ارتودنسی کاموفلاژ یا جبرانی

جابه‌جایی دندان‌ها مانند عقب کشیدن دندان‌های پیشین بیرون‌زده اغلب کاموفلاژ نامیده می‌شود. هدف کاموفلاژ دندان، اصلاح نسبت‌های اسکلتی با تغییر موقعیت دندان‌های فک با روش‌های ارتودنسی است، بطوری که ترتیب دندان‌ها و زیبایی صورت قابل قبول باشد. این روش برای درمان درجات مختلف بهم ریختگی دندان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. ما در اینجا به درمان دو نوع از مشکل ناهنجاری فک و دندان یعنی به هم ریختگی دندانی نوع 1 و 2 با کمک ارتودنسی کاموفلاژ خواهیم پرداخت.

ارتودنسی کاموفلاژ یا جبرانی روشی برای اصلاح نامرتبی دندان‌ها بدون نیاز به اصلاح مشکلات اسکلتی است. کشیدن برنامه‌ریزی شده‌ی برخی دندان‌ها به ما برای دستیابی به ترتیب مورد نظر دندان‌ها کمک می‌کند. چالش پیش رو تشخیص مناسب و انتخاب صحیح برای تصمیم‌گیری در مورد کاموفلاژ به عنوان یک گزینه درمانی در موارد وجود ناهنجاری‌های اسکلتی در فک می‌باشد. متخصصین ما در کلینیک دندانپزشکی دکتر یگانه با ارائه‌ی مشاوره‌ی تخصصی در خصوص ارتودنسی کاموفلاژ، شما را با چگونگی انجام آن آشنا می‌کنند. جهت دریافت نوبت مشاوره و یا رزرو نوبت درمان می‌توانید با شماره‌های 0212239236502144155090 تماس بگیرید.

کاموفلاژ برای نامرتبی کلاس دو


مال اکلوژن کلاس دو با نامرتبی شدید، الگوی رشد عمودی و پایه اسکلتی کلاس دو با زاویه ANB برابر با ۶ درجه قابل اصلاح است. درمان با کشیدن چهار دندان آسیای کوچک انجام شده و با تناسب کلاس یک دندان‌های نیش و آسیای بزرگ به اتمام می‌رسد. کشیدن برنامه‌ریزی شده‌ی دندان‌ها برای ارتودنسی کاموفلاژ یا جبرانی و مشکلات اسکلتی زمینه‌ای موجب بهبود زیبایی کلی صورت، مرتب شدن دندان‌ها و رضایت بیمار خواهد شد.

اهداف درمان

 • اصلاح بیرون‌زدگی دندان‌های پیش بالا
 • دستیابی به اورجت و اوربایت مناسب
 • فراهم کردن امکان روی هم قرار گرفتن لب‌ها
 • دستیابی به پلن اکلوزال صاف
 • فراهم کردن امکان تماس کافی بین دندان‌ها و عملکرد مناسب با ایجاد تناسب کلاس یک دندان‌های آسیای بزرگ و دندان‌های نیش
 • موقعیت دندان‌های آسیای بزرگ، پهنای قوس، و خطوط میانی باید حفظ شود.

روند درمان

اولین دندان‌های آسیای کوچک فک کشیده می‌شوند و بیمار تحت درمان ارتودنسی ثابت با دستگاه اج وایز از قبل اصلاح شده قرار می‌گیرد. یک سیم ارتودنسی نیکل تیتانیومی مدور برای تسطیح و مرتب کردن هر دو قوس دندان استفاده می‌شود. پس از ۶ هفته، دندان‌های دوم آسیای بزرگ در بالا بسته می‌شوند تا مانع از دست رفتن انکوریج در حین عقب کشیدن دندان‌ها شود. نیتینول بالا و قوس معکوس در جای خود قرار داده می‌شود که پس از آن در هفته ۱۲ با سیم‌های نیکل تیتانیومی تعویض می‌شوند. در انتهای هفته ۱۶، تسطیح و مرتب کردن دندان‌ها به حد کافی رخ داده است تا بتوان سیم‌های فولادی ضد زنگ بالا و پایین را نصب کرد.

در هفته بیستم، با استفاده از یک رترکتور دندان نیش با T-loop، عملیات عقب بردن یکجای شش دندان جلویی انجام می‌شود. برای این منظور، فعال‌سازی گام به گام به اندازه ۱ تا ۲ میلی‌متر ماهانه اجرا می‌شود تا فضای ایجاد شده ناشی از جابجایی دندان‌ها، به طور کامل بسته شود. در همین حین، مراقبات حداکثری به منظور جلوگیری از رانده شدن دندان‌های مزیال فک بالا صورت می‌گیرد. به دلیل اهمیت حفظ انکوریج در درمان کاموفلاژ یا ارتودنسی جبرانی با کشیدن دو دندان آسیای کوچک، از بندگذاری دندان‌های آسیای دوم بالا به منظور تقویت انکوریج استفاده می‌شود.

پس از بسته شدن فضای ایجاد شده در اثر کشیدن اولین دندان آسیای کوچک، محل کشیدن دندان با نوعی دستگاه بسته شونده در بین دندان‌های آسیا، تثبیت می‌شود. یک سیم ارتودنسی نیکل تیتانیومی به منظور تسطیح قوس فک نصب می‌گردد که پس از آن برای تنظیم اکلوزال با سیم‌های ضد زنگ تعویض می‌شود و در نهایت جدا شده و از نگهدارنده ثابت بالا و پایین لینگوال استفاده خواهد شد.

نتایج

درمان کاموفلاژ برای مال اکلوژن کلاس دو در بزرگسالان چالش برانگیز بوده و نیاز به یک تکنیک منحصر بفرد و با کیفیت دارد. کشیدن دندان‌های آسیای کوچک در صورتی که پس از تشخیص صحیح انجام شود، منجر به تغییرات چشمگیر و زیبایی رضایت‌بخش صورت خواهد شد.

برنامه درمانی اختصاصی و مناسب، با رعایت اصول بیومکانیکی و کنترل دقیق مکانیک ارتودنسی، بهترین راه برای دستیابی به نتایج قابل پیش‌بینی با کمترین عوارض حانبی محسوب می‌شود. این روش منجر به اصلاح نامرتبی‌های دندانی می‌شود که باعث بهبود چشم‌انداز زیبایی و افزایش اعتماد به نفس بیمار می‌گردد. رضایت بیمار از درمان کاموفلاژ، به مراتب شبیه به نتایجی است که با استفاده از روش‌های جراحی ارتودنسی بدست می‌آید.

کاموفلاژ برای نامرتبی کلاس سه


مال اکلوژن اسکلتی کلاس سه زمانی رخ می‌دهد که در اندازه یا موقعیت فک بالا تفاوت وجود داشته باشد؛ این وضعیت می‌تواند در اثر یک تغییر در فک بالا، فک پایین یا ترکیبی از هر دو رخ دهد. ارتودنسی کاموفلاژ برای نامرتبی اسکلتی کلاس سه به دلیل محدودیت‌هایی که این درمان ممکن است داشته باشد یک موضوع بحث برانگیز بوده است، هرچند با دانش و تشخیص مناسب می‌توان در انتهای درمان به اهداف مورد نظر دست پیدا کرد.

اهداف

اهداف اصلی درمان برای این مشکل عبارتند از:

 • ایجاد تناسب کلاس یک بین دندان‌های آسیای بزرگ و نیش
 •  اصلاح کراس بایت قدامی و دستیابی به اورجت و اوربایت کافی
 •  از بین بردن به هم ریختگی دندان‌های پیش فک بالا
 • بهبود زیبایی صورت با اصلاح نیمرخ صورت و افزایش نمایش دندان‌های پیش فک بالا در هنگام لبخند زدن 

برنامه درمانی

درمان ارتودنسی جبرانی برای نامرتبی اسکلتی کلاس سه برای قرار دادن تجهیزات ثابت انجام می‌شود. کشیدن سه دندان آسیای کوچک ابتدایی برای کم شدن بهم ریختگی دندان‌ها و اصلاح کراس ‌بایت قدامی با به عقب کشیدن بخش جلویی پایینی در ابتدا دندان‌های نیش پایین و سپس چهار دندان پیش با استفاده از سیم ارتودنسی فولادی و کش‌های کلاس سه انجام می‌شود. پس از دستیابی به اوربایت و اورجت مناسب، یک سیم ارتودنسی نیکل تیتانیومی نصب می‌شود و پس از آن از سیم ارتودنسی فولادی ضد زنگ استفاده خواهد شد.

برای بخش عقبی از یک دکمه لینگوال و کش‌های عرضی استفاده می‌شود.

 • انکوریج در قوس پایین دندان با قوس لینگوال حاصل می‌شود.
 • نگهداری دندان‌ها پلاک‌های نوع هاولی در هر دو قوس انجام می‌گیرد.
 • کل مدت زمان درمان یک سال و هشت ماه خواهد بود.

نتایج

در این روش درمانی، با تحسین تغییرات در بافت‌های نرم، بهبودی در طرح لب و ارتقاء عملکرد دندان‌های آسیای کوچک و نیش بالا، هماهنگی کلاس یک دندان‌های نیش و اسیا در هر دو طرف، بهبود موقعیت خط میانی دندان‌ها، بهبود طرح لبخند، بهینه‌سازی اوربایت و اورجت، حفظ بهداشت بافت‌های پریودنتال، و دستیابی به عملکرد اکلوزال مناسب برای بیمار به‌وسیله این درمان به انجام می‌پردازد.

فهرست مطالب
اسکرول به بالا
تماس با کلینیک