لبخند، به درمانی محبوب تبدیل شده‌اند. همچنین می‌توان از کامپوزیت برای اصلاح ظاهر دندان‌های دارای شکاف، برای پوشاندن و محافظت از مینای دندان فرسوده یا روشن شدن دندان‌های تیره و بدرنگ که به روش‌های سفیدکننده مرسوم پاسخ نداده‌اند، استفاده کرد.

ونیرهای کامپوزیت (باندینگ کامپوزیت نیز نامیده می‌شود) یک لایه نازک از مواد پر کننده است که فقط در قسمت قابل مشاهده دندان قرار می‌گیرد تا ظاهر دندان و زیبایی کلی لبخند را بهبود بخشد.

کامپوزیت ابتدا با تمیز کردن و فرم دهی سطح جلوی دندان یا دندان‌های تحت درمان ساخته می‌شوند. به دنبال آن، یک لایه 1-2 میلی‌متری از یک ماده پر کننده با کیفیت بالا بر روی ساختار دندان آماده شده قرار می‌گیرد. سپس این لایه شکل می‌گیرد، سفت می‌شود و از نظر شیمیایی با سطح دندانی که روی آن قرار گرفته پیوند می‌خورد. سپس روکش‌ها پولیش می‌شود و درخشش زیادی پیدا می‌کند. در انتها، شما دستورالعمل‌های مراقبت ویژه‌ای را برای به حداکثر رساندن لذت و طول عمر لبخند جدید و زیبای خود دریافت خواهید کرد.

روکش‌های کامپوزیت: روند کار از ابتدا تا انتها 

روکش‌های کامپوزیت

مهم‌ترین قسمت کامپوزیت کردن دندان‌ها یافتن دندانپزشک مناسب است. پس از آن رود معمول آن شامل مراحل زیر است:

 • مشاوره: دندانپزشک در مورد اینکه می‌خواهید لبخند شما چگونه باشد، با شما صحبت خواهد کرد. و ضمن آن شما را از آماده سازی‌ها و نیازهای لازم برای روش‌های درمانی مختلف آگاه می‌کند.
 • آماده‌سازی و تمیز کردن: این جلسه شامل گرفتن یک عکس کامل از دندان‌های شماست. بنابراین شما و دندانپزشک می‌توانید یک تصویر واضح از محیط منحصر به فرد دهان خود داشته باشید. در پایان این جلسه، پزشک قادر خواهد بود مناسب بودن شما برای انجام کامپوزیت را ارزیابی کرده و یک برنامه درمانی مناسب برای رسیدن به اهداف لبخند شما تنظیم کند. برای شروع کار، دندان‌های شما در یک محیط بهداشتی و سالم به طور حرفه‌ای تمیز می‌شوند.
 • قرار دادن کامپوزیت ونیر: دندان‌ها در صورت لزوم تمیز و آماده می‌شوند. سپس، بر اساس اهداف لبخند مورد نظر شما که در جلسه اول درباره آن بحث شد، دندانپزشک رزین کامپوزیت را روی دندان شما قرار داده و شکل می‌دهد و از حداکثر سازگاری با ساختار دندان، گاز گرفتن، قابلیت تمیز کردن و سلامت لثه اطمینان حاصل می‌کند. شما در انتهای این جلسه با لبخند جدیدتان بیرون میروید!
 • جلسه ترمیمی 1 (1 هفته بعد): بعد از اینکه به مدت یک هفته فرصت زندگی با لبخند جدید خود را داشتید، دندانپزشک یک ساعت را صرف بررسی، اصلاح و پرداخت روکش‌های جدید شما می‌کند. هدف از این قرار ملاقات این است که اطمینان حاصل کنید لبخند جدید خود را دوست دارید. در صورت عدم نیاز به اصلاح، روکش‌ها کاملاً صیقل داده می‌شوند.
 • جلسه ترمیمی 2 (1 ماه بعد): اکنون نوبت بدن شما است که اگر لبخند جدید شما را به اندازه شما دوست دارد به ما اطلاع دهید! در طی این جلسه، روکش‌ها برای هرگونه علائم ساییدگی و فرسودگی زودرس مجدداً ارزیابی می‌شوند. مناطقی که تحت فشار بیش از حد قرار دارند تنظیم می‌شوند تا احتمال کاهش طول عمر روکش‌ها به حداقل برسد.

چه مشکلاتی بوسیله کامپوزیت‌ها برطرف می‌شود؟ 

کامپوزیت‌ها می‌توانند مشکلاتی از جمله تغییر رنگ دندان، ترک خوردن یا ساییده شدن دندان را پنهان کنند. آن‌ها همچنین می‌توانند شکاف بین دندان‌ها را ببندند و دندان‌های کمی کج را بپوشانند تا لبخند صاف‌تری داشته باشید. به همین دلیل، ونیرهای کامپوزیت را اغلب “ارتودنسی فوری” می‌نامند.

توجه به این نکته مهم است که اگرچه کامپوزیت‌ها می‌توانند لبخند شما را صاف‌تر نشان دهند، اما در واقع دندان‌ها جابجا نمی‌شوند. بنابراین، دندان‌های خیلی نامرتب و دندان‌هایی که شکاف زیادی دارند به طور موثری با این روش قابل درمان نیستند.

فواید ونیرهای دندانی چیست؟ 

فواید ونیرهای دندانی

 • ونیرهای دندانی نه تنها می‌توانند موقعیت دندان‌ها را بهتر کنند، بلکه شکل و رنگ آن‌ها را نیز بهبود می‌بخشند.
 • ونیرهای دندان را معمولاً می‌توان در هنگام مراجعه به دندانپزشک نصب کرد
 • ونیرهای دندانی می‌توانند بسیار طبیعی به نظر برسند.

تعمیر و نگهداری

تمام ونیرها به نگهداری کامل نیاز دارند. مراقبت‌های حرفه‌ای دندانپزشکی و مراقبت در منزل لازم است تا بتوانند تا آنجا که ممکن است دوام بیاورند و از خطرات پوسیدگی محافظت شوند. رزین کامپوزیت به طور قابل توجهی به نگهداری بیشتری احتیاج دارد زیرا در مقایسه با دندان‌های پرسلن یا دندان‌های طبیعی بسیار مستعد لکه‌دار شدن است. دندانپزشکان تمیز کردن حرفه‌ای دندان را هر ماه سه بار و استفاده منظم از مسواک و نخ دندان را برای نگهداری و مراقبت از کامپوزیت‌ها در منزل توصیه می‌کنند.

ظاهر 

روکش‌های کامپوزیتی رزین برای داشتن بهترین شکل و ظاهر بسیار صیقلی هستند. با این وجود این مواد بسیار متفاوت با روکش‌های پرسلن هستند و دندانپزشکان معمولاً آن‌ها را با حس لاستیکی و شیشه‌ای توصیف می‌کنند.

دوام 

رزین کامپوزیت ماده‌ای قابل انعطاف است که تغییر و ترمیم آن را آسان می‌کند. در مقابل، پرسلن سفت و سخت است. بنابراین انتظار می‌رود که پس از اتصال به دندان، برای 10-20 سال بدون تغییر باقی بماند. طول عمر رزین کامپوزیت 3-5 سال است.

معایب ونیرهای دندانی چیست؟

 • اگر دندان‌های شما بسیار شلوغ است ممکن است ونیرها کاملاً ضخیم و حجیم باشند تا همه دندان‌ها را در یک راستا قرار دهید. برخی از بیماران این مسئله را آزاردهنده می‌دانند و همچنین ممکن است تمیز کردن و نگهداری آن‌ها دشوارتر باشد.
 • بعید است که ونیرهای دندانی یک عمر دوام داشته باشند زیرا لثه‌های شما به طور طبیعی عقب می‌روند و شما ممکن است متوجه شکاف بین خط لثه و بالای روکش شوید.

درباره ارتودنسی


درباره ارتودنسی

بریس‌های دندان از لوازم ارتودنسی هستند که برای جابجایی و حرکت تدریجی دندان‌ها استفاده می‌شوند. از آن‌ها برای اصلاح ناهماهنگی دندان‌ها و همچنین ناهنجاری‌های مختلف مربوط به بایتینگ استفاده می‌شود. درمان ارتودنسی نه تنها ظاهر لبخند شما را بهبود می‌بخشد، بلکه باعث افزایش سلامت و عملکرد دهان و دندان می‌شود.

زمان درمان ارتودنسی بسته به نیازهای هر فرد متفاوت است، اما به طور متوسط ​​بیماران باید بین یک تا سه سال بریس را در دهان خود داشته باشند. ویزیت‌های منظم با متخصص ارتودنسی در طول دوره درمان مورد نیاز است تا پزشک بتواند روند پیشرفت را کنترل و تنظیم کند.

زمانی که به ارتودنسی فکر می‌کنید، احتمالاً بریس‌های فلزی سنتی به ذهنتان خطور می‌کند. اما گزینه‌های دیگری نیز وجود دارد، از جمله الاینرهای شفاف. بریس‌های سنتی از براکت‌هایی تشکیل می‌شوند که به جلوی دندان‌ها متصل می‌شوند، باندهای استیل ضد زنگ که روی دندان‌ها می‌چسبند، سیم‌های منحنی که به براکت‌ها متصل می‌شوند و حرکت دندان را هدایت می‌کنند و نوارهای کشی کوچکی که به براکت‌ها متصل می‌شوند. بریس‌های دندانی دارای طیف گسترده‌ای از اشکال، سبک‌ها و لوازم جانبی هستند که به افراد اجازه می‌دهد ظاهر خود را انتخاب کنند.

ارتودنسی چه مشکلاتی را درمان می‌کند؟ 

ارتودنسی به طیف گسترده ای‌از مسائل می‌پردازد، از جمله:

 • اوربایت
 • آندربایت
 • کراس بایت
 • اپن بایت
 • دندان‌های چسبیده
 • شلوغی دندان‌ها
 • اورلپ
 • دندان‌های کج

برخلاف کامپوزیت، ارتودنسی می‌تواند مال اکلوژن شدید را برطرف کند. علاوه بر این، بیمارانی که تحت درمان ارتودنسی قرار می‌گیرند می‌توانند از سلامت و عملکرد دهان و دندان و همچنین لبخند زیبایی برخوردار شوند. با مراقبت و نگهداری مناسب، نتایج حاصل از درمان ارتودنسی می‌تواند مادام العمر باشد.

مزایای ارتودنسی 

درمان ارتودنسی با بریس دندان‌های شما را دست نخورده باقی می‌گذارد، بنابراین راهی غیرتهاجمی برای صاف کردن لبخند شما محسوب می‌شود. علاوه بر این، ارتودنسی می‌تواند مشکلات تراز فک یا بایت را که می‌تواند بر سلامت کلی شما تأثیر بگذارد، اصلاح کند. در صورت عدم درمان، مال اکلوژن (عدم تراز دندان‌ها) می‌تواند مشکلات جسمی زیادی ایجاد کند از جمله:

 • سردردهای تنشی
 • التهاب مفاصل فک (TMJ)
 • گوش درد
 • گردن درد
 • عقب رفتن لثه‌ها
 • شل شدن دندان‌ها
 • افتادن دندان

محدودیت‌های ارتودنسی 

بیشتر افراد بزرگترین عیب ارتودنسی را زمان درمان و همچنین مراقبت‌های طولانی مدت بعد از آن برای حفظ نتایج درمان می‌دانند. دوره درمان با ارتودنسی معمولاً با استفاده از نگهدارنده برای جلوگیری از حرکت مجدد دندان‌ها به وضعیت قبلی خود دنبال می‌شود.

شما معمولا باید به مدت چند ماه پس از برداشتن بریس‌ها، و شب‌ها برای چندین سال از نگهدارنده استفاده کنید.

کدام گزینه برای شما مناسب است؟


واقعاً تا زمان مشاوره اولیه با متخصص ارتودنسی نخواهید دانست که کدام گزینه برای شما مناسب است. این تصمیم اساساً به سلامت دندان‌ها و اهداف شما از جمله بستن شکاف یا صاف کردن دندان‌ها برمی‌گردد. پس از برداشته شدن ابزارهای ارتودنسی، نگهدارنده‌ها باید به مدت چند ماه به طور مداوم پوشیده شوند. پس از این مدت، شما باید برای مدت زمان طولانی‌تری فقط شب‌ها از نگهدارنده استفاده کنید. شب‌ها برای یک عمر !! هدف از پوشیدن نگهدارنده جلوگیری از جابجایی دندان‌ها به موقعیت قبلی است.

شبیه بودن کامپوزیت به دندان‌های طبیعی شما از مزایای اصلی آن به شمار می‌رود. کامپوزیت می‌تواند ظاهر دندان‌های شکسته، بدرنگ و یا فرسوده را که درمان ارتودنسی به تنهایی نمی‌تواند آن‌ها را اصلاح کند، بهبود بخشد. کامپوزیت‌ها نتایج فوری را ارائه می‌دهند. می‌توانید در هنگام ویزیت، کامپوزیت را روی دندان‌های خود قرار دهید. بعد از قرار گرفتن کامپوزیت روی دندان‌ها، نیازی به مراقبت‌های ویژه خاصی نیست.
مقالات مرتبط